Strach z lidí i dětí. Máte zkušenost?

beruka2023
19. zář 2023

Ahoj holky, mam 20. Mesicni holcicku, je docela sikovna, jeji vyvoj nebyl uplne standartni, ale ted bych rekla, ze je uz docela normalni-jedine, co je stale takove zvlastni je jeji socialno, od 5.mesice se boji lidi, prislo mi, nekdy na jare, ze se to zacina lepsit, ale posledni mesice se mi to zda zase horsi-uvedu priklad, nema problem byt na hristi, v obchode, kdekoliv, ale nechce, aby se na ni nekdo dival, mluvil na ni anebo chodil moc blizko..kdyz si ji nikdo nevsima, nema problem, to jsem si dokonce parkrat vsimla, ze se na takoveho cloveka i usmala (je obecne hodne placha a neni moc usmevava, na cizi absolutne)..ted posledni mesic ale toto zacina delat uz i na deti :(, boji se jich asi mene nez dospelych, ale boji taky, porad ji vsude omlouvam, protoze nekteri lidi si to berou osobne..obcas je schopna se i rozbrecet (vyjimecne), ale vetsinou proste odvraci hlavu, schovava se mi do naruce anebo si dava pres oblicej ruce:-/ nevim, vsichni mi samozrejme rikaji, ze je normalni a ze z toho vyroste, ale zatim jsem takove dite nikdy nepotkala a trva to uz hrozne dlouho.. Doma ma starsi sestru, s kterou je super kamoska🙂 Pomohlo by mi, kdybych nasla maminku, ktera mela podobne dite a je s nim vse v cajku..mockrat dekuji

berenika39
19. zář 2023

Jediné, co teď potřebuje, je tvoje náruč, ujištění, že je všechno v naprostém pořádku a jsi tu pro ni. Je to batole. Všechno, co popisuješ, patří k vývoji, každé dítě je jiné, některé nebojácné a střelec, některé třeba opatrnější jako tvoje holčička. Co přesně bys chtěla dělat, aby to bylo jinak? A hlavně - proč by to mělo být jinak? Děti málokdy odpovídají našim představám do puntíku🙂

kubesovaadelka
19. zář 2023

@beruka2023 jako přes kopírák naše naše malá. Možná jsme na tom i hůř. Pokud je na ní někdo cizí moooc hrrrr, rozbrečí se. Pravidelné kontroly u doktorky jedna velká hysterie a máme co dělat abychom ji udrželi na nezbytně nutné vyšetření. K babičce a dědovi do domu ji nemám šanci dostat, což mě mrzí. ALE s dětma problém zatím nemáme. Jen jednou kdysi trochu s jednou holčičkou. Vím že to chce čas a nelámu si s tím hlavu
PS: nejsme jediný, znám takovou ještě jednu stejně starou holčičku od kamarádky

petulles
19. zář 2023

Také mám 20m a úplně jak kdybych to psala já, děti jiný ji neberou, jenom taky starší ségra a když se na ni podívá cizí člověk hned brek..a kontroly u doktorky od 8m horor 🙈 Myslím si, že to je separační úzkost, co jsem četla může se projevovat až do 3 let klidně, takže musíme vydržet a určitě se to jednou zlomí 🙂

kubesovaadelka
19. zář 2023

@petulles přesně, u doktorky od 8 měsíců horor. Doktorka nám separační úzkost potvrdila. Naštěstí 🙏 je naše doktorka velice empatická a řekla bych, že nejsme jediný, protože když k ní s chlapem přijdeme (sama bych to nedala), ví co malá je zač, tak už má systém, že chlap čeká s malou v čekárně (tam je totiž ještě v pohodě), já jdu dovnitř, řeknu ji v klidu novinky a probereme všechno co jde bez malé a malou si dovnitř bere opravdu jen na rychlou prohlídku, změřit, zvážit, prohlídnout a rychle ven. Pokud jdeme k někomu na návštěvu, dovnitř do cizího prostředí mezi pro ni cizí lidi ji nedostanu, takže vždycky se domluvíme , že jdeme ven třeba na zahradu, ať si malé vůbec že začátku nevšímají a až si je prohlídne, zjistí že to nejsou bubáci a zalíbí se jim, tak si sama přijde. To se nám osvědčilo . Přitom třeba obchod, dětské hernicky ji nevadí. Ale cizí dům, byt ano. Dřív mě to trápilo, teď už to neřeším, a vím že to věčně trvat nebude

