Uspávání dvouměsíčního miminka

joeline
20. kvě 2017

Ahoj, zajímalo by mě, jak na tom jsou nebo byla vaše miminka s uspáváním? Můj 2,5 měsíční chlapeček musí být uspáván buď u prsu (večer po koupání to tedy beru jako samozřejmost) a nebo chováním v náručí a pochodováním bytem 🙂 Přes den i v noci spí řekla bych hezky, v podstatě ve dne nedá vzhůru ani 2 hodinky v kuse a chce spinkat, tak ho vyloženě unosím nebo ujezdím v košíku, denně má dokonce i jednu tříhodinovku na spinkání, takže pohoda. Často ale bohužel s pláčem nebo řevem, asi to bdění vždy moc přetáhneme. Večer pak klasicky prso a unosit, pokud ještě úplně nespí. Ale bývá menší problém v noci, poprvé se vzbudí po cca 5-6 hodinkách na kojení, nají se a pak se mu nechce spinkat, zkouším nechat u prsu déle a případně ponosit a pak položit do postýlky, ale on sám prostě jen tak položením po postele neusne, ani přes den, ani večer, ani v noci. Přítel si ho tedy většinou po tom nočním kojení bere do obýváku, kde s ním je tak hodinku vzhůru a povídá si s ním, než se začne chtít bobečkovi zase spát. Někdy pak uspávání probíhá za pláče :( Po usnutí pak ale spí další 3 hodinky, a to už si ho beru k sobě do postele na kojení a dospání. Jak zamezit tomu, abychom s ním museli být v noci vzhůru, protože se mu nechce spát? Bohužel má už přes 6 kg a celodenní nošení k uspání mi oddělává záda. U prsu mi to nevadí, ale k nám do postele ho brát automaticky nechci, ve své postýlce spí mnohem klidněji, než když k ránu dospává u mě, asi jak cítí mléko 🙂 Navíc vždy musí být pevně zavinutý, i ve dne, a dudlík pomáhá jen malinko.

leilinkaa
20. kvě 2017

Mi jsme s timto bojovali taky cca mesic. Snazili jsme se v noci dodrzovat nasledujici pravidla:
1.v mistnosti kde jsme kojili, ted jime tak je pouze tlumene svetlo
2.pri jidle na neho nemluvim, nebo minimalne a tichym hlasem.
3.i kdyz se mu nechtelo v noci spat (ze zacatku) tak jsem ji dala do postylky. Mela zhasnuto. Kdyz nemohla zabrat, dala jsem ji plinku a ona si s ni hrala a nebo jsem ji rukou jakoby prikryla oblicej a prstem jsem ji hladila na cele v miste mezi ocima a rikala tlumene psss nebo spinkame.

Snazila jsem se rozlisit den -hrani a noc-spani, tedy zadne hrani ani povidani.

Hodne síli preji.

Anezka ma 4mesice a uz cca mesic a pul spi od osmi do osmi a budi se jednou na jidlo. Od zacatku jsem ji zvykala na usinani v postylce a nikoliv na rukach ani u prsu🙂

berenickaa
20. kvě 2017

My to meli stejne, ty prvni 3 mesíce byly náročné, malá spala bud na mě nebo manželovi, v postylce moc spát nechtěla. a přes den jsem ji měla navázanou skoro pořád v šátku. měla jsem strach, že ji dávám blbé návyky, že pak nebude schopná spát sama, ale tak jsem to v tu chvíli cítila a chtěla dělat a malé to taky vyhovovalo. když pak malé byly 3 měsíce tak jsem z toho věčného nošení byla hrozně utahaná a tak jsem ji přes den dávala do kočátku a nakonec i v postýlce usla. postupně se to lepšilo to spaní a od páteho měsíce spala sama v postýlce, jen jsme ji tam dali, přikryli a ona sama usla a spala. ty první měsíce jsou nejnáročnější, ale ono se to časem opravdu zlepší 🙂

elis16
20. kvě 2017

Mě malá první měsíce usínala leda v náručí nebo nosítku a to po dvou hodinách uspávání. Za noc se ještě budila tak dvakrát na kojení a než znovu usnula, tak to byl hodinový maraton 😀 a ted v devíti měsících usíná sama a v noci se nakojí a hned usne. Až mi to večerní tulení někdy chybí 😀 😀 Takže užívejte si, že vás potřebuje, protože než se nadějete bude samostatná jednotka 😉

