Večer nechce spát, mám mu zrušit polední spánek?

englerova14
11. črc 2016

Dobrý den maminky,
mám 26měs. chlapečka, který už cca půl roku vždy, když večer ukládáme, odmítá spaní. Dodržujeme rituály jako dřív: véča, koupel, mlíčko před spaním, zuby, pohádka, vybere si autíčko na spinkání, pusinku od táty i mámy a jdeme pryč. Volá mami dolů, kňourání jde v hysteráček-ale takový ten vzteklý, jako že nechce, ne, že se bojí (zkoušeli jsme otevřít dveře do chodby, potichu puštěné rádio, roztáhnout závěsy). Když přijdeme, zpustí znovu 'dolů', slzičky, jediné, kdy je večer bez křiku-když si s ním lehneme. Vydloube oči, nos, vykráká, přeleze x-krát postýlku, vydindá x pohádek a cca po hodině padne. Když ho necháme samotného v postýlce, po cca 15-20min. vzteku to vzdá a začne si hrát, spokojeně si tam něco povídá a pak usne. Ale ta doba, než toho nechá je pro nás celkem drsná. Já jako máma bojuju s tím tam jít a uspat ho, muž je vzteklý, že dělá randál a co na to sousedi.
Přes den má syn program plný. Ráno ven, pak hry doma se mnou i sám, vařime oběd, po odp.spaní zase ven, věnuje se taťka. Měl by být unavený, ale jakmile udeří 7 večerní, je z něho sova. Jediné, co mě napadá, vynechat spánek v poledne, ale zas aby mu to nechybělo, neublížili mu to. Po obědě jde spát dobrovolně a spí cca 2 hoďky.

andysek2512
11. črc 2016

@englerova14 a tak ho dávat spát dyl? A nebo vynechat spánek po obědě, vím že má segra taky někdy od 2 let přes den nespala.... 🙂 já mám teprve 4 měsíční miminko a že začátku usinal až kolem 22 hod, zeď poslední 2 mes od 21 hod a teď os včera usíná už v 7 ale pak mi jucha od 5 rána v posteli:D ale zkusila bych ho dát spinkat o hodinku déle a nebo zkusit vynechat odpolední spani:&)))_

englerova14
autor
11. črc 2016

@andysek2512 posunout spaní jsme zkusili. Výsledek byl stejný s tí., že ráno vstal dokonce dřív a v době oběda už chtěl spinkat. Ještě nás napadlo, jestlu to nesouvisí s jeho vzdorovacím obdobím. To totiž před tím půl rokem začali taky...B-) třeba jen zkouší...

raduska21
11. črc 2016

@englerova14 pokud po o usne sam, v pohode, tak je unaveny... Spanek po obede bych nerusila, ale nechala bych ho spat treba jen hodinku a uvidite... U nas to funguje 😉

anetka1701
11. črc 2016

Tohle jsem měla s mladší taky, přesně kolem druhého roku... Už jsem byla zoufalá, pomalu to přešlo samo (je to lepší...) spánek bych nerušila, spíš třeba zkrátila... Mája když nespí po obědě, tak sice večer padne rychle, ale zase už je odpoledne utahaná, roztěkaná a protivná... Navíc jakmile má jen trošku příležitost, usíná sama - v autě, na gauči, v náručí...

Tedka to vypadá tak, že chodí, potulí se a jde zpět... pohraje si, zase přijde... Občas chce abych přišla já... Nevadí mi to :o) Ono se to ustálí... Plakat jí nenechávám nikdy - ale já jsem nikdy nenechávala děti brečet, vždycky jsem raději byla s nima než aby brečeli, byt vzteky...

englerova14
autor
11. črc 2016

@anetka1701 to se trošku bojím taky, aby, když mu spánek v poledne vezmu, mi neodpadl navečer. Já také nemám pláč ráda a od mala tiším, ale když se začne vztekat, nechci ho v tom podporovat tím, že on zařve na mámu a ona letí. Když se něco děje, jsem u něj, ale vztekání podporovat nechci...

anetka1701
11. črc 2016

@englerova14 A je v "miminkovské" postýlce?

vercik83
11. črc 2016

@englerova14 taky bych možná zkusila spánek zkrátit. Moje holka teď začíná "odkládat" spaní, dělá vše možné, aby to večer odložila. Včera se ale přetáhla a pak nemohla usnout cca 3 hodiny a padla až v pul11. Jinak chodí v 8 spat. Zkuste zkrátit polední o hodinu a uvidíte..

metallico_mondo
11. črc 2016

Ja dceři spaní zrušila pomalu, když odpo spala tak usínala až v 23.00 i když jsme třeba od 20.00 spolu ležely v posteli stejně nezabrala. Ze začátku to bylo třeba dva dny nespani po o a pak den jo aby se trošku dospala co jí chybělo. Od roku a půl už nespí vůbec a usíná kolem 19.00-20.00. Když vím že se třeba sleze celá rodina a že bude chtít ponocovat tak jde spat po o a drzi 😀

heduska82
11. črc 2016

@englerova14 zkus ho nechat spat max.hodinu, taky jsem starsiho musela budit. Tyden to vypadalo, ze me zabije, ale pak se porovnal a dobry.

