Čeká nás první IVF. Je tu někdo, koho to čeká taky?
Ahoj, dnes jsem se dozvěděla, že jediná možnost jak otěhotněj je IVF. Je mi 26 let a mám o 6let staršího manžela, přes rok se snažíme o mimčo a nic. Je to díky mé snížené fci štítné žlázy. Chodím do Sanus Jihlavy. Najde se tu někdo s kým bych si mohla o jednotlivých procesech popovídat a vše probírat?
Děkuji za příspěvky 🙂
Stručné shrnutí
- IVF je doporučované řešení při nefunkčních vejcovodech, hluboké endometrióze nebo anovulačních cyklech, přičemž centra nabízejí základní vyšetření včetně hormonálního profilu 3. den, ultrazvuku, genetického vyšetření a testů na trombofilní mutace.
- Pacientky popisují používané léčivé přípravky Menogon/Menopur, Cetrotide, Diphereline, Utrogestan a doplňky jako Inofolic (Nosifol) a Protifar; při špatné kvalitě spermií se často provádí ICSI a k použití zmrzlých embryí slouží KET (kryoembryotransfer).
- Praktické údaje z praxe: Reprofit Brno uvádí zhruba měsíční čekací dobu na první konzultaci, některá CAR plánují IVF asi 2 měsíce po konzultaci, a výsledky genetiky/trombofilie mohou trvat cca měsíc.
Nejčastější otázky
Q: Jaká vyšetření se běžně provádějí před IVF?
A: Standardně se dělá hormonální profil 3. den cyklu, ultrazvuk (folikulometrie) ke sledování sliznice a folikulů, vyšetření štítné žlázy, krev na genetiku a trombofilní mutace; v diskusi bylo uvedeno, že genetika a trombofilie trvá zhruba měsíc na výsledky.
Q: Jaký je rozdíl mezi krátkým a dlouhým protokolem stimulace?
A: Krátký protokol používá nižší dávky hormonů, je finančně levnější (uvedeno „cca polovinu“ ceny), vede k menšímu počtu folikulů a podle diskutujících k nižší úspěšnosti; dlouhý protokol je nákladnější a podle pacientek produkuje více vajíček.
Q: Jaké léky a doplňky se při stimulaci běžně používají?
A: V diskusi byly jmenovány Menogon (3 ampule v jednom podání u jedné pacientky), Menopur, Cetrotide, Diphereline jako „poslední injekce“ před OPU, Utrogestan, Clostilbegyt a doplňky Inofolic/Nosifol (20denní balení Inofolic zmíněno za 370 Kč) a Protifar jako bílkovinný doplněk.
Q: Jak probíhá transfer embryí a co je KET?
A: ET se zavádí ambulantně přes čípek do dělohy, zákrok je podle diskutujících nebolestivý a připodobněný k běžné gynekologické prohlídce; KET je kryoembryotransfer, tedy transfer rozmrazeného embrya, které bývá rozmraženo den před transferem a kontrolováno, zda buňky dál dělí.
Q: Kdy se plánuje OPU a jaký je časový harmonogram stimulace?
A: Jeden popsaný harmonogram: injekce od 2. dne cyklu (Menogon 3 amp.), kontrola na 7. den, přidání Cetrotide, poslední injekce Diphereline a OPU následující den; přesné načasování je individuální podle CAR.
Q: Jak rychle se lze objednat na konzultaci a na samotné IVF v praxi?
A: V reálné praxi z diskuse: u Reprofit Brno je první konzultace zhruba za 1 měsíc, některá centra objednají za 3 týdny a samotné IVF bývá naplánováno přibližně 2 měsíce od konzultace.
Q: Kdy se volí ICSI místo běžného oplodnění?
A: ICSI je používáno při špatné kvalitě spermií; v diskusi byla uvedena konkrétní situace, kdy měl partner „pouze 1 % použitelných spermií“, a klinika doporučila ICSI.
Q: Jaké praktické rady jsou k samoodstřikům a pitnému režimu během stimulace?