barumat
20. kvě 2017

Nechci vás ostatní strašit, ale ono není vyhráno. Třeba my naopak neměli vůbec problém uspat (respektive spíš uložit) do cca tři čtvrtě roka. Položila jsem do postýlky, dala dudlíka a odešla. Problém začal být ve chvíli, kdy se dcera naučila plazit, klekat a hlavně stoupat. Předtím i když nespala, prostě v postýlce ležela, žmoulala si relaxační polštářek a usnula, protože jí v podstatě nic jiného nezbylo. Teď jakmile jí neuspávám, si okamžitě stoupne a začne jančit, poskakovat, halekat na mě atd. Takže musíme uspávat - po tři čtvrtě roce neuspávání. Už to trvá skoro čtyři měsíce a podle mě to nebude lepší, dokud dcera nezačne chápat, co se od ní chce, tj. ještě hezkých pár měsíců. Ono to ani tak není nijak strašlivé, uspáváme tak, že dceři dám pusu, popřeju hezké sny, dám napít vody, dudlík, polštářek na žmoulání a položím jí na bok směrem ke zdi. Pak jen sedím u postýlky a mám přes ni položené ruce (přes zadeček a rameno), aby se nezvedala a zklidnila se. Obvykle do deseti minut spí. Ale i tak, deset minut někde být nebo nebýt, to je nandané prádlo do pračky, nebo rychlá sprcha, nebo oloupané brambory, nebo rychlovka s manželem, nebo káva... 😉

Pisatelce chci poradit, opravdu se to snažte dotlačit k tomu "noc je spinkání", takže nerozsvěcet, nemluvit, všechno dělat co nejrychleji a nejšetrněji. Pak zkuste položit do postýlky, dát dudlíka, něco na žmoulání (u nás to byla nejdřív plína a od určité doby frčíme na relaxačním polštářku s kuličkami) a třeba jen chytit ručičku, nebo položit přes tělíčko dlaň, nebo tak podobně, prostě aby miminko cítilo vaši přítomnost. Pokud by plakalo a opravdu chtělo "uspat", doporučuji posadit se na postel (gauč, to je fuk) a miminko si položit na klín, záda a krk podepřít předloktím jedné ruky, a jen zlehka pohupovat ze strany na stranu. To hravě zvládnete i s desetikilovým dítětem a nezničíte se jako při chození, nošení a drncání. A zkuste bílý šum, je to i jako aplikace v mobilu 😉

elis16
20. kvě 2017

@barumat to máte pravdu, že jakmile se dítě začne víc pohybovat, tak asi nejde jen tak dát do postýlky a hotovo 🙂 malá, cosi začala stoupat, tak usíná u nás v posteli (nemá si k čemu stoupnou narozdíl od postýlky) a já akorát hlídám, aby nespadla, než si najde polohu na spaní a jak usne, přendám do postýlky. Ani to neberu jako uspávání a není to tak časově náročné, jak ty první měsíce.

normalnimatka
20. kvě 2017

možná bych zkusila dítko budit, resp. nenechat spát....tři hodiny je možná už docela až moc? no nevim...
nošení na rukou je náročný, doporučuju dát si dítě na nohy, podepřít rukou a šmrdlat nohama, houpat..co jak zvládnete, něco najdete.

ale ono se to spíš srovná samo časem... snažte se rozlišit výrazně den a noc, jak už tu někdo psal.

panickatlamicka
20. kvě 2017

@barumat ty nazyvas problemem to, kdyz mas uspavat 10 minut?😲🙄

alikoaliko
21. kvě 2017

Resila jsem to same s dvoumesicni (ted uz 3m). Hodne vecer plakavala, takze jsem ji porad nosila po byte, skakala na balone atd. Az se z toho stal kazdovecerni dvouhodinovy ritual a to jsem fyzicky prestala zvladat. Po nocnim kojeni taky casto boje a revy. Taky mi prislo, ze by si chtela spis povidat, nez spat, ale nikdy jsem ji to nedovolila, at casem pochopi, ze je noc. No poslednich asi 10 dni se snazim ji nejak uspat v postylce, pokud nezabere uz u prsa... plinka pres hlavu, dudel, rucicky stazene podel tela kdyz jima mydli jak silena, cteni basnicek, sumici medvidek... vetsinou se zacne postupne zklidnovat, az zabere, ale trva to i hodinu a nevim, jestli to hrbeni nad postylkou neni i horsi jak noseni :D kdyz nezabira nic, tak ji normalne nacpu do cepky a kombinezy, ve ktere je zvykla chodit do kocaru a usina v ni uz na gauci. Dam ji dudel, ktery ji v te kombineze vyborne drzi a do 10 min sama uplne v klidu usne.... :D ale neni to uplne nejlepsi navyk na leto haha, takze se ho snazim moc nepouzivat... V noci jsem zacla kojit tak, ze si dam na kolena detskou perinu hunatou, ve ktere ji pak jen opatrne sesunu vedle sebe na posteli a chrnime. To jsem postylku vzdala, at je v noci hlavne ticho... kdyz ji mam zabalenou v te jeji vlastni perine, tak se ani nerusime navzajem pri spanku a nemusim na ni davat extra pozor, ze ji zalehnu, takze s ni takhle spim rada 🙂 ale je fakt, ze pro sebe mame cele dvouluzko, protoze pritel je v obyvaku 🙂))

