Období vzdoru a nový sourozenec

digi12
4. lis 2018

Ahoj maminky,

jdu si k vám pro radu. Mám dvouletého syna, který má právě velmi intenzivní období vzdoru, do toho mu před dvěma měsíci přišel na svět bráška. Starší syn je velmi aktivní dítě (říkáme mu Speedy🙂, v podstatě neposedí, miluje pohyb a aktivity s ním spojené, zároveň je i velmi citlivý a vnímavý. Starší syn je v rodině první vnouče na obou stranách rodiny, takže si do teď užíval veškerou pozornost, což se s nástupem brášky pomalu mění. Problém, který mě trápí je ten, že jelikož syn ještě moc nemluví, tak veškeré emoce, které velmi silně prožívá, řeší silově a fyzicky, takže pokud se mu něco nelíbí, tak mi neřekne ne, ale štípe, kouše, hází s hračkami, piští. Syna netrestám fyzicky, snažím se hodně vysvětlovat a důrazně nastavovat hranice, nicméně mám pocit, že mluvím do vzduchu. Malého brášky má moc rád, má občas něžné chvilky, kdy se k němu tulí a pusinkuje ho, ale vzápětí ho pleskne nebo ho chce kousnou. Vnímám to tak, že těmito projevy dává najevo svoje pocity a emoce (žárlení, vynucování pozornosti), ale už mi dochází inspirace, jak tyto situace řešit. Stává se mi velmi často, že např. když kojim, tak starší syn mi začne skákat po hlavě, tahat mě za vlasy, štípat. Kombinace období vzdoru a jeho nemluvení mě velmi vyčerpává a začínám ztrácet trpělivost, žiji v podstatě pořád ve strachu, aby někomu neublížil. Zažila jste některá něco podobného? Zlepší se to s mluvením syna? Děkuji

dixi86
4. lis 2018

Neporadím, jen napíši, že to máme doma hodně podobné :/

linee
4. lis 2018

@digi12 ja jsem mela holku o neco starsi,nez ty syna. Trochu mluvila,ale i ted to mam hodne podobne.Casem se to zlepsuje.U kojeni pomaha treba cist nebo s ni mluvit,nebo "delat",ze se spolu hrajete,nejakym zpusobem ho zamestnat. nekdy to funguje,nekdy ne. A nebo kdyz dokojim,jdu se hned venovat starsi,nejak se to snazim prostridat. Casem se to zlepsuje,je to jeji zpusob,jak se vyrovnat s emocema. Kazdopadne,pokud ublizuje,okamzite zasahnu a razne,ale v tom smyslu,ze se to zadnym detem nedela.Snazim se delat veci,aby nemela pocit,ze je odsunuta kvuli braskovi,ale kvuli treba jine cinnosti. Jde to tezce,ale jde to.Nekdy to zabira,nekdy ne. Chce to cas a trpelivost,i kdyz je to tezke.

linee
4. lis 2018

@digi12 jinak ac se to nema,ja pri kojeni poustim pisnicky,at ji zamestnam nejak,abych u toho nepotrebovala asistanci v plnem rozsahu a nebo kojim u hrani tak,abych zvladala aspon castecne jeji hrani (casto zabira kuchynka) a u toho kojeni.

lolam10
5. lis 2018

U nas kdyz starsi(2r)nekoho bouchne musi ho hned pohladit aby si uvedomil ze to toho druheho bolelo...

hope09
5. lis 2018

Co se týče toho mluvení, nechcete zkusit znakovat? (Baby signs) On se určitě za pár měsíců rozmluví, ale znakování by vám mohlo pomoci toto období překonat..

hankaros
5. lis 2018

Mam dceru 2.5 roku a mimino 4 mesice. Obdobi vzdoru v kombinaci se zarlenim prislo pred par tydny. Navic prestala spat po obede a rostou ji posledni stolicky, suma sumarum pekelne narocne dny. Mluvit umi, ale ze by to necemu pomahalo se rict neda. Jeji odpoved na vse je ne, ma tendence vecma hazet a triska dvermi a chyta desny hystericky zachvaty. Musi se nutne chovat, zrovna kdyz resim brasku. Hodne vysvetluju, obcas ujedu a zarvu na ni taky. Trochu pomohlo, ze ted pochopila co to znamena podelit se, tak se deli s brachou o kocarek a o mamu. Rada na to neni, musis to vydrzet a vysvetlovat a vysvetlovat, usmernovat a nastavovat hranice. Samozrejme i venovat cas jen starsimu. Je to na palici, ale vydrz, u nas se to pomalinku zlepsuje..