1.IVF v červenci, srpnu 2011. Přidejte se také.
ahoj holky, v červenci nás čeká 1IVF - jste natom podobně? pojďme do toho spolu 😉
Stručné shrnutí
- V Česku pojišťovna hradí tři pokusy IVF do věku 40 let.
- Ve stimulaci se v diskuzi nejčastěji zmiňovaly preparáty Decapeptyl a Dipherelin (útlum), Provera (příprava), stimulační látky Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur a jako trigger Pregnyl (v příkladu 1×5000 IU).
- Metody ICSI, IMSI, PICSI a PGD se v diskuzi uváděly jako volby při špatném spermiogramu nebo genetickém riziku; kliniky a pacientky diskutovaly volbu 1 vs 2 embryí k přenosu s tím, že Helios v diskuzi uvedl vyšší úspěšnost při přenesení jednoho embrya.
Nejčastější otázky
Q: Jak pojišťovna v Česku hradí IVF?
A: Pojišťovna v diskuzi hrazí tři pokusy IVF do 40 let věku.
Q: Které léky se používají při dlouhém a krátkém protokolu stimulace?
A: V diskuzi byly specifikovány Decapeptyl nebo Dipherelin pro útlum (dlouhý protokol), Provera pro přípravu, stimulace Merional/Puregon/Gonal/Fostimon/Menopur a jako ovulační trigger Pregnyl (příklad 1×5000 IU).
Q: Jak probíhají kontroly během stimulace (krev, ultrazvuk)?
A: Uvedený postup: odběr krve 1.–2. den cyklu, kontrolní odběr kolem 5. dne pro úpravu dávek, ultrazvuk zhruba 8. den stimulace a další krev/ultrazvuk podle výsledků; před OPU se aplikoval Pregnyl v den před punkcí.
Q: Co dělat s použitými jehlami a ampulkami po domácí aplikaci?
A: V diskuzi ženy zmiňovaly, že některé ampulky vyhazují do běžného odpadu a jehly si nechávají, doporučení bylo obrátit se na CAR nebo lékárnu pro likvidaci a v případě pochybností se zeptat koordinátorky v CAR.
Q: Co dělat, když partner při aplikaci podá jen část dávky (např. 2/3 Decapeptylu)?
A: V konkrétním případu sestra v CARu řekla, že mělo být aplikováno celé; doporučení bylo pokračovat v dalším podávání podle plánu a nechat CAR vyhodnotit účinek odběrem krve.
Q: Jak se rozhodovat o počtu embryí k přenosu?
A: V diskuzi pacientky uváděly, že Helios prezentuje statistiku, podle které je přenos 1 embrya úspěšnější než 2; některé pacientky preferovaly dva embrya kvůli vyšší šanci při omezeném počtu pokusů, jiné preferovaly jedno kvůli riziku multiplicitního těhotenství.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pojišťovna hradí tři pokusy IVF do 40 let.
- Při špatném spermiogramu je v diskuzi často doporučována metoda ICSI.
- Samostatná aplikace subkutánních injekcí je v praxi běžná a většina žen ji nakonec zvládne.
Sporné názory
- Volba počtu přenesených embryí: některé kliniky/pacientky preferují 1 embryon pro nižší komplikace, jiné pacientky preferují 2 embrya pro vyšší pravděpodobnost úspěchu.
- Postup po neúspěchu IVF: někteří favorizují okamžité IUI v dalším cyklu, jiní doporučují pauzu 1–3 měsíců.
Otevřené otázky
- Je nedodání celé dávky Decapeptylu (např. pouze 2/3) klinicky významné pro útlum a další průběh stimulace?
- Je vhodné podstoupit laparoskopii místo punkce v případě opakujících se cyst a jak to ovlivní šanci na úspěšné IVF?
- Jaký je optimální interval mezi neúspěšným IVF a případným IUI či dalším IVF cyklem?