englerova14
autor
11. črc 2016

@anetka1701 je, ve velké spinkat ještě nechce, zkoušíme to již 2týden. Dáme do velké, přečteme pohádku a on pak sám jde k postýlce, že chce do ní. Nicméně stejně vyvádí...☹

englerova14
autor
11. črc 2016

@vercik83, @heduska82 asi to zkusím zkrátit, pootevřu dveře a budu dělat šrumec, snad ho to vzbudí a nebude tolik pobouřený, když ho nevzbudí máma osobně🙂

jujatko
11. črc 2016

A v kolik hodin chodí spinkat večer? Naše malá (nyní 25 měsíců) dříve chodila spát kolem osmé, nyní nespí dříve jak ve 21,30. A vstává kolem 6,00. Po obědě spala dříve min 2,5 hodiny. Nyní max. 2 hodky. Také jsem řešila, zda ji odpolední spaní nevzít či nezkrátit, ale nakonec jsem se prostě smířila s tím, že chodí spát večer dýl. Protože po poledni už začíná být protivná a spánek po obídku neodmítá a usíná pěkně. Jen když někde jsme, tak odpolední spánek vynechá a pak tedy opravdu usne třeba ve 20,30. Jinak, bydlíme na vsi a malá je od 8,00 do 19,30 venku - jen na to poobedni spani chodi dovnitr. Vylítaná je dost 🙂

vercik83
11. črc 2016

@englerova14 dnes jsem malou vzbudila cvaknutím fotoaparátu;)

heduska82
11. črc 2016

@englerova14 tak to ja musela budit osobne, jinak se nechytalo nic

emisekkk
11. črc 2016

všechny moje děti nespaly od 2 let po obědě, pak usínaly kolem 20 h a vstávaly kolem 7 h. Kdyby šly spát po obědě, tak si myslím, že pokud by usly, tak by pak měly mejdan do 23 h 😀 .

englerova14
autor
11. črc 2016

@jujatko malý vstává kolem 6-6:30, spinkat jde po 7 večer, vyjímečne dýl, když jsme na návštěvě. Tak to Vám závidím, my jsme panelákoví, ale snažím se kompenzovat, jak mohu, venku je denně určitě 5-6 hodin, když počasí dovolí. A pecka není, pořád lítá. S tím posunutým spaním máme trišku problém, většinu prací přesouvám na večer, malý je celkem éro, moc toho s ním neudělám, manžel také vyžaduje klid, má náročnou práci...zkusím zkrátit odp.spaní/příp.ho zrušit. Pokud jiné děti od 1,5roku po obědě nespávají, snad mu to neuškodí. Ale to vztekání musíme odbourat. Teď čekáme druhé a při představě, že mi bude zpouštět takový tiátr, když usne mimčo...asi bych byla brzy jasná🙂

englerova14
autor
11. črc 2016

@heduska82 tak uvidíme, snad nebude třeba. Po O mívá celkem lehký spánek🙂 je nerad buzen, pak je z něho pěkný kakabus:-[

jujatko
11. črc 2016

@englerova14 tak pokud chcete, aby chodil spat vecer takto brzy, tak opravdu zcela zrusit dopoledni spani anebo nechat treba jen hodku a uvidite. Ja chodim spat ve dve rano, protoze s malou take pres den nic neudelam - je to takove male torpedko. Kdyz spi po obede, tak vetsinou trochu uklizim nebo varim pro manzela. Vse na vareni si chystam venku, pak jen rychle vlitnu do baraku, abych postavila na sporak a zase letim k ni ven. Venku rovnam pradlo atd 🙂 Manzel by mel take rad vecer klid - pracuje fyzicky ve vyskach a nekdy byva opravdu hodne unaveny, ale co se da delat. Dopoledni spanek ji rusit nechci a kdyz ji necham spat treba jen 1,5 hodiny, tak jsem zadnou zmenu ve vecernim usinani nezaznamenala. Zmenu vidim jen, kdyz ji encham spat treba jen pul hodky, ale to jsem pak total KO vecer ja 🙂

majkoz
11. črc 2016

@englerova14 Já bych tedy odpolední spánek určitě nebrala a ani nezkracovala.Budit ho, se zlou se potážu! 😠 Je to ještě mrňous, potřebuje si odpočinout, navíc i ve školce bude chodit po O spát.
Myslím, že to spíš souvisí s tím vzdorovitým obbdobím. Měli jsme teď něco podobného, a bylo to i tím, že vlastně začal chodit spát za světla- jak se dny začaly prodlužovat, nejdou nám závěsy zatáhnout úplně a tak se i rozčiloval, že nevidí hvězdičky z promítačky... Ale je to o ukecávání. Mě se nejvíc osvědčilo neodcházet stylem Dobrou noc a už hezky spi... Ale spíš Tak zase zítra! Půjdem se podívat na koníka, přečtem o mašinkách atd- odvézt pozornost od toho, že má ležet a přivézt myšlenky někam jinam. Samozřejmě někdo namítne, že to má být naopak, ale u nás to funguje. Je to ale o každém dítěti, s některým se člověk domluví snáz, některé se bude vyvztekávat. Když bylo nejhůř, tak jsem slibovala, že až půjdu spát já, tak ke mně může přijít.
Každopádně mi přijde, že chodí spát hodně brzy. Malý chodil po sedmé spát do toho roka, pak se to začalo natahovat a teď přes léto chodí až tak 20.30-21.00, někdy i déle.

