1.IVF v červenci, srpnu 2011. Přidejte se také.
ahoj holky, v červenci nás čeká 1IVF - jste natom podobně? pojďme do toho spolu 😉
Stručné shrnutí
- V Česku pojišťovna hradí tři pokusy IVF do věku 40 let.
- Ve stimulaci se v diskuzi nejčastěji zmiňovaly preparáty Decapeptyl a Dipherelin (útlum), Provera (příprava), stimulační látky Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur a jako trigger Pregnyl (v příkladu 1×5000 IU).
- Metody ICSI, IMSI, PICSI a PGD se v diskuzi uváděly jako volby při špatném spermiogramu nebo genetickém riziku; kliniky a pacientky diskutovaly volbu 1 vs 2 embryí k přenosu s tím, že Helios v diskuzi uvedl vyšší úspěšnost při přenesení jednoho embrya.
Nejčastější otázky
Q: Jak pojišťovna v Česku hradí IVF?
A: Pojišťovna v diskuzi hrazí tři pokusy IVF do 40 let věku.
Q: Které léky se používají při dlouhém a krátkém protokolu stimulace?
A: V diskuzi byly specifikovány Decapeptyl nebo Dipherelin pro útlum (dlouhý protokol), Provera pro přípravu, stimulace Merional/Puregon/Gonal/Fostimon/Menopur a jako ovulační trigger Pregnyl (příklad 1×5000 IU).
Q: Jak probíhají kontroly během stimulace (krev, ultrazvuk)?
A: Uvedený postup: odběr krve 1.–2. den cyklu, kontrolní odběr kolem 5. dne pro úpravu dávek, ultrazvuk zhruba 8. den stimulace a další krev/ultrazvuk podle výsledků; před OPU se aplikoval Pregnyl v den před punkcí.
Q: Co dělat s použitými jehlami a ampulkami po domácí aplikaci?
A: V diskuzi ženy zmiňovaly, že některé ampulky vyhazují do běžného odpadu a jehly si nechávají, doporučení bylo obrátit se na CAR nebo lékárnu pro likvidaci a v případě pochybností se zeptat koordinátorky v CAR.
Q: Co dělat, když partner při aplikaci podá jen část dávky (např. 2/3 Decapeptylu)?
A: V konkrétním případu sestra v CARu řekla, že mělo být aplikováno celé; doporučení bylo pokračovat v dalším podávání podle plánu a nechat CAR vyhodnotit účinek odběrem krve.
Q: Jak se rozhodovat o počtu embryí k přenosu?
A: V diskuzi pacientky uváděly, že Helios prezentuje statistiku, podle které je přenos 1 embrya úspěšnější než 2; některé pacientky preferovaly dva embrya kvůli vyšší šanci při omezeném počtu pokusů, jiné preferovaly jedno kvůli riziku multiplicitního těhotenství.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pojišťovna hradí tři pokusy IVF do 40 let.
- Při špatném spermiogramu je v diskuzi často doporučována metoda ICSI.
- Samostatná aplikace subkutánních injekcí je v praxi běžná a většina žen ji nakonec zvládne.
Sporné názory
- Volba počtu přenesených embryí: některé kliniky/pacientky preferují 1 embryon pro nižší komplikace, jiné pacientky preferují 2 embrya pro vyšší pravděpodobnost úspěchu.
- Postup po neúspěchu IVF: někteří favorizují okamžité IUI v dalším cyklu, jiní doporučují pauzu 1–3 měsíců.
Otevřené otázky
- Je nedodání celé dávky Decapeptylu (např. pouze 2/3) klinicky významné pro útlum a další průběh stimulace?
- Je vhodné podstoupit laparoskopii místo punkce v případě opakujících se cyst a jak to ovlivní šanci na úspěšné IVF?
- Jaký je optimální interval mezi neúspěšným IVF a případným IUI či dalším IVF cyklem?
