1.IVF v červenci, srpnu 2011. Přidejte se také.
ahoj holky, v červenci nás čeká 1IVF - jste natom podobně? pojďme do toho spolu 😉
Stručné shrnutí
- V Česku pojišťovna hradí tři pokusy IVF do věku 40 let.
- Ve stimulaci se v diskuzi nejčastěji zmiňovaly preparáty Decapeptyl a Dipherelin (útlum), Provera (příprava), stimulační látky Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur a jako trigger Pregnyl (v příkladu 1×5000 IU).
- Metody ICSI, IMSI, PICSI a PGD se v diskuzi uváděly jako volby při špatném spermiogramu nebo genetickém riziku; kliniky a pacientky diskutovaly volbu 1 vs 2 embryí k přenosu s tím, že Helios v diskuzi uvedl vyšší úspěšnost při přenesení jednoho embrya.
Nejčastější otázky
Q: Jak pojišťovna v Česku hradí IVF?
A: Pojišťovna v diskuzi hrazí tři pokusy IVF do 40 let věku.
Q: Které léky se používají při dlouhém a krátkém protokolu stimulace?
A: V diskuzi byly specifikovány Decapeptyl nebo Dipherelin pro útlum (dlouhý protokol), Provera pro přípravu, stimulace Merional/Puregon/Gonal/Fostimon/Menopur a jako ovulační trigger Pregnyl (příklad 1×5000 IU).
Q: Jak probíhají kontroly během stimulace (krev, ultrazvuk)?
A: Uvedený postup: odběr krve 1.–2. den cyklu, kontrolní odběr kolem 5. dne pro úpravu dávek, ultrazvuk zhruba 8. den stimulace a další krev/ultrazvuk podle výsledků; před OPU se aplikoval Pregnyl v den před punkcí.
Q: Co dělat s použitými jehlami a ampulkami po domácí aplikaci?
A: V diskuzi ženy zmiňovaly, že některé ampulky vyhazují do běžného odpadu a jehly si nechávají, doporučení bylo obrátit se na CAR nebo lékárnu pro likvidaci a v případě pochybností se zeptat koordinátorky v CAR.
Q: Co dělat, když partner při aplikaci podá jen část dávky (např. 2/3 Decapeptylu)?
A: V konkrétním případu sestra v CARu řekla, že mělo být aplikováno celé; doporučení bylo pokračovat v dalším podávání podle plánu a nechat CAR vyhodnotit účinek odběrem krve.
Q: Jak se rozhodovat o počtu embryí k přenosu?
A: V diskuzi pacientky uváděly, že Helios prezentuje statistiku, podle které je přenos 1 embrya úspěšnější než 2; některé pacientky preferovaly dva embrya kvůli vyšší šanci při omezeném počtu pokusů, jiné preferovaly jedno kvůli riziku multiplicitního těhotenství.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pojišťovna hradí tři pokusy IVF do 40 let.
- Při špatném spermiogramu je v diskuzi často doporučována metoda ICSI.
- Samostatná aplikace subkutánních injekcí je v praxi běžná a většina žen ji nakonec zvládne.
Sporné názory
- Volba počtu přenesených embryí: některé kliniky/pacientky preferují 1 embryon pro nižší komplikace, jiné pacientky preferují 2 embrya pro vyšší pravděpodobnost úspěchu.
- Postup po neúspěchu IVF: někteří favorizují okamžité IUI v dalším cyklu, jiní doporučují pauzu 1–3 měsíců.
Otevřené otázky
- Je nedodání celé dávky Decapeptylu (např. pouze 2/3) klinicky významné pro útlum a další průběh stimulace?
- Je vhodné podstoupit laparoskopii místo punkce v případě opakujících se cyst a jak to ovlivní šanci na úspěšné IVF?
- Jaký je optimální interval mezi neúspěšným IVF a případným IUI či dalším IVF cyklem?
