Běháme
Behate?Zacinate? Pojdme se hecovat,predavat zkusenosti. Chystate se na zavody? Zacala jsem behat pravidelneji na zacatku prosince-nyni zvladnu 5km v kuse🙂 ale chybi mi pravidelnost🙂
Stručné shrnutí
- Začínajícím běžcům se doporučuje začínat střídáním běhu a chůze ("indiánský běh") nebo 20minutovými výběhy a postupně přidávat minuty a vzdálenost.
- Pro sledování trasy a času se v diskuzi doporučovaly aplikace Runkeeper (zdarma, měří vzdálenost, čas a průměrnou rychlost, funguje i offline), Nike+ (zdarma) a česká aplikace EPP; Endomondo bylo zmiňováno s výtkami kvůli zasekávání trasy.
- Pro běh v zimě a na kluzkém povrchu se doporučují zateplené legíny, termo triko, softshell/termo mikina, čepice a rukavice, použití nesmeků a levnější vybavení z Tchibo; občas se kritizovaly levné legíny z Lidlu jako průsvitné.
Q: Jak začít běhat, když nezvládnu uběhnout 4 km v kuse?
A: Začít doporučují 20minutové běhy a "indiánský běh" (střídání běhu a chůze), postupně prodlužovat běhové úseky o několik minut po každém tréninku; jeden konkrétní přístup zmínil začít s 20 minutami a postupně přidávat.
Q: Které aplikace na měření běhu fungují a jsou zdarma?
A: V diskuzi byly doporučeny Runkeeper (zdarma, měří vzdálenost, čas a průměrnou rychlost, údajně funguje i offline), Nike+ (zdarma) a česká aplikace EPP; Endomondo lidé zmiňovali, že se někdy zasekávalo.
Q: Co si obléct na běhání v zimě a kde nakoupit levně?
A: Doporučují zateplené legíny, termo triko, lehkou termo mikinu nebo softshell, čepici a rukavice; Tchibo bylo jmenováno jako zdroj "fajn věcí za rozumné peníze" a levné legíny z Lidlu byly kritizovány jako průsvitné.
Q: Lze běhat s kočárkem nebo cyklovozíkem?
A: Jeden běžec doporučil Chariot CX1 jako ideální řešení pro běh s dítětem; jiní uživatelé uvedli, že cyklovozík je těžký a náročný na udržení balancu a že běh s kočárkem jim nevyhovuje, protože potřebují volné ruce.
Q: Má smysl nechat si udělat diagnostiku došlapu pro výběr bot?
A: Ano; v diskuzi popisovali trénink s běžeckým trenérem, kde nabízeli diagnostiku došlapu a doporučení bot na základě výsledku.
Q: Jak se připravit na půlmaraton při omezeném čase na trénink?
A: V diskuzi byly příklady dlouhých tréninků 13–15 km před půlmaratonem, cíle v čase okolo 2:15:00 až 2:23:11 byly zmiňovány jako reálné cíle, a doporučena postupná zátěž a týdenní nárůst kilometrů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Začátečníkům se doporučuje střídat běh a chůzi (indiánský běh) nebo začít s 20minutovými běhy a postupně prodlužovat.
- Pro sledování tréninků lidé nejčastěji používají Runkeeper, Nike+ nebo EPP; Endomondo někomu dělalo problémy.
- Na zimu je potřeba zateplené oblečení a nesmeky; Tchibo bylo uváděno jako dostupný zdroj běžeckého oblečení.
Sporné názory
- Běh versus kolo jako lepší způsob zformování postavy — někteří preferují kolo, jiní běh; obě aktivity byly označeny jako účinné.
- Běhání s kočárkem/cyklovozíkem — jedna účastnice doporučila Chariot CX1, jiné diskutující považovaly kočárek nebo cyklovozík za těžký a nevhodný.
Otevřené otázky
- Jak nejlépe skloubit pravidelný trénink s hlídáním dětí a prací při častých nemocích dětí?
- Která aplikace je z dlouhodobého hlediska nejspolehlivější pro přesné měření trasy (řešení pro problémy typu „přidání 2 km“ Endomonda)?
- Jak optimálně rozvrhnout kilometry/týdny při přípravě na půlmaraton při časovém omezení?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Runkeeper, Endomondo, Nike+, EPP, Tchibo, Lidl, Chariot, Rainbow Run, Český běh žen
Zmíněné produkty a metody
Runkeeper, Endomondo, Nike+, EPP, indiánský běh (střídání běhu a chůze), nesmeky, diagnostika došlapu, běžecké boty, Chariot CX1, běžecký pás, spinningové kolo, zateplené legíny, termo triko, softshell/termo mikina, ATB (antibiotika), prolaps dělohy, rakovina kůže
Místa a osoby
Ústí nad Labem, Pařížská, Staromák
ted jsem se vratila z 5km, ke konci zacinalo mrholit, tak jsem to stihla akorat. Jen ten cas byl tragicky
Já čas moc neřeším, důležitý pro mě je, abych si to užila. Když běžím moc rychle není to pro mě ono. Jsi dobrá, že vyběhneš i za tmy. Já se bojím, ne, že by mě někdo přepadl, ale zranění. Blbě vidím a nechci si něco udělat. A za kolik si tu pětku měla?
