Anketa: Jste pro obnovení trestu smrti?
Já jo......pár případů z poslední doby mě fakt dostává 😒 ☹
Stručné shrnutí
- Evropské právo v rámci členství v Evropské unii fakticky znemožňuje znovuzavedení trestu smrti pro členské státy, takže návrh by podle diskuze vyžadoval vystoupení z EU.
- Jako praktické alternativy k trestu smrti byla uváděna doživotní trest bez možnosti propuštění, zpřísnění sazeb, nucené těžké práce ( „galeje“ / „uranové doly“) a chemická či chirurgická kastrace sexuálních delikventů.
- Hlavní protiargumenty jsou riziko justičního omylu a ekonomické náklady; v diskuzi byly citovány údaje z USA uvádějící 1,8–5 milionů USD na jeden trestní proces s odvoláním a odhad asi 250 omylem odsouzených v 20. století, z nichž ~25 bylo popraveno.
Nejčastější otázky
Q: Jaké právní překážky brání znovuzavedení trestu smrti v Česku nebo na Slovensku?
A: Diskuze uváděla, že jako členské státy Evropské unie by ČR i SR musely respektovat evropské závazky proti trestu smrti; v diskuzi zaznělo, že prakticky by šlo o nutnost vystoupit z EU, aby bylo možné trest smrti opět zavést.
Q: Má trest smrti odstrašující efekt na kriminalitu?
A: V diskuzi bylo citováno, že průzkumy z USA neprokázaly jasný pokles kriminality díky trestu smrti, a několik diskutujících uvedlo, že empirické důkazy o odstrašujícím efektu jsou slabé nebo chybějící.
Q: Je trest smrti levnější než doživotní vězení?
A: V diskuzi byly citovány konkrétní odhady z literatury: Florida 3,17 milionu USD na jednoho popraveného, Tennessee 3–5 milionů USD na případ a New York 1,8 milionu USD; podle těchto citací bývá proces s odvoláním u trestu smrti dražší než doživotní vězení.
Q: Jak minimalizovat riziko justičního omylu u trestu smrti?
A: V diskuzi zazněla požadavek „100% jistoty“ a důkazy typu DNA; zároveň kritikové upozorňovali, že DNA může být zmanipulována (v diskuzi odkaz na film „Život Davida Galea“) a historické případy (např. Sacco a Vanzetti) ukazují riziko omylu.
Q: Jaké konkrétní alternativy k trestu smrti navrhují diskutující pro zvlášť brutální trestné činy?
A: Navrhované alternativy zahrnovaly doživotí bez možnosti podmínečného propuštění, opakované doživotní tresty („doživotí dvakrát“), nucené těžké práce či internace s přísným režimem, a v menšinových návrzích chemickou nebo chirurgickou kastraci sexuálních delikventů; jednou zmíněná byla i eutanazie jako koncept.
Q: Existují doložené případy, kdy byli nevinní popravení?
A: V diskuzi byly citovány historické a literární zdroje tvrdící, že ve 20. století v USA bylo odhadem asi 250 omylem odsouzených a přibližně 25 z nich bylo popraveno; to bylo uvedeno jako argument proti riziku trestu smrti.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnozí diskutující považují současné trestní sazby za některé činy za příliš nízké a volají po jejich zpřísnění.
- V případech brutálních trestných činů proti dětem panuje silný emocionální tlak na přísné tresty, včetně volání po maximálních sankcích.
Sporné názory
- Někteří zastávají obnovení trestu smrti pro zvlášť brutální činy včetně pedofilie a masových vražd; jiní tvrdí, že trest smrti je morálně nepřijatelný, rizikový kvůli justičním omylům a degraduje společnost.
Otevřené otázky
- Snížil by znovuzavedený trest smrti skutečně kriminalitu v praxi a za jakých podmínek?
- Jak právně a technicky zajistit „100% jistotu“ viny, aby se vyloučilo riziko poprav nevinných?