Zmíněné značky a firmy
Helios, Repromeda, Gennet Praha, CAR, Podolí, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
Zmíněné produkty a metody
Decapeptyl, Dipherelin, Provera, Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur, Pregnyl (1×5000 IU), Clostyl, Utrogestan, Prednison, Vagilact, ICSI, IMSI, PICSI, PGD, IUI, KET, IVF, OPU, ET, dlouhý protokol, krátký protokol, narkóza
Místa a osoby
Brno, Praha, Podolí, Vyškov, Modřice, Repromeda, Helios, Gennet Praha, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
@tina74 no já vím, že váš pije tolik. I proto mě Violka tak znepokojuje. Ona ale opravdu od začátku pije málo. Každý den si to píšu. Tak například včera 790, předevčírem 650 ☹ . Dnes zatím jen 450 a to už jsou 3 hodiny, naposledy pije v 8 večer. To do té doby nedá jistě ani tolik co včera. Na to, že váží asi 6kg, by měla vypít 6 x 150 tedy 900 ml. To se zatím nikdy nestalo. Přitom je živá, veselá, komunikuje, evidentně nemá žádný problém.
tak na ni teďka koukám...svlíknutá ponožka - a místo na noze je v ruce...a teď v puse 😀
@xavera @tina74 Tak my máme doma tedy pěkného jedlíka. Kristýnka teď pije 5x denně 200ml, takže dá za den přesně litr mlíčka, což odpovídá dávkování na krabici nutrilonu pro její váhu. Tlustá ale není, strašně posledně vytáhla do výšky. Za měsíc o 5 cm. A s těma návštěvama to je stejný - každý se ptá, kdy má nejlíp přijít, ale já fakt nevím 😠
@babka Ach jo ☹ mě to docela trápí. Naše pije někdy po hodině, někdy po pěti hodinách. Někdy vypije 165 (v noci ), jindy jen 60,nebo třeba i jen 20. Třeba dnes zatím upité dávky od půlnoci: 100,100,30,130,20,60,100. Kéž by pila 5x denně a pořádně 😖 jako Kristýnka. Rekord má před pár dny pila za den 12 x....a celkem vypila 960 ml.
@tina74 Ještě jsem chtěla napsat,že u nás na křtiny žádná příprava nebude. Místní farář to bere v pohodě. Původně jsem taky uvažovala,že by to bylo hezké mít v kostele tam u nás, odkud pocházím,ale teď je tam bohužel nový farář a ten by nám malou nepokřtil. Neudělá to nikomu, kdo pravidelně nechodí na mši. No a nás nezná, takže to nehrozí.
@xavera Nj,každé mimčo pije,jak mu to vyhovuje. Já jsem docela ráda,že se nám to tak ustálilo. V noci (cca 23-7) nepije mrne vůbec a za den dá těch 5 dávek. Pije v různých intervalech. Někdy chce po třech hodinách zase a pak najednou vydrží třeba 5 hodin nepít. Za den těch 5 dávek ale vždycky stihne. Už to tak má asi 3 týdny,možná měsíc. Předtím pila 5x180ml,minulý týden po očkování jsem jí to zvedla. 180ml jí najednou bylo málo. Nejdřív pila víc jen večer,ale teď už vyžaduje všech pět dávek víc.
@xavera My teď právě taky pijeme podivně. Někdy jenom 70 nebo 90 ml - to se dřív vůbec nestávalo. Krmení je celkem 5 až 6, v sobotu byly jenom 4. A intervaly jsou v noci tak dlouhé, že už jsem ho dvakrát po 8,5 hod raději vzbudila - bála jsem se, aby se mu třeba něco nestalo. (Paní doktorka teď ale říkala, že ho budit nemám a mám být ráda, že se vyspím). Přes den jsme mívali mezi krmením přesně 3 hod, teď se to nějak rozhodilo, takže kolikrát nevím, co ho přesně trápí - jestli hlad, žízeň nebo únava.
@babka Tak to je fajn, že to s těmi křtinami farář nehrotí. Tam u nás je to (alespoň myslím, že pořád ještě) se všemi svátostmi dost složité...
