1.IVF v červenci, srpnu 2011. Přidejte se také.
ahoj holky, v červenci nás čeká 1IVF - jste natom podobně? pojďme do toho spolu 😉
Stručné shrnutí
- V Česku pojišťovna hradí tři pokusy IVF do věku 40 let.
- Ve stimulaci se v diskuzi nejčastěji zmiňovaly preparáty Decapeptyl a Dipherelin (útlum), Provera (příprava), stimulační látky Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur a jako trigger Pregnyl (v příkladu 1×5000 IU).
- Metody ICSI, IMSI, PICSI a PGD se v diskuzi uváděly jako volby při špatném spermiogramu nebo genetickém riziku; kliniky a pacientky diskutovaly volbu 1 vs 2 embryí k přenosu s tím, že Helios v diskuzi uvedl vyšší úspěšnost při přenesení jednoho embrya.
Nejčastější otázky
Q: Jak pojišťovna v Česku hradí IVF?
A: Pojišťovna v diskuzi hrazí tři pokusy IVF do 40 let věku.
Q: Které léky se používají při dlouhém a krátkém protokolu stimulace?
A: V diskuzi byly specifikovány Decapeptyl nebo Dipherelin pro útlum (dlouhý protokol), Provera pro přípravu, stimulace Merional/Puregon/Gonal/Fostimon/Menopur a jako ovulační trigger Pregnyl (příklad 1×5000 IU).
Q: Jak probíhají kontroly během stimulace (krev, ultrazvuk)?
A: Uvedený postup: odběr krve 1.–2. den cyklu, kontrolní odběr kolem 5. dne pro úpravu dávek, ultrazvuk zhruba 8. den stimulace a další krev/ultrazvuk podle výsledků; před OPU se aplikoval Pregnyl v den před punkcí.
Q: Co dělat s použitými jehlami a ampulkami po domácí aplikaci?
A: V diskuzi ženy zmiňovaly, že některé ampulky vyhazují do běžného odpadu a jehly si nechávají, doporučení bylo obrátit se na CAR nebo lékárnu pro likvidaci a v případě pochybností se zeptat koordinátorky v CAR.
Q: Co dělat, když partner při aplikaci podá jen část dávky (např. 2/3 Decapeptylu)?
A: V konkrétním případu sestra v CARu řekla, že mělo být aplikováno celé; doporučení bylo pokračovat v dalším podávání podle plánu a nechat CAR vyhodnotit účinek odběrem krve.
Q: Jak se rozhodovat o počtu embryí k přenosu?
A: V diskuzi pacientky uváděly, že Helios prezentuje statistiku, podle které je přenos 1 embrya úspěšnější než 2; některé pacientky preferovaly dva embrya kvůli vyšší šanci při omezeném počtu pokusů, jiné preferovaly jedno kvůli riziku multiplicitního těhotenství.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pojišťovna hradí tři pokusy IVF do 40 let.
- Při špatném spermiogramu je v diskuzi často doporučována metoda ICSI.
- Samostatná aplikace subkutánních injekcí je v praxi běžná a většina žen ji nakonec zvládne.
Sporné názory
- Volba počtu přenesených embryí: některé kliniky/pacientky preferují 1 embryon pro nižší komplikace, jiné pacientky preferují 2 embrya pro vyšší pravděpodobnost úspěchu.
- Postup po neúspěchu IVF: někteří favorizují okamžité IUI v dalším cyklu, jiní doporučují pauzu 1–3 měsíců.
Otevřené otázky
- Je nedodání celé dávky Decapeptylu (např. pouze 2/3) klinicky významné pro útlum a další průběh stimulace?
- Je vhodné podstoupit laparoskopii místo punkce v případě opakujících se cyst a jak to ovlivní šanci na úspěšné IVF?
- Jaký je optimální interval mezi neúspěšným IVF a případným IUI či dalším IVF cyklem?
