icon

Běháme

avatar
nnnadja
29. únor 2016

Behate?Zacinate? Pojdme se hecovat,predavat zkusenosti. Chystate se na zavody? Zacala jsem behat pravidelneji na zacatku prosince-nyni zvladnu 5km v kuse🙂 ale chybi mi pravidelnost🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 103 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Začínajícím běžcům se doporučuje začínat střídáním běhu a chůze ("indiánský běh") nebo 20minutovými výběhy a postupně přidávat minuty a vzdálenost.
  • Pro sledování trasy a času se v diskuzi doporučovaly aplikace Runkeeper (zdarma, měří vzdálenost, čas a průměrnou rychlost, funguje i offline), Nike+ (zdarma) a česká aplikace EPP; Endomondo bylo zmiňováno s výtkami kvůli zasekávání trasy.
  • Pro běh v zimě a na kluzkém povrchu se doporučují zateplené legíny, termo triko, softshell/termo mikina, čepice a rukavice, použití nesmeků a levnější vybavení z Tchibo; občas se kritizovaly levné legíny z Lidlu jako průsvitné.


Q: Jak začít běhat, když nezvládnu uběhnout 4 km v kuse?
A: Začít doporučují 20minutové běhy a "indiánský běh" (střídání běhu a chůze), postupně prodlužovat běhové úseky o několik minut po každém tréninku; jeden konkrétní přístup zmínil začít s 20 minutami a postupně přidávat.

Q: Které aplikace na měření běhu fungují a jsou zdarma?
A: V diskuzi byly doporučeny Runkeeper (zdarma, měří vzdálenost, čas a průměrnou rychlost, údajně funguje i offline), Nike+ (zdarma) a česká aplikace EPP; Endomondo lidé zmiňovali, že se někdy zasekávalo.

Q: Co si obléct na běhání v zimě a kde nakoupit levně?
A: Doporučují zateplené legíny, termo triko, lehkou termo mikinu nebo softshell, čepici a rukavice; Tchibo bylo jmenováno jako zdroj "fajn věcí za rozumné peníze" a levné legíny z Lidlu byly kritizovány jako průsvitné.

Q: Lze běhat s kočárkem nebo cyklovozíkem?
A: Jeden běžec doporučil Chariot CX1 jako ideální řešení pro běh s dítětem; jiní uživatelé uvedli, že cyklovozík je těžký a náročný na udržení balancu a že běh s kočárkem jim nevyhovuje, protože potřebují volné ruce.

Q: Má smysl nechat si udělat diagnostiku došlapu pro výběr bot?
A: Ano; v diskuzi popisovali trénink s běžeckým trenérem, kde nabízeli diagnostiku došlapu a doporučení bot na základě výsledku.

Q: Jak se připravit na půlmaraton při omezeném čase na trénink?
A: V diskuzi byly příklady dlouhých tréninků 13–15 km před půlmaratonem, cíle v čase okolo 2:15:00 až 2:23:11 byly zmiňovány jako reálné cíle, a doporučena postupná zátěž a týdenní nárůst kilometrů.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Začátečníkům se doporučuje střídat běh a chůzi (indiánský běh) nebo začít s 20minutovými běhy a postupně prodlužovat.
  • Pro sledování tréninků lidé nejčastěji používají Runkeeper, Nike+ nebo EPP; Endomondo někomu dělalo problémy.
  • Na zimu je potřeba zateplené oblečení a nesmeky; Tchibo bylo uváděno jako dostupný zdroj běžeckého oblečení.


Sporné názory

  • Běh versus kolo jako lepší způsob zformování postavy — někteří preferují kolo, jiní běh; obě aktivity byly označeny jako účinné.
  • Běhání s kočárkem/cyklovozíkem — jedna účastnice doporučila Chariot CX1, jiné diskutující považovaly kočárek nebo cyklovozík za těžký a nevhodný.


Otevřené otázky

  • Jak nejlépe skloubit pravidelný trénink s hlídáním dětí a prací při častých nemocích dětí?
  • Která aplikace je z dlouhodobého hlediska nejspolehlivější pro přesné měření trasy (řešení pro problémy typu „přidání 2 km“ Endomonda)?
  • Jak optimálně rozvrhnout kilometry/týdny při přípravě na půlmaraton při časovém omezení?


