Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

lenam
24. črc 2010

Také jsem napsala, že v diskuzi holky uvedly, že za špínu netrestají, ale některé jiné trestají. Neříkám, že holky tady to udělají, ale třeba mne přijde i divné to plácání u šuplíků 🙂 Ale jak píšu, je to můj názor.

lenam
24. črc 2010

@momin Ty když plácneš dítě, tak fakt přestane se vztekáním?

lenam
24. črc 2010

Já se hádat také nechci, prostě jsem napsala názor a to, že je jiný neznamená, že se chci hádat. Tak jako spousta holek napsala svůj názor o plácání tak můžu taky. Je zajímavé, že jim jsi nenapsala, že se chtějí hádat. To jen tak pro pořádek.

momin
24. črc 2010

@lenam pro placani u supliku taky nejsem-kdyz ma dite nejaky¨suplik dovoleny a jiny ne-neni to podle me dobre-nechape to..
Ale tohle pro me taky neni duvod dite placnout.
A abych odpocedela..Ano.. kdyz mi maly taha za snuru od zehlicky kdyz zehlim,ja mu 100x reknu ze to nema delat ze to na nej spadne a bude mit au,zacne se vztekat,uklidni se kdyz ho plesknu pres plenku... Kdyz si k nemu sednou a zkousim s nim mluvit zuri jeste mnohem vic-vezne sem to zkousela..

lenam
24. črc 2010

Jak jsem psala, několik let jsem hlídala malé děti a nebyly moje 🙂 Možná proto, že jsem je ani nemohla plácat, tak jsem zjistila, že to jde i bez toho. Je to někdy spíš o trpělivosti a nastavila jsem si hranice taky i bez toho plácnutí. A měla jsem i 3 děti a kolem té silnice jsme šly taky 😀 A taky se vztekaly. 😀 Možná proto i o tom přemýšlím jinak, protože jsem si bez toho vystačila. Uvidíme, zda to půjde i se synem. Možná také někdy plácnu, ale právě nechci, aby to bylo něco, čím se stanovují hranice a pokud to použiju, tak to nebudu považovat za "normální".

lenam
24. črc 2010

@momin Možná je to také špatně, co dělám. Člověk nikdy neví, ale já mám v obýváku cestovní postýlku a když žehlím, tak je tam. Ne, že by se mu to líbilo 😀 😀

lenam
24. črc 2010

Já s tím plácnutím při vztekání právě nemám zkušenost. Tak jsem se chtěla zeptat, zda dítě, když už je v takovém tom svém vzteku, reaguje na plácnutí, že přestane a nebo to v něm ten vztek ještě podpoří

momin
24. črc 2010

@lenam ja myslim ze kazdy rozumny clovek si moc dobre rozmysli kdy placnout-neplacam maleho jen tak kvuli hloupostem.. a vubec to nedelam casto....
A myslis ze ho v te postylce budes mivat i po roce? ze ti tam vydrzi?

lenam
24. črc 2010

Doufám, že to nepřeleze, alespoň ještě chvilku. 🙂 Jinak hlavně žehlím, když spí. Právě proto, že na to nemám nervy. Ani to lezení po žehlícím prkně ani na ten řev z postýlky 😀 Ale někdy musím rychle něco přežehlit, tak čeká tam.

eloana
24. črc 2010

Ahoj holky priznam se, ze jsem celou diskuzi necetla-nestiham....podle me placnuti pres ruku nebo pres zadek je nekdy mnohem ucinejsi a lepsi nez hystericke kriceni na dite....
samozrejme zacnu s domlouvanim -rika se 3x a pak jednat. Jasne kdyz mi dite vlitne do silnice nebudu mu 3x domlouvat at se vrati.
urcite nemlatim dite kdyz se pocura, kdyz nechce jist, kdyz se umaze ....ovsem napr. kdyz si umyslne maluje na obleceni 3x ji vysvetlim , ze to se opravdu nedela a stejne neposlechne a smeje se, tak pres tu ruku proste dostane

momin
24. črc 2010

@lenam u nas vetsinou funguje maleho odnest do vedlejsi mistnosti a tam je po vztekani skoro hned-privru mu dvere a az prijde za mnou je uz zase v klidu..
Jak rikam placnuti pouziju kdyz uz je vazne "zle" , z pokoje se porad vraci a dela tu vec co nesmi porad dokola a jeste se u toho vzteka...

lenam
24. črc 2010

@eloana Tak to bych ty pastelky nebo čím se maluje dala i pryč 😀

momin
24. črc 2010

@lenam ano to ja taky vytahuju zehleni az vecer kdyz maly usne,ale obcas neco prezehlit potrebuju-jde treba o 10 minut...
tyhle situace se stavaji vazne tak 1x do mesice-to o cem pisu...