Zmíněné značky a firmy
Helios, Repromeda, Gennet Praha, CAR, Podolí, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
Zmíněné produkty a metody
Decapeptyl, Dipherelin, Provera, Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur, Pregnyl (1×5000 IU), Clostyl, Utrogestan, Prednison, Vagilact, ICSI, IMSI, PICSI, PGD, IUI, KET, IVF, OPU, ET, dlouhý protokol, krátký protokol, narkóza
Místa a osoby
Brno, Praha, Podolí, Vyškov, Modřice, Repromeda, Helios, Gennet Praha, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
@flyaway jo promin, psala jsem to asi jen jinam - nic moc
holky tak ja nevim dnes krev HCG jen 625, pry je to tak o 100 min nez by melo byt, jsem na uplne spodni hranici tabulky s HCG kdyz se podivam na dni po transferu a prictu PK , takze me v pondeli pozvali na ultrazvuk, asi chteji vyloucit vsechny ostatni moznosti, takze zase nemam dobre zpravy
holky tak jeste Vam jsem nedala vedet, ze se u nas zazrak konat nebude, vcera vecer probehl 3 SP - tratoliste krve, vysla ven cela sliznice a s tim urcite i embryjko, sileny krece, takze uz jsem si pobrecela a holt budeme cekat na to adopcatko
Jinak my se pomalu ale jistě zbavujeme rýmy, ale ještě to není ok. Taky jsme od včerejška zkoušeli prokládat kojení nutrilonem, malé moje mlíko nestačilo. Jenže můj manžel koupil místo zelenýho nebo anticoliku jakýsi žlutý - pro extra spokojenost 🙂 Je to ale teda boj. Neumí pořádně sát z té lahve, takže řev a ze stříkačky loká moc vzduchu. Tchýně mi tvrdila at ale odstříkávám, že at nechytnu do prsa zánět. Dnes mám ale prsa nalitý, tak kojíme. Ale od rána je malá divná, jedla jen ráno a průběžně brečí, u prsa usíná anebo začne po chvilce řvát, často brká. Moc toho nepojedla. Teď úplně vytuhla. Jsem z ní fakt na nervy. Prvorodička no hrůza ☹ A to nemluvím o prdíkách, s kterýma furt bojujeme. Někdy - dost často - už fakt nemůžu. Miluju ji, ale takto jsem si to nepředstavovala..... 🙂
@gabulenka No, já jsem najela na Nutrilon a neodstříkávala jsem. Když se mi nalily prsa, tak jsem je malému dala vysát 😉 Do včerejška to bylo už jen dvakrát denně, dnes už to bude jen jednou. Problémy s prsy zatím žádné nemám (ťukám do dřeva), doufám, že to prostě vyzní do ztracena a bude klid. Malý saje z lahvičky moc dobře (ale nechtěl vůbec lahvičku s jednou dírkou, rovnou jsem musela dát se dvěma, aby mu šlo mlíčko lehčeji sát - zkus to, třeba to bude v tom - předtím se děsně vztekal, protože se mu z té jedné dírky nedařilo sát), i když třeba v noci je línější a krmení mu trvá i půl hodiny, jinak tak 10-15minut. S prdíkama taky pořád bojujeme - střídavě oblačno, zataženo, někdy polojasno (to si už říkám, že některé ty kapičky zabraly a lepší se to, no a za chvilku se zase kroutí a pláče ☹). Drž se, bude líp! 🙂
Holky, mám další dotaz - trpí vaše mrňata zácpou? Zdá se mi, že k prdíkům se nám přidává právě zácpa ☹ (včera pokakané plíny jen ob krmení, malý pořád tlačí a pořád nic) - krmíme Nutrilonem Anti-Colics - vzpomínám si, že sem psala @xavera cosi o zácpě Violky po tomto Nutrilonu... Po čem se to zlepšilo? A jakým Nutrilonem krmíte vy ostatní? A žádné problémy? Už mi je prcka opravdu líto, za těch pár týdnů si užil trápení ažaž... Každý den vyžaduje víc pozornosti, zůstává vzhůru a má zájem si už začít s něčím hrát (dnes poprvé bouchal ručičkama do chrastítka a smál se na celé kolo), ale vždy je to jen chvilka, protože pak ho přepadnou bolesti bříška (buď prdíky - ty jsou už o něco lepší, když si pořádně odříhne - nebo zácpa) a rázem je po radosti, po hraní a jen se kroutí (včera skoro celý den a v noci také skoro nespal)...
