icon

Anketa: Jste pro obnovení trestu smrti?

avatar
jabber
17. čer 2008

Já jo......pár případů z poslední doby mě fakt dostává 😒 ☹

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 531 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Evropské právo v rámci členství v Evropské unii fakticky znemožňuje znovuzavedení trestu smrti pro členské státy, takže návrh by podle diskuze vyžadoval vystoupení z EU.
  • Jako praktické alternativy k trestu smrti byla uváděna doživotní trest bez možnosti propuštění, zpřísnění sazeb, nucené těžké práce ( „galeje“ / „uranové doly“) a chemická či chirurgická kastrace sexuálních delikventů.
  • Hlavní protiargumenty jsou riziko justičního omylu a ekonomické náklady; v diskuzi byly citovány údaje z USA uvádějící 1,8–5 milionů USD na jeden trestní proces s odvoláním a odhad asi 250 omylem odsouzených v 20. století, z nichž ~25 bylo popraveno.


Nejčastější otázky

Q: Jaké právní překážky brání znovuzavedení trestu smrti v Česku nebo na Slovensku?
A: Diskuze uváděla, že jako členské státy Evropské unie by ČR i SR musely respektovat evropské závazky proti trestu smrti; v diskuzi zaznělo, že prakticky by šlo o nutnost vystoupit z EU, aby bylo možné trest smrti opět zavést.

Q: Má trest smrti odstrašující efekt na kriminalitu?
A: V diskuzi bylo citováno, že průzkumy z USA neprokázaly jasný pokles kriminality díky trestu smrti, a několik diskutujících uvedlo, že empirické důkazy o odstrašujícím efektu jsou slabé nebo chybějící.

Q: Je trest smrti levnější než doživotní vězení?
A: V diskuzi byly citovány konkrétní odhady z literatury: Florida 3,17 milionu USD na jednoho popraveného, Tennessee 3–5 milionů USD na případ a New York 1,8 milionu USD; podle těchto citací bývá proces s odvoláním u trestu smrti dražší než doživotní vězení.

Q: Jak minimalizovat riziko justičního omylu u trestu smrti?
A: V diskuzi zazněla požadavek „100% jistoty“ a důkazy typu DNA; zároveň kritikové upozorňovali, že DNA může být zmanipulována (v diskuzi odkaz na film „Život Davida Galea“) a historické případy (např. Sacco a Vanzetti) ukazují riziko omylu.

Q: Jaké konkrétní alternativy k trestu smrti navrhují diskutující pro zvlášť brutální trestné činy?
A: Navrhované alternativy zahrnovaly doživotí bez možnosti podmínečného propuštění, opakované doživotní tresty („doživotí dvakrát“), nucené těžké práce či internace s přísným režimem, a v menšinových návrzích chemickou nebo chirurgickou kastraci sexuálních delikventů; jednou zmíněná byla i eutanazie jako koncept.

Q: Existují doložené případy, kdy byli nevinní popravení?
A: V diskuzi byly citovány historické a literární zdroje tvrdící, že ve 20. století v USA bylo odhadem asi 250 omylem odsouzených a přibližně 25 z nich bylo popraveno; to bylo uvedeno jako argument proti riziku trestu smrti.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Mnozí diskutující považují současné trestní sazby za některé činy za příliš nízké a volají po jejich zpřísnění.
  • V případech brutálních trestných činů proti dětem panuje silný emocionální tlak na přísné tresty, včetně volání po maximálních sankcích.


Sporné názory

  • Někteří zastávají obnovení trestu smrti pro zvlášť brutální činy včetně pedofilie a masových vražd; jiní tvrdí, že trest smrti je morálně nepřijatelný, rizikový kvůli justičním omylům a degraduje společnost.


Otevřené otázky

  • Snížil by znovuzavedený trest smrti skutečně kriminalitu v praxi a za jakých podmínek?
  • Jak právně a technicky zajistit „100% jistotu“ viny, aby se vyloučilo riziko poprav nevinných?