Zmíněné značky a firmy
Evropská unie, Miami Herald, IKEA
Zmíněné produkty a metody
trest smrti, doživotní trest bez možnosti propuštění, odvolací řízení, presumpce neviny, chemická kastrace, chirurgická kastrace, eutanazie, elektrické křeslo, smrtící injekce, nucené těžké práce (galeje/uranové doly), DNA důkaz
Místa a osoby
Kuvajt, Saúdská Arábie, Írán, USA, Česká republika, Slovensko, Kuřim, Orlické vraždy, Florida, Tennessee, New York, Jan Březina, MUDr. Boris Šťastný ml., Emanuel Šíp, V. P. Borovička, Martin Monestier, Novák, Mauerová, Jakub
sekty nechápu....vůbec nerozumím tomu proč tam někdo vleze a nechá si něco diktovat.... 😒
dzany: nezlob se na mě ty, ale "ale věčšina vězňů ( těch kterí spáchali zločin!) nikdy řádně nemakala a makat nebude!!!" je podle mě jen dost rozšířenej předsudek. Já jsem nenapsal, že se lidi ve vězení mají dobře, jen jsem napsal, že se tam zpravidla nemají tak, jak jsi psala ty. Ale docela ubíháme z tématu, navíc aniž bych to měl nějak v úmyslu, se asi začínáme dostávat do konfliktu, kterej bych teda nerad a ono by se to tady asi blbě vysvětlovalo. Já tě neměl v úmyslu srovnávat, peníze daňových poplatníků (kterých byla i dejme tomu např. polovina lidí, co te´d sedí ve vězeních - přiznejme si, že více než polovina lidí, co sedí ve vězeních prostě nejsou vrazi a úchylové, to je podle mě lehce dokazatelný fakt). Mě jen prostě štve, když lidi u každého problému hned začínají argumentovat tím, že někoho živíme z našich daní? Třeba u nezaměstnaných - moje žena byla nezaměstnaná tři roky, asi to nikdo nebude schopen pochopit, ale prostě celý tři roky nemohla najít práci (myslím práci, ne otročinu za pár šupů, která by se vůbec neoplatila, ano, i taková místa jsou). Proč ale nikdo nenadává, že jako daňoví polplatníci živíme politiky, který mají dost kšeftů a výdělků vedle, proč máme (jako jedna z nejatesitičtějších zemí v Evropě) ze svých daních platit něco církvím apod.?
Je to smutné, že to musím napsat, ale tady v tomhle fóru jsem si zatím přečetl dost zažitejch (nepravdivejch) předsudků. To je to, co mi vadí, černobílé vidění. Jo, trestní systém u nás je úplně na hovno,s tím souhlasím....
Diskuzi jsem nečetla, ale rozhodně jsem pro zavedení trestu smrti. Minimálně to vědomí, že mě za trest může čekat i poprava, viz orlické vraždy, vrahům prostě vůbec o nic nešlo, dokonce to sami přiznali, co bychom se žinýrovali, když je to nejhůř doživotí?
jinak ted dávají tuším na Visiat Explover dokument s názvem Věznice s maximální ostrahou...a je zajímavý sledovat, jak takovej vrah měl dětství a podobně..většinou to nebejvaj moc veselý příběhy...
a někde jsem slyšela, že úroven státu se pozná podle toho, jak se chováme ke svým věznům 😉
jabber: pže ty lidi, co sekty vedou tě úplně zmanipulujou, najdou tvoji slabou stránku..nikdy nikdo nemůže říct, že by se nemoh stát členem sekty 😒
Sonisku tu kouli na nohu jsem myslela tak, že bych je vyhnala někam do lomu s malým krumpáčkem a obnovila bych galeje, ve středověku to fungovalo docela slušně, tak proč ne teď! Naprosto mě vytáčí to, že když je někdo doživotně odsouzen, že sedí na prdeli a ještě tu práci může odmítnou a hlevně pro doživotně odsouzené se dává práce jen na celu, takže nanejvíš lepení pytlíků a to je sakra výsměch!
eraserhead:to že jako ateisti platíme církvi mně s.re nehorázně!Ale to by bylo na jinou diskusi..
sisstin - přece musím vidět, že mě někdo manipuluje, ne? Pokud nejsem pod práškama... jasně, pak už třeba časem tě to nějak otupí, ale ze začátku....?
jabber: možná jde taky o to, že se ti nikdo nepředstaví, já jsem od sekty a teď s tebou zamávám...jde to malými krůčky, hezky pomaloučku tě směrují, kam chtějí.
grmitko: ale podle téhle logiky by jsme se dostali do začarovaného kruhu, někdo vezme někomu život, tak ho někdo vezme jemu, a jelikož ho někdo vzal jemu, měl by být tedy vzat i tomu, kdo vzal život tomu prvnímu.......