kubesovaadelka
19. zář 2023

Joooo jediný ještě z čeho je vykulena, tak jsou od mojí sestřenice o 3 měsíce mladší dvojicata, ale to je spíš zarazena, že jsou vždycky dvě stejný děti, strach bych řekla že to není 🤣

beruka2023
autor
19. zář 2023

@berenika39 dekuji za zpravu, ma starsi dceru a ta se v zivote nikoho nebala a ani zadne jine takto ustrasene dite jsem nikdy nezazila, pritom na hriste chodime casto, take na detske akce atd, beru ji ven mezi lidi vice nez tu starsi, ktera je covidova, vsude ji mam v naruci, pokladam ji jen kdyz sama chce a pritom se boji snad vic nez driv, tak uz z toho zacinam mit trosku obavu..opravdu neni beze me nikdy, maximalne hodinu, kdyz jdu na gyndu anebo tak..tak nevim ceho se porad tolik boji:-/

beruka2023
autor
19. zář 2023

Jinak nase se doktorky kupodivu az tak neboji, jakoze dokud ji nezacne merit hlavu, tak nerve🙂

cilkat
20. zář 2023

Moje mamka popisovala, jak my odcházeli z hřiště celá rodina, když na písek přišlo druhé dítě, protože já okamžitě začala brečet. ... Několikrát jsem se rozbrečela i už ve školním věku, když byla třeba doma návštěva a já s ní měla sedět u stolu. Prostě jsme najednou nezvládala tu pozornost cizí osoby (ještě ke všemu u sebe doma). Když na mě vyhrknul cizí člověk na ulici, zdrhala jsme rovnou (nebo brečela, když nešlo utéct fyzicky) ... Ještě na základce jsme byla poměrně zakřiknuté děvčátko (byly tam i nějaké pokusy o šikanu, ale od dětí ze sousední třídy, takže se šlo snadno vyhnout). PO přechodu na druhou základku do čtvrté třídy už ty pokusy nebyly, od šetsé třídy jsem byla na osmiletém gymplu. Tam jsem si postupně získala nějaké takové postavení jako člověk pro komunikaci s učiteli, postupně se nějak naučila jednat i na jiné úrovni než "poslechnu nebo to nějak obejdu".
Dneska jsme mimo jiné vedoucí cvičitel v Sokole, předseda SVJ, umím si stoupnout před plnou třídu a vést hodinu (mám pedagogickou praxi a vzdělání)... vzásadě bych řekla, že umím vemli dobře jednat s lidmi. Stále nejsem člověk, který si odpočine tím, že jde s kamarády do baru na párty, ale přátel mám vlastně spoustu. ... Takže nebojte se. Ona z toho fakt vyroste. Jen potřebuje tu pevnou jistotu toho, že když to zrovna nezvládne, tak se může schovat za mamku - dokud nebude dospělá a nebude ty děti za sebe schovávat sama.

andreacantu
22. zář 2023

@beruka2023 kazde detatko je jine chce tebe laska. Mozna bud rada. My mame presny opak, ta by odesla i s kolotocarema. Kdyz jde na hlidani da mi pusu a odejde….proste kazdy si tim prochazi jinak a pockej az ti utece treba v zoo mezi ty male kozicky, tak budes vzpominat jak to bylo fajn.

beruka2023
autor
22. zář 2023

Diky holky, asi mate pravdu..je zas vyhoda, ze ona je na me porad nalepena (ve dne v noci), nekdy me to sice vytaci neb nejsem schopna nic udelat, ale v noci se me drzi kolem krku, porad me objima a tak si to miminko vic uzivam, je hodne mazliva🙂

andreacantu
22. zář 2023

@beruka2023 no to je ale laska ❤️❤️❤️ krasne