Taky dětem občas dopřejete uzeninu? Prohřešky maminek

snehurka11111
18. lis 2010

Milé maminky, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně stravy našich batolátek.
Moje 2 letá dcerka jí pestrou, vyváženou stravu, ale tak 1-2x za týden (14 dní) spořádá 2 nožičky párku 🙂
Kupuju jí alespoň ty nejdražší, s největším podílem masa, když už teda.....
Vím, že i my, jako děti, jsme na tom sem tam taky "vyrůstaly", ale jaký na to máte názor vy? Taky dítkům občas nějakou uzeninu dopřejete nebo mám výčitky oprávněně? 🙂

děkuju za názory

benjik
19. lis 2010

@mamkamarketa ale to se v kuchyni nepoužívá,jak bys to chtěla upravit? Proto to neprodávají.
@zlatouch co je pajsl?To jsem ještě neslyšela.

mamkamarketa
19. lis 2010

@zlatouch a i ty plice a srdce a tak podobne??? ja to opravdu nevidam (sme z male strany)

benjik
19. lis 2010

@mamkamarketa seženeš,stačí se domluvit v řeznictví.Máš na ně i v recepturách pro kuchařský školy recepty.Ale lidi to tolik nepoužívají,páč neví jak to upravit,proto na ně tak často volně nenarazíš.

zlatouch
19. lis 2010

@mamkamarketa no ja tomu neholduju, ale segra opevuje kureci srdicka, ty maji. A krky, to je taky drob? (nebo droba? 😉 ), ty maji taky. Jinak nevim. a co jazyk, ty maji taky.
@benjik pajsl=plice, trauma meho detstvi, ty trubky tam, no fuj 😉 vemeno jsme varili psovi, segra uzirala 😝

zlatouch
19. lis 2010

@benjik @mamkamarketa Asi to tu zaplacnu, uz jsme uplne mimo tema, ale to me ba 😉 Vzpomnela jsem si na brzlik, ten ted frci mezi modernimi kuchari, ne? Ale mozecek po silenych kravach uz asi moc neni k sehnani, ten mi nechybi, taky vzpominky 😝

benjik
19. lis 2010

@zlatouch no dík,jsem se chtěla jít najíst a už nemám chut 😝 😀

zlatouch
19. lis 2010

@benjik to me mrzi 🤐 A to jsem nepsala, jak to smrdi, kdyz se to vari 😀

mamkamarketa
19. lis 2010

@benjik proto to namelou a pridaji do uzenin

mamkamarketa
19. lis 2010

jinak teda je nejim nic co bylo ,,vevnitr,, mam dnu (takze ani nesmim) a navic to desne smrdi. V mexicky kuchyne jsou napriklad vyhlaseny mlety hovezi tvare. jen to slysim uz je mi zle... 😝

benjik
19. lis 2010

@zlatouch grrrrrr 😀 😀 😀 😀

simicak
19. lis 2010

U nas se ji hranolky,rizky,parky,cokolada...........naprosto vsecho. Dokonce mame kazdy mesic detskeho dietologa ( jsme nedonoseni) a ten mi potvrdil,ze pokud ji necpu jen tim,tak ji to vubec neublizi a tak samo mi rekli na detske poradne. Takhle jsem krmila i prvvni dceru,je naprosto zdrava,ji mi ovoce,zeleninu,jogurty a i ty nezdrave veci. Ja rikam,jedly tak nasi babicky,mamky,my a jsme vsichni zdravi. Ja se dokonce ptala dietologa na ty veci,co tady ctu,ze se nesmi pecivo do urcitho mesice atd. a cumel name jako tele na vrata.

benjik
19. lis 2010

@simicak souhlas,malá je teda v termínu,ale od 4.měsíců strašně málo přibírá.Takže u nás snad přibírá jen díky těm nezdravým věcem

simicak
19. lis 2010

benjik,my treba mame uplne nezdravy jidelnicek,teda skoro a to mame na doporuceni pediatricky z neonatologie,z det.poradny a pak jeste spec.detsky dietolog. Nase mala ji pekne,ale ma tak rychle spalovani,ze v 15mesicich vazi 7,66kg a vahu by mela mit jako 15ti mesicni dite. Takze vsude musim cpat extra maslo,koblizky na svacinu,do polivek samozrejme jisku a plus extra maslo a syr............A rizky,rybi prsty..........jsem se spec.ptala doktora nato a rikal,ze se nemusim vubec bat,ze ji to neublizi navic tam je strouhanka,takze prospeje. Samozrejme kupuju kvalitni a nesmazim to,ale delam je na grilu na sucho 😉
Ale prvni je donosena a taky jedla podobne,od tech 9 mesicu cokoladu atd. Ja jen teda dohlizim,ze mlasji pokud sni obed a ji mi dobre. Pokud chcou jen mlsat a nechcou poradne jidlo,tak maji smulu a zaracha 😀 A starsi holka vi co je zdrave a nezdrave jidlo,vedu ji k tomu od mala. Ze mlsat se muze,ale musi se jist i zelenina,maso,jogruty a zatim u ani jedne s tim problem nemam 😉 😉 A jime celozrny chleba 😝 To je asi jedine,cim se muzu pochlubit 😀 😝

