Společné spaní s miminkem

baluci
26. zář 2017

Zdravim vas maminky, zajimal by me vas nazor na spolecne spani v jedne posteli s ditetem. Mam 7 mesicniho spunta a tak se nejak stalo,ze kdyz jsem v noci kojila,tak jsem u toho usla a maly samozrejme semnou. Me osobne to nevadi, mam ho rada u sebe a rada se vedle nej probouzim. Jde mi o to, ze me neustale atakuji rodinni prislusnici poznamkami typu: mamanek, bude rozmazleny,uz ho to neodnaucis a bude s vami v posteli az buhvi do kdy. Rada bych vedela,jestli jste meli potom problem dat mimco do sveho. Podle me,kdyz to dite vi,ze je mamka blizko je jistejsi v zivote a ma pocit bezpeci. Jednou jsem byla tak vyhukana z tech reci,ze jsem ho nechala plakat a cpala mu dudlik a on chudak uplne se zalykal a uz to nikdy neudelam! Jak to tedy snaseli vase deti az jste se rozhodli je dat do sveho?
Dekuji vsem za odpovedi🙂

hanih
26. zář 2017

@baluci Mám dceru, které budou dva roky. Od začátku spala často u nás v posteli, hlavně kvůli kojení (jsem pohodlná, no 🙂 ). Zvykla jsem si na to už v porodnici - téměř celou první noc jsem ji měla přisátou na sobě, jen občas si dala na deset, patnáct minut pauzu, takže jsem si ji v posteli rovnou nechávala. Doma to pak bylo jak kdy. Když měla období, kdy se v noci kojila často, byla s námi v posteli, když se v noci na kojení nebudila, byla ve své. Teď spí většinou ve své, ale občas se v noci vzbudí a chce k nám, což jí dopřejeme. A já se k ní taky ráda přitulím. 🙂
@smudlinka24 Toho, že dceru zalehnu, jsem se ze začátku taky trochu bála, ale brzy mi došlo, že to nehrozí. Zjistila jsem, že co dceru máme, mám spánek takový lehčí. Ne, že by mě všechno hned vzbudilo, ale často se proberu do takového polospánku, kdy vnímám, co dcera vedle mě dělá, ale nevzbudím se úplně. Každopádně společné spaní mi bylo doporučeno už v porodnici. 🙂

zdenkaell
27. zář 2017

@ellive nemuzu souhlasit. Zazila jsem oboji, jak kravu, co jsme meli doma zalehla tele, tak v praci (na sestinedeli) matku, co zalehla dite. Takze na nejake extra instinkty uz neverim.

lucije66
27. zář 2017

Naše malá spala do 3 měsíců ve své postýlce. Při kojení jsem k ní vstala, šly jsme do obýváku, nakojila jedenkrát za noc, dala do postýlky a spalo se v klidu dál. Po jejím 3 měsíci se to otočilo. Kojila jsem i 6x za noc, hned po prvním kojení jí už nešlo vrátit do postýlky, jinak byl řev a řeči typu nech ji, zvykne si, jsem nikdy nebrala v potaz. To stejné jako to, že jí zalehnutí. Nesmysl. Takže s námi v posteli spala až do 14 měsíců. Je pořád hodně kontaktní dítě, ale už spí sama ve své postýlce a i ve svém pokojíčku. V klidu, bez řevu. Sama si tak nějak řekla, až přišel čas. Takže se ničeho nebojte, nenechte si do toho kecat a dělejte tak, jak to cítíte vy a váš prcek 😊

marrrtinna
27. zář 2017

Já mela v posteli obě své děti staršího od cca 3m do 6 let mladší od 2 týdnů do teď ( má 1 rok) ,a řekla bych že máme lepší vztah než já ze svými rodiči kluk má teď 10 a nic přede mnou netají a nelže když má problém tak se svěří . Když jsem ho učila do své postele tak jsme mu pořídili papouška řekli mu že tam nechce být sám a nebyl problém

ploutvicka59
27. zář 2017

Ze se vetru do diskuze a tématu,ktere me za par dni ceka..Ale myslim,ze příchodem miminka se všechno,včetně spánku změní..Vzbudi nas jakekoliv zavrteni,knournuti...Vsichni mi říkají,at spim teď,dokud můžu👍Keeeezby...obcas nespim celou noc,ach ty hormony😅Spanek bude slabší...Jinak spat s malou v posteli mam v plánu taky,pokud bude ona sama chtit i pozdeji..v mimi období to chápu,budu pres den jenom dojná,uklizet,prat,zehlit,prebalovat..Ze na x nocnich výletů z postele kvuli kojeni,uz ted vim,ze nedám..Potom supky do svoji postele👍Řeči o tom,jak mam co delat a nedelat,nechat dite vybrecet,ze bude mamanek a kdovi co jeste me berou😅😅Řídím se tim,ze kdyz jsme malou zadelali,ja ji nosim,sama si ji porodim,ze mi u toho nikdo nestál a neradil😉Myslim,ze mateřský pud je to nejsilnější co muze být...