Zmíněné značky a firmy

Evropská unie, Miami Herald, IKEA

Zmíněné produkty a metody

trest smrti, doživotní trest bez možnosti propuštění, odvolací řízení, presumpce neviny, chemická kastrace, chirurgická kastrace, eutanazie, elektrické křeslo, smrtící injekce, nucené těžké práce (galeje/uranové doly), DNA důkaz

Místa a osoby

Kuvajt, Saúdská Arábie, Írán, USA, Česká republika, Slovensko, Kuřim, Orlické vraždy, Florida, Tennessee, New York, Jan Březina, MUDr. Boris Šťastný ml., Emanuel Šíp, V. P. Borovička, Martin Monestier, Novák, Mauerová, Jakub

avatar
nobody
18. čer 2008

no řešil se tu potrat, eutanázie ... takže trest smrti nikoho asi nepřekvapí
asi tak

holt životy nevrátíme, tak je asi divný další brát ( i když se jedná o devianty a nechutný hajzly často)

avatar
aponchie
18. čer 2008

tak jo teda....
kdysi jsem studovala kriminalni psychologii v Anglii asi rok..mam seznam vsech seriovych a brutalnich vrahu jeji popisy klinicke zavery ,vypovedi atd od Alberta Fishe pres Teda Bundyho az po ty novodobe a mela jsem moznost cist veskere dostupne spisy vcetne fotografii a rekonstrukci...btw jsem rada,ze to uz nedelam pac na to nemam nervy jen jedna vec...trest mrsti je dobrej pro pobourenou spolecnost,ale jinak nema zadnej ucinek ..jako myslim tim napravnej ..apod..nechci to odborne rozepisovat nevim kdo by tomu rozumel

avatar
aponchie
18. čer 2008

omluva z apreklepy(boli me ruka)Trest smrti NE

avatar
nobody
18. čer 2008

já bych tomu nechápal --a to by mě štvalo 😀 😝

avatar
aponchie
18. čer 2008

di nekam 😀 ty by jsi to chapal az moc dobre prave a nereknu ti beztak nic ..nezaslouzis si 😀

avatar
nensy
18. čer 2008

ted koukám na ti Mauerovou to je fakt hnus

avatar
majina
18. čer 2008

O tomto tématu se těžko píše! To by chtělo diskutovat normálka... dáme sraz 😀

avatar
aponchie
18. čer 2008

ja bych koukala,ale nedovoli mi prepnout minimax

avatar
sylvka
18. čer 2008

Já říkám trestu smrti ANO.pokud vidím matku,která zabije 5 svých novorozených dětí,pokud vidím syna,který zabije svoje milující rodiče,pokud vidím týrání malého dítěte,které skončí smrtí-říkám rozhodně trestu smrti ano.
Soudy říkají že nikdo nemá právo vzít člověku život a kde ho berou oni??????

avatar
nensy
18. čer 2008

já teda taky já taky nechápu jak náká máma muže ublížit dítěti to musí bejt náká svi....

avatar
maja26
18. čer 2008

já taky koukala a zase plakala,kur... hnusné!!!Když se pak jdu podívat na tu malou berunku která mi tak někdy pije krev jak zlobí a já na ni zařvu, pak ji vydím jak je krásná když hajá tak bych se liskla a oni je týrají a nic si stoho nedělají ☹ ☹ ☹ ach jooo 😒 ?Musím jít pomucat to děcko moje když spí tak ani neprotestuje 😀

avatar
nensy
18. čer 2008

jo to máš pravdu maja

avatar
achalteke
18. čer 2008

sylvka....a tak budeme jako oni 😠

avatar
nobody
18. čer 2008

sylvka ..no a kdo ho bude vykonávat? .. přecejenom někdo musí to křeslo zapnout anebo tu injekci podat ... no možná tak nějaký vrah, jinak si nedokážu představit normálního člověka, kdo by do toho šel

eutanázii beru za přesných podmínek, ale toto .. ,,..--....