simicak
19. lis 2010

a jeste dodatek,kdyz mladsi byla na zdrave strave,fakt te zdrave detske,tak mi pul roku nepribrala,takze proto nam dok.zmenili jidelnicek. Ale zas je pravda,ze i kdyby pribriala normalne,tak ji tak jak ted,jen to mam teda schvalene 😉

benjik
19. lis 2010

@simicak a kolik má vážit 15,měs dítě? Nel má v 16.měs 9 kilo,při roční prohlídce nám doktorka do průkazky napsala,že je drobná.Ale souhlas,dokud jsme nehřešili,nepřibírala.

k.ate
19. lis 2010

Tak my si hodně vybíráme, co jíme i my, ale malýmu dáváme "normálního" jídla hodně málo. Cukr se snažím co nejvíc omezovat (občas se nezadaří,takže dostal drobek jablečnýho závinu, kterej jsem pekla, nebo manželovi čmajznul lžičku ze slazenýho jogurtu 😀 ), přece jen malej je hodně velikej a nechci, aby měl v budoucnosti s váhou problémy...
Ale dneska jsem přišla domů a manžel mu dával guláš 😀 (musim teda podotknout, že doma v podstatě nesolíme a bylo to zahuštěný jen chlebem a děláme ho z libovýho masa 🙂 ), ale i tak jsem koukala. Prej ho šel s malým zamíchat, napadlo ho dát mu oblíznout vařečku a malej pak chtěl ještě... 😕 😀 Tak doufám, že to na něm trvalý následky nezanechá. 😀 Mě by v životě nenapadlo to malýmu v tomhle věku dát... No co, stalo se...

Ale k párkům, minimum párků má v sobě víc než 60 - 70% masa. Popravdě jsme našli po dlooouhým hledáním jedny, který ho maj přes 80, ale tam je zas dusitanová solicí směs, což mi pro prcka zrovna ideální ještě nepřijde... 😖 Ty, co tu směs v sobě nemaj a který kupujem, zase maj jen těch 60 - 70% masa (uvedenejch teda 😀 ), takže to pro něj není žádný terno... Hold párky si ještě malej na nějakou dobu odpustí 🙂

k.ate
19. lis 2010

@benjik koukala jsem teď do růstovejch tabulek a vychází mi tam u 50 percentilu (takže průměr 🙂 ) 11 kilo.

simicak
20. lis 2010

@benjik jeeee,tak to jste taky malicci 🙂 Ale neboj,asi zadny extrem,moje neter mela v roce 7,5kg tusim a taky dok.ze dobre,ale ze ma segra zacit dava nejakou cokoladku atd. aby vic nabirala. Ona totiz spatne jedla hlavne. Zalezi taky jajkou mate vysku k te vaze. My jsme uz vypadly z grafu v tabulce s nasi vahou,ale delali hodne krevnich testu a nic nenasli.Nekdy kdyz dite malo nabira,tak to muze byt zpusobene necim,tak se zkus zeptat dok.nato. Nam delali na jatra,ledviny,krevn test na jednu plicni nemoc,celkovy krevni obraz,na nejaky hormon co ovlivnuje traveni......uz si vse ne pamatuji. Ale u nas spi,ze my 6mesicu nenabrali nic,tak mozna proto testovali a vahu mame o dost mesni nez vy 😉

@k.ate kdyz bude malyjist cukr,nezname,ze jak bude dospely,,bude tlusty. Ja jako dite byla hodneeee tlustamam to i v karte a od skoly jsem stihla a ted bys nerekla,ze mam dve deti. Jidlo nikdy nikoho nezabilo a tak samo deti 😉 Ale pokud cela rodinu jite zdrave,tak jen dobre 🙂

benjik
20. lis 2010

@simicak Nel je cca 80 cm vysoká,doktorka řekla,že je to ok.Má rychlý metabolismus po manželovi,navíc je živel,takže vše vylítá.Oba můžou jíst jak chtějí a na váze se to neprojeví. Jí dobře,je to malá nenasyta,mimo žemlovky sní vše.Tu drobnost má po mě.

