V patnácti měsících nechodí, je to problém?

svetlanap
29. únor 2016

Malému bude za pár dnů 15 měsíců a nechce se mu chodit. Od 7 měsíců obchází nábytek, chodí za tatrovkou a tak, jenže sám se nechce pustit. Udělá 2-3 kroky sám, pak spadne na kolena a zbytek doleze. Všechny děti co mám v okolí podobně staré už chodily mězi 9-12 měsícem, jen ten náš ne. Nejhorší na tom je, že už se mě neustále někdo ptá, jestli už chodí a jak to, že ne. Jestli prý už jsem s ním byla u Dr., nebo jestli cvičíme "vojtu". Popravdě nevím co dělat. Mám opravdu jít k doktorovi nebo ho mám ještě nechat?

mimco
29. únor 2016

@svetlanap nic se neděje, moje malá začala až v 17 měsících, nechtěla ani za ruce, jinak byla míč šikovná, stala, ale bála se i kolem nábytku. Neřešila bych to, na lidi se vykašlete. Navíc moje malá přeskočila takovou tu nedotčenou fázi, začala rovnou sebejistě běhat. Žádný strach, to přijde samo...nenechte se strašit🙂

mimco
29. únor 2016

Omlouvám se za chyby, nemotorná fáze....

soleilll
29. únor 2016

@svetlanap Kašli na tabulky a blbce v okolí. Některé děti jsou holt lenošnější. Můj flákač začal sám chodit až v roce a půl, do té doby jen trošku okolo nábytku, zato lítal po čtyřech jak urvanej. Rozhodně nezávidím matkám, jejichž děti chodily už v 10-ti měsících nebo dřív, měla jsem dýl "klid". 🙂

lisha
29. únor 2016

Jestli chodí za něčím, co před sebou může tlačit a ujde pár kroků sám, tak bych ještě počkala. Náš mladší začal chodit až po 15. měsíci, taky už jsem začínala plašit... a teď o dva měsíce dýl už běhá, tancuje a zkouší cvičit...ale on byl celý takový pomalejší, na břicho se přetočil v půl roce a stoupl si v 11 měsících. Myslím že alespoň bude chodit jistěji a nebude tolik padat, když má to chození kolem nábytku atd. tolik nacvičené.

schotja
29. únor 2016

Ahoj, u nás skoro stejné, malá se prvně sama postavila ve 14.měsíci v postýlce, chodit sama začala až v 18.měsících, a bez pádů.. Lezla od osmého měsíce, téměř půl roku, což je ideální stav pro správný vývoj svalů okolo páteře. Všechny fáze - od houpání na kolínkách, šikmého sedu, lezní, které být měly,jsme prošly, i když se "zpožděním" - oproti tomu měla zase hodně napřed jemonu motoriku a řeč... Nikdy jsem jí neposazovala, nevodila ani nepřitahovala za ruce... Vždycky kvetu z takových těch "závodících" maminek, pak maj děti akorát problémy s páteří.. Jen mu dej čas, a uvidíš, že jen, co nabyde trochu jistotu, pustí se sám do prostoru, a bude to bez držkopádů 😀

efijil
29. únor 2016

@svetlanap Trochu Vás uklidním - náš chlapeček se nám prvně postavil na 14. měsíci a samostatné krůčky udělal na jeho 18 měsících a 14 dnech. Nejhorší v tu chvíli byl tlak okolí - přesně jak píšete.... Dítko máte šikovné a určitě to zvládne... Teprve na roce a půl (bylo to úterý a on ve středu udělal sám krůčky bez držení) nás ortoped poslal na neurologii - závěr byl, že to je k jeho povaze (je klidný, rozvážný, hodně se bojí) a kladla mi na srdce, že je důležité, že žádnou vývojovou fázi nepřeskočil a hold si dává na čas.... 🙂

blecha94
29. únor 2016

Buď v klídku, moje dcera měla nedávno rok a ještě se ani nepostavila, natož aby chodila. 😀 Vysvětli všem blbům, že není normální, aby dítě chodilo v osmi měsících, a že každý člověk je individuál, tudíž tvůj syn bude chodit až se na to bude cítit, ne až někdo řekne, že už by chodit měl.