lenam
24. črc 2010

@momin Jsem na ty jeho vzteky zvědavá. Je docela paličatý už teď. Pokud to můžu říci o 9 měsíčním dítěti 😀 Já fakt neříkám, že ho neplácnu. 🙂

romana29
24. črc 2010

ono nemusíš hlídat ani cizí děti, např. náš malý má u babiček z obou stran absolutní ráj a samozřejmě toho náležitě využívá, ví, že nikdy nedostane na zadek, případně tak, jako by ho babička hladila. Všechno se může, všechno je v pořádku, i kdyby nevím co bylo....prý ať má aspoň tam volnější režim 😀 . Takže to, co doma ví, že se nedělá a nesmí, tak u babičky dělá a ještě z toho má srandu 😉 . Takže naposledy, když byl na víkend u mých rodičů skončil díky tomu, že mu nikdo nedal na zadek (samozřejmě mu domlouvají, aby to a tamto nedělal a proč), s pořádnou boulí a modřinou na čele, protože tak dlouho se motal na chodbě do závěsů na rozích, až do jednoho buchl....A myslíte, že když tam jedeme a jsem tam s ním, že ty závěsy nechá na pokoji jen tak, že se poučil, že minule měl na čele bebínko a tatínek mu kvůli tomu řekl, že se s ním nebude prát (jedna z nejoblíbenějších her - prát se s tátou), dokud se mu to nezahojí? Ani omylem. Co pomůže? Vytáhnout vařečku a ukázat mu ji. Někdo zase namítne, že se bojí. No ano, samozřejmě, že se bojí a to jako co? Začne se kvůli tomu pomočovat nebo z něho bude neurotik? Tak to asi těžko....neurotik by z něho možná byl, kdybych ji nejen vytáhla, ale pokaždé mu s ní na ten zadek dala.

A jinak taky jsem hlídala při škole dvě děti, ale už školáky a nikdy by mě nenapadlo jim dát na zadek, protože tohle je v kompetenci rodičů, né těch, co se mají o děti starat. Stejně tak ve škole bych nikdy dítěti pohlavek nedala a stejně jako ten náš prcek ví, že u babči si může dovolit všechno a tak to dělá, tak i děti ve škole ví, že jim nikdo nic neudělá a přesto by jedna facka před celou třídou stačila a příště by si to rozmysleli - to mi nikdo nevezme. How a skončila jsem s tímto tématem 🙂.

momin
24. črc 2010

@lenam Treba bude klidas a pujde vam to domlouvani.... Ale pokud je to palicak uz ted pochybuju o tom... 😀 😎 😉

lenam
24. črc 2010

@romana29 S těmi fackami ve škole nesouhlasím. Pamatuji si 2, jednu jsem dostala já za to, že jsem si zapomněla nalít vodu do kelímku před výtvarkou. Opravdu důvod. A druhou, kterou dostala kamarádka a neslyšela na ucho několik dní. A za to, že si při výtvarce řekla sousedce o gumu. Taky velký důvod. 😝 Nechci, aby to znělo blbě, že dávám cizinu příkladem 😀 Hodně lidí tvrdí, že jsou tam děti vycapené, ale i když je tam učitelé nebijí, mají velký respekt. Ono je to i zákony, rodiči apod. Učitelé tam mají více práv a není to opravdu o fackování před třídou.

momin
24. črc 2010

kdyby mi ucitel uhodil dite -z nejekaeho podobneho duvodu jako uvadi
@lenam asi bych to neprekousla....

lenkabu
24. črc 2010

Já už to nestíhám dočítat ale ještě jedna věc..................alternativou plácnutí může být (a patrně někdy i je) křičení na dítě......mně to třeba přijde horší a mám z toho rozhodně větší výčitky než když dceru plácnu. Když nereaguje na zvýšený hlas a jde o závažnou věc,přijde mi opravdu lepší plácnutí než abych začala křičet. 😉

lenkabu
24. črc 2010

Jinak jak už jsem psala,plácnutí provozuju za ohrožení své nebo cizí bezpečnosti,ne za šuplíky apod.Byt máme dětem uzpůsobený.

lenam
24. črc 2010

Poslední poznámka k těm učitelům. Nevím, jak vy. Ale když u nás fackovala učitelka, vypadalo to trapně, směšně, nevím jak to napsat, když učitel (chlap), byla to taková větší vážnost. Při současném stavu ve školství, si myslím, že by si stejně ty děti nic z facky nevzaly. Chce to jinou ochranu učitelů.