Zmíněné značky a firmy
Helios, Repromeda, Gennet Praha, CAR, Podolí, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
Zmíněné produkty a metody
Decapeptyl, Dipherelin, Provera, Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur, Pregnyl (1×5000 IU), Clostyl, Utrogestan, Prednison, Vagilact, ICSI, IMSI, PICSI, PGD, IUI, KET, IVF, OPU, ET, dlouhý protokol, krátký protokol, narkóza
Místa a osoby
Brno, Praha, Podolí, Vyškov, Modřice, Repromeda, Helios, Gennet Praha, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
@leeela krasny taky jsem mela 18, ale nakonec jsme dali jen 12, pac kdyby jsme to udelali jako ty 6 a zbytek, tak platime 2x PK, protoze je to kazdy jiny system a musi byt zvlast a to je u nas v caru 5500,- takze jsme se radeji rozhodli dalsi 4 nechat napichnout ICSI za priplatek, a oplodnilo se 11, prirozene bychom asi moc sanci vzhledem k spermiogramu nemeli, ale chapu, mam i cenik obilnaku a tam je do 6 oocytu a pak taky platis kazde zvlast
@tygrisek09 neboj to utece a hlavne ty mas ohlazeniho Frantiska, takze neni co resit 😀
@bublenudle zrovna jsem nedavno psala ze obdivuju jak do toho jdete i na 3ti pokus s takovym elanem, ja hrozne pred stimulkou stresovala , aby vsechno bylo dobry, aby uz se zacalo a tak, a docela me to vycerpava byt porad optimisticky naladena, tak hlavne at to vyjde a 3 je to stastne cislo 😉
@tygrisek09 Věřím tomu, že za pár měsíců se nad těmito řádky budeme dobře bavit, jak jsme byly legračně nedočkavý a nervózní 😉
@cuddle Vis,ja bzla na jare strasne smutna kdyz jsem mela mimodelozni tehu..zjistila jsem to v den kdy mi umrela babicka,a potvrzeno druhy den den a to jsem mela zase svatek..byla jsem v 7tt..sice mimodelozni ale otehotnela jsem a sama..takze vim,ze tehu muzu byt 😵 😵 😵 a i pres ten obrovskej smutek z potratu,me to silene nakoplo 😵 😵 😵 vim,ze tentokrat to vyjde,a ze mimi budu mit....strasne se tesim 😵 😵 😵 😵 ted to prostemusi vyjit 🙂 a dve 😵 hihi
@flyaway nevim taky jsem se ptala, myslim, ze ano , ale asi jen jeden den a nevim jestli to nebyla nedele, oni jsou tam dalo by se rict denne, ale myslim, ze pokud je moznost to udelat v patek, tak to udelaji , jako me, ultrazvuk byl ve stredu, jeste mi rekl, ze si mam vzit dnesni davku leku a jeste vecer pichnout preglyn, abych sla na odber v patek , vsak uvidis jak to bude vychazet, stimulka je 10.12 dnu, tak nekdy to vyjde i do vikendu
@bublenudle tak to je hlavni, samo chapu, ze neuspech cloveka asi trochu dostane, ale tak hlavni je verit a byt optimista je tu spousta holek, kterym nevyslo 1IVF a bud vysel pak hned KET nebo 2 IVF, holt kazdy reagujeme trosku jinak a byt temi stastnymi, kterym vyjde 1IVF na vybornou holt nemuzeme byt vsechny, to by byla krasa kdyby IVF melo 100% vubec bych nestresovala, nebala se, a pomalu bych rekla uzivala si to, protoze bych vedela ze vysledek bude krasne miminko 🙂
@bublenudle Teda jo, Ty jedna cestovatelko 🙂 Manžel taky pořád lítá po světě, to já jsem teda puťka domácí, co se cestování týká 🙂. Na dovču jo, ale pracovně mě to nějak nebere - holt asi potřebuju tu svoji postýlku 😕
Nebudeš se pak na té mateřské nudit, když jsi zvyklá na takovou akci? 😀 I když - s těma dvojčatama si užiješ akce víc než dost 😀
Já chodím do Heliosu, tak uvidím, jak budu chválit za pár týdnů... 🙂
Tak držím palečky, ať Ti ms dorazí přesně tehdy, kdy budeš potřebovat a příjemný začátek "přípravky" 😉
@flyaway hahah,no ja se uz tesim,jak budu doma...tohle je posledni vzlet za hranice,pak se budu venovat jen stimulaci,tak jsem si to naplanovala 😵 no,snad Buh da,ja bych ty dvojcatka fakt moooc chtela...pak musime dat vsichni sraz 😉 sraz kocarku,bude to super.... 😀
@cuddle vis,ja vim,ze proste jednou budu miminko mit a budu moc pysna maminka....takze s tim pocitam 😵 😵 😵 😵 musime tomu proste verit.....
Tak jsem doma z práce a hurá studovat co se tu dnes událo 😉 Co všechny děláte že tu můžete přes den přispívat????!!! 😠 Já makala po dovolené jako magor ☹
Zítra mě čeká druhý ultrazvuk... jsem neuvěřitelně napnutá jak pomohlo zvýšení dávek k růstu a pokud mi opět nesdělí počet, drze si mrknu do karty 😉 Už bych se měla dozvědět termín OPU - BOJIM BOJIM
cuddle psala o konzultaci s embryologem.... to by asi bylo vhodné aby tam byl i manža?
Pozorně sleduju debatu ohledně neschopenky po OPU. Fakt bych si moc přála, aby mi to vyšlo na pátek. To bych si vzala sick day a víkend by stačil - a bylo by vyřešeno. Jenže dost možná mi to naplánují už na čtvrtek ☹ Obávám se, že dva dny by byly problém, všichni mají dovolenou a zastupuju asi 4 kolegyně. Dva dny z týdnu - to šéfka nebude mít radost, resp. to bych asi v pátek musela dorazit ☹
@111janinka Neblázni, kdyby Ti bylo blbě, přece nepovalíš do práce jen proto, že se všichni dovolenkují 😠 - zdravíčko máš jen jedno!