Zmíněné značky a firmy

Modrykonik, Runkeeper, Endomondo, Nike+, EPP, Tchibo, Lidl, Chariot, Rainbow Run, Český běh žen

Zmíněné produkty a metody

Runkeeper, Endomondo, Nike+, EPP, indiánský běh (střídání běhu a chůze), nesmeky, diagnostika došlapu, běžecké boty, Chariot CX1, běžecký pás, spinningové kolo, zateplené legíny, termo triko, softshell/termo mikina, ATB (antibiotika), prolaps dělohy, rakovina kůže

Místa a osoby

Ústí nad Labem, Pařížská, Staromák

Strana
z4
avatar
nnnadja
autor
17. kvě 2016

Ja jsem cely minuly tyden nebyla🙂 me teda nic nebylo,alw chytla me nejakalwnora!!! A vzhledem k tomu ze manzel odjizdi na sluzebku driv nez v sobotu na rainbow se behat nedostanu.. vsem nemkcnym preju hodne zdravicka🙂

avatar
zolik
18. kvě 2016

@patrusa - tak brzké uzdravení, je to s nemocema naprd, to pak člověk začíná stle od začátku. ☹

avatar
zolik
18. kvě 2016

Jo a včerejší hlídání v pohodě. Kamarádka to s malou zvládla pěkně.Takže jsem si zaběhla 8,81 km a přišla krásně zpocená a nabitá energií domů. Bych v životě neřekla, že tohle můžu v kuse uběhnout a ještě mě to bude bavit. 😀

avatar
nnnadja
autor
18. kvě 2016

To je silene, kdyz pisu pres mobil🙂 jinak jsem normalni holky🙂

avatar
ev.ka
18. kvě 2016

Běháte některá s kočárkem - případně cyklovozíkem? U nás to s tím hlídáním nic moc. Manžel běhá 2x týdně, ja si chci nechat 1x plavání, ale když k tomu přidám běh, tak to už se u večeře jako rodina stova potkáme 😀

avatar
zolik
18. kvě 2016

@ev.ka - taky jsem nad tím přemýšlela, ale zkusila jsem to jedno ráno kousek ze školky, když jsem vedla prostředňáka a neudejchám to. Nezdá se to, ale je to zátěž. Já potřebuju mít ty ruce volné a hýbat s nima do tempa běhu.

avatar
berblin
18. kvě 2016

@ev.ka zkusila jsem oboje. Cyklovozík je na mě šíleně těžký, resp. nejde mi udržet balanc na delší vzdálenosti a s kočárkem to není ono :(

avatar
patrusa
18. kvě 2016

@ev.ka chodim behat vecer, kdyz deti spi a hlida manzel. To uz jsme po veceri ( ha tedy nehim). Myslim, ze je dobre behat bez deti, clovek si vic odpocine a vycusti hlavu 🙂.

avatar
teraolli
18. kvě 2016

@ev.ka Já běhám s Chariotem CX1. Taky nemám extra hlídání, tak je to pro mě ideální řešení 😉 .

avatar
ev.ka
18. kvě 2016

a doporučíte nějakou aplikaci pro Nokii? která eviduje uběhnuté kilometry a čas?

avatar
patrusa
18. kvě 2016

Pouzivam nike+, vyzkousela hsem nekolik aplikaci a rahle mi funguje nejlepe

avatar
nnnadja
autor
20. kvě 2016

@ev.ka take ted pouzivam NIKE+. Zame bylo super Endo..ale bohuzel mi prestalo fungovat. Jnak s kocarkem jsem zkousela behat jednou a taky mi to neslo, potrebuji mit volne ruce🙂 A jak pise Patrusa - nejlepe sama, vycistit si hlavu. Ja odmitam beham i s kamoskama - proste jen chvilka pro me🙂

avatar
zolik
24. kvě 2016

ahojky, pár dní jsem tu nebyla. Ale běhat jo. Opět něco mezi 6 - 8 kilometry ve čtvrtek a v neděli. A pokud přestane prštet, ráda bych i dneska k večeru. Snad to vyjde. Dneska má dcerka svůj mega uplakaný den,takže by se čistka hlavy hodila. Pár minut ticha a klidu 😵

Strana
z4