barumat
21. kvě 2017

@panickatlamicka Problém ve srovnání s tím, že jsem devět měsíců dala pusu a šla pryč 😉 Je mi jasné, že je to zlaté, takže si na uspávání sama normálně nestěžuju, jen jsem přispěla k tématu. Co opravdu považuji u nás za problém, je, že začala spát celou "noc", což ale znamená, že je vzhůru nejdýl od pěti, spíš ještě dřív. A to je fakt na palici 🙄

izz76
21. kvě 2017

Mě dcery usínaly u kojení a spaly se mnou v posteli,žádné noční vstávání,blbnutí kolem postýlky neznám. Neučila jsem je usínat samotné, dospěly k tomu sami,tejně jako ke spaní ve vlastní posteli 😀

barumat
21. kvě 2017

@izz76 No, každý ale touhle cestou jít nechce. Já třeba od začátku věděla, že chci partnera u sebe a dítě v postýlce. Tak jsem to tak nastavila. A když je někdy dcera v posteli s námi, vůbec se nevyspím.

mysacek369
21. kvě 2017

Ahoj,necetla jsem sechny prispevky tak se mozna budu opakovat. Kdyz jsem se s malym vratila z porodnice hned ten den jsem zacla rozlisovat, kde v kterou dobu spinka. Pres den spal s nami v obyvaku, za beznyho protozu, kdyz jsem varila, hrala televize nebo radio, s muzem jsme si normalne nahlas povidali. Vecer spinkal v postylcev loznici kde je tma a chladek. Pravda je ze rvni asi dva mesice jsme ho taky nosily do usnuti jak pres den tak v noci jenze jak rikate bylo to neunosne. Takze jsme najeli na radikalni metodu. Nabasteny prebaleny a v tu dobu jeste v zavince sel malej do postylky a cekali jsme co se bude dit. kdyz zacal jecet chodily jsme ho po minutach kontrolovat a ujistovat ze tam neni sam a ze se nic nedeje ze mamka nebo tatka vzdycky prijdou. poprve kricel asi pul hodiny a behem tydne to dopadlo tak ze jsme pcka suply do postylky a behem par minut nekdy vterin spal jako spalek,nekdy az do rana a ted uz vi ze kdyz ho dam do loznice do postylky tak je cas spinkkat a kdyz se vzbudi tak na jidlo a nez doji tak spi nekdy i bez dudliku. Pres den jsem ho tu dobu taky musela houpat a nosit a pak jsem vypozorovala kdy zacne mnout ocicka a zivat, dam mu dudlik "mazlici" plinu a za chvilku spi a trvalo mu asi dva dny nez pochopil ze umi usnout sam, ze k tomu nepotrebuje nosit ani houpat. Na prd je kdyz to neodhadnu a pretahne se to pak jeci a tatova naruc to jisti 🙂 omlouvam se za slohovku a preju pevne ervy 🙂

panickatlamicka
21. kvě 2017

@mysacek369 no ty kraso, chudak miminko. 😢 on nic nepochopil, jen vzdal sve volani o pomoc. ☹

barumat
21. kvě 2017

@panickatlamicka A je to tu zas. Proč chudák, když u něj co minutu byli a konejšili ho? Ať žije kult dítěte.

panickatlamicka
21. kvě 2017

@barumat jaky kult? Je prokazany, ze detem se pri takovem placi uvolnuje hormon kortizol a hladina tohoto hormonu je zvysena i ve chvili, kdy to vypada, ze dite „pochopilo". Predstav si, ze jsi nekde sama, bojis se, najednou hura!-milovany clovek prichazi, ale najednou jde do riti. Tak volas znova. Tvuj milovany clovek je opet zde, tesis se, jak budete spolu. Ale on jde zas po chvili pryc. Tak se to opakuje, dokud to nevzdas. Pro tak male miminko existuje pouze TED.Neumi pochopit, ze neco bude potom, ze potom mama prijde, ze je treba v obyvaku. Pro dite je smerodatne, ze s nim ta mama bud je a nebo neni prave v tomto okamziku. Casto se pak dite upne na nejakeho muchlacka-ma ho spojeneho s tim, ze mu pomahal pri zvladani stresu.

kajalka
21. kvě 2017

@barumat To není kult dítěte, ale poznatky, jak devastující vliv na psychiku má tohle cílený vyřvávání u tak bezbrannýho tvorečka. Větší sklony k depresím, k sebevraždě, zkreslené sebehodnocení,... opakování těchto "metod" u vlastních dětí,... ptám se, jak sakra můžete tohle páchat na miminku?! Kéž se vám to vrátí v důchoďáku, až budete plakat, že jste samy, že se vám stýská, není vám dobře. A nikdo vás nevyslyší. Znám to, pracovala jsem tam. Ti lidé se radši zahubili, rozhodli se, že zemřou, protože jim chyběl blízký člověk. Miminko se nezahubí, radši se podřídí.

