Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

iluss
22. črc 2010

Já v zásadě nejsem proti, ale musí být nějaké hranice. Když dítě zlobí, tak prostě dostane na zadek a hotovo. Ale rozhodně bych na zadek nedávala malému dítěti, které to ještě pořádně nechápe a vlastně neví, že zlobí. Dávala bych až tak od dvou let. Ale pouze na zadek, žádné mlácení do hlavičky, tahání za ruce, bití do zad apod. To jsem proti tomu. Ale dát zdravému dítěti zdravě na zadek, na tom nevidím nic špatného.
No a na zadek si myslím můžou dát rodiče a blízký příbuzní - babička a dědeček a nebo třeba jejich tety a strejdové (naši sourozenci), když jsou s nimi hodně často. Samozřejmě nějaká tetka která ho vidí tak jednou za rok nemá podle mě právo ho takto vychovávat.

morgan
22. črc 2010

No tak učitelé by v žádném případě neměli používat tělesné tresty! V podstatě se mi moc nelíbí ani aby je používalo další příbuzenstvo. Ale nevidím taky nic špatného na tom, pokud dítě hodně zlobí, je několikrát upozorněno a nezabere to, tak ho plácnout přes zadek. Někde jsem četla, že je to selhání rodiče, ale já mu přece nedám na zadek, abych si sama ulevila, ale tak nějak výchovně. Rozhodně ale nemám v plánu to aplikovat na starší dítě, např. které už chodí do školy, tam si myslím by to mělo už fungovat pouze formou rozhovorů. Třeba na dvouleté si myslím platí malý plácanec na zadek víc, než sáhlodlouhé vysvětlování, i když i to k tomu asi patří.

janicka006
autor
22. črc 2010

Tak to jsme na to asi tak nějak stejně.Navíc třeba fyzicky trestat 10-ti letou slečnu už mi přijde takové nedůstojné...že by opravdu měla spíš být možnost se s ní nějak domluvit.

fender
22. črc 2010

Naprosto souhlasím s iluss a morgan 😵

blandik
22. črc 2010

ahojte, ohledně trestů vžele doporučuji knížku: Respektovat a být respektován. Staví se zásadně proti trestům a nejen fyzickým a stejně tak proti odměnám. Je to velmi zajímavé a otevírá oči.

lenkabu
22. črc 2010

Nejsem proti,používám cca od roku plácnutí když opakovaně neposlechne a vím že mně slyšela a pochopila...a v případech kdy jde o podstatnou věc většinou její bezpečnost nebo někoho jiného,ne např.jídlo,uklízení apod. Přijde mi to běžné a u malého dítěte zabere často líp než dlouhé vysvětlování. dítě školního věku už tak trestat nebudu přijde mi to už zbytečné a bez účinku.

evena
22. črc 2010

Jsem zásadně proti fyzickým trestům, i těm "mírným" jako na zadek atd., jako malá jsem byla mlácená, účinek to nemělo a spíš to na mě zanechalo následky psychické, je mi skoro 30 let a stále se s tím jakoby neumím vyrovnat, pořád to vě mě je, beru to jako projev jakési nadřazenosti a vlády rodičů nad dětmi

beruska2x
22. črc 2010

ja to teda pouzivam asi stejne jako Lenkabu 😅 zadny poteseni z toho nemam, ale kdyz si mam vybrat mezi tim ze ho srazi auto a nebo parkrat dostane na prdel nez pochopi ze skutecne nemuze hazet mic do silnice a behat tam...
tak jasne volim dvojku 😉

uz to umi docela spolehlive, staci mi rict auto a jde mi dat packu... ale tesim se az bude mit uplne rozum a chapat co je nebezpecne..

rozhodne bych ale dite netrestala za to ze neji 😒 to mi prijde blby, taky nemam kazdej den stejnou chut...

beruska2x
22. črc 2010

ani ne mozna pochopi ale poslechne... on to chape, jen kouka na me a ceka co udelam, kdyz ho tam hodi...

