Umelá výživa pre novorodenca. Koľko dávať?

jaja257
30. led 2009

Ahojky babulky,
Najde sa niekto kto mi poradi? Mame male babo, vazi 4 kg a ja neviem kolko nutrilonu jej mozem dat na jdenu davku. Lebo ked jej dam 70 ml, tak place az sa zanasa a potom ked dostane dalsich 10 ml sa ukludni. Mam strach ci ju neprekrmujem.

erikasadek
17. únor 2009

missy a kto ti tak poradil, ved vsade ti kazdy lekar a jn akrabici je napisane, treba dosrziavat presne , davkovanie, viac alebo menej sposoby, zapchy alebo bolesti....
na zasytenie to nema vplyv nato musis len zmenit mlieko, co je sytnejsie.. teda kvalitu mlieka.... zahustene..
pokial je kludny a nepalce po flasi, tak nie.. zalezi, od kazdeho dietata. naozaj je to individualne.. 😉

ariadna
17. únor 2009

dakujem vam za rady sa mi ulavilo od vcera jej zarabam 110ml a vyzera to ze ma akurat.aj mne pripadalo ze dr sa snazi najst pricinu jej koliky v tom papani pretoze ked s nou zacali cvicit a dvihat jej nohy tak trochu vygrcla co je podla mna normalne a ona hned na to ze ked ma vahu 3750 tak by mala papat tych 70-75 podla vahy ale ja nemam doma taku vahu aby som ju furt vazila a podla toho jej zarabala to mi pripada trochu pritiahnute za vlasy.a inak mi ani negrckava iba si pekne grgne po papani malokedy sa stane ze vygrcne trosku.som sa normalne citila vinovata za jej koliky.este raz vam dakujem ste zlate ze ste mi odpisali 😉

hankky
18. únor 2009

missymici, nasa mala ma 2,5mesiaca a necelych 6 kil a normalna davka je 180 ml....v noci 210 ml (po 8 prespinkanych hodinach je strasne hladna)...ak spapa viac, dalsie papanie je 150 ml, alebo ak papa po troch hodinach...podla mna, ak je Danielko kludny a spokojny tak mu staci 90ml, ale ak po papani place a je nekludny tak mu je to malo... 😉

Inak ma vcera v noci ked sme papali napadlo...ked babo papa UM tak sa riesi ci papa malo alebo vela...a ked papa MM? Pri kojeni sa neda zmerat kolko ml vypije babo na jedno kojenie....to si pije kolko chce, ked chce menej tak pije menej, ked chce viac tak pije viac....samo si to reguluje a vypije kolko chce, tak preco by sme sa mali trapit tym kolko piju nase deturence? Ved nech si piju kolko sa im ziada, no a co ze nejdu podla tabuliek? Ved dieta nie je na baterky ze sa da naprogramovat podla nejakej tabulky... Si myslim ja 😀

radka.m.
18. únor 2009

ahoj holky,taky si myslím,že by se mělo dát mimču tolik mléka,kolik chce,přesně,jak tady píšete,u kojení se to taky nepozná a nedá se to nijak regulovat.a z mléka asi těžko hrozí nějaká obezita,že?a je pěkná blbost,že z um se více přibírá,než z mm,my jsme třeba z kojení přibírali extrémně hodně,takže já byh dala tolik um,kolik mimčo vypije a s tabulkama bych si vůbec nelámala hlavu. 🙂 😎

nina4321
18. únor 2009

suhlasim s radkou, tabulkovanie je pre lekarov nie pre mamicky, to je len informacne ....
su deti, ktore sa napiju vody a priberu, su deti co zjedia ako ,,kone ,,a nepriberu, tot moje deti 😀

kojenie ma tu vyhodu,ze nevidite kolko dieta vypije a tym padom nemate ziadne stresy 🙂

erikasadek
18. únor 2009

nina aj ty mas take deti? aj ja , ja neviem kde to davaju.... 😀

zase ja som t a, ktora aj ked vypije vodu tak place nad vahou... 😀

garronne
18. únor 2009

moje deti boli obe na UM od narodenia, nakolko som nemala mlieko. prvy syn vypil uz od narodenia tolko co by malo pit 2 m dieta a je v pohode, nie je ani pretucnely. vsetko vybehal. tento druhy papa zas meniej ako je pisane na navode, no zato castejsie a je z neho pekna gulka.

