Anketa: Jste pro obnovení trestu smrti?
Já jo......pár případů z poslední doby mě fakt dostává 😒 ☹
Stručné shrnutí
- Evropské právo v rámci členství v Evropské unii fakticky znemožňuje znovuzavedení trestu smrti pro členské státy, takže návrh by podle diskuze vyžadoval vystoupení z EU.
- Jako praktické alternativy k trestu smrti byla uváděna doživotní trest bez možnosti propuštění, zpřísnění sazeb, nucené těžké práce ( „galeje“ / „uranové doly“) a chemická či chirurgická kastrace sexuálních delikventů.
- Hlavní protiargumenty jsou riziko justičního omylu a ekonomické náklady; v diskuzi byly citovány údaje z USA uvádějící 1,8–5 milionů USD na jeden trestní proces s odvoláním a odhad asi 250 omylem odsouzených v 20. století, z nichž ~25 bylo popraveno.
Nejčastější otázky
Q: Jaké právní překážky brání znovuzavedení trestu smrti v Česku nebo na Slovensku?
A: Diskuze uváděla, že jako členské státy Evropské unie by ČR i SR musely respektovat evropské závazky proti trestu smrti; v diskuzi zaznělo, že prakticky by šlo o nutnost vystoupit z EU, aby bylo možné trest smrti opět zavést.
Q: Má trest smrti odstrašující efekt na kriminalitu?
A: V diskuzi bylo citováno, že průzkumy z USA neprokázaly jasný pokles kriminality díky trestu smrti, a několik diskutujících uvedlo, že empirické důkazy o odstrašujícím efektu jsou slabé nebo chybějící.
Q: Je trest smrti levnější než doživotní vězení?
A: V diskuzi byly citovány konkrétní odhady z literatury: Florida 3,17 milionu USD na jednoho popraveného, Tennessee 3–5 milionů USD na případ a New York 1,8 milionu USD; podle těchto citací bývá proces s odvoláním u trestu smrti dražší než doživotní vězení.
Q: Jak minimalizovat riziko justičního omylu u trestu smrti?
A: V diskuzi zazněla požadavek „100% jistoty“ a důkazy typu DNA; zároveň kritikové upozorňovali, že DNA může být zmanipulována (v diskuzi odkaz na film „Život Davida Galea“) a historické případy (např. Sacco a Vanzetti) ukazují riziko omylu.
Q: Jaké konkrétní alternativy k trestu smrti navrhují diskutující pro zvlášť brutální trestné činy?
A: Navrhované alternativy zahrnovaly doživotí bez možnosti podmínečného propuštění, opakované doživotní tresty („doživotí dvakrát“), nucené těžké práce či internace s přísným režimem, a v menšinových návrzích chemickou nebo chirurgickou kastraci sexuálních delikventů; jednou zmíněná byla i eutanazie jako koncept.
Q: Existují doložené případy, kdy byli nevinní popravení?
A: V diskuzi byly citovány historické a literární zdroje tvrdící, že ve 20. století v USA bylo odhadem asi 250 omylem odsouzených a přibližně 25 z nich bylo popraveno; to bylo uvedeno jako argument proti riziku trestu smrti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnozí diskutující považují současné trestní sazby za některé činy za příliš nízké a volají po jejich zpřísnění.
- V případech brutálních trestných činů proti dětem panuje silný emocionální tlak na přísné tresty, včetně volání po maximálních sankcích.
Sporné názory
- Někteří zastávají obnovení trestu smrti pro zvlášť brutální činy včetně pedofilie a masových vražd; jiní tvrdí, že trest smrti je morálně nepřijatelný, rizikový kvůli justičním omylům a degraduje společnost.
Otevřené otázky
- Snížil by znovuzavedený trest smrti skutečně kriminalitu v praxi a za jakých podmínek?
- Jak právně a technicky zajistit „100% jistotu“ viny, aby se vyloučilo riziko poprav nevinných?