Na jednu stranu by se mi to líbilo, je to krásný gotický kostel s úžasnou atmosférou, na druhou na to teď vůbec nemáme čas a energii. Navíc je to bohužel poněkud komplikované a unavující s těmi našimi rodinnými vztahy☹
@xavera A podle čeho počítáš, kolik by měla vypít? Mně právě říkaly nutriční poradkyně Nutrilonu, že šestinu váhy. Tak podle toho nám to vychází na 950 ml....
Ale určitě si s tím nedělej starosti. Violka si řekne, kolik potřebuje. Mě to teď jenom docela vyděsilo, protože si to taky pořád píšu a najednou to byl dost velký propad - zhruba o 150-200 ml za den. A do toho ještě ta podivná spavost...
My ale celou dobu příbíráme tolik, že už se to prostě musí nějak zpomalit. Kam by to jinak vedlo?
@xavera Kristýnka je vlastně od narození zvyklá pít max. po 2,5 hodinách. Po narození měla žloutenku, takže jsem ji musela po těch třech hodinách na krmení budit a i pak jsme ten režim dodržovali. V porodnici mi říkali, že dřív jak za 2,5 hodiny jí nemám krmit, že se jí pak v bříšku to staré mlíčko míchá s novým a že z toho bude mít akorát zažívací problémy. No, naštěstí Kristýnka nikdy dřív než po dvou hodinách nebrečela hlady a to už jsme tu půl hodinu nějak strávili přebalováním a chystáním nutrilonu. Časem Kristýnka prostě vynechala ta noční krmení a jsme na těch 5ti dávkách denně. Snad jí to tak vydrží 🙂
@babka My jsme žloutenku skoro vůbec neměli, ale malý se sám budil po hrozně dlouhých intervalech a pak už byl nepříčetný hladem. V noci jsme ho směli nechat spát, ale ve dne jsme ho museli budit tak, aby krmení bylo alespoň šest, optimálně osm za 24 hodin. Od začátku ale konzumoval najednou tolik, že mě ty celkové dávky docela děsily...
Takže je to asi hrozně individuální. A jak říkala paní doktorka, kdybych kojila, tak bych vůbec nevěděla, kolik vypije, a neřešila to.
@tina74
@babka
no čajík ona nechce, když chce jíst......... jíst nechce, když chce čajík. Takže čajíkem jí neobalamutím. Opravdu to je někdy dokonce po půl hodince, pokud vypije třeba jen 40. No zmatek no ☹ Dnes ale pila jen 5 x. Vypila 140, 60, 165, 165, 165. To je celkem 720. Není to sice na její váhu dost, ale na ní standard. Takže jsem po dnešku celkem spokojená. K tomu vypila průběžně skoro 2 lahvičky vody.
Počítám to na šestinu váhy. Nevím přesně, kolik váží, ale typuji cca 6 kg - takže by měla vypít 1 litr.
Jinde zas říkají 150 x váha. To by bylo 900 ml. Když to spočítám i s vodou nebo čajíkem, tak to už jakž takž vychází.
Taky mi doktorka říkala, že krmit minimálně po 2 hodinách. No ale Violka si to krmení někdy napůlí a potřebuje si třeba odpočinout. Třeba rozpije půlku, usne na půl hoďky a pak to dopije....tak myslíte v tu chvíli už jí to nedat, vylít zbytek mléka a počkat 2 hodiny a udělat jí novou dávku? tímto stylem by se nám to celkem prodražilo. Nikdy předem nevím, kolik si dá, tak připravuji pokaždé plnou lahvičku.
@xavera Já jsem to řešila před měsícem. Malý si taky několikrát po sobě přidával po půl hodinách. Snažila jsem se mu hned v rámci prvního kola nabídnout okamžité přidání, to někdy pomohlo. Vzhledem k možnosti bolení bříška ze smíchaného čerstvého a natráveného mléka jsem mu už později nic nedala. Nejdřív za 2 hodiny. Nějak jsme to ustáli a už to opakované přidávání přestal požadovat...