A: Pacientky doporučovaly pít výrazně více tekutin; v příspěvcích byly uvedeny hodnoty od cca 3,5 l do 5 l denně a doporučení zvýšit příjem bílkovin a calcia během stimulace.
Závěry z diskuze
Shoda
- IVF je hlavní doporučená metoda při nefunkčních vejcovodech, hluboké endometrióze nebo při závažných poruchách spermiogramu.
- Před IVF se obvykle provádí hormonální profil 3. den, ultrazvuk (folikulometrie), krevní testy na štítnou žlázu, genetika a testy na trombofilní mutace.
- Krátký protokol znamená nižší dávky a nižší cenu, dlouhý protokol znamená vyšší náklady a obvykle více získaných vajíček.
Sporné názory
- Volba jednoho vs. dvou embryí k zavedení: někteří preferují jedno embryo při vysoké kvalitě, jiní volí dvě kvůli vyšší šanci; obě varianty byly v diskusi uváděny jako možné.
- Účinnost doplňků jako Inofolic/Nosifol: některé pacientky zmiňovaly „zázraky“, jiné byly opatrné vzhledem k finanční náročnosti a různým zkušenostem.
Otevřené otázky
- Kolik embryí je optimální převést v konkrétním případě, aby se vyvážila šance na úspěch a riziko vícerčat?
- Jak velký rozdíl v úspěšnosti je mezi krátkým a dlouhým protokolem pro mladé pacientky s PCO v konkrétních centrech?
Zmíněné značky a firmy
Sanus Jihlava, Unica (Brno), Sanus Pardubice, Sanus v Hradci, Reprofit Brno, Gennet (Liberec), CAR (centrum asistované reprodukce)
Zmíněné produkty a metody
IVF, ICSI, IUI, KET (kryoembryotransfer), ET (embryotransfer), OPU, IVM, krátký protokol, dlouhý protokol, Menogon, Menopur, Cetrotide, Diphereline, Utrogestan, Clostilbegyt, Inofolic (Nosifol), Protifar, hormonální profil 3. den, folikulometrie, genetické vyšetření, testy na trombofilní mutace, laparoskopie, drilling vaječníků
Místa a osoby
Brno, Jihlava, Pardubice, Hradec (Hradec Králové), Liberec, Reprofit Brno, Mělník, Ostrava, Šumava, Lanškroun
@doko Tak to máte taky dobrý, ach jo někdy si ten život vážně umí vybrat. No my ty těhotenství měli přirozeně, takže jsme to nějak moc neřešili, jestli to vyjde nebo ne, asi jsem o tom tenkrát ještě tolik nepřemýšlela. Aspoň budeš moct konec roku ještě pořádně oslavit a pak začít nanovo. Budu moc držet pěstičky. Ty jsi teď po nějakým potratu, že jsi byla ne revizi?
@jilu04 tak to je dobrý, že jste se na to tak netřepali. ale i tak si dovedu představit, co to s člověkem udělá. my měli jít na první IVF, ale při té stimulaci hormony jsem otěhotněla (přesto, že nám doktoři řekli, že máme nulovou šanci) a na konci 11. týdne nám to zamlklo- takže revize. takže teď máme znovu naplánovaný první IVF 😀 a nakoupenou hromadu kondomů k tomu 😀 manžel má totiž použitelné jen 1 % spermií, takže je velká šance, že by mě oplodnila nějaká vadná a znovu to dopadlo špatně ☹ aspoň tak nám to doktoři vysvětlovali 😉 proto jdeme na umělé- aby nám vybrali nějakého šampióna. máš pravdu, že to s tím Silvestrem není úplně marné. je to jedna stránky věci. a to, že vy už budete těhu na Vánoce je moc krásné a zas druhá stránka 🙂 všechno má svá pozitiva.
@doko To jo vždycky jsem to ořvala jako blázen a mám pocit, že mi to sebralo asi tak 5 let života, ale asi to tak mělo být, já mám něco podobnýho s vajíčkama, když už se tam nějaký vyklube, oplodní a uchytí, tak není ale na tolik vyzrálý, aby se vyvíjelo dál, takže v 90 % o to přijdu. Je to pech. To jo snad to vyjde a uchytí se to a klidně i obě.