dara9402
18. únor 2009

ariadna nic si nerob z doktoriek moj maly ma 4tyzdbe a papa kazde tri apol styri hodky tak 150-160ml zgrcka sa mi z toho len ked s nim trosku viac po papani pomanipulujem ( no ked sa pri jedeni pokaka tak ho v tej kake nenecham predsa spat 😝 ) ale inac je v poho.

ps ak by si malu prekrmovala tak by ti hnackovala a pokial kaka v poho tak nic neries daj jej tolko kolko si pyta a hotovo sak si azda nenechas dieta hladovat.

my obcas uz po dvoch hodkach davame este decko caju 😀 prosto je to maly nenazranec
😀

zuzanikaaa
18. únor 2009

ariadna a ake mliecko papate? Nam na koliky dr. predpisovala nutrilon comfort a este sme papali kvapky infacol. Koliku sme mali od 2. do 3. mesiaca teda len 1 mesiac potom sa to upravilo. Ale ked zacala papat klasicky nutrilon tak si vypila menej, neviem ci je sytejsi alebo co...

ariadna
18. únor 2009

dara praveze mi nehnackuje a ma taku hustejsiu zelenu stolicu a dakedy ma problem sa aj vykakat aj ja si myslim ze ju neprekrmujem a ked jej dam kolko spapa tak je taka spokojnejsia a ja tiez.aj ja davam cajik ved ked je hladna tak musi byt aj smadna.cajik sa asi nemusi davat keby bola kojena no skoda ze sa nedalo ☹

zuzanikaa my sme mali zo zaciatku bebu 1ha premium ale doktorka nam odporucila bebu sensitive tak teraz uz tyzden davam tu.a taktiez predpisala infacol.a tiez kazdy den cvicime a masirujeme.dufam ze jej to skoro prejde lebo niekedy je to zufale radsej b som ja mala tie bolesti.a ten nutrilon je special na koliky?a je to na predpis?

dara9402
18. únor 2009

ariadn sa hovori ze zelenu stolicu ma dieta ktore je hladne, viem to len preto ze moj brat mal taku do troch mesiacov kym ho mamka len kojila, potom zacali pridavat sunar a kaka sa upravila na zltu takze skus co to urobi ked jej das trochen viac a na zriedenie kaky aby sa lepsie vyprazdnila je dobry harmancekovy cajik ked hned po papani nezaspi a vydrzi tak hodku tak jej trba dat cucnut a pekne sa pokaka a na prdiky my papame sab simplex jo a este mozno by sa zisli kultury dophilus inf.....daco

inac my papame comforf a nemame problem s kakanim ani kolikami clop clop clop jo a kupujeme ho v polsku za 150sk 😀

hankky
19. únor 2009

zelena stolica je aj vtedy ak babo papa hypoalergenne mliecko 😉
My sme zacali bebou obycajnou, len par dni, na prvej poradni lekarka povedala ze mame kupit bebu HA, tak sme papali to asi tyzden, mala stale plakala, bolelo ju brusko, mala som pocit ze beba je pre nu tazka, tak sme kupili nutrilon...na dalsej poradni lekarka povedala ze mame davat nutrilon HA, tak sme presli na to...to sme papali asi mesiac pokial sme nesli 5.1. na gastro. Inak z nutrilonu som mala pocit ze je stale hladna, casto papala. Davali sme na brusko kvapky espumisan 25 kvapiek 5 krat denne...zabralo krasne po prvom dni.
No a na gastre nam zacala predpisovat humanu HA...tak papame toto a je to z toho vsetkeho co sme vyskusali to najlepsie, mala krasne spinka, sice spapa na jednu davku 180ml v pohode ale prespi mi v pohodicke cez den 4 hodiny (vcera zlomila rekord, spala od 7:30 do 14:45 😀 ) no a v noci spinka krasne 7-8 hodin - to potom spapa 210 ml 😎 ale to som uz pisala. No a raz denne vypije 100ml cajika - fenyklovy lebo harmancek mame zakazany (mame strasne suchu kozu a vraj to moze byt z toho je ze alergicka na kravske mlieko, no vysledky od 5.1. z gastra este stale nemame!!!)
No a ten harmancek je fajn na kakanie, to je pravda. Babo ktore je na UM by malo pit denne cajik, ale len taku zafarbenu vodu, nie rozrabat podla navodu, to je pre nich prilis silne. Nasa mala kaka raz denne, obcas vynecha jeden den. Ale lekarka povedala ze dokonca v pohode ak kaka kazdy treti den 😉

missymici
19. únor 2009

hankky : po 90ml plakal a hledal lahev, už jsem mu přidala na 110ml, a je to lepší, už nebulí.