Zmíněné značky a firmy
Evropská unie, Miami Herald, IKEA
Zmíněné produkty a metody
trest smrti, doživotní trest bez možnosti propuštění, odvolací řízení, presumpce neviny, chemická kastrace, chirurgická kastrace, eutanazie, elektrické křeslo, smrtící injekce, nucené těžké práce (galeje/uranové doly), DNA důkaz
Místa a osoby
Kuvajt, Saúdská Arábie, Írán, USA, Česká republika, Slovensko, Kuřim, Orlické vraždy, Florida, Tennessee, New York, Jan Březina, MUDr. Boris Šťastný ml., Emanuel Šíp, V. P. Borovička, Martin Monestier, Novák, Mauerová, Jakub
cele nase sudnictvo je o pravach obvinenych a nie o pravach obeti a ich rodin...
je tu plno pripadov kedy boli male dievcata znasilnene a v krutych bolestiach zavrazdene... kde olo ich pravo na zivot?
ja si tu o tom nerobim iluzie.... na vedlajsej ulici byva pan.. roky robil autobusaka ale pil a tak ho prepustili a isiel jazdit s kamion... s viac ako 3 promile... zabil 28 rocnu postarku... tusim 2 mesiace po jej svadbe.. ked sa vytackal z kamionu tak nevedel kde je... a co myslite kde je teraz? doma a obcas veru jazdi... po meste...
ako ak nie trest smrti.. tak nech je dozivotie dozivotim a nie 5 ci 7 rokmi.. nech sa nestava to ze niekto naschval zabije lebo v base ma teplo jedlo... a este aj sportove a kulturne vyzitie..
ja v prvom rade chranim svoju rodinu... a to ze vsetci zlocinci boli detmi a maju matky.. tak to je fakt aj Hitler mal matku.. a to mu nebranilo zabijat miliony ludi..
a co sa tyka vzynamu tohto trestu smrti ten je len jeden a to eliminovat hrozbu... a s tym ja suhlasim...
ci ako stoji otazka
kolko nevinnych deti bude musiet v krutych bolestiach umriet kym niekto s tym ubohym odsudenym (meno si doplnte ake cchete) urobi def. poriadok?
matahary: Oka, tak jsi proti trestu smrti. Toho magora, co zabil amlého Jakuba za nějakou dobu pustí a zabije někoho u vás v rodině, jak ti asi bude??? Pořád stejně???
Však on chudák má taky právio žít, dáme mu doživotí, nebo ještě líp pár let, za chvilku ho pustíme a on to klidně udělá znova. Tohle nejsou lidi, kteří uvažují jako my. Spíše jde o to, aby se zabránilo tomu, aby to někdo udělal znova a ne aby si pozůstalí řekli tak a teď to má. A kolik je takových případů, kdy vraždí, protože je to uspokojuje a ne proto, že jsou nemocní.
Příroda to měla dobře zařízené, mají přežít jenom ti silní a zdraví jedinci. Tohle byl, je a bude zákon přírody a příroda je podle mě pořád nadevše. Taky nám to dost jasně ukazuje, že na téhle planetě zdaleka nejsme takoví páni, jak si myslíme. Ale to je z jiného soudku.
llucinka: ne bude mi mizerně, ale to neznamená že vezmu zbraň a půjdu ho popravit, jsem snad v civilizovaném světě a udělt to že někoho budeme zabíjet ještě s požehnáním soudu, mi příjde jak z doby raz dva... Nevidím důvod proč se snižovat na jejich úroveň.
Jinak vzdávám to, mám jiný (nežádoucí) názor a nechci se tu dohadovat... Abych to tak nějak zhodnotila, všichni jsme pro, že se musí změnit přístup soudnictví a tresty by měli být normální, ne pro výsměch...
Jsem proti a tím se s vámi loučím.
Hezký večer všem.
tzady u nás kluk zabil svou matku a dva sourozence a to jen kvůli tomu, že mu nedala mamka peníze na taxík a děti byli náhodou svědci. udělal to vědomě, bez jakýchkoliv výčitek. A takový člověk má právo žít? Ne, nesouhlasím, nemá. Protože vyleze z lochu a udělá to znova. A o tom to celé je. Ty se bráníš, aby ses nesnížila na jejich úroveň, ale zároveň je v tom maximálně podporuješ. Tak to už se radši na jejich úroveň snížím a pokud od měl právo vzít někomu život, a to vědomě podotýkám, tak bohužel za to bude pykat.
ja som proti trestu smrti neviem si totizto predstavit ze by som sa hrala na Boha
mato: když jsem tohle mataharyy napsala, jiná holčina mě osočila, že je to podpásovka.
lluci, to je trochu absurdní ne? Nikdo z nás (většina) nežijeme dle Boha, ale nemůžeme přeci rozhodovat o životě kohokoliv z nás... ano, vrazi to udělali a je to strašné...ale proto máme být jako oni? Já věřím, že na každého dojde a že je něco nad námi, co tu spravedlnost zná... ale my bychom v této roli rozhodovatele, zda život sebrat nebo nechat, být neměli...
katwind: a do té doby, než přijde jejich Soud si budou chodit po světě a vraždit a zabíjet nevinné lidi. S tím souhlasíš?