Zmíněné značky a firmy
Helios, Repromeda, Gennet Praha, CAR, Podolí, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
Zmíněné produkty a metody
Decapeptyl, Dipherelin, Provera, Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur, Pregnyl (1×5000 IU), Clostyl, Utrogestan, Prednison, Vagilact, ICSI, IMSI, PICSI, PGD, IUI, KET, IVF, OPU, ET, dlouhý protokol, krátký protokol, narkóza
Místa a osoby
Brno, Praha, Podolí, Vyškov, Modřice, Repromeda, Helios, Gennet Praha, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
@tina74 já si zabalila do porodky 4 lehké overálky a rychlozavinovačku. Nebudu to nijak vynucovat, ze začátku nechám v tašce. Uvidím, do čeho jí navlíknou a podle toho usoudím, jestli jí obléci do vlastního. Kamarádka říkala, že někdy toho erár oblečení nemají dost a také, že ty košilky jsou nějaký pitomý široký na mašličky a miminka z toho vypadávají. Tak uvidím....
Holky, to mě vůbec nenapadlo, že bych se vrátila z porodnice a musela hned prát a žehlit... 😒 Tak na to se můžu leda tak vyprdnout 😝 Vezmu tam jeden obleček, abych mohla malého vyfotit v něčem hezkém, a tím to končí. Práce budu mít pak určitě doma nad hlavu i tak, ze začátku budu určitě vystreslá a ve zmatku, až bude malý řvát a že nejde kojit a spát a já nevím co ještě...
Jinak mám dnes hotovo 🙂 Prádlo visí, v DM jsem udělala opravdu "drobný" nákup za pouhých 1500 CZK 😠 😠 😠, se psy jsem byla dalších 45 minut...a teď jsem naprosto oddělaná. Každý den si říkám, že zítra už nemám nic na práci, že budu odpočívat... a ono se vždycky toho nic najde na celý den 😕
@bugee No já ani nemluvím☹ Pořád je co dělat... O víkendu už ale snad bude konečně úplně hotový pokojíček, já budu mít dožehleno a čistý pracovní stůl. Ještě pak musím odeslat už pěkně dlouho předpřipravené daňové přiznání + přehledy pro pojišťovny a zaplatit daň... Dnes jsem zase různými telefonickými dotazy oblažovala ČSSZ - jsou tam ale fakt překvapivě milí a vstřícní🙂
@tina74 Daňová přiznání za sebe a manžela jsem udělala hned v únoru po propuštění z nemocnice, bo jsem se trochu bála, že kdyby mi nějak zkolabovaly ty játra, tak že už se k tomu nedostanu... Ale pak jsem byla moc ráda, že už to mám z krku 🙂 Ze všech příprav pro mimčo mi zbývá vyvařit šidítka, vyprat a vyžehlit plíny, prostěradla a mantinel do postýlky. Toť vše 🙂 Pak jsem si doma ještě stanovila takové drobné věci jako tepování gauče, apod., ale už toho není moc.
Jinak jsem udělala konečný "sčót" a veškerá výbavička na mimi, vč. kosmetiky, lékárny, epi-na apod. mi vyšla na 24tis. CZK, vyšplhá se to na 30tis. CZK, až zaplatím předporodní kurz, přítomnost otce u porodu, případně epidurál. V podstatě jsem se trefila naprosto přesně do svého původního odhadu 🙂, jen mi přijde šílená představa, kolik by to bylo, kdybych většinu věcí nepořídila za půl darma od kámošky... (v podstatě vše za cenu kočárku). Máte vy nějakou představu, kolik ta vaše počáteční "investice" byla?
Teď mě napadá, že když k tomu připočítám cenu IVF (30tis. CZK), tak se dostanu na 60tis. CZK (a to beru jen tento poslední; s těmi předchozími bych byla cca na 100tis. CZK).
Abyste si nemysleli, že jsem naše mimi přepočítala na peníze... jen mě to tak napadlo pro celkovou představu... Ten pocit v bříšku, jak se tam prcek mrská, protahuje a kope, je k nezaplacení 🙂 a co teprve, až mi bude ležet v náruči? Už se nemůžu dočkat!
Hezké ránko holky, jak tak koukám zatim všechny celé 😀 .I já včera jsem byla na kontrole a vše v poho, že břuch zatim neklesá a CS 4,pořád stejné.Tak jdu zase za týden,ale do toho termínu kjuka fakt nechci nosit,už nemůžu.Zmáhá mě tíha mého těla 😀 Tak užívejte krásného dne......pa
@hp Já jsem zvědavá, jak na tom budu s čípkem v úterý. Doufám, že už se pomalu začne otevírat. Posledně jsem z CS 0-1 pokročila jen na CS 1.