l3nka
20. únor 2009

Ahoj, ja mám mesačnú dcérku, doteraz bola ako ukážkové mimino, iba sa napapala a spinkala. no posledný týždeń ju asi začina trápiť kolika. kojená bola 2 týždne potom som ju začala prikrmovať nutrilonom Comfort, lebo iný nutrilon v lekárni nemali a malá bola o.k. keď sa nám minul prešli sme na clasický nutrilon a myslím, že vtedy začali aj problémy. je už úplne na umelom mlieku. cez deň bola v pohodičke, napapala sa odgrgla a spala. až večer keď mala ísť spať začala za zvýjať v kŕčoch, naťahovala nožičky a nedala sa nijak utíšiť iba pestovaním. Akonáhle som ju položila začalo to nanovo. Po dvoch hodinách unavená zaspala. V noci sa napapala a spala ďalej. Posledné dva dni však ten nekľud a kŕče začínajú aj cez deň. Na pohotovosti nám dali kvapky sab simplex a od včera večera pije mliečko nutrilon Ha. obyčajný nutrilon jej stačil 90ml a HA vypila v noci 150 ml, ale potom nezaspala ako obyčajne ale plakala a hodinu mi trvalo utíšiť ju a uspať. Ráno mala spenenú stolicu a dosť veľa čo v poslednej dobe máva stolicu veľmi málo. Neviem či som jej dobre zasa vybrala typ mlieka Ha, ale ten mi odporučila lekárka ešte na prvej poradni no nedávala som jej ho...

hankky
20. únor 2009

missymici, to som rada ze papkate bez plakania 😉

l3nka, mlieko HA ma nejaku zlozku inak stiepenu ako obycajne mlieko, abo nieco v tom zmysle 😀 nie som si ista. Nam tiez lekarka povedala hned ze mame davat HA pre take male babo, je to lepsie na brusko...HA sa dava aj vtedy ak je jeden z rodicov alergik.
Ked sme boli na nutrilone my, tak tiez ked dosiel HA a bol vikend alebo vecer alebo vianoce 😀 a nedalo sa ist do lekarne tak som jej spravila normalny co som mala doma. Z normalneho tiez bola viac nasytena ako z HA.
Teraz papa humanu HA a ked to porovnam tak po humane je este viac zasytenejsia ako po akomkolvek nutrilone - a to som kupila nutrilon extra, pre dlhodobejsie nasytenie 😀
Ten plac poznam velmi dobre, niekedy mame aj teraz taky vecer, utisi sa len na rukach a chodit po byte pokial nezaspi... Prve tri tyzdne sme to mali kazdy den, cely den a noc...ked nespala tak plakala. Nam zabrali kvapky espumisan, hned na druhy den bolo lepsie. No a co sa tyka tej stolice, tak to netusim preco je spenena...este som take nepocula, ale myslim ze ak sa jej to stalo len raz tak by to mohlo byt v pohode, ak sa to bude opakovat, tak ja by som urcite sla k lekarke.

lenkaaa
20. únor 2009

l3nka - citala som Tvoj prispevok a pozeram ze Tvoja mala ma 4 tyzdne a Ty jej das vypit 150ml ?
Moja mala ma 5 tyzdnov, vazi 3,8 kg a je na nutrilone HA. Ja sa orientujem podla navodu na krabici, od 3,5 do 4,5 kg by mala vypit 100ml, jej je ale tato davka niekedy malo. Mozem jej teda dat viacej?? neublizim jej tym?
Inak, mne sa stolica tiez zda trosku napenena, ale niesom si ista, neviem, mozno sa mi to len zda...

