Anketa: Jste pro obnovení trestu smrti?
Já jo......pár případů z poslední doby mě fakt dostává 😒 ☹
Stručné shrnutí
- Evropské právo v rámci členství v Evropské unii fakticky znemožňuje znovuzavedení trestu smrti pro členské státy, takže návrh by podle diskuze vyžadoval vystoupení z EU.
- Jako praktické alternativy k trestu smrti byla uváděna doživotní trest bez možnosti propuštění, zpřísnění sazeb, nucené těžké práce ( „galeje“ / „uranové doly“) a chemická či chirurgická kastrace sexuálních delikventů.
- Hlavní protiargumenty jsou riziko justičního omylu a ekonomické náklady; v diskuzi byly citovány údaje z USA uvádějící 1,8–5 milionů USD na jeden trestní proces s odvoláním a odhad asi 250 omylem odsouzených v 20. století, z nichž ~25 bylo popraveno.
Nejčastější otázky
Q: Jaké právní překážky brání znovuzavedení trestu smrti v Česku nebo na Slovensku?
A: Diskuze uváděla, že jako členské státy Evropské unie by ČR i SR musely respektovat evropské závazky proti trestu smrti; v diskuzi zaznělo, že prakticky by šlo o nutnost vystoupit z EU, aby bylo možné trest smrti opět zavést.
Q: Má trest smrti odstrašující efekt na kriminalitu?
A: V diskuzi bylo citováno, že průzkumy z USA neprokázaly jasný pokles kriminality díky trestu smrti, a několik diskutujících uvedlo, že empirické důkazy o odstrašujícím efektu jsou slabé nebo chybějící.
Q: Je trest smrti levnější než doživotní vězení?
A: V diskuzi byly citovány konkrétní odhady z literatury: Florida 3,17 milionu USD na jednoho popraveného, Tennessee 3–5 milionů USD na případ a New York 1,8 milionu USD; podle těchto citací bývá proces s odvoláním u trestu smrti dražší než doživotní vězení.
Q: Jak minimalizovat riziko justičního omylu u trestu smrti?
A: V diskuzi zazněla požadavek „100% jistoty“ a důkazy typu DNA; zároveň kritikové upozorňovali, že DNA může být zmanipulována (v diskuzi odkaz na film „Život Davida Galea“) a historické případy (např. Sacco a Vanzetti) ukazují riziko omylu.
Q: Jaké konkrétní alternativy k trestu smrti navrhují diskutující pro zvlášť brutální trestné činy?
A: Navrhované alternativy zahrnovaly doživotí bez možnosti podmínečného propuštění, opakované doživotní tresty („doživotí dvakrát“), nucené těžké práce či internace s přísným režimem, a v menšinových návrzích chemickou nebo chirurgickou kastraci sexuálních delikventů; jednou zmíněná byla i eutanazie jako koncept.
Q: Existují doložené případy, kdy byli nevinní popravení?
A: V diskuzi byly citovány historické a literární zdroje tvrdící, že ve 20. století v USA bylo odhadem asi 250 omylem odsouzených a přibližně 25 z nich bylo popraveno; to bylo uvedeno jako argument proti riziku trestu smrti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnozí diskutující považují současné trestní sazby za některé činy za příliš nízké a volají po jejich zpřísnění.
- V případech brutálních trestných činů proti dětem panuje silný emocionální tlak na přísné tresty, včetně volání po maximálních sankcích.
Sporné názory
- Někteří zastávají obnovení trestu smrti pro zvlášť brutální činy včetně pedofilie a masových vražd; jiní tvrdí, že trest smrti je morálně nepřijatelný, rizikový kvůli justičním omylům a degraduje společnost.
Otevřené otázky
- Snížil by znovuzavedený trest smrti skutečně kriminalitu v praxi a za jakých podmínek?
- Jak právně a technicky zajistit „100% jistotu“ viny, aby se vyloučilo riziko poprav nevinných?