morgan
22. črc 2010

No tak to si taky neumím představit, že někdo trestá dítě za to že nejí, tam už je pak něco asi špatně ze strany toho rodiče, fuj 😒

blandik, o knížce jsem slyšela, ale nečetla, zajímalo by mě to, tak si to možná přečtu a uvidíme jestli změním názor 🙂

evena u tebe to asi bylo něco jinýho, je jasný, že neustálý mlácení účinek nemá, dítě na to pak asi přestane reagovat, a nedivím se, že po takové zkušenosti chceš jít u svých dětí úplně jinou cestou 😉

lenkavano
22. črc 2010

tak jestli můžu vyjádřit svůj názor,tak bych celkem souhlasila s Lenkabu i s ostatními ,ale trochu bych oponovala u staršího věku,mám děti v rozpětí 17 a 2 a půl roku a každý věk má své......takže plácnutí dítěte přes zadek v jeho osmi letech určitě není nic vyjímečného.....když nechce cosi pochopit. věk uvádím obrazně nejde škatulkovat.a párkrát jsem se tedmusela i hodně držet abych nedala facku i nejstaršímu synovi pubertákovi kterému bude za týden 17.taky jsem vždy říkala že své dítě neuhodím...ale někdy to prostě nejde.a není to o věku.a to myslím že jsem hodně benevolentní matka. 😉

beruska2x
22. črc 2010

ono taky neco jinyho je mlatit dite a dat mu tim urcite "upozorneni" ze tohle teda uz ne... zvlast u tech mensich, casto NE berou jako hru a nebo vylozene zkousi co rodice vydrzi...

taky jsem si rikala ze to delat nebude ale kolem toho roku a pul je to tezky, zvlast kdyz mam doma samostane individum, co si jde kam chce a na moje volani se ani neotoci 😠

ale kazdopadne by si dite nemelo z detstvi pamatovat hlavne vyprask, popravde me mama rikala jak jsem za neco dostala a ja si to vubec nepamatuju 😉 ...

lenkavano
22. črc 2010

berusko jo nemluvím o mlácení....ale o výchovném políčku nebo jedné přes zadek.jako třeba 17 klukovi nebudu dávat na zadek ,ale když je držkatý tak mu jedna na tváři přistane.to se nám ale stalo jednou nebo dvakrát.prostě každý věk má své vrtochy ,ale snažíme se je ustát ikdyž někdy je to fakt těžký.

beruska2x
22. črc 2010

@lenkavano 😉 tak daleko ani nepremyslim, kamaradky holka si v 15ti domu na vikend privedla kluka 😕 asi budu mimo malinko 😨

lenkabu
22. črc 2010

Já to beru podle toho v čem jsem vyrostla..........vím že nás máma plácla přes zadek když jsme byli malí,ale nepamatuju si to. Jak jsme byli větší,nikdy nás neuhodila už.

monikapok1
22. črc 2010

Ahoj holky,
já bych zase doporučovala knížku Děti a hranice. Moc se mi líbí, že sankce (jakékoliv) za přestoupení hranic mají být předem dány a pak dítě ví, co ho čeká při přestoupení Je to pak jeho volba, kterou cestou se dá. Myslím, že i rok a půl staré dítě ví přesně, co znamená slovo nesmíš 😀 . Jinak jsou věci, za které bych neplácla ani malé dítě, třeba za to, že nechce jíst ( no tak prostě bude hlady 🙂 ) , ale za vyložené provokace, když si o to děťátka sami říkají, tak ano. Myslím, že často jen zkouší, co my na to. Ale taky chápu, že když to někdo zažil od rodičů tak, že to ubližovalo, nechce to dělat vlastním dětem. Na druhou stranu jsem ale v životě neviděla dítě, které vždy chápalo a hlavně respektovalo vše jen z vysvětlování.
Staršímu synovi jsme vytiskli do folie na skříň seznam povinností a pravidel a následných sankcí při nedodržování a dost nám to zjednodušilo život všem. No ale dneska je mu 15 a to už je spíš o dohodě. Co malá, to se teprve uvidí 😀 😀 😀

