Vpáčený hrudník mimča. Máte zkušenost?

vladka1
16. čer 2009

Ahoj maminky....
máte některá z Vás zkušenosti s vpáčeným hrudníčkem svých dětiček?

vladka1
autor
18. čer 2009

nikdo nemá zkušenost?

nety
18. čer 2009

Vladko,moje starší dcerka měla vpáčený hrudníček,byla narozená předčasně a jak byla hubeňoučká,měla v hrudníčku propadlinu,pokud máš na mysli toto.Do pár měsíců se jí vše vyrovnalo.

vladka1
autor
19. čer 2009

díky Nety....to je pozitivní slyšet...

gedgitka.a
21. čer 2009

ahojky nás kvůli tomu poslala dr na rehabku, ale mám pocit, že srovnávat se to malému začlo, až co chodíme na plavčo prý se to časem srovná v růstu samo, když to není moc 😉

vladka1
autor
21. čer 2009

od kdy jste chodili plavat, gedgitko?

ikis
16. lis 2009

Ahoj Vladko i můj Radeček má vpáčený hrudník. jenže náš dr není takový optimista. Říká,že je to vpáčená(propadlá) kost a ta se prý už nesrovná. Doporučil nám plavání,na to od dvou let chodíme,ale nelepší se to,ani o chlup ☹ máme to celkem dost..ale v ničem by ho to prý nemělo omezovat. sice tam jsou ty plíce a srdíčko utlačováný,ale jsou pružný a přizpůsobí se 🙂 Kamarádka mi poradila rehabilitaci,kde by cvičili Vojtovu metodu,ale na to jsem nenašla dostatek odvahy. Každopádně doporučují dýchavá cvičení-třeba foukání do papírků,bublifuk,hraní na flétnu,plavání a celkové cvičení..aby se ten hrudník zpevnil a dál nepropadal 😠
Přeji hodně zdaru 🙂

brudikovas
31. črc 2014

Ahoj, máte někdo zkušenosti s Klobeho zvonem na vpáčený hrudník?

fifina86
5. bře 2016

Nenasel by se nekdo dalsi se zkusenosti?

kacatka
5. bře 2016

ahoj, má to moje 8m dcerka, budu s ní chodit na rehabku, ale co se bude dít dál, to nevím, má tam takovou propadlinku a taky má prý špatný typ dýchání. Tak uvidím...

fifina86
6. bře 2016

@kacatka a vite to od narozeni nebo si toho nikdo nevsiml?Netrpela i na paradoxni dychani?

kacatka
6. bře 2016

@fifina86 mě to řekl čistě náhodou fyzioterapeut, když jsem za ním chodila se starším synem. Přišel na to proto, že jsme řešili, že se nepřetáčela na jednu stranu. Byla to prostě náhoda, jinak bych to nevěděla doposud. Jo a o dýchání něco říkal, že je špatné, to je pravda.

tuli14
1. čer 2016

Syn to má taky, sice jen lehce, ALE: temer vubec se nevyvijel pohybove a kdyz jsem si vydupala rehabilitace (dle mudr kosmeticka vada), fyzio na nej jen mrkla a zhrozila se, ze nedycha do branice, ma zlraceny dech! Takze kdokoli tohle cte a ma hrudni anomalii, cvicit, cvicit,cvicit!!! Nam to mudr rekla az v 6ti mesicich, nastal vojta 4x denne. Uz za 4 tydny po cviceni se zacal plazit, v 11m lozit a stat. Pul roku jsme cvicili, dychani se spravilo a uz dycha do celeho hrudnicku. V nasich rukach lezi zdravi nasich deti. Ja chci synovi doprat vyrovnany start do zivota a aby mel stejne podminky jako ostatni "zdravi" jedinci. Pokud by to znamenalo porad cvicit, udelam to pro nej. Spatne dychani, skolioza patere a dalsi neblahe projevy hrudni deformity by ho poznamenaly na cely zivot.

fifina86
1. čer 2016

@tuli14 tak u nás si toho vporodnici taky nevšimli, ale už ve dvou týdnech malého jsem to konzultovala s fyzioterapeutkou a ta mi právě řekla, že to je vpadlý hrudník (nemá deformitu hrudní kosti podle ortopeda) a paradoxní dýchání (při nádechu se mi místo hrudníku roztáhne bříško). Teď se díky tomu dýchání udělala i diastáza. Cvičime vojtovku (mačkáme bod pod bradavkou, můžu se zeptat, co jste měli za cvik vy). A příští týden jedeme na konzultaci do Motola.
Takže po půl roce cvičení Vojtovky začal hrudníček fungovat? To jsou pro mě dobré zprávy, zatím totiž moc pokrok nevidím. A cvičíte dál něco?