avatar
majina
18. čer 2008

Je to určitě těžké, chce to děsně moc promyslet. Ale proti nějakému týrání jsem proti.... násilí se nedá "ničit" násilím

avatar
maja26
18. čer 2008

nobody možná by to dělal někdo jko ten v tom filmu "zelená míle" z Tomem Hanksem,ten mladý bachař tomu to dělalo vyloženě dobře 😉 Takovích lidí najkdeš pár i tady a myslím,že všude na světě 😝 brrr.

avatar
maja26
18. čer 2008

chudáci ti co nemůžou mít děti a pak se v televizi musí dívat na tyhle zrůdy 😒

avatar
nobody
18. čer 2008

maja ... asi jo

avatar
majina
18. čer 2008

napadlo vás někoho že by třeba vaše dítě mohlo mít nějakou úchylku a udělalo by něco podobného??? 😅

avatar
magika
18. čer 2008

Mno jak jsem tu již psala,mně někdo zabít dítě nebo ho mučit a pak zabít...tak bych mu v rámci pomsty udělala to samé....
Vzpomínáte na kauzu zdravotní sestry,která novorozencům mačkala měkké části hlavičky a nebo je udeřila a tím je smrtelně zranila?????Bylo to tuším někdy v 50 nebo 60.letech......myslíte,že si zasloužila trest smrti????

avatar
nensy
18. čer 2008

jo to si teda myslím

avatar
magika
18. čer 2008

majina....to je opravdu hodně těžké....pořád to je potomek,ale pokud by byl vrahem.....nevím,opravdu nevím-fakt nedokážu odpovědět,zdali bych ho zavrhla.... 😔
Taky jsou tu ovšem vrazi,kteří netrpí úchylkami a vraždí....loupež,najemní vrazi,mafie.......

avatar
maja26
18. čer 2008

magika fuuuj běhá mi mráz po těle,to kdybych zjistila v porodnici že někdo dělá tak dostane trest smrti rovnou ode mě!A abych byla upřímná tak bych asi ne asi,ale určitě neuvažovala nad tím jestli jsem stejná jako ten člověk,jednou by mi někdo šáhl na dítě a končí!!!!
majina nestraš,doufám že jediná úchylka mé dcery bude v kabelkách a botech,tričkách,rtěnkách....... 😀
nad tím asi ani nechci uvažovat,to si žádný rodič nepřipustí.

avatar
kristynaw
18. čer 2008

11 stranek se mi opravdu doctat nechce..ja pro trest smrti nejsem...my jsme tem lidem zivot nedali,tak by jsme ho nemeli ani brat.. navic,je to spis pro ty pozustali nebo spolecnost,nez pro toho dotycnyho.podle me je vetsi trest dozivoti, ve vezeni to neni zadna prochazka ruzovym sadem,zvalst,pokud jsou to vrazi,atd

avatar
magika
18. čer 2008

nebo ....náš znamý heparinový vrah??????....

avatar
deniskajakubko
18. čer 2008

Ja nie som za trest smrti, ale som za to, aby si to hlavne vrahovia poriadne odpykali, aby dostali doživotie s tým, že žiadne predčasné prepustenie za dobré správanie

avatar
deniskajakubko
18. čer 2008

nedočítala som, až teraz a mám presne ten istý názor ako kristynaw 😉

avatar
majina
18. čer 2008

No jasný! já taky nechci přivolávat nic špatného, každému jen to dobré ale mluvíme tu o smrti a vemte si kdyby se jednalo o naše známé, děti, rodiče a tááák! 😖

avatar
ivana98
18. čer 2008

ja som PROTI trestu smrti 🤐

avatar
kaciska
18. čer 2008

je to každého názor ale změnili byste kdyby se to stalo ve vaší rodině...... ☹

Strana