Berete věci "od" popelnice?
Ahoj, mám asi takový hloupý dotaz, ale berete věci "od" popelnice? Já "z" popelnice neberu nic. Ale "od" popelnice, co lidi položí vedle, tak 3x do roka něco vezmu. Připadám si tedy úplně hrozně. Ale musím říct, že se kolikrát divím, co lidi vyhazují. Je to asi rok, co jsem si vzala pěkný, čistý a nepoškozený větší koš i s uzavíráním, takový ten plastový, barevný, co se prodává cca od 200,- Kč, do dětských pokojů. Samozřejmě i když vypadal čistě, jsem ho vydrbala do nejmenších detailů. A dnes jsou v tom uklizené hračky. A nedávno jsem našla v krabici od bot spoustu korálků, malých, velkých, dřevěných, umělých, skleněných, různých tvarů. Nebo taky krásné zdobené závěsné květináče. Se prostě tomu neubráním a vezmu to i přes stud, že mě někdo uvidí... a co vy?
🙂 😉 😒 😀 😅 😕
Stručné shrnutí
- Na sídlištích a u kontejnerů se běžně nechávají zachovalé věci vedle popelnic, aby si je někdo odnesl; typické položky jsou dětské hračky, oblečení, bytové doplňky a malé kusy nábytku.
- Věci nalezené u popelnic se často důkladně umyjí nebo opraví (vyprat, vymýt, dofoukat kola, přeleštit), znovu používají nebo darují charitě; plastový úložný koš byl přirovnán k tomu, který se v obchodech prodává "cca od 200,- Kč".
- Rozbité či objemné kusy (koberce, nábytek, rozbité kočárky) by měly podle diskuse patřit na sběrný dvůr místo k popelnicím, protože u popelnic vznikají nepořádky.
Nejčastější otázky
Q: Jaké věci se běžně nechávají vedle popelnic pro další použití?
A: U kontejnerů se nechávají dětské kočárky a trojkombinace (zmíněna značka Tako), autosedačky, chodítka, jídelní židličky, plastové úložné koše, hračky, oblečení, boty, knihy, dveře, korálky, závěsné květináče a i občas zlaté šperky.
Q: Jak charita zachází s darovanými věcmi a co přijímá?
A: Charita bere domácí potřeby, záclony, oblečení, boty, aktovky, kabelky, kočárky a další vybavení; často prodává věci "za hubičku" a výtěžek jde na sociální služby, ale některé pobočky požadují vyprané a nepoškozené věci v "top" stavu.
Q: Kdy dát věc k popelnici a kdy ji odvézt na sběrný dvůr?
A: Malé zachovalé předměty vhodné k dalšímu použití lze odložit vedle kontejneru, zatímco velké, rozbité nebo nebezpečné kusy (rozbitý nábytek, koberce, rozbité kočárky) by měly být odvezeny na sběrný dvůr.
Q: Jak bezpečné je brát použité věci u popelnic z hlediska hygieny?
A: Názory se liší: někteří lidé věci z hygienických důvodů neberou, jiní věci po nalezení důkladně vyčistí (vymýt, vyprat) nebo provedou drobnou opravu před dalším použitím.
Q: Co dělat s obnošeným oblečením, které není v "top" stavu?
A: Pokud charita odmítá oblečení z důvodu stavu, jedna možnost je odložit ho u kontejneru pro někoho jiného, nebo ho nabídnout známým; některé místní rodinné centrum organizuje sbírky dětského oblečení celoročně.
Q: Jaké drobné opravy a úpravy lidé provádějí u nalezených věcí?
A: Časté úkony jsou mytí a praní, dofoukání kol u kočárků, oprava či výměna zipu, natření či nátěr dveří a u šperků roztavení u zlatníka za účelem dalšího zpracování (platí se pouze práce).
Závěry z diskuze
Shoda
- Na sídlištích se běžně nechávají použitelné věci vedle popelnic, aby si je někdo odnesl.
- Nalezené věci se často čistí nebo opravují a znovu používají nebo věnují charitě.
- Velké a rozbité kusy patří na sběrný dvůr, nikoli k popelnicím.
Sporné názory
- Někteří považují brát věci od kontejnerů za normální způsob šetření a udržitelnosti, zatímco jiní to považují za nemyté nebo nehygienické a vyhýbají se tomu.
- Někteří doporučují dávat věci na charitu, zatímco jiní je pohodlně nechávají u popelnic, protože charity často přijímají jen věci v "top" stavu nebo je to logisticky náročné.