tuli14
2. čer 2016

Nam vlastne nikdo poradnou diagnozu ani nedal. Ja si niceho nevsimla (prvni dite) ma vypoukle brisko, tak mi to moc divne neprislo. Ale daji se mu tam hrat kulicky (pod prsy, primo uprosted ma dirku, cca 1cm). Nen se ta mudr v 6ti mesicich zminila.. ja bych za to strilela, neb videt to bylo uz od porodu. Ale neznalost.. ohledne cviceni, ano, taky jsem mackala bod pod bradavkou, to byl prvni cvik, asi na 1,5 m. To je na posileni sikmych brisnich svalu. Take je dulezite stari mimca. Jelikoz jsme zacinali ve fazi, kdy mel syn uz perovat na kolinkach, tak nam postupne pridavali cviceni na rozlezeni. Pokud to podchytnete na zacatku, myslim tak do 4 mesicu, uz jen ten jeden cvik vam muze nakopnout mimco spravnym smerem. Dychani se mu napravovalo postupnym cvicenim, zlepseni bylo patrne po cca 3 mesicich. Bylo to velmi narocne, ne pro me, vojta neboli, ale to dite je pak unavene a navic dela neco, co mu nevysvetlime. Muzu rict ze bez satku bych si rano ani nenamazala chleba :( ale vysledek stoji opravdu za to. Z lezici placky se stalo zive dite, uz za ty 4 tydny nam vsichni rikali, ze syn nejak ozil je z nej jine dite! Ale poctive jsem cvicila 4x denne tech 5 mesicu. Delal velke pokroky kazdym odcvicenym tydnem. Ale jak jsem psala, my uz byli hodne zaostali. Jakmile se syn postavil, 11m, cvicila jsem s nim na doporuceni jeste 1 mesic 2x denne a ted, od 13m necvicime. Ale syn uz profi stoji, lozi, a pocitam ze za 2 mesice bude chodit. Mame se jeste prijit ukazat se stylem chuze. Ale reknu vam, ze si myslim, ze ma syn problemy se zazivanim.. snad si vynutim pristi tyden vysetreni na gastru. Myslim, ze ma krece v brichu. Drzim palce a urcite cvicte! Ono to chvilku trva.. jak rekl muj muz: deti se rozdychaji uz jen kvuli tomu, jak u toho cviceni krici. Tak nebo tak, pomaha to 🙂

ketrin84
11. črc 2017

Ahojky,moje 9měs dcera se s tým narodila,ale nikdo to neresil,až v 7mesicich. Doktor řekl že vyrůstala brz problémů,tak neměl důvod nás poslat na rehabku. Už mesic a půl cvicime Vojtovu metodu a pokroky každý týden něco,začala se plazit,potom sedět,lozit a teď už i stojí a obchazi sedacku. Hrudnik je zatím pořád stejný a ja doufám,že se to zlepší. Za měsíc jdeme na kontrolu a prý pokud bude chodit tak už budeme cvičit jen na balone. Nechteji říct jestli se to zlepší nebo nee. Tak uvidime,snad ano. Je tady některá maminka která ma zkušenosti že se to vrátilo do normálu??

fifina86
11. črc 2017

@ketrin84 mam syna s touzo diagnozou a o tom,ze by se to vratilo do normalu nikdo nikdy nemluvil.Vojtovu metodu jsme cvicili od 7.tydne do pul roku (pak ukoncena,maleho hnala prilis motoricky dopredu),dost pomohla na paradoxni dychani,hrudnicek lehke zlepseni,ale zadny zazrak. Ted ma cilenou rehabilitaci prerusenou (bude mu 17mesicu),jen ho podporujeme v lezeni po vecech a dalsich cinnostech,co posiluji core a zacinam ho ucit foukat do balonku.Pokud to pujde,po tretim roce zacneme opet s rehabilitaci,kdy uz bude mozna jeho aktivni spoluprace.Urcite ho ceka hra na dechovy nastroj a plavani.
Jinak u holcicek je to lepsi v tom,ze jim narostou prsa a problem schovaji.

fifina86
11. črc 2017

@ketrin84 jinak u nas to ani v porodnici,ani pediatra neresila,ale znama fyzio maleho prohledla,diagnostikovala a ja rozjela kolotoc lekaru,vysetreni a rehabilitace.

