1.IVF v červenci, srpnu 2011. Přidejte se také.
ahoj holky, v červenci nás čeká 1IVF - jste natom podobně? pojďme do toho spolu 😉
Stručné shrnutí
- V Česku pojišťovna hradí tři pokusy IVF do věku 40 let.
- Ve stimulaci se v diskuzi nejčastěji zmiňovaly preparáty Decapeptyl a Dipherelin (útlum), Provera (příprava), stimulační látky Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur a jako trigger Pregnyl (v příkladu 1×5000 IU).
- Metody ICSI, IMSI, PICSI a PGD se v diskuzi uváděly jako volby při špatném spermiogramu nebo genetickém riziku; kliniky a pacientky diskutovaly volbu 1 vs 2 embryí k přenosu s tím, že Helios v diskuzi uvedl vyšší úspěšnost při přenesení jednoho embrya.
Nejčastější otázky
Q: Jak pojišťovna v Česku hradí IVF?
A: Pojišťovna v diskuzi hrazí tři pokusy IVF do 40 let věku.
Q: Které léky se používají při dlouhém a krátkém protokolu stimulace?
A: V diskuzi byly specifikovány Decapeptyl nebo Dipherelin pro útlum (dlouhý protokol), Provera pro přípravu, stimulace Merional/Puregon/Gonal/Fostimon/Menopur a jako ovulační trigger Pregnyl (příklad 1×5000 IU).
Q: Jak probíhají kontroly během stimulace (krev, ultrazvuk)?
A: Uvedený postup: odběr krve 1.–2. den cyklu, kontrolní odběr kolem 5. dne pro úpravu dávek, ultrazvuk zhruba 8. den stimulace a další krev/ultrazvuk podle výsledků; před OPU se aplikoval Pregnyl v den před punkcí.
Q: Co dělat s použitými jehlami a ampulkami po domácí aplikaci?
A: V diskuzi ženy zmiňovaly, že některé ampulky vyhazují do běžného odpadu a jehly si nechávají, doporučení bylo obrátit se na CAR nebo lékárnu pro likvidaci a v případě pochybností se zeptat koordinátorky v CAR.
Q: Co dělat, když partner při aplikaci podá jen část dávky (např. 2/3 Decapeptylu)?
A: V konkrétním případu sestra v CARu řekla, že mělo být aplikováno celé; doporučení bylo pokračovat v dalším podávání podle plánu a nechat CAR vyhodnotit účinek odběrem krve.
Q: Jak se rozhodovat o počtu embryí k přenosu?
A: V diskuzi pacientky uváděly, že Helios prezentuje statistiku, podle které je přenos 1 embrya úspěšnější než 2; některé pacientky preferovaly dva embrya kvůli vyšší šanci při omezeném počtu pokusů, jiné preferovaly jedno kvůli riziku multiplicitního těhotenství.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pojišťovna hradí tři pokusy IVF do 40 let.
- Při špatném spermiogramu je v diskuzi často doporučována metoda ICSI.
- Samostatná aplikace subkutánních injekcí je v praxi běžná a většina žen ji nakonec zvládne.
Sporné názory
- Volba počtu přenesených embryí: některé kliniky/pacientky preferují 1 embryon pro nižší komplikace, jiné pacientky preferují 2 embrya pro vyšší pravděpodobnost úspěchu.
- Postup po neúspěchu IVF: někteří favorizují okamžité IUI v dalším cyklu, jiní doporučují pauzu 1–3 měsíců.
Otevřené otázky
- Je nedodání celé dávky Decapeptylu (např. pouze 2/3) klinicky významné pro útlum a další průběh stimulace?
- Je vhodné podstoupit laparoskopii místo punkce v případě opakujících se cyst a jak to ovlivní šanci na úspěšné IVF?
- Jaký je optimální interval mezi neúspěšným IVF a případným IUI či dalším IVF cyklem?
Zmíněné značky a firmy
Helios, Repromeda, Gennet Praha, CAR, Podolí, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
Zmíněné produkty a metody
Decapeptyl, Dipherelin, Provera, Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur, Pregnyl (1×5000 IU), Clostyl, Utrogestan, Prednison, Vagilact, ICSI, IMSI, PICSI, PGD, IUI, KET, IVF, OPU, ET, dlouhý protokol, krátký protokol, narkóza
Místa a osoby
Brno, Praha, Podolí, Vyškov, Modřice, Repromeda, Helios, Gennet Praha, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
@werinka1 To je super,že už se začíná něco dít. Uvidíš,že bude všechno v pořádku, budu moc držet pěstičky.