To máš pravdu, že oboje má svoje dvě stránky, tak snad vše vyjde jak má.
Ahoj holky, mně je 26 let, s manželem se snažíme přes rok. Mám PCO. Manžel naprosto v pořádku. Jsem po LPSK, kde mi udělali drilling vaječníků. Beru Utrogestan a Clostilbegyt. Přesto se nedaří. Doktorka mi dala ještě dva měsíce a pak prý do CARu. Vůbec nevím jak to chodí. Jak dlouho trvá doba od objednání pro návštěvu, vyšetření a samotné IVF? Budu ráda, když poradíte. Bohužel máme v práci docela problémy a tak bych byla ráda, aby to bylo co možná nejdříve bez zbytečných prodlev. (Samozřejmě vím, že se to nemusí podařit vůbec).
To jo a budeme si říkat, jak to bylo fajn, když jsme se ještě vyspali a pak.
Jo jo necháme, bylo by hezký mít 2 raubíře. Třeba jo necháme se překvapit. Vy taky chcete 2?
@gittynka mohou, ale je tam daleko menší pravděpodobnost, než když si rovnou necháš zavést dvě 😉 znám ze svého okolí dokonce i případy, že si nechali zavést dvě embryjka a jedno zamlklo. takže nakonec z toho byl jeden prcek. prostě je u těch 2 větší pravděpodobnost miminka 🙂
@jilu04 jojo taky chceme 2. máme strach, že s věkem ty manželovi spermie budou horší a horší a druhého bychom se nemuseli už pak dočkat (i když moc nevěříme tomu, že by se nám obě embrya uchytily) 🙂
@fachy ahojky, to asi záleží na konkrétním případu. u nás na klinice většinou objednávají za tři týdny. ty vyšetření asi budou horší......záleží jaká Ti budou dělat a jaké budou výsledky. PCO mám taky a dělali mi jen hormonální profil a štítnou žlázu (výsledky jsou brzo). a samotné IVF nám vždy naplánovali cca 2 měsíce od konzultace 😉 takže je to docela fofr.
@gittynka za mě to rozhodl manžel, já si taky nebyla jistá. ale řekl, že než abych musela znovu na revizi, tak radši dva prcky zaráz 😉 samozřejmě když nám doktor řekne, že dvě vyloženě ne, tak do toho nepůjdeme. a taky se může oplodnit jen jedno vajíčko a bude to rozhodnuté 😀
@suzik161 musíme se navzájem rozptýlit, aby nám to čekání lépe ubíhalo 😉 a vy už jste přemýšleli jestli dvě nebo jedno? 🙂
@doko
@jilu04 je fakt že jsou lepší dvojčátka než třeba deti po roce...dvojčátka jsou na tom stejně, obě jsou nejprv nemluvňata, potom se začínají stejně rychle plazit, pohybovat...mame v rodině deti po 11 měsících a to bylo o hodně horší, protože jedno chtělo kojit a druhé mezitím všude lezlo, když se nekam slo s kočárkem tak to starší jeste neumelo pořádne chodit a bylo dost obtížné vymyslet to tak, aby byly obě děti k zvládnutí, to už je pak lepší třeba odstup aspoň 2-3 roky 🙂

@jilu04 jeejda tak to jsi mě nepotěšila, ale stejně budu doufat, že mě to s těma ledvinama mine 😀 tak to už máš za sebou taky docela dost zkušeností ☹ chjoo. my teda máme problémy oba, jak manžel, tak já. pro jistotu- asi abychom si nemohli navzájem nic vyčítat 😀 tak teď nám to už z toho umělého prostě vyjít musí a hotovo 😉 nás to teda čeká až v lednu- doktoři nám to vypočítali na 24.12. ale říkali, že to je neproveditelné, že v CARu bude probíhat přes svátky údržba laboratoří tak to necháme až po Novém roku. stejně teď musím čekat, až se zahojím pořádně po revizi. jak dlouho jste čekali vy mezi jednotlivýma pokusama?