Anketa: Jste pro obnovení trestu smrti?
Já jo......pár případů z poslední doby mě fakt dostává 😒 ☹
Stručné shrnutí
- Evropské právo v rámci členství v Evropské unii fakticky znemožňuje znovuzavedení trestu smrti pro členské státy, takže návrh by podle diskuze vyžadoval vystoupení z EU.
- Jako praktické alternativy k trestu smrti byla uváděna doživotní trest bez možnosti propuštění, zpřísnění sazeb, nucené těžké práce ( „galeje“ / „uranové doly“) a chemická či chirurgická kastrace sexuálních delikventů.
- Hlavní protiargumenty jsou riziko justičního omylu a ekonomické náklady; v diskuzi byly citovány údaje z USA uvádějící 1,8–5 milionů USD na jeden trestní proces s odvoláním a odhad asi 250 omylem odsouzených v 20. století, z nichž ~25 bylo popraveno.
Nejčastější otázky
Q: Jaké právní překážky brání znovuzavedení trestu smrti v Česku nebo na Slovensku?
A: Diskuze uváděla, že jako členské státy Evropské unie by ČR i SR musely respektovat evropské závazky proti trestu smrti; v diskuzi zaznělo, že prakticky by šlo o nutnost vystoupit z EU, aby bylo možné trest smrti opět zavést.
Q: Má trest smrti odstrašující efekt na kriminalitu?
A: V diskuzi bylo citováno, že průzkumy z USA neprokázaly jasný pokles kriminality díky trestu smrti, a několik diskutujících uvedlo, že empirické důkazy o odstrašujícím efektu jsou slabé nebo chybějící.
Q: Je trest smrti levnější než doživotní vězení?
A: V diskuzi byly citovány konkrétní odhady z literatury: Florida 3,17 milionu USD na jednoho popraveného, Tennessee 3–5 milionů USD na případ a New York 1,8 milionu USD; podle těchto citací bývá proces s odvoláním u trestu smrti dražší než doživotní vězení.
Q: Jak minimalizovat riziko justičního omylu u trestu smrti?
A: V diskuzi zazněla požadavek „100% jistoty“ a důkazy typu DNA; zároveň kritikové upozorňovali, že DNA může být zmanipulována (v diskuzi odkaz na film „Život Davida Galea“) a historické případy (např. Sacco a Vanzetti) ukazují riziko omylu.
Q: Jaké konkrétní alternativy k trestu smrti navrhují diskutující pro zvlášť brutální trestné činy?
A: Navrhované alternativy zahrnovaly doživotí bez možnosti podmínečného propuštění, opakované doživotní tresty („doživotí dvakrát“), nucené těžké práce či internace s přísným režimem, a v menšinových návrzích chemickou nebo chirurgickou kastraci sexuálních delikventů; jednou zmíněná byla i eutanazie jako koncept.
Q: Existují doložené případy, kdy byli nevinní popravení?
A: V diskuzi byly citovány historické a literární zdroje tvrdící, že ve 20. století v USA bylo odhadem asi 250 omylem odsouzených a přibližně 25 z nich bylo popraveno; to bylo uvedeno jako argument proti riziku trestu smrti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnozí diskutující považují současné trestní sazby za některé činy za příliš nízké a volají po jejich zpřísnění.
- V případech brutálních trestných činů proti dětem panuje silný emocionální tlak na přísné tresty, včetně volání po maximálních sankcích.
Sporné názory
- Někteří zastávají obnovení trestu smrti pro zvlášť brutální činy včetně pedofilie a masových vražd; jiní tvrdí, že trest smrti je morálně nepřijatelný, rizikový kvůli justičním omylům a degraduje společnost.
Otevřené otázky
- Snížil by znovuzavedený trest smrti skutečně kriminalitu v praxi a za jakých podmínek?
- Jak právně a technicky zajistit „100% jistotu“ viny, aby se vyloučilo riziko poprav nevinných?
Zmíněné značky a firmy
Evropská unie, Miami Herald, IKEA
Zmíněné produkty a metody
trest smrti, doživotní trest bez možnosti propuštění, odvolací řízení, presumpce neviny, chemická kastrace, chirurgická kastrace, eutanazie, elektrické křeslo, smrtící injekce, nucené těžké práce (galeje/uranové doly), DNA důkaz
Místa a osoby
Kuvajt, Saúdská Arábie, Írán, USA, Česká republika, Slovensko, Kuřim, Orlické vraždy, Florida, Tennessee, New York, Jan Březina, MUDr. Boris Šťastný ml., Emanuel Šíp, V. P. Borovička, Martin Monestier, Novák, Mauerová, Jakub
tak jo teda....