S tím neprůchodnym vejcovodem si nelámej hlavu. já měla to samé,hodně jsem o tom četla a nemusí to vůbec ničemu vadit. Já tenkrát na doporučení CARu na tu operaci šla a přišla jsem při tom i o vaječník ☹ My měli při druhém pokusu PICSI a určitě to mohlo. Ze dvou vajíček se obě oplodnila a byla z nich krásná embryjka. Při prvním pokusu s ICSI se ze tří oplodnilo jedno a embryjko nebylo úplně kvalitní. A spermio jsme měli taky dobrý.
Děvčátka, já se musím pochlubit 🙂 ! Dnes jsem byla na krvi pro NT a v rámci toho jsem byla i na UTZ pro změření CRL - no já koukala jak blázen, jak ten náš drobek vyrostl 😎 ! Už je z něj opravdu malilinkatej človíček, srdíčko bušilo jak o závod, kopal nožičkama a mával na nás ručičkama, no úplně jsem z toho naměko 😵 . Byl u toho i manžel, takže jsme pak oba vyšli z ordinace a usmívali se jak měsíčci na hnoji 😀 . Už se nemůžu dočkat toho příštího týdne a "velkého" UTZ - jak říkal pan doktor, to pak bude teprve sranda... 🙂
@flyaway To je nádhera! 🙂 My jsme naše miminko takhle viděli až ve 13. týdnu na screeningu. To mělo něco přes 6 cm. Do té doby (naposledy v 10. týdnu) to byla pořád jenom malá fazolka, tak jsem taky žasla, že je tam najednou malinkatý človíček, který si neustále ručičkou šudlí nosánek, když mu chce paní doktora zkontrolovat nosní kůstky, různě sebou mrská, kope nožičkama a mává ručičkama🙂. Je zajímavé, že Ti posunuli TP. My jsme na screeningu měli rozdíl 6 dní a nechali mi ho podle TM.
@tina74 No já z toho byla úplně mimo, koukala jsem na to a nevěřila vlastním očím a chtělo se mi plakat a smát zároveň 🙂 . S tím TP právě nevím, protože podle data MS by to mělo být 8.9., ale na posledním UTZ byl brouček větší a termín se změnil na 31.8., takže teď jsem zvědavá, co mi poví toho 22.2. 🙂
@flyaway Ahoj Sluníčko 🙂 To jsou dojemné zprávy - taky na to ráda vzpomínám... Až budeš mít ten screening, pochlub se nám fotečkou, ať se můžeme kochat! A jak Ti je? Vše dobré? Žádné problémy? Zasloužila by sis naprosto pohodové těhotenství, moc bych Ti ho přála. Užívej si to a rozmazluj sebe i mimčo 🙂 🙂 🙂
Moc vám děkuju holky. Já už se nemůžu dočkat, fakt! Přesvědčily jste mi k tomu PICSI, doktor mi řekl, že je to zbytečný když je spermio ok (ale ještě to probere s embryoložkou, tak jejich konečný doporučení ještě neznáme), ale našla jsem si info jak píše tinka, takže ač ty penízky zrovna moc nejsou, asi do toho půjdem. Pro tenhle úspěch prostě obětuju maximum. (kromě mýho zatracenýho vejcovodu 😠 ). Snad budu reagovat líp a budou i mrazáčci. To bych byla šťastná jak blecha 🙂
gratulace @flyaway, brouček krásně roste, já už chci a chci a chci takyyyyyyyyyy 😀
@werinka1 Ještě se přidávám k tomu PICSI - už jsem Ti to, myslím, jednou psala, ale všechny moje pokusy, které byly pouze s ICSI, dopadly tak, že z 11 vajíček se sice oplodnilo 8, ale už druhý den zbývaly pouze 2, takže žádná možnost prodloužené kultivace, natož mražení 😒 Pokus s PICSI byl s 10 vajíčky, 8 oplodněných, které se dále vyvíjely, do stadia blastocysty jich doputovalo 5 !!! A jedna z nich už váží přes 1300g 😉 Nevěřím, že embryolog od oka pozná ty nejzralejší a nejvhodnější spermie, i kdyby bylo sperma ukázkové. Jdi do toho!
@werinka1 Jsem moc ráda, že se Ti to už takhle hezky blíží - za chviličku tu máme stimulku, vajouška, embryjka a do měsíce // 😀 ! Taky se přikláním k názoru, že bych si to být Tebou pojistila opravdu všemi dostupnými metodami včetně PICSI 😉 . Budu moc moc držet palečky, ať se brzo raduješ z prvních ranních nevolností 😀
@bugee Jsem moc ráda, že tam byl se mnou i manžel, i když to tentokrát byla jen taková rychlovka, ale když jsem viděla ten jeho dojatý výraz, chtělo se mi skoro brečet štěstím 😵 .
