Běháme
Behate?Zacinate? Pojdme se hecovat,predavat zkusenosti. Chystate se na zavody? Zacala jsem behat pravidelneji na zacatku prosince-nyni zvladnu 5km v kuse🙂 ale chybi mi pravidelnost🙂
Stručné shrnutí
- Začínajícím běžcům se doporučuje začínat střídáním běhu a chůze ("indiánský běh") nebo 20minutovými výběhy a postupně přidávat minuty a vzdálenost.
- Pro sledování trasy a času se v diskuzi doporučovaly aplikace Runkeeper (zdarma, měří vzdálenost, čas a průměrnou rychlost, funguje i offline), Nike+ (zdarma) a česká aplikace EPP; Endomondo bylo zmiňováno s výtkami kvůli zasekávání trasy.
- Pro běh v zimě a na kluzkém povrchu se doporučují zateplené legíny, termo triko, softshell/termo mikina, čepice a rukavice, použití nesmeků a levnější vybavení z Tchibo; občas se kritizovaly levné legíny z Lidlu jako průsvitné.
Q: Jak začít běhat, když nezvládnu uběhnout 4 km v kuse?
A: Začít doporučují 20minutové běhy a "indiánský běh" (střídání běhu a chůze), postupně prodlužovat běhové úseky o několik minut po každém tréninku; jeden konkrétní přístup zmínil začít s 20 minutami a postupně přidávat.
Q: Které aplikace na měření běhu fungují a jsou zdarma?
A: V diskuzi byly doporučeny Runkeeper (zdarma, měří vzdálenost, čas a průměrnou rychlost, údajně funguje i offline), Nike+ (zdarma) a česká aplikace EPP; Endomondo lidé zmiňovali, že se někdy zasekávalo.
Q: Co si obléct na běhání v zimě a kde nakoupit levně?
A: Doporučují zateplené legíny, termo triko, lehkou termo mikinu nebo softshell, čepici a rukavice; Tchibo bylo jmenováno jako zdroj "fajn věcí za rozumné peníze" a levné legíny z Lidlu byly kritizovány jako průsvitné.
Q: Lze běhat s kočárkem nebo cyklovozíkem?
A: Jeden běžec doporučil Chariot CX1 jako ideální řešení pro běh s dítětem; jiní uživatelé uvedli, že cyklovozík je těžký a náročný na udržení balancu a že běh s kočárkem jim nevyhovuje, protože potřebují volné ruce.
Q: Má smysl nechat si udělat diagnostiku došlapu pro výběr bot?
A: Ano; v diskuzi popisovali trénink s běžeckým trenérem, kde nabízeli diagnostiku došlapu a doporučení bot na základě výsledku.
Q: Jak se připravit na půlmaraton při omezeném čase na trénink?
A: V diskuzi byly příklady dlouhých tréninků 13–15 km před půlmaratonem, cíle v čase okolo 2:15:00 až 2:23:11 byly zmiňovány jako reálné cíle, a doporučena postupná zátěž a týdenní nárůst kilometrů.
Závěry z diskuze
Shoda
- Začátečníkům se doporučuje střídat běh a chůzi (indiánský běh) nebo začít s 20minutovými běhy a postupně prodlužovat.
- Pro sledování tréninků lidé nejčastěji používají Runkeeper, Nike+ nebo EPP; Endomondo někomu dělalo problémy.
- Na zimu je potřeba zateplené oblečení a nesmeky; Tchibo bylo uváděno jako dostupný zdroj běžeckého oblečení.
Sporné názory
- Běh versus kolo jako lepší způsob zformování postavy — někteří preferují kolo, jiní běh; obě aktivity byly označeny jako účinné.
- Běhání s kočárkem/cyklovozíkem — jedna účastnice doporučila Chariot CX1, jiné diskutující považovaly kočárek nebo cyklovozík za těžký a nevhodný.
Otevřené otázky
- Jak nejlépe skloubit pravidelný trénink s hlídáním dětí a prací při častých nemocích dětí?
- Která aplikace je z dlouhodobého hlediska nejspolehlivější pro přesné měření trasy (řešení pro problémy typu „přidání 2 km“ Endomonda)?
- Jak optimálně rozvrhnout kilometry/týdny při přípravě na půlmaraton při časovém omezení?