kacik88
27. zář 2017

@ellive Za a) přirovnávat matku ke krávě, je poněkud mimo, za b) kráva leží v jedné poloze, protože jinak se udusí, kdežtolidé během spánku vystřídají nespočet poloh, já osobně jsem rozvalovací typ a v životě by mi strach nedovolil vzít si kojence do manželské postele a za c) ve všech odborných článcích se píše POZOR NA PŘIKRÝVÁNÍ MIMINKA- MŮŽE SE SNADNO ZADUSIT...takže ono to až tak jednosranné není. Já ani moji dva bratři jsme jako miminka nespali s rodiči, jen občas až jsme byli větší (4 roky) když jsme měli noční můry, ale jinak ve svém, a vztah s oběma rodiči máme výjimečný, i s prarodiči. Takže o tom kde mimi spí to asi fakt nebude...😉
A argument jedné maminky, cituji "že aspoň nemusí vstávat ke kojení" mě dorazil....sobecký alibismus😠

smudlinka24
27. zář 2017

@kacik88
Dekuji za nazor, uz jsem se tu citila osamele. Neverila bych kolik maminek je ochotnych riskovat pro svoje pohodli.

dendasubaristka
27. zář 2017

no mi se snazime o miminko a uz ted vim ze bude v postylce. Ja bych ho dala hned i do pokojicku sveho,ale manzel rikal ze ho budeme mit v loznici. Myslim ze by mel kazdy mit svuj prostor. A ze manzele by meli mit sve soukromi,aby vztah neutrpel. A to ze budu vstavat? Vsak to je normalni a ze se nekomu nechce vstavat je jen pohodlnost. Bohuzel k materstvi vstavani patri. A s tim do toho clovek jde.

karlajasmine
27. zář 2017

@smudlinka24 nejde o pohodlí ale občas právě o zdraví nebo dokonce o život - kamarádka pečlivě vracela dítě do postylky,kde se jí celé noci po 30min budilo, a nakonec z vyčerpání zkolabovala a měla jediný štěstí, že u ní byl zrovna manžel, který chytil ji i dítě. Od té chvíle s nimi dítě spalo v posteli a byli vyspaní všichni. Jde o to, že bez rizika není bohužel nic a každý se musí situaci přizpůsobit.. Jak jen to jde.

lusynkova
27. zář 2017

Náš syn spal sám jenom první noc v porodnici. Od té doby spí s námi. Nedokážu si představit, že by to bylo jinak. Ani manžel... Syn mamánek určitě není, je právě takový "do světa". Uvidíme, kdy bude chtít spát sám...

kacik88
27. zář 2017

@karlajasmine Jenomže ten kolabs mohl být z něčeho úplně jiného. Nevím. U mě vítězí strach ze zalehnutí a že vaše kamarádka vstávala k mimču po půlhodinách je trochu nesmysl, a jestli to opravdu dělala, tak si za ten kolabs může sama. A navíc u kojení se snad může sedět, existují i ktomu uzpůsobená pohodlná křesla. Můj názor je zkrátka takový, že miminko v jedné posteli se dvěma dospělými je hazard s jeho životem, ale káždého věc jak se svým dítětem zachází...ono totiž mezi láskou a opičí láskou je dost rozdíl.

drakenn
27. zář 2017

Říkat zdravým mateřským instinktům pohodlí - tak to tu ještě nebylo😀

lusynkova
27. zář 2017

@kacik88 Každý to vidí jinak, přesně jak píšete... My s malým spíme od narození a nebojíme se, zase bychom ale třeba neočkovali... Každá to prostě cítíme jinak 😉

kacik88
27. zář 2017

@dendasubaristka My právě čekáme, a jednoznačně jsme se s manželem shodli na tom, že postýlka v ložnici ano, abych nemusela chodit do obýváku, ale mimi bude v postýlce, určitě ne v posteli, ačkoli je manžel žížala a já jsem drobná. Asi to má spojitost se zodpovědností za život toho tvorečka, a když pak čtu jak matka "omylem zadusila vlastní dítě, když s ním spala v posteli", dost mě zaráží, kolik matek tady postrádá zdravý rozum. Je to sice každého věc, ale když před něčím odborníci varují a čtete o tragédiích, tak je to opravdu nerozum a hazard s životem...😒