Tak já osobně v těchto dnech pracuju z domu, takže na jednom monitoru práce, na druhým Modrý koník 😀
A jak se jinak cítíš, bříško nebolí...? 🙂
@flyaway Pravděpodobně si nechám poradit v CAR už zítra a nahlásila bych to, což by tedy nic nezměnilo na rozladění mé šéfky (kterou mimo jiné tento týden právě taky zastupuji a ona je schopná dovolenou přerušit - jak je zodpovědná - a pak mi to možná dokonce vyčítat ☹ asi by záleželo na tom, jestli jí prozradím důvod 😉 )
Pracovat z domu - to je sen! 😉 ale jak se znám, asi by mě nic nenutilo a flákala bych se, pak bych všechno doháněla na poslední chvíli 😉
Bříško mě pobolívá snad od začátku 😀 ale je fakt, že mi teď vadí o něco víc i třeba sezení (jak si bříško mačkám), jsem moooc nafouklá, a řekla bych, že co mi zvedly ty dávky, pociťuji jistou změnu v zažívání 😕
@111janinka ja tam byla sama - pokud jsi tam jeste nebyla tak nevim, me o tom rekl doktor Sula na ultrazvuku, ze jestli jsem uz mluvila s embryolozkou a postupu IVF, tak rikam, ze ne a volal nahoru, ale byla sobota, tak jsme se dohodli, ze dojdu v pondeli a manzel byl v praci, ale bylo to kratke
spis zhodnotila to co jsme uz probirali predtim, moznosti IVF vzhledem k spermiogramu, doporuceni na ICSI a ukazovala mi ty stadia vajicek a kdy se kontroluji a jake zavadeji, jake mrazi - prosli jsme ceny, zakrouzkovala mi co se me tyka a hlavne dala mi papiry, ktere jsem musela donest v den OPU - podpisy nas obou, byly tam info, ze manzel potvrzuje, ze sperma je od nej a ze slouzi vyhradne k oplozeni mych vajicek
kolik chceme zavest embryjek, jestli chceme vhodna embryjka co zbydou mrazit, pak protokol pred narkozou o zdravotnim stavu, pak nejake papiry pred OPU ohledne postupu a papiry odhledne postupu ET atd. to jsem doma vyplnila podepsala a v den OPU donesla a predala
@111janinka no ja druhy den bych teda nebyla schopna fungovat, nezareagovala jsem uplne nejlip a zbytek dne po OPU jsem propsala a v sobotu jsem rano byla na injekci proti hyperstimulaku a bricho me bolelo festovne, ale tak ted uz bych vedela , ze si v klidu muzu dat i nejake kapicky proti bolesti agolutin a nedelat statecnou bez nich, no ale uklidnim te, ze na 4 ty den se to zacalo trochu zlepsovat 😀 😀 😀
@cuddle zas a znovu děkuji za užitečné informace 😉 předpokládám tedy, že pokud už mám stanoveno co a jak má být, tak vyfasuju minimálně nějaký ty papíry. Trošku mě zaráží, že v našem CARu nedělají vyšetření před narkózou, tuším, že někde v diskuzích jsem četla že to jinde dělají 😨
Jinak jsi mě tedy dost uklidnila ! 😀 Ale na bolesti nesejde, hlavně aby ta naše oběť byla co k čemu 😉
Stále odoláváš testování?! 😉 😉 😉
@111janinka no vyplnila jsi tam nejaky dotazy a ten anesteziolog prisel a ptal se, a pokud tam bylo neco co ho zajimalo zkoumal dal, u me jsem merili tlak, pak mivam ted po hormonech zvysenej a rikal pred narkozou ze mi davaji nejaky lek, ktery ho ma udrzovat v norme
ano odolavam testovani, zkusim to asi ve stredu, ale jak se znam tak to bude bile a kdyz budu mit pozitvini tehu test tak to bude tak o 10 dni pozdeji nez vsichni ostatni...., ale uz jsem navstivila lekarnu a koupila dnes testiky
Tak tu čtu, že ICSI si necháváte udělat většinou když je problém se spermiogramem. My máme spermíky ok, ale pochopila jsem to tak, že je větší šance, že se oplodní když to tam rovnou "vpíchnou" nebo to při dobrém spermiu neni nutný???Přeci jen jde o dost kaček....
@werinka1 zalezi kolik budes mit vajicek, prirozene doporucuji opravdu pri dobrem spermiu, pohyblivosti atd a me rekli, ze pokud by bylo jen 5 vajicek a min, doporucili by mi i tam ICSI, ale zase ze u tech prirozene se oplodnich je pak vetsi sance, ze dobehnou
tak uvidis, dej na doporuceni caru maji zkusenosti , a ano je to dost peneze, cca 1000 na vajicko

@werinka1 u nas byl rozhovou s embryolozkou pred OPU asi 2-3 dny a ta se mnou prosla cenik a rikala co bychom si meli nechat udelat a co co stoji a kdy to budeme platit , zakrouzkovala mi to a tak jsem vedela presne, prave jsem se ji ptala, co jako kdyz nebude zrale zadne vajicko a ona rikala, ze toho by se nebala, ze to jsou opravdu vyjimecne pripady, pak samo by na ICSI ani PK nedoslo a penizky by vraceli, probehl by jen odber a stimulace, ale nedoslo by na ET, cili to je jakoby ten 4ty pokud , pojistovna to ma jako bez transefu embryii