l3nka
20. únor 2009

lenkaaa ona to nevypila naraz najskôr 90ml a potom som jej tri krát dorábala po 30 ml stále hľadala a plakala. Neviem či tak veľa môže, ale prežila to tak asi áno 🙂 Počula som, že mlieka ako nutrilon comfort, Ha... sú menej sýte čo aj sama pozorujem. Večer som jej zmenila mlieko z obyčajného nutrilonu na Ha tak som mala ten pocit, že preto jej je málo... ale na nejakej stránke som dnes čítala, že ak je napenená stolica tak to môže byť s prejedenia...

vesi
20. únor 2009

kočky,
nestresujte sa, moje baby obidve vypili UM už v pôrodnici 90-100ml, ked dostali menej plakali, nestačilo im to, takže dostávali papať kolko potrebovali a nie podľa tabuliek, nemajú nadváhu a sú úplne v pohode.
ale určite nedávajte viac odmeriek mlieka, to sa robilo kedysi so starým sunarom, teraz pri týchto mliekach treba pomer mlieka a vody dodržať. tešte sa, že vašim bábätkám chutí papať, horší by bol opak 😉

l3nka
20. únor 2009

hankky a vieš mi povedať či je rozdiel medzi sab simplexom a espumisanom? každý píše inak niekto si chváli sab simlpex a niekto espumisan. mne ich dali na pohotovosti tak ak je espumisan lepší dám si ich na najbližšej poradni predpísať...

a predpisujú lekári Ha bez problémov, alebo len ak je niekto alergický? a dá sa na predpis aj nutrilon comfort proti zápche a kolike?

vesi
20. únor 2009

mlieko HA nám predpisovala Dr. do jedného roka, stačilo, že sme mali v rodine alergika u nás sme alergici ja s manželom, ale napr. u mojej sesterky to bola jej sestra, čiže teta malého...

garronne
20. únor 2009

AHOJTE, chcem sa opytat, kolko baleni vam lekar predpise do mesiaca BEBA HA? dakujem. ja mam totiz problem s lekarkou. teraz, ako je beba len 400g, povedala, ze mi predpise len 6 bal. do mesiaca a to je pre mojho papkaca velmi malo.

ariadna
20. únor 2009

nam na koliku doktorka napisala infacol a zmenila mliecko z beby HA na bebu sensitive a nechcem to zakriknut ale uz 3dni je mala celkom v poho sem tam dostane krcik ale neda sa to porovnat s tym utrpenim co mala predtym.ja teraz davam malej 120ml a vytiahne si tych 100-110 a ked budem vidiet zema malo tak jej dorobim zatial jej vsak staci.podla mna sa neda ist podla tych tabuliek na krabici kazde dieta ako tak citam je iny papkac a pokial negrcaju supy tak tak budeme aj my vediet ci su prekrmene alebo nie.

jaja566
21. únor 2009

ahojte mam 11 dnoveho chlapceka a neviem kolko mu mam davat papat nutrinolu ja mu aj odsavam taku 40-tku a potom mu dorobim este 60-tku a niekedy mu je to malo....robim dobre ked mu tolko davam on ani negrcka..a este sa chcem opytat ci treba davat caj ktomu vsetkemu co este poje keby nahodou plakal alebo zase mleko....a ked neodsavam tak vypije takych 90 nutrinolu...dakujem za odpoved

radka.m.
21. únor 2009

jaja-dej mu tolik mléka,kolik vypije,podle tabulek je to fakt jenom orientační,pokud nejsou příkrmy,tak není nutné podávat čaj ani při um,jen pokud jsou teploty,nebo horka v létě.

maca793
21. únor 2009

ja som sa nikdy nedržala návodu, koľko má dieťa vypiť v danom veku. mne napr. Simonka 1 deň po pôrode vypila 120ml mlieka, a pila 1,5 násobok toho, čo pili ostatné deti. ako novorodenec vypila 70-90ml mlieka na jedno krmenie. Karolínka to isté, a váhovo sú teraz v norme.