monny3
27. zář 2017

@kacik88
@smudlinka24
@dendasubaristka

Někdo z pohodlnosti kupuje příkrmy narvané stabilizátory a Ečky, utírá zadek ubrousky plnými chemie a když řešíme jedno z témat kontaktního rodičovství, tak ho taky třeba nechává vyřvat. Takže přiznat, že společné spaní má i pohodlnou výhodu v tom, že se nemusí ke kojení vstávat, mi nepřijde o nic horší, jen je to prostě vyřčené nahlas, zatímco u vlhčených ubrousků pohodlí jako důvod přizná málokdo. Je zajímavé, že většina z těch, které jsou pro spaní s miminkem ve finále napsalo něco ve smyslu "udělejte to jak cítíte, hlavně ať to vyhovuje vám i miminku" ale ty, kterým to přijde divné to označí za "sobecký alibismus", "jen pohodlnost" a "riskování pro své pohodlí". Ostatní výhody společného spaní nezmiňujete a vypíchly jste jen to pohodlí matky.

Když se budu bát, abych ho nezalehla, dám ho třeba do hnízda, do toho se mu přece nepřekulím. Když nechci, aby se dítě zadusilo přikrývkou, dám ho do spacího pytle a nebudu ho přikrývat svojí dekou. Polštářem v noci po nikom nehážu, takže tím ho asi nezadusím.

Radši se vyspím v klidu s miminkem v posteli (mám prostě pocit, že budu klidnější s miminkem u mě, než ho nechat samotného v postýlce), vedle svého muže a stejně tak se i probudím, než chodit po bytě k dítěti sem a tam. Ale pokud někoho víc uklidňuje monitor dechu, tak jasně, ať nechá mimčo v postýlce s monitorem, ale to už se tu napsalo několikrát, že jde hlavně o klid a dobrý pocit maminky i dítěte.

Takže nezbývá než ještě jednou zopakovat, že je to individuální, pro někoho samozřejmé, příjemné a automatické, pro někoho nepředstavitelné (když srovnám sama sebe s tím, co jste zmínili, např. že " já osobně jsem rozvalovací typ" to já třeba nejsem vůbec, nebo že "by mel kazdy mit svuj prostor" ten já absolutně nepotřebuji, čím blíž si jsme v posteli i na sedačce jak s mužem tak třeba se psy, tím lépe se cítíme).

Takže klidné mateřství a hlavně spánek všem 😉

dendasubaristka
27. zář 2017

@kacik88 prave hazarduji jen na ukor toho aby se ony vyspaly a to je špatně. Vždy to tak bylo že dítě spalo v postýlce a teď je trend brát ho do postele.

kacik88
27. zář 2017

@monny3 Nesouhlasím, že pouze při spánku se dá utužovat vztah s dítětem, a srovnávat ubrousky a společné spaní je jako srovnávat mazlení s manželem a utírání se do ručníku (sorry 😂)... a nesouhlasím s tím, že veškerá pozitiva, která to může mít přebijí riziko úmrtí. A když to srovnáváte s monitorem dechu, nejsem si jistá, jestli lze lidskou bytost srovnávat s elektronickým zařízením, speciálně určeným k tomu, co teď nahrazuje moderní až módní záležitost zvaná bonding, aspoň by to mohlo mít český název. Nevím, přijde mi to jako americký výmysl, někdo něco vymyslel a příští generace nad tím budou kroutit hlavami. Podle mě matka buď pouto k dítěti má a dítě k ní, a když to tam není, tak není, soráč, ale vynucovat si více lásky a silnější pouto společným spaním mi přijde hloupé a naivní....můj názor 😉

karlajasmine
27. zář 2017

@kacik88 víš, dokud se ti to dítě nenarodi,tak to nepochopíš..některé děti skutečně vyžadují v noci blízkost rodičů a spankovy cyklus miminka je skutečně 30minut, pak se dítě probouzí a pokud se cítí v bezpečí, spí dál. Kolaps byl z vyčerpání, zkus několik týdnů vstávat v noci po 30ti minutách... Měla jsem taky stejný názor jak ty, ale ve třech měsících šel syn k nám do postele,jinak bych se sesypala taky. Kojit ve tmě v polospanku v leže je úplně jiný pohodlí, než kojit v sedě. A hodně dětí se pak při přesouvání vzbudí.