simicak
20. lis 2010

@benjik nase mala je taky divoska,taky porad lita a rychle spaluje. My dokonce snidame huste polivky s chlem,svacime maso..........jinak proste vaha stoji,ja to nechapu. To jidlo snad skrz ji jen prolitne nebo nevim. Vsichni rikaji,ze je drobna a stihla po me,jenze ja jako dite byla tlustoch 😀 Takze po me neni,ale je pravda,ze spalovani mam rychle

k.ate
20. lis 2010

@simicak já vím, ale prostě si říkám, že když ho na něj budu zvykat už teď... 😀 Až bude starší, užije si ho až až, nic mu to stejně nedává, s přibíráním problém nemá 😀 Tak mi to přijde u něj zbytečný... On i když je jak neřízená střela, furt něco vymejšlí, někde lítá a sní toho relativně málo, tak je takovej, jakej je 😀
Tchýni říkali, že jestli bude manžela pořád cpát, bude v dospělosti obézní - jako malý dítě byl prej oplácanej (kolem toho roku - dvou) a teď vypadá, jak kdyby vylezl z koncentráku... 😕 😀 Když někde jsme, tak to vypadá, jak kdybych mu všechno snědla a on byl chudák hlady, protože já byla oplácaná od malička a zůstalo mi to 😀

brisalek
20. lis 2010

@mamkamarketa vnitrnosti maji ze vseho masa nejvic mineralu a vitaminu🙂.

benjik
20. lis 2010

@simicak nás se všichni ptají,jestli vůbec dostává najíst.Když někam příjdem,prní co Nela řekne je ham. 😀

simicak
20. lis 2010

@benjik no ja kdyz hlasim jidelnicek jeji,se me poakzde dok. a dietolog pta,co ji zrhbua za den.
snidane - mliko,polivka s jiskou,maslem a v tom chleba
svacina - cokoladovy pudink nebo kureci nugety
obed - ryze,maso
svacina - cockova kase
vecera- maso a brambory
Tak vzdycky cumi jak puk,co vsechno zladuje a nabere jen 100g nebo tednto mesic vubec nic 😀 🙄

@k.ate no ja rikam,kdyz nekdo ji zdrave,jako ze cela rodina,tak to chapu. Kamaradka je vegetarian a ji hodne zdrave,takze jeji deti taky,teda i mlsaji samozrejme,ale snazi se varit zdrave. Jen jeji manzel se cpe poraad hamburgry,hranolky.............se vzdycky kvuli toho hadaji 😀 A nase Verunka jko mala byla tlusta tak,ze ji nesly vide zadne klouby,kolena...........byla jeste vesti miselin nez miselin 😀

mamkamarketa
20. lis 2010

@brisalek ale na druhou stranu takovy jatra jsou plny toxinu.celkove vsechny vnitrosti jsou nacpany kyselinou mocovou coz neni dobre pro nikoho, natoz pak pro maly dite

radka.m.
20. lis 2010

mamkamarketa-souhlasím s tebou-ohledně jater,nedoporučují se podávat vůbec dětem,protože to jsou odpadní orgány,všechno sde přes ně filtruje a zůstává v nich veškerý odpad,stejně jako např.ledvinky... 😉

berynka
20. lis 2010

Ahoj, zrovna tohle jsem našla o těch vnitřnostech 😉 ...

Mýtus: Vnitřnosti jsou „čistička“, jíst by je neměli ani dospělí
Pravda: Játra a ledviny sice fungují v těle živočichů jako filtr, většinu nečistot však neskladují,
ale naopak je pomáhají vyloučit ven z těla. Tzv. odpadní látky v nich tedy téměř nezůstávají. Navíc jsou vnitřnosti zdrojem některých vitaminů (vitamin A) a minerálních látek (např. železo).
21. STOLETÍ dodává: Vnitřnosti můžeme cca dvakrát do měsíce dát i dětem.

více na vévévé vyzivadeti.cz/pro-rodice/hodi-se-vedet/myty-kolem-vyzivy-se-borti.html

brisalek
20. lis 2010

@berynka presne, je to stejne jako kdyby nekdo tvrdil, ze vsechna spina z vypraneho pradla zustava v pracce🙂. To co pisi angliccti vedci ve svych studiich🙂 na seznam.cz a podone .... tomu veri 100% jen ti, co nevi nic o anatomii a fyziologii. Navic prasata a kurata...ziji dnes tak kratce nez se vykrmi, ze i kyby v jatrech neco malinko zustavalo ani se to nemuze stacit ulozit🙂.
Ledviny uz vubec nic nemohou skladovat🙂.
Samo souhlasim, ze ne jatra kazdy den🙂

mamkamarketa
20. lis 2010

@berynka treba vnitrnosti jsou zname vysokym obsahem kyseliny mocove. uz podle nazvu to neni nic dobreho natoz pro male dite. Mam dnu, tak se trochu orientuju 😉

pattie
20. lis 2010

Snažím se omezovat hlavně cukry, kvůli zubům, ale bonbonům se samozřejmě neubráním, ale většinou jsou za odměnu. Jinak malý dávám v podstatě všechno a hlavně manžel jí dává ochutnat od všeho co má. V létě jsme s kamarádkou řešily, jestli je lepší dát dítěti tlačenku (my) nebo gumové medvídky (jejich dítě) a dneska už je krmíme vším 🙂