@bugee Ahoj, my používáme "obyčejný" Nutrilon a raději ani nebudu s těmi dalšími experimentovat. Violka podle mě ty problémy měla z nějakého speciálního Nutrilonu. Jestli si dobře vzpomínám, byl to právě Anti-Colics.
Stolici malý taky nemá po každém krmení (to měl jen jako malinkaté miminko, cca první dva týdny), ale zácpou rozhodně netrpí. Alespoň soudě podle stolice - má normální konsistenci. Kaká cca 1-3 denně, pravidelně nad ránem a někdy ještě 1-2 x během dne. To je asi úplně normální četnost. Teď už si taky mezi krmením někdy "řekne", že chce přebalit, resp. během dne to i nejde necítit...
Prdíky už taky odcházejí úplně normálně a jsou to někdy strašné rány. Často i ze spaní, aniž by vypadal, že ho cokoli bolí, takže je to asi v pořádku. Doporučená medicína zabrala už v tom 3. týdnu v podstatě do 24 hodin.
Jinak nám už zase začal další růstový spurt. Malý od půlnoci - kromě normálních dávek (132 ml nebo méně) - 2x zkonzumovat pořádně navýšenou dávku - 198 ml 😕 😕 😕 Nemám ale pocit, že by ho z toho bolelo bříško, naopak vypadal velice spokojeně🙂
Navíc se předtím už vrátil na dávky lehce přes 700 ml (usilovali jsme o max. 800 ml), takže to neřeším a dávám mu, kolik chce a potřebuje, když má zjevně hlad. Zdá se, že to bude výrazně kolísat podle momentálních potřeb.
@babka @tina74 Děkuji vám za rychlé odpovědi 🙂 Nevadilo by mi, kdyby bylo kakání méně četnější než při kojení, spíš mě trápí, že malý pořád tlačí a evidentně není v pohodě... Na druhou stranu je pravda, že když už něco vytlačí, tak je to také stolice normální barvy a konzistence, tak nevím...Třeba je to jen způsobeno tím poměrně rychlým přechodem z mateřského mléka na Nutrilon (teď už kojím jen jednou denně), možná střívka potřebují pár dní na adaptaci... Uvidíme, zkusím mu během dne dát heřmánkovo-fenyklový čajík, ten by měl zvýšit příjem tekutin a ulevit. Snad to bude během pár dní lepší. Začala jsem si užívat jeho úsměvy a úplně mě drtí, když zas začne tlačit, rudnout, kňourat bolestí a nakonec propuká v hysterický pláč (včera to byl fakt extrém - nespal a konejšila jsem ho do dvou do rána, pak spal tři hodiny a začalo to nanovo - teď tedy celkem pokojně spí od rána s menšími přestávkami).
Ahojky, tak my už taky občas dokrmujeme Nutrilonem. Tak tu dočítám vaše zkušenosti 😉 Dneska jsem byla na gyndě na kontrole po šestinedělí a vše vypadá ok až na to, že budu asi normálně už menstruovat, takže ten minulý týden to byl fakt menses. A doporučila nám 2 roky neotěhotnět, kvůli císaři.
holky diky, dnes potvrzeno klesajici HCG nahodnote 420, takze nastesti snad vylouceno mimodelozni tehotenstvi u kdyz rano na ultrazvuku to vypadalo vselijak, ale stejne mam dojit jeste jednou na krev ve ctvrtek, radeji at je jistota, ze to fakt klesa
no takze timto uzavren nas aktualne posledni pokus - jiz nemam momentalne dalsi silu absolvovat ten proces znovu ☹
Jinak malý dnes od odpoledne kakal už normálně, bez rudnutí a řevu, i prdíky šly dobře... 🙂 Manžel dokoupil ještě Nutrilon Comfort (který má být proti zácpě), tak dávám půl na půl a snad to bude dobrý.
@gabulenka @bugee Koukám, že každý doktor má na to těhotnění po císaři jiný názor. Moje doktorka říkala, že na škole je učili, že je potřeba počkat rok, ale že po půl roce by to nebyla žádná katastrofa, kdybych otěhotněla.