Zmíněné značky a firmy
Evropská unie, Miami Herald, IKEA
Zmíněné produkty a metody
trest smrti, doživotní trest bez možnosti propuštění, odvolací řízení, presumpce neviny, chemická kastrace, chirurgická kastrace, eutanazie, elektrické křeslo, smrtící injekce, nucené těžké práce (galeje/uranové doly), DNA důkaz
Místa a osoby
Kuvajt, Saúdská Arábie, Írán, USA, Česká republika, Slovensko, Kuřim, Orlické vraždy, Florida, Tennessee, New York, Jan Březina, MUDr. Boris Šťastný ml., Emanuel Šíp, V. P. Borovička, Martin Monestier, Novák, Mauerová, Jakub
luci, myslela jsi to tak, ze kdyby zemrel tvuj muz, ze by jsi spachala sebevrazdu? Kdyz jste nemeli deti? Nebo jsi to myslela jinak?
končím. 😉
maji: jen doufám, že mu to vysvětlíš tak dobře, abys nikdy nemusela litovat, žes vysvětlila málo. přeji z celého srdce. 😉
souhlasim se zuz, dávám prostor jiným, protože to co se tady dovídám za názory např. od Maji, by bylo na hodně dlouhý nesouhlasy...takže raději končim.
Teda holky, jste to rozjely 😕 , přece se, ježiš, nebudeme hádat jen proto, že má každá jiný názor, to je snad normální, ne?
majina - dobře, Jakub šel teda zřejmě dobrovolně (i když teda nesouhlasím, že si za to může sám - prostě úchylák jako Novák měl bejt dávno zajištěnej), ale kolik je případů, že dítě suše unesou....takže o tom to fakt není 😖
Jinak si myslím a už jsem to tady i psala, že já přece nejsem ten, kdo mu vzal život. Jsou tady nějaká jasná pravidla a když se je rozhodnu porušit, tak jsou následky. Je to pouze a jenom jeho volba - když udělám zločin, za který můžu dostat provaz, tak prostě riskuju, že ho dostanu.
tak já se zapojuji do ankety..a popravdě..NEVÍM..ale asi ne 😔 ..a to z jednoho prostého důvodu.....vše se dá zneužít...a bohužel existuje i "justiční omyl" a co pak s tím.... 😢
hm a když tak nad tím přemýšlím, tak si říkám jestli by se třeba nemělo obnovit pranýřování a galeje..fakt..protože te´d jsou ty kriminály vlastně taková ulejvárna..ach jo 😎
nejsem pro, není to lidské a vždycky existuje možnost omylu. Myslím, že české právo má co dohánět a trest smrti do něj rozhodně nepatří. Jsem za přísnější tresty a za přísnější basy (ne že si vlastně udělám "dovolenou" za mřížema), ale co si budeme povídat, sebetěžší trest nenahradí škodu, kterou dotyčný způsobil (ad vražda atd)
ja tiež nie som za trest smrti, lebo by to akurát tak vyriešilo problémy toho zločinca. mali by byť také tvrdé tresty ako sú v Thajsku pre drogových dílerov a som za to aby sa 15 ročné deti zodpovedali za svoje skutky nie pokarhaním alebo podmienkou či umietnením v decáku, ale pekne natvrdo na nútené práce.
Hmm...neviem povedat jednoznacnu odpoved, pretoze, co v pripadoch justicnych omylov? A v pripadoch, ked to justicia, mocni ludia mozu akokolvek zneuzit? Tym nechcem povedat, ze zlocinci si nezasluzia takyto trest, ale je to velmi velmi diskutabilne a neviem si predstavit ako by fungoval system tak, aby nebol zneuzitelny a aby v konecnom dosledku netrpeli nevinni ludia. Ani jeden.

tato tema sa vola: Anketa - jste pro obnovení trestu smrti?
ak sa nemylim tak vacsinou v ankete je to tak ze odpoviete raz a v tom jednom prispevku napisete aj preco si stojite za svojim nazorom... diskusie do anketovej temy nepatria.... skuste dat priestor aj ostatnym uzivatelkam na vyjadrenie nazoru nie ze si s tejto temy urobite pokec 🤐 🤐
vyjadrite svoj nazor s odovodnenim a bodka, tu a v tomto zlozeni aj tak viac neporiesime..... 🤐