Já jako dítě od 11. měsíce obcházela a chodit jsem začala až v 18 měsísích. Je to normální, až půjde do školky, chodit už určitě bude. 😅

katyxq
29. únor 2016

i podle tabulek má na první kroky čas do 18 měsíců
https://www.modrykonik.cz/motoricky-vyvoj-ditete

verka4d
29. únor 2016

Synovec začal samostatně chodit až v roce a třičtvrtě!! Švagrová s ním lítala pořád k doktorce,ta jí ale řekla,že je holt prostě jen lenivý a že to přijde samo. Opravdu začal chodit až před druhýma narozeninama a je naprosto v pořádku,prostě se mu jen nechtělo,takže v klidu 😎

luciina
29. únor 2016

Do 18-ti měsíců má čas

verka4d
29. únor 2016

A pak,děti se přece takhle nemůžou srovnávat. Někdo dřív chodí,jiný mluví,další je dřív bez plínek... My máme čtyři a každý měl jiné tempo 🙂 Na okolí se vyprdněte,hlavně ať je malý zdravý a spokojený. Všechny dovednosti se dřív nebo později naučí všechny děti 😉

shine2015
29. únor 2016

@verka4d presne!

mrskato
29. únor 2016

Ahoj, já bych to také zatím moc neřešila, sousedka má syna, který začal chodit až v roce a půl. Jeho babička, zdravotní sestra, vždy říkala, že je to kluk a že na to má ještě dost času 🙂 Teď jsou mu 4 roky a je úplně bez problému.

aninousek
29. únor 2016

První syn obcházel nábytek v 10měsících a chodil sám v roce, druhý 15 měsíců a teprve se odhodlal k tomu nábytku a to jen proto ,aby mohl vláčkodráhou mlátit do televize 😀

manelle2
29. únor 2016

Mně taky začal syn chodit až v 15 měsících,nechtěl do ty doby ani za ruku,ani okolo nábytku,jenom skákal 🙂Pak začal sám od sebe,vůbec bych to nehrotila.Děti jsou různé,a už vůbec bych nekoukala,co lidi.Ten můj je líný do dneška.Má 3 roky,umí pár slov,má dudlíka a plenku na spaní 🙂
Tak trpělivost,to příjde 🙂

mpavlinka
29. únor 2016

Obě dvě děti chodily až v roce a půl.

avantgarda
29. únor 2016

Já si vždy říkám, že to není soutěž o to, kdo první bude sedět, chodit, mluvit atd. Každé dítě má své tempo. A pokud si syn ještě není jistý a raději chodí okolo nábytku a pak po kolenou, tak ještě asi potřebuje svůj čas. Se synem jsem cvičila vojtovku a pak už jsme jen docházeli jednou za měsíc na kontrolu. Doktorka i sestřička se nikam nehnaly, dávaly synovi čas. Když začal obcházet nábytek, radily mi, že případně mohu postavit kusy nábytku nebo nějakých opor do kruhu, tak aby si vždy mohl přehmátnout a mohl se v prostoru otočit. A tak šel třeba kolem gauče a za zády měl podnožku. Za tou jsem já seděla na zemi a volala ho k sobě. On se pootočil, jednou rukou se pustil gauče a natáhl jí k podnožce. Ta byla tak daleko, aby musel udělat 1 krok a mohl se zase chytit. Ty opory prý nesmí být moc daleko, aby se dítě nebálo, že tam nedosáhne nebo nedojde.

lv
29. únor 2016

do roku a půl má čas, jak už tu je psáno. E začala v 16.m a dotazy na chůzi byly denodenní. Navíc pak chodila mnohem líp, jistěji, než A, která začala v roce. Asi po mě, já chodila od 17m.

vercik83
15. bře 2016

Moje chodit začala až v 16ti mesicich. Po trech tydnech ujde klidne kilák a půl

andelka
15. bře 2016

Oba moji začali chodit na konci 15 měsíce. Ono to přijde.
Ja teda sice znám chodící děti mladší 1 roku,ale rozhodně to není většina.

dannyblakely
15. bře 2016

Moje dcera nechodí ve 20 měsících. Pouze za ruku a sem tam se pustí a přejde obývák, ale takových chvil je jak šafránu. Nic jí není, jen se prostě bojí, tak ji necháváme na radu fyzio na pokoji a čekáme, až se odhodlá.. 🙂

pampeklec
15. bře 2016

Syn pořád ještě leze a obchází, občas chodí po kolenou (navíc bokem 🙂 ) a je mu teď 15 měsíců. Přesně jak píšou holky, každé dítě má svůj čas. Zrovna dneska jsem na hřišti pozorovala, jak si hraje na prolézačce pro 2 až 6-leté děti, úplně suveréně leze po "kladině" a podobně... takže fakt nemám pocit, že by byl nějak zaostalý, i co se týče hrubé motoriky. Jen prostě nechodí, asi zatím neměl důvod. Mimochodem, byli tam i dva další podobně velcí kluci, kteří sice chodili, ale ani zdaleka nepředváděli takovou akrobacii, odvahu a vynalézavost při použití hřiště. Každý má svoje. Najdi nějakou takovou věc u syna a můžeš jí použít jako argument pro rýpaly, jestli je už nedokážeš pouštět druhým uchem ven.