lenkabu
24. črc 2010

A ještě když už tu vedu monolog 🙂 Já osobně neznám jediné dítě které by bylo dobře vychované a rodiče ho v životě neplácli.......neříkám že takové nejsou,jen že žádné neznám.Ale vídám rodiče na písku kteří napomínají dítě posté stylem "nedělej to,maminka bude smutná" a efekt to teda nemá. neříkám že to bez toho nejde,ale já to nikde v praxi neviděla 😉

lenam
24. črc 2010

@lenkabu Souhlasím, hysterický řev na dítě je horší než facka. Taky mi to přijde směšné. Když si sama sebe představím 😀

lenam
24. črc 2010

@lenkabu Já zase nemám ráda, když někdo řekne 10x, ještě jednou to uděláš, vstanu a plácnu tě. Samozřejmě neplácne. Dítě to má úplně naháku

benjik
24. črc 2010

ahoj,tohle je zajímávé téma,taky nad tím pořád přemýšlím. No můj názor je,že plácnutí na zadek nebo přes ruku neuškodí,ale.. Ale musí tomu předcházet nějaké upozornění,že tohle ne. A ne že dítě dělá něco co nesmí a já aniž bych mu cokoli řekla,půjdu a jednu schytá. To ne,nejdřív slovo,pak až čin. a jen v určitém věku,pak už řešit věci domluvou. Mám roční dcerku,taky už jsem jí musela dát přes ručku nebo plínku,pyšná na to rozhodně nejem,ale když 20* nepolechne,nepomůže ani odvedení pozornosti,tak v zájmu její bezpečnosti,na prdelku dostane. Ale jen jedno plácnutí a takové,aby ho sice pocítila,ale ne že si týden nesedne. a pomůže to,sice si párkrát pofnukne,ale ne bolestí,jen tím,že jí něco nedovolíme.
Jako rozhodně jí nebudu dávat na zadek vařečkou jako to dělá tchýně u 5 letých synovců. Proto taky nechci,aby mi malou nějak hlídala. Manžel říkal,že v dětství dostával často a že několikrát o něj tu vařečku i zlomili. To je i na mě moc. A efekt stejně žádný,píš naopak,muž i synovci se díky tomu mnohem víc bouří. navíc vím,že u kluků v jejich 5 letech,to už jde s domluvou,mám to na nich vyzkoušené.
Tot můj názor.

benjik
24. črc 2010

@lenkabu tohle znám,mě vychovávala babička a tresy řešila stylem. bodet bába je stará,tak co,at klidně chcípne,pak budete mít klid. tohle jsou přesně její slova. efekt, do 17 ti jsem byla ušlápnutá putka,která se bála cokoli udělat.