Zmíněné značky a firmy
Modrykonik, Runkeeper, Endomondo, Nike+, EPP, Tchibo, Lidl, Chariot, Rainbow Run, Český běh žen
Zmíněné produkty a metody
Runkeeper, Endomondo, Nike+, EPP, indiánský běh (střídání běhu a chůze), nesmeky, diagnostika došlapu, běžecké boty, Chariot CX1, běžecký pás, spinningové kolo, zateplené legíny, termo triko, softshell/termo mikina, ATB (antibiotika), prolaps dělohy, rakovina kůže
Místa a osoby
Ústí nad Labem, Pařížská, Staromák
Runkeeper jsem měla ze začátku také. Pak se mi zalíbila EPP.. je hlavně česká, takže super 😎
Děvčata v čem chodíte běhat. Již brzy začnu (děti jsou již rekonvalescenti 😀 ). Nechci nějaké značkové věci, ale tepláky mi vadí již z hodin TV. Stačí třeba Lidl nebo leginy? 😒
Díky
Beham v zateplenych sportovnich kalhotach, na leginy fakt nemam postavu. Jinak funkcni triko a lehkou funkcni mikinu. Dle pocasi cepici a rukavice. Vcera jsem mela supr cas, za to dnes to bylo za trest
já dnes 4,6 km/30 minut. No musím to zase dostat na 5 km/30 minut 😀 A na legíny mám taky řitisko, ale kašlu na to :-P
Ja dnes 5 za 33,45. Ale vcera pri 7km jsem na petce mela 31 minut. Taky mam cil 5 za 30
Ja pouzivam endomondo-a taky jsem spokojena. A jinak beham v leginach,mikine,bunde. Chci si koupit nove leginky a hlavne boty. V cem behate? ja zatim obyc tenisky.
Boty mam bezecke, pro beh na tvrdem podkladu. Zvazuju, ze az doslouzi, tak si necham udelat diagnistiku doslapu a zvolim bity presne pro me. Preci jen nabeham kolem 100km mesicne.
Jinak devcata,co si dat nejakou tydenni vyzvu?🙂 treba my co behame mene,ze tento tyden nabehame 15,20..km?
Ahojky,tak ja dnes me obvykle kolecko 3,26km🙂 po cca 2 tydenni pauze. Cas radsi psat ani nebudu:/
Ahojky, ráda se přidám. Běhám ráda, ale s tím časem je to naprd. Přes zimu jsem dala pauzu, když je už ve čtyři tma, tak to prostě nejde. Ale od konce února už zase běhám. V sobotu jsem dala 6 km a v neděli 10 km. Běhám v legínách a šusťákové bundě, tu po dvou kilometrech sundávám a dobíhám v krátkém rukávě. Leginy v Lidlu jsem koupila jednou a prosvítaly mi, takže je nenosím a ty trička mi taky moc nevyhovují, ale někdo si to naopak chválí.
Ahoj, tak jak se vam beha tento tyden? Ja uz mam 20km za sebou a jeste zitra dam 11km. Dneska jsem mela moznost zucastnit se treninku s bezeckym trenerem. Bylo to moc fajn. Mohli jsme si nechat udelat i diagnostiku doslapu a celkoveho behu. Prijemne to bylo 🙂
U nás bylo tenhle týden skoro jarně., fakt parádně. Mladší syn začal jezdit na kole, takže jsem běhala za ním 😀 Přiznávám se bez mučení, že samotná jsem se k běhaní vůbec nedostala 😕
Tak já se přiznám, že jsem naběhala za minuly tyden jen 7 km - vybehla jsem 2x. Cel týden pršelo:( No doufám, e tnto týden to bude lepší - ale zase bude manel ze 7 dnů 4 pryč. Až uběhnu tu 15ku budu asi slavit🙂Ale koupila jsem si behaci triko🙂)
Ahojky ženy zkoušela jste některá rozdíl mezi během a jízdou na kole? Včera jsem dostala opušťák na hodinu. Rozhodnuta pro běh jsem nakonec vyměkla a vzala kolo. Potřebovala bych lehce shodit (3-5kg) a zformovat prd-el na prdelku a ptám se co bude lepší běh nebo kolo
Ja kolo nemam rada, nejak mi k sedci neprirostlo, ale na zadek bude take dobre. On je dobry jskykoli pohyb 🙂
Ahoj holky, tak já minulý týden taky nebyla. :( V úterý byl ten strašný marast a pak už se to táhlo. Ale dneska chci vyběhnout. Ale vypadá to asi jen na 5 km. Já osobně tedy miluju jak kolo, tak běh. Ale když mám čas na chvíli, tak raději vyběhnu. Když už mám sednout na kolo, tak už aby to stálo za to, takže výlet někam dál. Tedy od 30 km výš. A jinak tento týden předsevzetí na 30 km. Tak jsem zvědavá.

@nastys nike+