Jinak mléka někdy bohužel taky hodně vylévám, protože to někdy vypadá, že vypije víc než 132 ml, já přidělám ještě 33 nebo 66 ml a on si to nakonec rozmyslí...☹
@xavera Tak já naštěstí nic nevylévám. Tedy vyjímečně se stane, že mrně usne u lahvičky a už se nedá probudit 🙂 Jinak vždycky dostane tu svoji dávku a dost. Když brečí a vidím, že má opravdu ještě hlad, tak jí 30ml přidělám, nechám ji to vypít a pak opravdu další dávka min. za 2,5 hod. U nás je to ještě specifické tím, že mazlík skoro vždycky pláče, když mlíčko v lahvičce dojde - vždycky si děláme legraci, že je hrozné ji krmit někde na veřejnosti, že pak musím vypadat jako matka, co trápí svoje dítě hlady 🙂 Ale ona si pobrečí, tak ji chovám, odříhne si a pak už je to zase naše usměvavé sluníčko.
holky dala jsem prvni inzeratek - Vasim princeznam uz to asi nebude velikostne , ale jsou moc hezke na leto 🙂
Já mám doma plnou krabici šatiček a dalších růžových oblečků. To je holt cena za to naše překvapení...🙂🙂🙂 Třeba se ale ještě někdy budou hodit...
Jinak, co se týká vytříďování malého oblečení, taky to dělám s určitou nostalgií. Když jsme se vezli z porodnice, plavali jsme v 56, teď už brzy budeme vyrůstat z 62....
tak dnešní snažení končím, další po dovolené 🙂
https://www.modrykonik.cz/bazar/prodejce/cuddle/
ahojky...nerada Vám vstupuji do diskuze,ale jen jsem postřehla,že řešíte kolik miminka vypijí)))
@xavera.....malý má rok a nikdy nevypil víc,jak 150 ml.....a jedl zhruba po těch 2.5hod až 3 hod.....taky jsem to ze začátku řešila,ale prostě každý dítko je jiné.....a pokud přibírá a je spokojená,tak bych to neřešila a užívej si miminka))) jediný co můžeš udělat,tak aby si nezvykla pocucávat,tak nabídnout max po 30 min a potom nechat ty 2 hodiny odstup....... oni jsou už tak v malinkým věku vyčuraný a rychle se naučí,že si kdykoliv cucnou,ale teď to může být i tím vedrem je to i pro ně náročný))))tak držím pěstičky a užívejte drobečků!!!!letííííííííííííííííí to))))
@ester32 děkuji za radu a za uklidnění, že některá dítka jedí takto méně.. Naše malá není zrovna nejtlustší nejfaldíkovatější miminko, ale je tak akorát a nevypadá, že by nějak strádala. Od rána do večera se směje, povykuje na nás a pije prostě takto míň. Zkusím jí striktně omezit to pocucávání a dávat opravdu nejdřív po 2 hodinách.
@xavera malej je taky akorát))))v roce má 8440g a 74 cm,ale narodil se 47cm a 2090g,tak to přibral akorát))) a opravdu je lepší se nestresovat a spíš se dívat na mimčo a nebrat nic tabulkově)))ten čas tak letí(((( a potom najednou Vám vyroste a ani si ji neužijete)))) přibívá,je spokojená,tak neřešit)))jedinou nevýhodu to má....malej stále papá i v noci)))) prostě pije a jí do polosyta .........tak konec stresu a jen si užívat))))))) hezké léto
Tak přemýšlím, že by zoubky? Malá si šudlí lícní kosti a vše v puse a hrozně sliní. Celými dlaněmi si mačká oblast před oušky. Na dásničkách zatím nic vidět není, ale prý zoubky mohou takto dopředu trápit i několik měsíců 😨 ..to se máme asi na co těšit, kdž je Violka taková cíťa ☹

@babka s tím režimem je to fat zmatek. Přesně jak píšeš. Někdy spinká jen 20 minut, a zase chce nějakou akci, jindy prospí skoro celý den. Sestřenka chce přijít na návštěvu a ptá se mě, kdy má dorazit, podle režimu malé. No ale co já vím jak to bude mít princezna v pondělí?? 😀 😀