Katwind, Ty taky podle mne dite nemas... jinak by jsi nemohla napsat, ze je neco nad nama, co zna spravedlnost...a zvasty s Bohem ... a jak je to, co udelali vrazi strasne, ale my nebudeme brat zivot a bla-bla-bla....kdyby nekdo ublizil memu diteti, zabiju ho...
nevím kdo tu napsal, že pokud zavedeme trest smrti, budeme jako v roce raz dva. Jenomže v roce raz dva (nevim jakou dobu tim myslíte) bylo minimum vražd, protože se toho báli jako čert kříže, za krádež dostali řemenem na veřejnosti a jak se báli, nebylo to k něčemu?
mates: Ano, bylo. Ale někteří lidi budou radši soucítit s takovými delikventy než aby se to nějak řešilo 😔
mata přesně tak, kdyby mi někdo zabil dítě tak jako se to stalo Jukubovo rodičům a mnoho dalším, je mi jedno co se mnou pak udělají, ale neváhala bych..oko za oko, zub za zub.....nebo-li život za život. Možná by to bylo v afektu a možná pro někoho neprávem, ale bylo to MOJE dítě a on neměl právo mi ho brát a už vůbec nemá právo na spravedlivý soud, který mu dopomůže k tomu, aby to za pár let možná udělal znova. Tak jako to řekl Kubovo táta do kamery, měl na to absolutní právo a ani myšlenkou mě nenapadlo ho odsoudit když řekl, aby tam soud měl dobrou stráž, aby ho udrželi...neni to v téhle situaci víc přirozené, než to hájit tím, že nemáme právo někomu brát život?
mata, deti nemam, takze proto jsem dle tebe nejak menecenna a mam spatny nazor... Psat sem, na stranky o rodicovstvi, poznamky o tom, ze nekdo neco pozna, az bude mit deti, mi prijde nevhodne... Nikdo z vas nevi, kdo se snazi, kdo deti mit nemuze, kdo treba deti mel... Vy jste pred detmi holky mely na vse jine nazory nez ted? Tohle je diskuze k velmi kontroverznimu, filozofickemu tematu, proc se tady ohanite detmi? Nehlede na to, ze nekolik z nas sem preci vyslovilo, ze jsou proti, i kdyz jsou jiz rodicove (a verim, ze stejne milujici jako vy)...
Ja jsem presvedcena, ze tento nazof budu mit vzdy... A je to diskuze, tak tady tak neutocte holky, my tady preci nezpusobime, ze zitra bude uzakonen trest smrti ani to, ze naopak nikdy nebude...
preju vam dobrou noc🙂
a ze mam zvasty o Bohu... To nekomentuju, ale myslim, ze diskuze se blizi uzamceni☹
no, vidim že někteří nerespektují pravidla diskuze, ale uchylují se k soudům ostatních. Toto téma bylo asi myšleno na vyjádření názorů, nikoliv k dělání závěrů o lidech, kteří napsali to, co napsali. Všichni máme svoji pravdu a to co si v tuhle chvíli můžeme všichni přát, abychom to nikdy nemuseli řešít ve větší míře, než je takováto diskuze. Mějte se fajn a nepitvejme to už
taky končím.
jinak katwind: ANo, před narozením malého jsem měla na některé věci jiný názor, ale rodičovská, nebo lépe řečeno mateřská láska je něco, co mě úplně změnilo. A proto i změna n ázoru 😉
katwind, nikdy jsem nikomu, kdo nema dite nenapsala, ze je menecenny... mas jiny nazor, neberu Ti ho...
maji myslela jsem to tak, že vezme-li někdo někomu život neprávem, ať je mu také odepřen (jednoduše napsáno, viz. moje názory)

mata.mata, taky jsem v rámci studia prošla několik věznic a rozhodně tam všude neměli pohodu a klid, rozhodně ne tv na cele a mojito v ruce😉
nikdo se tu přece nehádá, ta diskuze je o názorech a argumentech, proč si stojím za tím či oním. Ale je fakt, že vše už bylo asi řečeno...
Jinak ještě reakce, že vás nezajímá, že jinde ve světě to je tak či onak... jistě, žijeme tady a chceme něco tady, jenže nejsme na světě sami a proč se nepoučit z chyb či úspěchů někoho jiného? Vždy je dobré čerpat z cizích zkušeností, leč třeba pro nás až absurdních než udělat stejné chyby...