andykov
22. črc 2010

Tak soulasím s váma, fyzický tresty neeeeee, ale... Pokud jsou malý, tak prostě zkoušej. Kristýnka třeba na mě kouká, já řeknu ne a ona mi to schválně se smíchem ještě udělá, a tam prostě neplatí vysvětlovat ji, že na ten kabel od televize ať nešaha nebo vypojí veškrou síť včetně inernetu a schovat to bohužel taky nejde, tak prostě pokud jednou, dvakrát neposlechne, tak se jí plácne přes ručičku.
A co se týče jídla, já třeba taky netrestám za to, že nejí, ale za to co u toho jídla dělá... Ona je hrozdný nejedlík od miminka, ale teď to je šílený, plácá mi do lžíčky šahá mi do jídla, cpe si ruce do pusy a patlá si to po obličeji, když jí ruce držím, tak do nedávno to bylo v poho, ale teď jí to porstě vadí a brečí, když jí je držím, takže se ji snažím zabavit všelijakýma hračkama, aby mi do plný lžičky neplácala a misku s jídlem neodhazovala... a věřte je to blbá situace, bu´d musím jednou rukou hlídat, aby mi nemrskla do lžičky a nebo tu misku držet a to pak zase neohlídám lžičku... Takže prostě začala jsem jí plácat i přes ručičku za to, že mrská do lžičky nebo bere plnou misku, ne na zkoumání, ale na odhození... a ještě, nedělá to proto, že by neměla hlad, to kolikráti jí hezky, ale i přesto tohle dělá. Jak jí to mám jinak odnaučit?

morgan
22. črc 2010

andykov - u jídla mi tečou nervy teda taky 😀, já teda za to netrestám, ale zlobím se dost, syn je taky hubený, ale když se to vystupňuje tak prostě jídlo odnesu a hotovo 🙂

pepibubu
23. črc 2010

Začnu otázkou - co je bráno za fyzický trest? Plácnutí přes zadek vypodložený plínkou? Plác přes ručičku? Pohlavek? Facka?

První dvoje se u nás aplikuje (oboje až po té co napočítáme Jedna.. Dva ..... až pět, a pokud dojdeme k "pět," je plác. Pak samozřejmě jsou i momenty kdy je plác okamžitý, to ve chvíli kdy sám sebe ohrožuje - chystá se vlítnout do silnice protože se mi vytrhne apod.. Ale každopádně se snažíme s ním nejednat z pozice silnějšího. Třeba avčera na hřišti, sundával si klobouk, tak říkám třikrát - Pepo, klobouček, dej na hlavičku. Něně, a strašná čurina. Pepo, klobouček, když si ho nenasadíš, jdeme domů. Něně, no tak jsme šli. Koukal, zkoušel výt, ale nepochodil.

Myslím že podobný trest mu dá víc než když dostane na zadek.

pepibubu
23. črc 2010

Jo a co se týká ostatních, tak za stejných podmínek (jedna až pět, přes ručičku nebo přes plínku) nemám problém když zakročí i někdo jiný než Honza nebo já. Ale facka či pohlavek ne, ne a ne.

brumdinka
23. črc 2010

naprosto souhlasím s iluus a lenkabubu - ono plácnutí přes zadek nebo někdy i přes pusu u těch větších, jeli hodně držkatý atpod. často zmůže víc než sáhodlouhý vysvětlování - navíc dětičky často bvyloženě zkoušejí kam až můžou zajít - takže já sem pro klidně plácnout ale, aby to mělo výchovný efekt

a když jde o život ohrožující věc, že třeba letí pod auto tak to stejně jako beruska si vyberu druhou možnost a radši dostane na zadek než aby bylo po něm 😔

samozřejmě nic se nemá přehánět a děti by si to neměli pamatovat do dospělosti - já si to že sem v dětství občas dostala nepamatuju, pamatuju si jen, že jsem dostala od mamky jednou v pubertě ale to sem tehdy udělala takovou botu, že sem si to fakt zasloužila 😀 takže přesně jak píše bubu co je bráno za fyzický trest to že občas dostane přes zadeček nebo ho plácnu přes ruku, když šahá na horký kamna?

pepibubu
23. črc 2010

@brumdinka to je právě to.... v každé rodině je přijatelného něco jiného. Pro mě je maximum ten plác přes ručičku nebo zadek s plínou.. Jednou jsem mu dala na zadek a trefila jsem se na místo bez plíny (než jsem se trefila tak se trochu převrtěl,) hodně to pláclo a pak jsem se mu za to omluvila a pofoukala, že tak moc jsem plácnout nechtěla. Nejde mi totiž nikdy o to ZPŮSOBIT BOLEST, ale spíš bezeslov říct TOHLE NE. Ale vím že jsou rodiny kde i pohlavek či facka jsou brány jako normál, a přestože s tím nesouhlasím, nic s tím nezmůžu. Holt každá rodina má svá pravidla, své mantinely.