jjustyna
11. črc 2016

Já bych nedělala se spaním nic a věnovala mu čas. U nás to je oblíbená doba obou dětí. Čteme si, povídáme, zpíváme a pak v klidu usnou. Jasně, já jsem ochuzená o čas, ale doma je pohoda. Syn to takhle vyžaduje taky od těch dvou let, dnes jsou mu skoro 4 roky a odpoledne usne sám, večer přečtu, pohladím, zhasnu a buď mu zpívám nebo usne sám. Někdy nám tahle uklidňovací doba trvá hodinu, někdy 20 min.

englerova14
autor
12. črc 2016

@jujatko trosku se bojím, že pokud mu to spaní vezmu, sice večer usne, ale už v 5 bude pěkný mrzout...zkusím umluvit manžela na posunutí o hodinku, uvidíme, budeme zkoušet.

englerova14
autor
12. črc 2016

@jjustyna kdybych měla možnost, sedím u něho. Bohužel syn přes den vyžaduje 100% pozornost, je hodně akční, stačí chvilka a leze po stole, rabuje, vyhazuje skříně, škube kytky, svléká se do nahata vč.plíny, dělá psovi ústní prohlídku... Potřebuje zaměstnávat, rakže péče o domácnost začíná večer. Manžel je hodně unavený, někdy ještě potřebuje pracovat večer, takže mi šichta končí kolikrát v 1ráno.

bachovy_esence_poradna
12. črc 2016

@englerova14 chtěla jsem napsat posunout spánek, ale vidím, že máte stejnou zkušenost jako já se synem... kdykoli šel (nebo i dnes, v 8 letech, jde) spát déle, tak vstává dřív 😅

z toho co píšete je hodně akční i přes den a večer se neumí sám zklidnit tak, aby mohl usnout... v jeho věku to není tak neobvyklé, ale jen když čtu ten popis, tak na mě padá únava, neumím si představit jak to zvládáte, navíc v těhotenství 😔

je možné na to namíchat směs Bachových esencí, nejlépe fungují směsi sestavené na míru.... viz můj blog

jujatko
12. črc 2016

@englerova14 Mrzuty mozna bude, proto jsem psala, ze podle mne nejlepsi soupnout vecerni spani. Podle mne je sedma strasne brzy, kdyz chodi spat po obede. Po sedme chodi spat sousedovic deti, ktere nespi po o. A nechapu, ze spi pak az do sedmi, do osmi do rána. Je to blby, ale bohuzel to ma asi plno mamin, ze jim sichta zacina, kdyz dite vecer usne. Je to proste boj, ale daly jsme se na to. Já, když jdu spát v jednu ráno, tak to považuji za úspěch 🙂. Ale je fakt, že z toho důvodu se strašně bojím jít do druhého dítka, přestože bych i ráda 🙂

englerova14
autor
12. črc 2016

@bachovy_esence_poradna děkuji za nabídku, jestě chvilku vydržíme a budeme zkoušet, ale možná dojde i na bachovky😉 teď už je to lepší, ale ty první týdny, kdy mi bylo ke všemu špatně, to byli krušné.

englerova14
autor
12. črc 2016

@jujatko nene on spi cca do 6, dnes vstal o pul 6. Zkusim to soupnouz

bachovy_esence_poradna
12. črc 2016

@englerova14 jinak v tomhle věku by mohl chodit spát v 7.30 - 8 hodin... ale nic to bohužel negarantuje....
klidně také vařte meduňku, 1 šálek denně...

wenduliks
12. črc 2016

@englerova14 Ja myslim,ze ho davate spat moc brzo. Syn vydrzi s polednim spankem vetsinou 13/14h vzhuru. Zkusila bych o hodku posunout spani. Dalsi problem si myslim,ze vas chce mit u sebe. Ja kdybych syna dala do postele a cekala,ze usne sam,tak by se nezklidnil. Poledni spani,pokud usina,bych nerusila. Telo a mozek si potrebuji odpocnout.

jjustyna
12. črc 2016

@englerova14 já to mám taky tak. Dcera je ďábel, od kterého nesmím na krok, takže chápu. U toho staršího jsem to vyřešila tak, že jsem si ho naučila pomáhat. Dávat do pračky, vyndávat z pračky, nosil mi po jedné brambory ze špajzu, držel mi lopatku, když jsem zametala. Za pár dnů jsem zvládla spoustu práce s ním.... ale to je strašně individuální

englerova14
autor
12. črc 2016

@bachovy_esence_poradna s tou meduňkou to zkusím. Pomahala, kdyz lezly zoubky, nějak mě to nenapadlo🙂 děkuji