@patrusa tak takhle běhám pětku normálně 🙂 , takže čas pěknej. I když musím říct, že pětku běhám přes 30 min., ale desítku za hoďku, takže kupodivu později zrychluju. Půlmaraton, to jsi dobrá. Pro mě je to daleko, nebaví mě tak dlouho běžet, ideálka je teď desítka, ale už jsem si kolikrát říkala, že to trochu protáhnu. 🙂
Tak 10 za hodinu je muj cil, bihuzel porad mi tam 4 minutky prebyvaji 🙂. Ten pulmaraton je trochu hec v praci, zatim jsem bezela nejvic 13km, takze se uvidi 🙂
Dneska jsem konečně dala 5 km/30 min. A běželo se mi naprosto skvěle, počasí konečně začíná spolupracovat! Mám hroznou radost 🙂
Jinak holky, co se chystáte (odhodláváte) na půlmaraton - já ho běžela v roce 2012. Nikdy jsem neuběhla víc, jak 8 km a stejně jsem do toho šla. Byl to úžasný zážitek, který jsem přežila a do cíle jsem opravdu doběhla 🙂 Takže neváhejte a běžte do toho!
Tak já mám po běhu :( Krásné počasí, z práce bych to krásně stíhala, ale pobolívá mě v krku a pokašlávám, tak to nechci pokoušet. Nemocná jsem nebyla už 15 let, tak, aby mě to neskolilo teď. Manžel i děti jsou nemocní všichni. Mě to tak štve :( Tak aspoň včera ten tenis.
Tak jsem konečně překonala tu 15 km hranici 🙂 Tento týden 18,8 km. Zítra si dávám nedobrovolbou pauzu - chytly mě záda ☹
Ja tenhle tyden nedobrovolne odpocivam, skolila me rymicka :D. Dneska jdu na posledni velky trenink 15km, uz je mi lip a ma byt hezky
Tak já jdu v úterý k doktorce :( V podstatě mi nic není, jen ten krk a kašel, ale jelikož se mě to drží už 14 dní, tak je to divný. Ale jsem naštvaná, venku krásně, děti u dědy a já dřepím doma. Tak jsem si aspoň přidala krátký cvičení, chci trochu zformovat postavu.
Tak vcera pri 15km na me prvne v zivote prisla opravdu krize, ale prekonala jsem to a dobehla. Tak v sobotu hura na pulmaraton. Strasne se tesim, ale citim i nervozitu
@patrusa taky drzim pesti, at se dobre bezi🙂
Já vyběhla po delší době. Konečně zdravá a konečně počasí🙂 Začla jsem tedy v pondělí. Zatím mám naběháno 7km. Do konce týdne bych už fakt chtěla 15-20km. Ale kam se hrabu na patrusu🙂 Jen mě zlobí Endomondo - buď neznačí vůbec trasu, nebo naopak přihodí 2 km navíc třeba. Neděl to taky někomu? A co se mi tedy stalo úplně poprvé - bolí mě z běhaní svaly. Nikdy neboly a najednou ano. Ale jak se říká, když to bolí, tak to pracuje🙂 Hezké běžecké dny, kočky!
Dnes dalsi vybeh-4km kolecko. Mam ze sebe radost🙂 endomondo opet zklamalo:/pul trasy nemerilo;(
Ztahni si ten nike+ je to taky zadarmo a zatim se mi nestalo, ze by se zasekl.
Ja dnes posledni trenink 8km. Ted 2 dny relax.
O víkendu se chci pustit opět do běhání. Poslední trénink byl o Vánocích. Jen se mi povedlo za poslední 3 měsíce nechutně přibrat, tak se děsím, že po dvou kilometrech odpadnu.
Holky já se pridávám, dnes jsem vyběhla od ledna poprvé, přibrala jsem kamosku, která běžela poprvé po 15 letech, takže čas jsem ani nemerila. Indianem cca 4 km. Jinak l tomu běhání po tme,beham s celovkou 😄
Devcata,tady nam to nejak usnulo🙂 urcite vsechny porad behate ze🙂. Me ceka v sobotu rainbow run-moc se tesim;)
ja uz 14 dni behat nebyla, prvni tyden se synem behani po doktorech a minuly ryma a kasel, ze jsem se zadychala i na rovine. Tak snad koncem tydne zase vybehnu 🙂
běhá se, běhá se, ale jen opatrně. Před 6 týdny se mi stal prolaps dělohy, je to mazec. Každých 500m si musím odskočit za stromek. Přece se běhání nevzdám, že? 🙂
ahojky holky, můžu se přidat. Na začátku května mi ve 34 letech ruplo v bedně a dala jsem se poprvé v životě na běh. Zatím běhám vždy pátek a neděle, když je manžel doma a snažím se teď přes týden alespoň 1 x, ale mám manžela na cestách a doma mimčo,tak je to těžší s hlídáním. Ale zrovna dnes to vyšlo a nabídla se kamarádka, že pohlídá.Takže začátky - 5 km za 35 minut. Teď po 2 týdnech stále stejné tempo, běhám od 6 - 8 km. Poslední nedělní běh byl 8,12 za 1 hod. Zatím jsem ráda, že udržím běhat v kuse, až si to vše sedne, zrychlím tempo a snad se dostanu taky na těch 5 km za 30 minut 😉 Tak štastné a pohodové běhání a radost z pohybu.

Tak jsem běhat nebyla, jakmile jsem přijela z práce spustil se déšť se sněhem :( Mrholení nebo slabý deštík mi nevadí, ale tohle nedávám. Zítra mám tenis, tak snad ve čtvrtek, ale těch třicet už nedám, tak aspoň těch dvacet.