hankky
23. únor 2009

l3nka, no pravdupovediac netusim aky je medzi tym rozdiel, nam prvy krat predpisala pediatricka espumisan, ten zabral hned tak kupujeme len to, nic ine sme neskusali, kedze espumisan zabera 🙂
Pediatricka nam prvy krat predpisala nutrilon HA, ked sme u nej boli kvoli bolavemu brusku, to vtedy tusim aj ten espumisan predpisala. No a potom sme zacali chodit na gastro a tam nam predpisala humanu a odvtedy ju predpisuje pediatricka a na zadnu stranu receptu napise ze na odporucanie lekarky z gastra.... S predpisanim nema problem ani lekarka z gastra ani pediatricka. A to pritom ani jedna nevedia ze manzel je alergik (alebo bol, teraz nema uz par rokov ziadne priznaky). Takze nam to zacali predpisovat kvoli bolavemu brusku, tak by mohli aj vam kvoli tomu 😉 Treba sa lekarov len pytat a pytat a pytat

marselitka
23. únor 2009

Ahojte,ja si tiež myslím-a podľa toho som sa riadila aj ja,že bábo má piť toľko,koľko mu chutí.Ak po napaní začne grckať-tak sú dve príčiny-prejedlo sa-a to znamená,že bude musieť nabudúce piť menej-a tak si postupne vytitrujem dávku.Ale grckať môže aj keď sa najedlo akurát,a to,keď má reflux.To treba vyšetriť gastroenerologom a potom sa dávajú tuhšie mliečka-AR
JA som svojho syna kojila do roka.Ke´d som ochorela,doktorka mi zakázala dojčiť a doporučila nám Nutrilon ,a to práve kvoli jeho chuti-lebo nie je sladký ako ostatné mliečka ,tak vraj potom nie je problém prejsť z neho na dojčenie-po vyliečení.A naozaj,mala pravdu-síce som si musela mlieko odstriekavať,aby som oň neprišla,ale vyšlo to.Takže,ja na Nutrilon nedám dopustiť a radím ho aj kamarátkam,keď sa im aj zdá,že sa im tvorí menej mliečka,aby začali prikrmovať práve Nutrilonom a u veľa z ních sa mi to potvrdilo,že lektácia keš sa upravila,tak opať len dojčili

l3nka
24. únor 2009

ja sa v mojej malej nejak nevyznám.. Keď jej dám 60 ml vypije a dudluje dudlík kým nezaspí, keď jej dám 150 ml tak vypije 150 ml. Zje čo jej dám bez akéhokoľvek veľkého plaču jej stačí aj 60 ml a zobudí sa síce o niečo skôr ako po 120 ml alebo 150 ml, ale až taký rozdiel to zasa nieje max. 30 minút. vie mi niekto poradiť prečo niekedy pije mliečko krásne a inokedy jej steká po bradičke? neviem či ho vypľúva, keď jej ho zoberem tak nervózne hľadá ešte by pila..

hankky
1. bře 2009

ahojte, tak my sme presli na 210ml kazde papanie 😅 a niekedy mam pocit ze by si este dala, dopapa a strasne mrnci a pisti...ale bojim sa jej dat viac takze ju utisim a zatial nebol problem, dudlala alebo sa pozerala na hracky alebo zaspala...tak som zvedava dokedy nam to vydrzi...Ale je pravda ze papa 4-5 krat za 24hod. Buduci tyzden bude mat 3 mesiace a pokracovacie mlieko sa vraj dava az ked sa zavadzaju prikrmy a prikrmy sa zavadzaju pri ukoncenom 4 mesiaci...nie som si ista co dovtedy budem robit ked sa to vystupnuje a bude si pytat viac mliecka 🙄

l3nka, nasej malej tiez vkuse tieklo mliecko bud z kutikov alebo dolu po brade 😀 Teraz sa jej to stane len obcas, ked je velmi hladna a hlta tak ze jej tecie aj mimo, alebo na konci flase ked sa uz viac hra s cumlom... Ale to tecenie poznam...no preslo to nejak samo. Snazila som sa jej aj drzat inak flasu aby mala cumel spravne chyteny ale myslim ze to bolo jedno, ked raz tieklo, tak to tieklo 😀

ketina
3. bře 2009

ahojte, neviete mi poradit kolko a ako casto by malo papat 4 mes.babo?manzel chce aby nasa mala papala 5x denne kazde 4 hod po 150ml. Do teraz sme boli zvyknute papat kazde 3 hod. 6x denne po 135ml.
Mala uz tu poslednu 4 hodinku nevie vydrzat a je velmi nervozna,placliva.dakujem