Otevřené otázky
- Kde je optimální hranice mezi tím, co lze bez výčitek odložit vedle kontejneru, a co by mělo jít na sběrný dvůr nebo do systému sběru darů?
- Jak zajistit, aby věci u kontejnerů nezpůsobovaly nepořádek a byly bezpečně využity dalšími lidmi?
Zmíněné značky a firmy
Tako, Koník, charita, rodinné centrum, městské knihovny, sběrný dvůr
Zmíněné produkty a metody
kočárek, Tako trojkombinace, sedačka na kolo, autosedačka, jídelní židlička, chodítko, plastový úložný koš (prodává se cca od 200,- Kč), obří šlapací traktor, dveře, zimní bundy, trička ve fólii, korálky, závěsné květináče, pytle steliva, zlatá náušnice, vyprat/vymýt/drobné opravy, dofoukat kola, nechat šperk přetvořit u zlatníka
Místa a osoby
žádné
@konidana Jojo, i já jsem šetřivá, teď hlavně z důvodu, že mám hypotéku, domek před rekonstrukcí a jsem na rodičovské s mrňouskou, takže korunky se mi hodí. Ale že bych sbírala všechny věci a hrabala se v popelnici, to zase tak špatně na tom nejsem. Prostě žiju, ale nevyskakuji si 🙂 ...a plus ta poděděná vlastnost, si nechat věci, co kdyby se to hodilo, proč ne... A je fakt, že někdy přišla ta doba, že jsem si řekla - ještě, že jsem to nevyhodila 🙂
ne, ale často věci K popelnici dávám.. třeba nedávno bundu, kde byl rozbitý zip, přišlo mi škoda to vyloženě vyhodit, přešívat zip se mi teda fakt nechtěl.. takže jsem si myslela, že by to ještě někdo mohl upotřebit (a ty kontejnery na oblečení - tam se mají dávat nezničené vyprané věci a nemáme ho ani blízko).. nebo třeba knihy - které jsem třeba neprodala, nikdo je nechce, tak do sběru je mi to líto, tak to dávám k popelnici.. nebo když jsme vyklizeli sklep po předchozím majiteli, očividně mu zkrachoval stánek s občerstvením a měl tam asi 10 odpadkových košů, různé cedule, slunečníky, asi 30 zapalovačů atd.. tak to šlo taky k popelnicím.. pokud to někomu udělá radost, najde využití, nebo ušetří mu to nějakou kačku, tak jsem jedině ráda.. já osobně tedy použité věci strasne nerada (pokud nevím přímo od koho to je)..
...mi připadá lepší, dat co nepotřebují na charitu, proberou co potřebuji a vezmou, zbytek se vyhodí... prostě dávat to k popelnici, mi nepřijde moc dobře..krom těch věcí kde je fakt jasný že si to někdo vezme...postýlky, skříňky...tahat se s tím někam,taky není žádná lahoda...a stejně je to do 5 min pryč... ale drobnosti a oblečení, boty...patří směr charita, můj názor
@lajla tak třeba oblečení a hračky si charita bere jen čisté, vyprané a bez vad.. knihy si městské knihovny u nás fakt hooodně vybírají.. naopak já zas vidím lepší řešení to dát k popelnicím než uplně vyhodit do popelnice, kdyz vím, že to charita nechce.. a určitě nemám tolik času (a i k úspoře nákladů za benzín) abych objížděla x charit a městských knihoven abych udala 3 knihy nebo bundu s nefunkčním zipem..to by bylo fakt na hlavu..
@lajla u nas charita bere veci jen v top stavu, vyprane a dokonale vyzehlene. Pokud by mi nekdo me stare a obnosene obleceni s ruznymi nedostatky upravil do toho top stavu, aby byla charita ochotna se na to alespon podivat, tak to tam rada odnesu. Ale na to je muj cas moc drahy a ja prilis lina.
Tak u nás jsme na tom hůř😂 je vidět,ze někde i charity se mají skvěle😉 no každého věc
@budouci_maminka Tak je fakt, že já, když někdy náhodou dám nějaké věci k popelnici, tak to rozhodně nespravuji, ani neperu, ať si to případný dotyčný opraví a vypere sám... Do kontejnerů, nebo na charitu jsem tedy zatím nic nedala, svým způsobem je i to místo u popelnic taková jakoby charita 🙂 , když se to druhým hodí, nebo jim to pomůže 😉

@klarisa6 protože se mi to příčí,ale každý to jinak..