ketrin84
11. črc 2017

Fifina86 díky,takže nás čeká kus práce. Doufam,ale myslím si,že se to nezlepší. Pokroky jsou,jen ne tam kde by mely být.Možná kdyby mi to řekli už v porodnici a začalo se cvičit co nejdriv,tak by už pokrok byl vidět. Také jsem slyšela že u holek to zakryji prsa 😊

fifina86
11. črc 2017

@ketrin84 ona je to pomerne malo casta vada,nase pediatricka ma pres 40let praxi a syn je prvni pacient u ktereho to videla. S nejvetsi pravdepodobnosti to uz to u vasnekdo v rodine mel/ma. Kazdopadne nam bylo receno,ze je potreba hlidat dalsi vyvoj,byvaji tam casto problemy s pateri,deti se hrbi,aby to nebylo tolik videt.
U nas ten problem je,ze hrudni kost ma rovnou,ale bohuzel svaly spatne pracuju a tvahuji ji dovnitr a tim vznika ta propadlina.Zatim je dost chrupavcity,dokaze to hodne vyrovnat,ale casem uz tomu tam nebude a zustane tam dulek a kost deformovana.

lucmuck
11. črc 2017

Ahoj, já mám zkušenost, co se týká vpáčeného hrudníku-osobní. Ted je mi teda už přes 30 let, ale narodila jsem se s "dolíčkem" na hrudníku. V 5ti letech jsem byla na operaci v Motole, ale nijak zvášt si myslím, že mi nepomohli..dr.mi vždy říkali, že až vyrostu a budu mít prsa, tak to nebude vidět 🙂 no, příroda mě teda neobdařila a vidět to furt je. . O plavání se mluvilo už tenkrát, že na to pomáhá, ale nějak v té době nebyly takové možnosti.. Těžko říct, jestli by "dolíček"byl ted horší bez operace..V pubertě mě to hrozně štvalo-malý prsa, jizva asi 20 cm a důlek :( a ted-mám 2 krásné děti,(které to naštěstí nezdědili) a přítelovi to nevadí. Jo a já to zdědila po mamince..

tuli14
13. črc 2017

@lucmuck A můžu se zeptat, došlo k nějaké změně v průběhu růstu? Zvětšil se důlek? Syn má zatím 2 roky, tak nevím, má-li jít na operaci.. děkuji!

lucmuck
13. črc 2017

@tuli14 neřekla bych,ze se to zhoršilo,spíš jak roste tělo,tak roste hrudník a roztahuje se,ale neprohlubuje.Kdyby moje děti zdědili důlek po me (což naštěstí ne)na operaci bych s nimi nešla.Ale určitě bych chodila pravidelně plavat

fifina86
13. črc 2017

@tuli14 kam jezdíte na kontrolu? Vpáčení synovi omezuje srdce nebo plíce? Jezdíme s malým do FN Motol a tam nám říkali, že operace jen ty nejtěžší případy.

ketrin84
16. črc 2017

@fifina86 ahoj,no nám také řekli,že je to dědičné,ale když jsem to řekla mé rodině a manzelove rodině,tak všichni nee to je blbost....ale tak to je už fuk. Čím vic s ní cvicim,tak má větší sílu a jakmile ji vezmu do ruky ,že jdeme cvičit,tak se prohne a je hodně těžký ji dát to té polohy abych mohla s ní cvičit,má velikou sílu. Po cvičení když ji dám na záda zak ten hrudník má krásný,tim jak řve tak krásně roztahuje hrudník i i dýchá do něj a k tomu bysme měli docilit,ale jakmile si sedne a stoupne tak má zase zpátky. A když sedi a nedrží záda v rovině,tak je vidět, že má trošku prohlou páteř,ale to je je občas,spis se nazi sedět rovno. Za měsíc jdeme na kontrolu a nejspíš budeme cvičit na balone,tak uvidím jestli se to někam pohne. Od 6měs chodíme plavat a jak bude umět sama plavat a tak určitě budeme chodit častěji plavat,když to prý pomáhá.....O operaci jsem ještě neslyšela a asi bych s ní nešla,toho se bojim.