ivet1987
27. zář 2017

Syn s námi v posteli nikdy nespal, v půl roce šel do vlastního pokojíčku, spal celou noc bez kojení, nikdo nikoho neruší a je klid. Ať si to každý dělá dle sebe 🙂 Taky si to ale hlavně nedokážu představit kvůli sexu 😀 A navíc je to o pohodlí, mám ráda svůj prostor a manžel ještě víc, ten by s tím nikdy nesouhlasil. A mamánek je to hrozný 😀 A v prosinci další mimčo, zase bude v postýlce v ložnici a pak půjde taky do pokojíčku, podle toho jak bude spinkat.

kacik88
27. zář 2017

@dendasubaristka Souhlasím s tím, že je to pouze moderní trend. Nic víc v tom nevidím.A i kdyby moje dítě pak bylo ze zlata, za to riziko, že si zabiju vlastní dítě mi to opravdu nestojí. A ty matky které s tím mají jen dobré zkušenosti, no...jak se říká, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... a to taky riskovat nechci, ale ať si dělají co chtějí. Ona si to pak přečte nějaká neznalá mladá maminka a pak si třeba zalehne dítě a zbudou jí jen oči pro pláč, pokud neskončí v blázinci....to jen k tolikému vychvalováí společného spaní. Zajímalo by mě třeba, kolik z vás to probíralo se svými rodiči, a jaký na to měli názor, protože mi to přijde opravdu jen jako trend a proto tomu nevěřím😉

evee24
27. zář 2017

Já spím s malou doted a má 15 měsíců. Chlap se na to nemohl divat jak stojim u postýlky a spím ve stoje. V postýlce vůbec mala nespala a jak sem ji dala do postele tak sme se obě vyspali. Nikdy se nestalo ze bych se prevalila k ni.

dendasubaristka
27. zář 2017

@monny3 vy tady ubrousky srovnáváte se spolecnym spanim to mi prijde trosku mimo misu. V dnesni dobe se resi tolik veci a uplne nesmyslne. Nechapu jak jsem jako dite vubec prezila. V dnesni dobe se resi tolik nesmyslu. Kdysi dite spalo v postylce,kdyz brecelo ikdyz melo vsechno nechalo se vybrecet. V dnesni dobe jsou ty matky tak uskostlive a nezvladaji pomalu polovinu veci co by mely.

ellive
27. zář 2017

Ano, máte pravdu jednou za "sto let" se může stát neštěstí, kdy proste instinkt prostě selže,ale také se může stát neštěstí, když budu spoléhat na všechny ty novodobé vymoženosti jako je monitor dechu atd, kolikrát jsem četla že byla maminka vyplašená, že hlásil apnoe mimča, a bylo vše v pořádku, takže jak můžu spoléhat na to, když tato situace nastane a hlásič bude potichu?
Svými příspěvky jsem jen chtěla jen vybídnout k tomu, abychom si my jako ženy, matky víc věřily a ne slepě následovaly příručky a doktory s rigidním myšlením. Kdysi se mazalo máslo na chleba, pak bylo špatné, teď se zase maže máslo... Takže co je vlastně v pořádku? Když budou lidé více naslouchat tomu co mu velí instinkt a co mu napovídá jeho tělo, nemusí být být tak odkázání na věci zvenčí. Ale někomu to prostě vyhovuje, a to je také v pořádku 🙂 Jo a moderní trend to tedy není, neveřím, že by ženy v pralese nějaké moderní trendy sledovaly 🙂
Takže přejí vám všem spokojený život, at už se večer k někomu přitulíte, nebo se rozvalíte přes celou postel 🙂

kacik88
27. zář 2017

@karlajasmine Novorozenec
Potřeba spánku novorozence se pohybuje mezi dvanácti a šestnácti hodinami. Pozorujeme přibližně devadesáti minutové cykly. Bdělost často přechází hned v REM spánek, který u zdraví dětí zabírá polovinu doby spánku. U nedonošených dětí je to často více než tři čtvrtiny spánku. NREM spánek je u novorozenců velmi hluboký a často je neprobudí ani velmi silné rušivé vjemy.....toto je sice z wikipedie, ale těch 90 minut se tam objevuje častěji...takže kde je těch 30 minut?...některé děti se nevzbudí ani po 3 hodinách, takže tvoje informace je poněkud zcestná....to, že ještě nejsem sama matkou ještě neznamená, že nevím, jak fungují miminka...nesuď knihu podle obalu😉