Na fotečku se už moc těším, určitě se pochlubím 🙂 . Zítra si jdu ještě ke svému gyndaři pro průkazku a konečně už budu mít oficiální řidičík na miminko 😀 .
Jinak problémy asi žádné nemám, nešpiním, nevolnosti se dají zvládnout, hlava se mi motá tak nějak standardně, jediné, co mě celkem trápí, jsou poměrně časté bolesti v podbřišku - doktoři mi tvrdí, že je to normální, ale občas je to vážně silná bodavá bolest, která trvá i několik hodin, ale tak pokud to tak má být, tak nezbývá, než vydržet 🙂 . Jo a taky se mi občas děsně rozbuší srdce a funím, jak kdybych právě zdolala osmitisícovku, tak jsem celkem zvědavá, co se bude dít, až budu tak o čtyři měsíce těžší 😀 .
Ahoj děvčátka, přeju krásný slunečný den plný lásky 🙂
Včera jsem dostala kytici růží 🙂 A dnes nám to vyšlo tak hezky, že má manžel narozky a v práci volno, já jsem doma, tak vyrazíme brzy odpoledne do restaurace na nějaký pozdní sváteční oběd (pro mě samozřejmě na přání velmi dietní, ale i tak se těším), no a pak ještě do OBI nechat užíznout dvě poličky na věci pro mimčo a chtěla bych koupit jednu modrou lampičku do ložnice pro muže na čtení... Jinak se dnes hodlám trochu flákat, včera jsem byla na skok v práci, pak asi hodinu v DM, kde jsem si připadala jak tydýt - vybírala jsem jednorázové podložky na přebalování, první balíček jednorázových plenek, vložky do kojící podprsenky, jednorázové kalhotky do porodky, olej na masáž hráze, lubrikační gel k epi-nu... apod. Docela jsem zírala na ceny těch podložek a plenek 😒 Zatím tedy nemám představu, kolik se toho denně spotřebuje, ale i tak mi to přijde dost...
A ještě jednou v šoku - od kamarádky, která mi nechávala výbavičku, jsem se úplnou náhodou dozvěděla, že si musím najít dětského lékaře ještě před porodem (!!!), bo se k němu jde hned asi druhý den po propuštění z porodky 😕 . Před chvílí jsem si našla na stránkách naší čtvrti, že tu je jen jeden jediný, tak tam volám a sestra mi řekla, že jsem to nechala skoro na poslední chvíli (!!!), že obvykle si maminky shánějí dětského doktora v momentě, kdy otěhotní (!!!). Nevím tedy, ke komu bych šla, kdyby už měl plno... Navíc jsem vůbec netušila, jestli to dotáhnu, jestli zase nebude nějaká komplikace, můj strach ze zakřiknutí... Naštěstí si mě zapsal a mám zavolat hned, jak mě pustí z porodnice...
Asi je ta situace obdobná jako u porodnic - v Praze je všechno nutné zařídit několik měsíců předtím, než to opravdu potřebujete. Vy, co jste z jiných regionů, s tím asi problémy mít nebudete, ale tady je to fakt mazec - tak kdo jste z Prahy, neváhejte a shánějte doktora a zubaře taky (toho já naštěstí mám)!
@bugee No s tím doktorem mi to povídej, mě vystresovala kolegyně asi před 14ti dny, jakto že ještě nemáme dětského doktora... Tak jsem byla trošku v šoku, to mě asi nenapadlo upřímně řečeno, že bych měla shánět. No, nakonec se to vyřešilo samo, kolegyně mi volala druhý den, že byla s malou u doktorky a že nás ta její ještě protekčně vezme 🙂 No, ale jinak jsem zjistila, že přímo v naší čtvrti doktorka taky registruje nové pacienty, tak bysme šli tam. Tahle doktorka je sice dál (cca 20 min MHD), ale mám na ni dobré reference, tak to snad za to stojí.
@flyaway gratuluji, mám velkou radost 😉
@werinka1 taky moc a moc držím palečky 😉
@bugee @babka holky o tom dětském lékaři jsem slyšela, ale na tu naši jsme narazili když jsme šli pro razítko do průkajdy k obvoďačce a nebyl problém. Spíš jsem se divila, že si nás ani nikam nenapsala (leda potom co jsme odešli), až bude malá na světě, máme zavolat, že přijede. Ale je fakt, že u nás je to určo jiný než v Praze 🙂

@werinka1 Tak už příští pátek začátek stimulky 😉 Bezva! Budu Ti fandit a držet palce a uvidíš, že zakrátko už budeš taky vybírat vysněný kočárek 🙂