saleva
16. črc 2017

Ahoj holky, přidám osobní zkušenost, narodila sem se s vpáčeným hrudníkem a v průběhu života se to zhoršovalo. Pamatuju si, že se mnou mamka cvičila, měla jsem takové 2 lahve do kterých sem musela foukat, aby se hrudník rozpínal, dále jsme chodili na plavání a rehabilitace. Odjakživa se mi hůře dýchá i když doktoři tvrdili, že je to jen kosmetické, byla jsem tak nějak celkově slabší dítě (ve sportu atd). Nakonec už vada byla tak velká že sem si do hrudníku mohla dát celou pěst a vím, že jsem začala vnímat, že jsem jiná oproti druhým dětem a styděla sem se. Naštěstí nám jeden lékař doporučil operaci a mamku sem "ukecala", bylo to v mých 12 letech a bylo to to nejlepší rozhodnutí v životě. Mám sice jizvu, podélnou pod prsama, ale není téměř vidět, operace hodně bolela, co si pamatuju a 2 měsíce jsem byla v nemocnici/doma, ale výsledek krásný a hrudník mám už v pohodě. Taky si pamatuju, že mi tam na půl roku vložili titanovou dlahu, která mi držela celý hrudník pohromadě, protože mi vlastně oddělili žebra od hrudní kosti. No, holky zní to asi trochu drsně, ale velmi záleží na rozsahu vady, ta moje byla dost výrazná a to bych potom asi s operací neváhala, zvlášť u holčiček by to v budoucnu mohlo způsobit psychické problémy. Držím vám palce!

fifina86
16. črc 2017

@ketrin84 ja s malym cvicila Vojtovku od 7.tydne a v pul roce jsme skoncili.Mel skoro 9kg,zacinal si stoupat,takze vyhodnotili,ze je na Vojtovku dobre reaguje,je dobre cviceny,ale proste je nezadouci,aby ho "hnala" dal.Takze jsme presli na funkcni cviceni,ktere ale pred 9.mesicem tez ukonceno,zacal totiz chodit 😂 Zustalo nam jen mickovani. Plavat ted nechodi,ale zase jsem ho naucila bublat brckem a foukat do balonku (dechova gymnastika).A prave jen jak to bude mozne,zapisu ho na plavani a dechovy nastroj. O operaci neuvazujeme,pokud by teda pak chtel sam,branit mu nebudeme.Na tu operaci je specializovany jeden chirurg v Motole.
Nam rodina tez tvrdila,ze nikdo nic a naprostou nahodou jsme pak prisli na to,ze to ma manzel,ale uplne minimalne,zjistitelne pohnamtem,okem laika neviditelne ;)

fifina86
16. črc 2017

@saleva tak super,ze ti operace pomohla.Syn ma zatim dle lekarky formu mirnou,dusnosti nezrpi,je neuveritelne vitalni,pohybove sikovny. Jen teda nesouhlasim s tim,ze psychicke problemy by to mohlo zpusobit zvlast u holcicek,rekla bych,ze to uplne na stejno.Uz ted vidim,jak synova "dra v hrudniku" pritahuje pozornost,kdyz je svleceny a bude tomu tak i nadale,musime syna pripravit i na mozne posmivani.A btw.i kluci se chteji libit ;)

saleva
16. črc 2017

@fifina86 Jasny, ze u kluku je to taky videt, ale prijde mi, ze to budou resit min nez holky, nejhorsi bylo, ze ja nemela vůbec zadny prsa a to mi i zustalo, tak si ani nechci představovat, jak bych prosla pubertou s nulkama a ještě dirou v hrudniku - diky bohu za sikovneho pana chirurga. Bude to individualni dite od dítěte. Myslim, ze ted nasli uz i nejakou novou techniku operace a ta jizva po ani ten zakrok není tak masivni. Tak uvidíte, jakym smerem se to bude u vas ubirat! Snad k lepšímu a dobře je, ze mu pohyb jde a neomezuje ho to. Ja sem si ted na hrudnik vzpomněla před porodem kdy mi malej kopal do zeber a během porodu mi tam zatlacil tak, ze sem myslela, ze omdlím. Je to tam i po tech dlouhych letech citlive.

anetka1701
16. črc 2017

dcera měla vpáčene hrudník... má to po tatínkovi... Já klem toho běhala, drtili jsme Vojtovku, ale to bylo spíš tejrání dítěte než cokoliv prospěšnýho... po měsíci jsem to vzdala a řekla si, že to nechám bejt... Tedka je jí 6 a půl, má to už jen trošku a ještě se to zlepšuje...

tuli14
3. srp 2017

Právě mě děsí, že syna nikdo nesleduje. Nikdy nebyl ani na žádném vyšetření.. prostě konstatovali, že má vpáčený hrudník, a tím to končí. Ale z ďolíku se to protahuje, jak roste. Už má prohlubeň cca 2 cm dlouhou, jen je mělká. Ale jde vidět, že hrudník je nižší, už od pohledu :( Prahu máme bohužel daleko, jsme z Jižní Moravy. Tak nevím, koho preventivně navštívit..