rosalline
27. zář 2017

Já souhlasím s názorem, že spaní s rodiči je dítěti prospěšné. Nejde ani o navázání vztahu, ale tak nějak souhlasím s tím, že mláďátka jsou u matky a tradičně v dávné minulosti bylo miminko taky s rodiči z důvodu pocitu bezpečí. @kacik88 existují případy zalehnutí? Já jsem před 24 lety četla :o))))), že nehrozí, pakliže dospělá osoba nefetuje, není opilá atd.... Každopádně tenkrát bylo spaní s rodiči silně odsuzováno, ani v porodnici si maminka dítě nemohla dát k sobě. Musela sedět v noci vedle na židli a kojit, i když byla zničená a bolavá jako býk

dendasubaristka
27. zář 2017

@ivet1987 oni sex nepotrebujou hlavne ze se tuli k diteti :D

kacik88
27. zář 2017

@rosalline tak víc čtěte 😉

monny3
27. zář 2017

@kacik88 já jsem nikde nepsala, že díky společnému spaní budu mít lepší vztah s dítětem než matky, které s dítětem nespí, kde jsi to četla? Vlhčené ubrousky jsem uvedla, protože důvodem jejich používání je pohodlnost, nebylo to jasné, z toho co jsem napsala?

Pokud ti společné spaní s dítětem přijde jako americký výmysl posledních let, tak jak se spalo v Evropě před 100 a více lety? Před 150 lety matky zase nevěřícně kroutily hlavou nad kočárkem, protože dítě se přece má nosit a ne strčit do bedny na kolečkách... Neříkám, že je potřeba vracet se "ke kořenům" a dělat všechno jako dřív, protože od té doby je samozřejmě veliký a (většinou) užitečný pokrok ve všem, ale označit něco za moderní výmysl posledních let, když se to tak dělalo po staletí, mi v diskuzi přijde jako zcela neadekvátní argument. Tvými slovy "soráč" 🙂

Určitě budeš spokojenější a klidnější, když budeš mít miminko v samostatné postýlce a to je hlavní. Taky chci být zodpovědná matka a proto samozřejmě přemýšlím i o možných rizicích, protože nechci se zdravím svého dítěte hazardovat, proto mi přijde jako jednoduché řešení dát do v naší posteli třeba do hnízda ve spacím pytli.

smudlinka24
27. zář 2017

Verim, ze spani s miminkem muze a je prospesne pro obe strany, jak maminku, tak miminka. Klidne bych tak spala, omezeni prostoru mi nevadi, spavala jsem s minipejskama, pri spani se nemelu. Urcite jsou hodne prakticka ta hnizda, kde maji mimi svuj prostor, nakonec je mozne dat drobkovi monitor na plenku, kteremu sice stopro neverim, ale lepsi nez nic. Nechapu ale, jak si muze nekdo tak verit, ze ve spanku pozna, ze mimi prestalo dychat.
K planym poplachum, je lepsi par planych poplachu, nez pak mrtvo v postylce. A nikdy jsem necetla o tom, ze by monitor selhal a apnoe nezaznamenal a neupozornil tak rodice.
Vlhcene ubrousky jsem nikdy nepouzila a neplanuji to, stejne jako prikrmy narvane stabilizatory. Ono totiz kdyz se to zavari-steriluje, neni potreba stabilizatoru a dalsich sr...ek.
A ano, nasi rodice se na spani s mimi divaji dost divne a to driv monitory nebyly.
Stale pisete o zalehnuti, ale tam je to riziko asi nejmensi.

katka865
27. zář 2017

Pridavam se k "pohodlnym" maminkam 🙂 nase mala se mnou zacala spavat cca v 8 mesicich. Driv to nepotrebovala. Pak jsem dala vedle sve postele paradni detskou postylku. Sama tam chtela spavat cca od dvou let. Pak jsem ji chtela dat do samostatneho pokoje ale otehotnela jsem a mela trochu problemy a nenohla jsem ji zvedat. V tu chvili se zadrela a sama spat nechtela. Tak ted spim v jedne loznici s detmi kazdy ma svou postel ale vsechny jsou u sebe a dle potreby se mi tam deti stridaji 🙂. Nicmene dcera je na me hodne zavisla ale jak prijdeme do skolky tak pusa a bezi si hrat. Zadne slzicky... proste vi ze kdyz me potrebuje tak tu jsem pro ni