Já bych je vyhnala někam na pořádnou robotu, ať si to pěkně užijou... Bych tyhlety vězně poslala na zkušenou do Thajska.
Teď jim chtějí cely zase vymalovat na oranžovo a dát jim tam snad nábytek z Ikey, ne?? Vždyť to je k smíchu...
a na začátku ti samozřejmě pomůžou třeba v tíživé ýivotní situaci a ty vidíš, jak jsou na tebe hodní a už tě chytají.......................
grmitko: jak píše eraserhead..aby z nás za chvíli nebyla právě ta vraždící monstra 😒 prostě nikdo by neměl rozhodovat o životě a smrti podle mě 😖 ...mně to trošku pak připomíná inkviziční procesy 😠
mně se zdá trest smrti jako takové dost jednoduché řešení, jako lepší řešení těžkých zločinů se mi zdá doživotní vězení, ale fakt tvrdé vězení s těžkou fyzickou prací a aby ta práce byla alespoň přínosem pro stát...
Ano je to pravda.A najhorsie na tom je ze pre nedostatok dokazov vysetrovanie skoncilo.A ty vrahovia si kludne behaju po slobode!
Když se vcítím aspoň malinko do kůže rodičů, co přišli o dítě, tak jsem jednoznačně pro trest smrti.
pže pak určitá skupina lidí(instituce) dostane vlastně neomezenou moc..a to by nemuselo dobře skončit 😒 aby pak neumírali například političtí vězni, kteří s vraždama nemaj nic společnýho atd. 😉
eraserhead, tak já se taky nechci dostávat do konfliktů ale od toho je diskuze, abych vyjádřila svůj názor, i kdyzž někomu se může zdát černobílý, někdy bohužel to jináč nejde - a co konkrétně tam ty vězni nemají co jsem napsala? 😅 tv, posilovnu, kantýnu, sprchy? to je síce fajn, ale nemyslím si že při zvedaní činek a nahromadění se adrenalínu a jiných opojných hormonů si uvědomí, jak napravit svůj život a nedělat blbosti 😅
opakuji - nejsem pro trest smrti ale pro zpřísnění celkové situace zločincům!
jo a politici ty mně taky se...ou ale to je jiné téma, né ?
dost husta tema na moj vkus na mieste, kde sa predovsetkym ma diskutovat o zivote a detoch 😕
knuffel:jo, kdyby se to stalo přímo mně..tak už taky nevim, jakej bych měla názor..ale takhle objektivně jsem rozhodně za NE 😔
dzany, politici jsou na jiné téma...to se snad ani nedá komentovat....
Jinak s tou posilovnou je to děs, vězni se tam namakaj a aby se pak dozorci nedivili....
Siss: zcela objektivně bych to brala jako veliké varování, které má především působit preventivně, viz výše napsané....
Lalupa: tak sem nechoď!
Kasli, to chápu, ale několikanásobného vraha, který zabíjí pro peníze nebo jiný profit, bych klidně na popravu poslala.
Taky nemyslím, že trest smrti je to nejlepší řešení. Na druhou stranu, kdyby mi někdo zavraždil dítě, tak si ani v nejhorší noční můře nedokážu představit, jak bych reagovala. Asi bych zabila jeho a pak sebe ☹
Knuffel ad. orlické vraždy, nevim, jak jsi přišla na to, že se k nim Černý přiznal a že jim o nic nešlo. Podle filmu Sametový vrazi 😕 Skutečnost je trochu jiná, Černý se stále odvolává, že je nevinný a s právníkem se snaží oo obnovení procesu 😉

já si myslím, že smrt za smrt nikomu nic dobrého nepřinese...kdyby to bylo moje dítě, tak vrahovo smrt mi neudělá šťastnou, nevrátí dítě. Na druhou stranu jsem si skoro jista, že kdybych byla v roli matky zavražděného dítěte, tak bych vraha snad zabila sama...
je fakt, že je spousta věznů, který se tam pomalu vrací s železnou pravidelností s nástupem zimy, aby měli teplý pelíšek.
Já jsem pro doživotní tresty, ale na stravu a na střechu nad hlavou by si museli vydělat sami!!!!
A trestní právo by se rozhodně mělo změnit, za krácení daní státu je skoro stejně jako za vraždu člověka, což se mi zdá jako nehorázná blbost...