kdysi jsem studovala kriminalni psychologii v Anglii asi rok..mam seznam vsech seriovych a brutalnich vrahu jeji popisy klinicke zavery ,vypovedi atd od Alberta Fishe pres Teda Bundyho az po ty novodobe a mela jsem moznost cist veskere dostupne spisy vcetne fotografii a rekonstrukci...btw jsem rada,ze to uz nedelam pac na to nemam nervy jen jedna vec...trest mrsti je dobrej pro pobourenou spolecnost,ale jinak nema zadnej ucinek ..jako myslim tim napravnej ..apod..nechci to odborne rozepisovat nevim kdo by tomu rozumel
di nekam 😀 ty by jsi to chapal az moc dobre prave a nereknu ti beztak nic ..nezaslouzis si 😀
Já říkám trestu smrti ANO.pokud vidím matku,která zabije 5 svých novorozených dětí,pokud vidím syna,který zabije svoje milující rodiče,pokud vidím týrání malého dítěte,které skončí smrtí-říkám rozhodně trestu smrti ano.
Soudy říkají že nikdo nemá právo vzít člověku život a kde ho berou oni??????
já teda taky já taky nechápu jak náká máma muže ublížit dítěti to musí bejt náká svi....
já taky koukala a zase plakala,kur... hnusné!!!Když se pak jdu podívat na tu malou berunku která mi tak někdy pije krev jak zlobí a já na ni zařvu, pak ji vydím jak je krásná když hajá tak bych se liskla a oni je týrají a nic si stoho nedělají ☹ ☹ ☹ ach jooo 😒 ?Musím jít pomucat to děcko moje když spí tak ani neprotestuje 😀
sylvka ..no a kdo ho bude vykonávat? .. přecejenom někdo musí to křeslo zapnout anebo tu injekci podat ... no možná tak nějaký vrah, jinak si nedokážu představit normálního člověka, kdo by do toho šel
eutanázii beru za přesných podmínek, ale toto .. ,,..--....
Je to určitě těžké, chce to děsně moc promyslet. Ale proti nějakému týrání jsem proti.... násilí se nedá "ničit" násilím
nobody možná by to dělal někdo jko ten v tom filmu "zelená míle" z Tomem Hanksem,ten mladý bachař tomu to dělalo vyloženě dobře 😉 Takovích lidí najkdeš pár i tady a myslím,že všude na světě 😝 brrr.
napadlo vás někoho že by třeba vaše dítě mohlo mít nějakou úchylku a udělalo by něco podobného??? 😅
Mno jak jsem tu již psala,mně někdo zabít dítě nebo ho mučit a pak zabít...tak bych mu v rámci pomsty udělala to samé....
Vzpomínáte na kauzu zdravotní sestry,která novorozencům mačkala měkké části hlavičky a nebo je udeřila a tím je smrtelně zranila?????Bylo to tuším někdy v 50 nebo 60.letech......myslíte,že si zasloužila trest smrti????
majina....to je opravdu hodně těžké....pořád to je potomek,ale pokud by byl vrahem.....nevím,opravdu nevím-fakt nedokážu odpovědět,zdali bych ho zavrhla.... 😔
Taky jsou tu ovšem vrazi,kteří netrpí úchylkami a vraždí....loupež,najemní vrazi,mafie.......
magika fuuuj běhá mi mráz po těle,to kdybych zjistila v porodnici že někdo dělá tak dostane trest smrti rovnou ode mě!A abych byla upřímná tak bych asi ne asi,ale určitě neuvažovala nad tím jestli jsem stejná jako ten člověk,jednou by mi někdo šáhl na dítě a končí!!!!
majina nestraš,doufám že jediná úchylka mé dcery bude v kabelkách a botech,tričkách,rtěnkách....... 😀
nad tím asi ani nechci uvažovat,to si žádný rodič nepřipustí.
11 stranek se mi opravdu doctat nechce..ja pro trest smrti nejsem...my jsme tem lidem zivot nedali,tak by jsme ho nemeli ani brat.. navic,je to spis pro ty pozustali nebo spolecnost,nez pro toho dotycnyho.podle me je vetsi trest dozivoti, ve vezeni to neni zadna prochazka ruzovym sadem,zvalst,pokud jsou to vrazi,atd
Ja nie som za trest smrti, ale som za to, aby si to hlavne vrahovia poriadne odpykali, aby dostali doživotie s tým, že žiadne predčasné prepustenie za dobré správanie
No jasný! já taky nechci přivolávat nic špatného, každému jen to dobré ale mluvíme tu o smrti a vemte si kdyby se jednalo o naše známé, děti, rodiče a tááák! 😖

no řešil se tu potrat, eutanázie ... takže trest smrti nikoho asi nepřekvapí
asi tak
holt životy nevrátíme, tak je asi divný další brát ( i když se jedná o devianty a nechutný hajzly často)