Jinak mrně je už dneska po víkendovém pobytu u našich zase pomalu v normálních kolejích. Naštěstí, včera už jsem z toho byla dost unavená. Skoro vůbec nespala, chtěla se pořád nosit a to není žádná sranda. Jsem zvědavá, kolik už ta naše princezna váží, protože delší dobu v kuse už ji prostě tahat nemůžu, moje záda pěkně protestují 😕
@cuddle to mě moc mrzí ☹
@bugee mě se 2 roky zdají být dost, prý rok ale určtě,tak uvidíme. Jsem ráda, že je malému dobře 😉
Naše malá měla včera bolení, asi zácpa, moc a moc plakala chudinka, až nemohla. Nahřáli jsme bříško a pak se tak po....... evidentně se jí ulevilo. Asi tím částečným dokrmováním nutrošem. Ten antikolik je hnusně hořkej, malá ho nechce. Myslíte že to můžu dát napůl s tím klasickým? nebo nemíchat? Jo a taky když už to pije, tak si vytáhne cca 40 a to mi přijde málo ☹ Tak někdy dávám ještě trochu z prsu nebo jen kojím. Je to chaos 😀
@gabulenka Mě naštěstí prcek papá vše, co mu dám - i hořkej Anti-Colics i hořkej Comfort - a míchám to půl na půl. Jestli je na tom normálním Nutrilonu stejný dávkování, tak bych to klidně namíchala... Co se týče dávek, tak Jonáš vypije vždy vše, co mu namíchám, zatím nikdy nic nenechal, jsme denně na těch 670-750ml, z prsou kojím už jen 1x denně a fakt už jen pár minut, takže v tom Ti neporadím.
Prdíky a zácpa střídavě - jeden den OK, další den se kroutí jak paragraf ☹ Dnes v noci jsme skoro nespali, protože usnul vždy na pět minut a pak ho probudilo bolení, tak začal hlasitě tlačit (mručí u toho) a kňourat... Bylo to k zbláznění. Na druhou stranu mi prospal celé dopoledne, když jsem s ním jezdila po nákupech, takže aspoň tak. Je to prostě boj 😕
@bugee no Violka má zácpu úplně pokaždé UM. Už jsme zkusili různé Nutrilony, DM BAbylove, teď jsme na Sunaru Nutradefense. Tak uvidíme. Pár maminek,které měly problémy jako my, si pochvaluje právě toto UM, že jim problém vyřešilo. Dávám malé pít čajík, mám pocit, že pomáhá spíše to, kolik ho předešlý den vypije. Nějak jí ale moc zachutnal a občas mi odmítá pít UM a pláče a chce místo toho čajík. No to je sice super,pak mi ale málo jí 😒 ...taky za poslední 3 týdny přibrala jen 400 g. Tak je to takový začarovaný kruh.
@bugee to mručení a tlačení znám ☹ ještě z doby, kdy jsem částečně kojila, částečně dokrmovala. Violka takhle protlačila celé dny a noci. Hlasitě u toho hekala a řvala jak u porodu ( ani ne pláč )....od té doby,co jsme ale přešli zcelana na UM a nasadili probiotické kapičky,je to v pohodě. Jen jednou denně takhle tlačí, když se potřebuje vykadit. Málokdy to zvládne sama,tak jí ulevím teploměrem,a pak je zase pohoda. No já vím, že to není správné,ale co s ní mám s chudinkou dělat ☹

@bugee Moc děkuji za informace. Alespoň vidím, že postupujeme více méně standardně🙂
Jinak se musím pochlubit, že jsem před chvílí nacvičila s malým tygříka na obě strany. Velice mě překvapilo, jak je v té poloze spokojený!🙂🙂🙂 Vůbec nevyžadoval pozornost, já si předloktí ještě trošku podepřela o stehno, takže mi netuhla ruka a spokojeně jsem si studovala knížku Rozvíjej se děťátko... Ještě budeme nacvičovat "srdíčko" a "zvýšené klubíčko". To ale nejspíš až večer nebo zítra, protože se malý následným hraním unavil a spokojeně usnul v postýlce.🙂