brusinka.pusinka
23. črc 2010

u nás je to jak u Vás děvčata, my vysvětlujeme a když nejde plácnutím přes plínu nebo přes ručičku, podle toho jaká je situace. Syna netrestáme stačí zákaz velmi oblíbených činnosti a věcí. Připadá my hodně poňižující dostat Facku a tak to neděláme. Ale přiznám se jednou syn zmizel v 6 letech do lesa co máme za barákem a přišel až po 4 hodinách., samozřejmě hledání a lítání po lese nemělo uspěch a tak jen strašidelný pocit jestly je ok. Po příchodu jsem dělala jako nic a pak ho dala koupat, a jak byl nahatý dostal pár pořádných po zadnici.. Asi mě to tehdá bolelo víc než jeho, jakmile šel spát tak jsem seděla v obýváku a brečela a brečela. Nu od té doby žádné tresty nejsou jen domluva a zákazy jak jsem psala 😉
Myslím si že bitím ničeho nedosáhnou a jěště může mít dítko psychycké i fyzické následky ☹ ☹ ☹ ☹

filipal
23. črc 2010

ja povazujem fyzicky trest za nezvladnutie situacie rodicom.
ak placneme tak, aby to nebolelo ako to ma vyznam? vypestovat nejaky reflex? ze placnem, tak to neurobis?
zaroven tym davame dietatu zly priklad a to ten, ze konflikty sa maju riesit silou. a je ze preco sa deti v skolke tolko biju! 😅
Tomasko si chce presadit svoje(ako jeho maminka) tak prask Filipivi jednu...

zaroven sa sila fyzickeho trestu tazko odhaduje. to co jeden otecko povazuje za slabe placnutie je pre druheho silne.
v niektorych krajinach su fyzicke tresty zakazane. vo Svedsku neexistuje, aby ste placli dieta na ulici. (vraj ani doma to nerobia) a zvlastne, deti sa mi javia vychovane, slusne, maju sebavedomie.

fyzicke tresty dieta ponizuju. a este otazka! v ktorom veku s nimi prestat? ked vas uz dieta same prebije? alebo ked dostane rozum? (to nie je nikdy 😀 )

nechcem moralizovat, sama som synovi v zivote par krat plesla, ale povazujem to za moje zlyhanie! proste mi praskli nervy a nezvladla som situaciu.

pepibubu
23. črc 2010

@filipal přesně tak, když párkrát dostal pepča přes plínku od Honzy, tak mi taky přišlo že to bylo až dost... Holt plácnutí od chlapa má jinčí grády ☹ A máš pravdu že to je hlavně o selhání rodiče. Těším se až bude Pepa o trochu větší, a "bude mít rozum" aby se dalo víc vysvětlovat. Dvouletýmu toho moc ještě nevysvětlíš...

evena
23. črc 2010

@filipal krásně napsáno 😉 😉 😉

filipal
23. črc 2010

@evena
dik 🙂 ale tie preklepy!!!! 😝 🙄

musim si po sebe zacat citat! 😅

lenkavano
23. črc 2010

@beruska2x jak jsi psala o té dívence jak si přivedla v 15 domů chlapce tak to bych nikdy nestrpěla.jako na návštěvu jo ale určitě ne na víkend.

lenkavano
23. črc 2010

jinak holky mě se líbí jak to máte všechno hezky zidealizované,možná by stálo za to napsat si tu za pár let.... 😉

meleri
23. črc 2010

puberta je drsná věc, to vidím u manželovy sestřenice, které je teprve 12 ale chová se fakt hnusně, jak ke své matce tak k ostatním. někdy mě velmi svrbí ruka, a manžel už ji párkrát vlepil...pomohlo to...a dost...
jinak popravdě si říkám že na toto mám ještě čas, když mám doma batole...pořád tak nějak doufám že to nebudu muset u svých dětí použít často....ale myslím právě podle té sestřenice že nejhorší věk je od těch 8 let nahoru, i když ona byla strašná vždycky....