karinka78
24. črc 2010

Tak jsem nazpatek holky. Asi se vam to nebude libit, ale rekla jsem si ze to sem musim napsat.
1) jak jsem psala co bych udelala v situaci kdyby se mi dite vztekalo u silnice a spoustu z vas napsalo ze chcete videt jak vedu konverzaci s jednoletym ditetem- omlouvam se, ale uplne jsem prehledla ten vek, takze jsem popisovala co bych delala v pripade ditete ktere umi mluvit. V pripade ditete ktere neumi mluvit a nemuze mit konverzaci, tak by proste byl na kocarku nebo na voditku (muzete si myslet ze neni pes, ale v Anglii je to uplne normalni- bezpecnost ditete ma byt vzdy na prvnim miste). Ale jinak jak jsem rekla tak jsem jeste nikdy nemela problem ze by se mi dite zacalo vztekat nebo behat do silnice.A to nejen z vlastnima, ale i stema vsema cizima ktera jsem tam za ty leta hlidala.
2) Placnuti neni to jedine reseni, ale to byste poznali jedine v pripade, kdyby to bylo trestne tak jako v Anglii. Jelikoz je trestne dite jen placnout, tak proste MUSITE prijit na jiny zpusob vychovy a domluvy.
3) nekdo tady psal ze napomene treba 3x a kdyz neposlechne tak vi, ze nasleduje trest- proc ten trest je zrovna "vychovne placnuti"? proc to neni treba neco jineho? Napr. tady v Anglii se pouziva "sezeni na zidlicce", kdyz neco dite dela co neni vhodne, tak se mu da varovani, pokud ani po tom varovani neposlechne tak si musi sednout na zidlicku a byt tam tak dlouho jak je stare. Za kazdy rok minutu sezeni. (takze kdyz jsou mu treba 3 roky, tak tam musi zustat 3 minuty), pak zanim prijdete a reknete mu proc jste ho tam posadili. Reknete si o omluvu a udobrite se. Samozrejme ze se nekdy stane (a to dost casto) ze od tama odbiha. Vy jako autorita ho vzdycky vratite na to misto a cas se meri znovu. Verte tomu ze to dite to za chvilku vzda a bude tam opravdu sedet. Tomu se rika autorita. verte ze za par let ci mesicu nebudete mit s autoritou problem.
4) jeste me tak napadlo, ze jsou okamziky kdy dite se muze zacit vztekat a dostat do stavu kdy je nepricetne. Jenze od toho mate ty instinkty matky, ze vytusite ze by takovy okamzik mohl nastat a budete se snazit aby se vubec do toho stavu to dite nedostalo. Takze kdyz napr. budu vedet ze prichazim k silnici napr. k prechodu a dite mi zrovna reklo, ze me chce drzet za tu ruku co mam v nem napr. nakup, tak mu nereknu, ne....ale nebot to misto opravdu neni vhodne na nejaky konflikt tak si jednoduse tasku predelam a dam mu druhou ruku. Zkratka je to o tom predvidat situace a vubec nenechat dite do toho nepricetneho stavu dojit v miste kdy to muze byt nebezpecne jak pro dite tak pro okoli.
5) tak ti moji pubertaci vcera nelenili a zapojili vsechny pratele a jejich rodice jak tady v UK tak CZ, otazkou co si mysli o "vychovnych" placanich a jak se citili kldyz takovy "vychovny" jim pristal na casti tela.
Velice zajimave vysledky. Tak v UK se nasel jenom jediny tvor, ktery byl jednou jak to nazval "fyzicky napaden svym strejdou"= dostal jen ten "vychovny" pohlavek-pocit: ponizenosti, nadrazenosti strejdy jako toho silnejsiho- melo to ucinek- zadny. V CZ se ozvala maminka, ktera ac nerada tak "vychovny" pohlavek sem tam da- zeptala se sve 5ti lete holcicky jak se citila kdyz ji naposled ten pohlavek dala- pocit: ani to nebolelo, ale bala jsem se, ze me uz nemas rada. Ted zapis od 16ti leteho synovce (muj bratr nema problem s jeho zenou s "vychovnymi" pohlavky- jejich nazor je- nam to pomohlo kdyz jsme byli maly a dostavali od rodicu, alespon jsme vedeli ze maji o nas zajem)- pocit: od mamky to neboli, od tatky to je uz malinko horsi, ale ja jsem radsi kdyz mi daji za usi, nebot je to rychlejsi nez aby do me hustili ty recicky typu- to se nedela, proc jsi to udelal apod.- byla jsem v soku, podle me to je jen dukaz toho, ze kdyz ve "vychovnych" pohlavcich to dite vyrusta, tak je to vlastne i pro nej ten nejrychlejsi zpusob trestu- a hadej co, kdyz jsem se ho zeptala jestli bude priste dvakrat prvne premyslet nez se zase dostane do nejake lumparny- tak rekl, proc? vzdyt co jedine schytnu je jen facka!!! Dale se mi velice libil prispevek od slecny (ktera doma nezna "vychovny" pohlavky", jen jeji sestrenice a bratranci ano")- byla venku s jeji sestrenici a meli byt doma do urcite hodiny, coz ji nedelalo problem, nebot byla z domu naucena prijit vcas, zatimco ta druha sestrenice, rekla ze se zpozdi nebot to bude v pohode. Rekla ze pri nejhorsim jen jkednu "sliznou". Zpozdili se a slizli obe dve- reakce te, co v "tom" vyrustala: minule ta facka byla horsi;0), reakce te, co nikdy zadny pohlavek predtim nedostala: ponizena, nechapala jak to vubec muze nekdo svemu diteti udelat, bolelo to (nebot nebyla "zvykla") a hlavne ztratila respekt k tomu danemu dospelemu!!!
Tot vse damy. Tohle je jen muj nazor: Nikdo nepotrebuje pouziti "fyzickeho" trestu v jakekoliv mire, nebot je dokazano, ze to jde i jinak, Jen musi byt trpelivost a ochota se ucit novym metodam. Ale jinak neodsuzuji zadne matky ktere tuto metodu pouzivaji- jen je mi lito ze nemohou najit jiny zpusob vychovy.

kristi
24. črc 2010

ja souhlasím s Lenkabu absolutně ve všem 😉

safryy
24. črc 2010

@karinka78 ...docela me pobavilo, jak tady omilas tu anglii....ja v anglii ziju uz par let a myslim, ze zakaz dat vychovny placanec po zadecku tady vazne chybi 😀 To co si decka dovoli....to nema obdoby....a tahne se to s vekem...mladi tady nemaji respekt k nicemu a nikomu....

kristi
24. črc 2010

@karinka78 a v nekterych bodech mi prijde, ze jeste vazne nevis, o cem mluvis.....to bude asi tim, ze jeste nemas vlastni dite