Já pořád zvládám (nárůst váhy se zastavil, otoky jsou minimální), ale miminka už je mi líto. Hlavně když večer nemůžu usnout a pořád se převaluju z jednoho boku na druhý, mám pocit, že už to pro něj není nic příjemného, když tam má tak málo místa.
krásný a sluníčkový den holky! Tak jsem v jednom poklusu, tak rychle nakukuju, co nového a jestli už nám tady nepřibylo nějaké to štěstíčko🙂
Koukám, že se zatím všechny statečně držíte, pořád myslím na @xavera jestli už nemá Violku pěkně u sebe🙂
Já doháním co se dá, jak jsem pořád byla v nemocnici, tak nemám kloudně nic moc nachystané a už z toho má krapet stres🙂 Navíc doděláváme baráček, tajně oba doufáme, že by jsme sed do porodu mohli ještě stihnout přestěhovat a Karolínku už přivítat v "novém"...takže krom výbavičky pro ni ještě lítáme a kupujeme obklady a dlažby a řešíme jak co udělat, takže je to fuška...
Včera jsem byla na kontrole u svého Dr. v Caru a říkal mi, že ještě příští týden mám přijít tam a pak už mě pošle do Podolí, že je ještě sice celkem brzo, ale vzhledem k těm všem komplikacím, že bude lepší, když už mě budou hlídat tam...příští týden mám taky první monitor..zítra musím zase do Motola, mám dostat Holtra kvůli tomu srdci, tak doufám, že to bude v pořádku a že mě nebudou na tu operaci honit hned po porodu..
všechny Vás moc moc zdravím, tak rychle to uteklo a už jsme v cílové rovince 🙂
Jsem moc ráda, že jsem to všechno trápení i radování mohla prožívat s Váma, jste už jako kus mé rodiny a jak se nedostanu kvůli času sem do naší diskuze, tak jsem pěkně nevrlá 😀
@jajinka28 Ahoj Jáji, zrovna jsem na Tebe myslela a říkala si, že asi doháníš všechno na mimčo a okolo domečku 🙂 Tak to moc nepřeháněj, ať se neuženeš a ať se malá ještě v klidu dopeče u maminky 😉 Držím palce ohledně Tvého srdíčka, snad to nebude tak vážné, jak to vypadalo (doktoři rádi straší)...
@jajinka28 ahojky, díky, že na mě myslíš....já se zatím držím pokupě, ani žádní poslíčci, nic nenaznačují. Typuji, že těmi koňskými dávkami magnezia mi natolik zklidnili dělohu, že budu ještě přenášet a porod mi budou nakonec vyvolávat - a to prý opravdu není o co stát. No uvidíme 🙂
To jste akční tedy, s takovým nasazením věřím, že všechno stihnete 🙂 tak ať se dílo povede a Karolínce se v novém hnízdečku líbí.
Příští týden máš první monitor v Podolí? Já tam jdu v pondělí a pak uvidíme, kdy mě pošlou na další. Tak se před tím monitorem najez a napij, ať je mimi aktivní. Pokud bude spát, poženou tě se najíst a na monitor znova. Každé natáčení trvá 20minut až hodinu. Je to tam takový opruz krapet. 😒
@xavera takže jsi ještě celá🙂..je moc dobře, že se cítíš fajn! Nejdřív se člověk bojí, že miminko nedonosí a pak se bojí, že bude přenášet🙂 Mně doktor řekl, až už si taky snížím dávky Magnézia, najednou je děloha i čípek úplně v pohodě, tak už mě taky napadlo, abych pak tu malou princeznu neprosila, aby už šla ven..kamarádce porod vyvolávali 3x a celá ta peripetie trvala 36 hodin☹..to bych teda nechtěla zažít....
Jinak děkuju moc za rady k monitoru, pošlu tam Káje něco dobrého🙂
Dělají ti v poradně v Podolí i utz? nebo už se nedělá?

@tina74 na vlastní oblečení se vykašli, je super, když si člověk může chodit pro čisté erární a nemusí řešit praní a žehlení, toho si užiiješ doma 🙂 Někdy i doma převlékáme třeba 3x za den - stačí, aby mimčo nějak nešikovně ublinklo nebo se stane, že proteče plenka...