panickatlamicka
21. kvě 2017

@kajalka ja delala na LDN a tam nektery starousky kurtovali k posteli a jeste po nich rvali, at jsou ticho. ☹

mysacek369
21. kvě 2017

mame na to kazda svuj nazor ale ted mi ten malej usne kdy potrebuje at jsme doma nebo u babicek nebo jinde na navsteve...Dokonce se tomu rika tusim estvilova metoda uspavani. A co se tace toho breku vim ze to do tehle diskuze nepatri ale myslim si ze kdyz se miminko chova kdyz je protivne a mrzute a celkove na prd (pokud ho neco neboli ale to uz clovek pozna ) tak si zvykne na to ze prijemnej pocit chovani a mazleni nasleduje po tom co breci nebo "nadava" jsem asi krkavci mama ale s malim se mazlim kdyz je hodnej

barumat
21. kvě 2017

To by pak musela páchat sebevraždy nebo přežívat na antidepresivech naprostá většina druhých a třetích potomků a v zásadě celá naše generace...

panickatlamicka
21. kvě 2017

@mysacek369 takze mu vlastne ukazujes, ze ho milujes jen za urcitych podminek, nikoli bezvyhradne. Mne se uplne svira srdce, kdyz to ctu. ☹

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
sonia79
21. kvě 2017

Jj, Estivilova metoda týraní miminek. Nechápu , nerozumím. To není pochopení u těch dětí, to je rezignace. Za mě teda absolutně nepřípustné praktikovat na někom, koho bezvýhradně miluju. Ale každého boj a svědomí .

drakenn
21. kvě 2017

@barumat naše generace do sebe láduje antidepresiva po hrstech! Vidím v praxi denně. Nejvyšší sebevražednost mají severské země - země se skvělým sociálním zabezpečením - Jesle, školky, školy, a pak domovy důchodců a jiné odkladiště starých a nemohoucích
Pardon za odbočení od tématu

izz76
21. kvě 2017

@mysacek369 Estvilovu metodu používají akorát tyrani a nechat 2měsíční miminko půl hodiny plakat dokáže jen matka bez mateřských instinktů. Nejvíc mě fascinuje ta věta,že když je mimi přebalené a nakrmené musí být zásadně spokojené,jako by stačilo uspokojit jen po fyzické stránce... No možná se najdou lidi,co jim ke štěstí stačí jen jídlo a oblečení. Miminko pláčem komunikuje,jinak to neumí,neumí říct mami chci tě mít u sebe. Ty pláč svého dítěte ignoruješ,mazlíš ho když je spokojené,když protivné nevšímáš si ho? Promiň,ale jsi uplně mimo a měla by jsi si zřejmě přečíst nějakou chytrou knihu o dětské psychice.

kamste
21. kvě 2017

jen k zamyšlení, protože bez informací je obtížné se rozhodnout
http://www.moudrakocka.cz/index.php/spanek/3-o-...

alikoaliko
21. kvě 2017

@kamste Výborný článek, ta teorie o probuzení se bez matky atd. Přesně takhle to chápu i instinktivně, když se malá vzbudí přes den na gauči nebo v kočárku, hned k ní běžím, aby nestihla mít ten pocit, že se vzbudila sama. A ráno se mi jednou stalo, že se vzbudila v posteli vedle mě dříve než já a když jsem otevřela oči, tak na mě hleděla vyřezaná od ucha k uchu :D To je pak konečně odměna, když miminko začne "vidět, slyšet, vnímat" a vrací lásku zpět.

kamste
21. kvě 2017

@panickatlamicka jj taky jsem už četla - krutě trefný

normalnimatka
21. kvě 2017

i propagátoři estvilovy metody ji ale doporučujou pouze miminům starším půl roku!!!!!!!!!!!! nezlobte se na mě, ale jak může bejt někdo tak dementní a nechat dvouměsíční dítě řvát? prokrista boha............. ani půlroční na to podle mě není zralý, vlastně asi žádný dítě. ale propagátoři tuhle metodu dovolujou, když je dítě fyzicky ÚDAJNĚ schopný nejíst v noci, a tím pádem má jako vydržet spát celou noc. ha ha.

jinak že vám dítě spí ze začátku v pohodě, usíná samo ve vlastní postýlce atd. vůbec neznamená, že se vám to totálně vyjme z rukou, a za půl roku nebudete svoje dítě uspávat ve svý posteli;) takovejch chytraček už bylo..co si myslely, jak to vyhrály, že jim dítě "umí" usínat samo... :D

normalnimatka
21. kvě 2017

ještě přidám
www.prosimspinkej.cz