Co si vzít so sebou pod stan?
Mate nejake "desatero"....co je potrebne, vhodne, nebo bez ceho se obejdete(i kdyz jste si to privezli)?
A nejake tipy?
Stručné shrnutí
- Pro spaní s malým dítětem je nutná izolace od země (nafukovací matrace nebo dvě pěnové karimatky na sebe), dětský nebo spojitelný spacák a teplé oblečení včetně tenké čepičky na noc.
- K praktickému vybavení patří plynový vařič s náhradní bombičkou, čelovka (např. Nitecore), repelent, zásoba plen a toaletní papír, a také základní nářadí jako sekera, provaz a nepromokavá plachta.
- Většina rodičů doporučuje vyzkoušet stanování na zkušebním víkendu a brát děti do stanu spíše od ~2 let; ojedinělé zkušenosti uvádějí i spaní od 6 měsíců nebo půl roku, názory se ale liší.
Nejčastější otázky
Q: Jak uspořádat spaní ve stanu s malým dítětem?
A: Nejčastěji se doporučuje dítě uložit na izolaci od země (nafukovací dvojmatrace nebo dvě pěnové karimatky na sebe) a do vlastního dětského spacáku nebo do cestovní postýlky; při cestování autem se osvědčilo vzít nafukovací dvojlůžko nebo nafukovací matraci pro pohodlí.
Q: Jaký dětský spacák koupit a jakou velikost hledat?
A: V diskusi byly doporučeny modely jako spacák Patrol od firmy Boll (lze jej údajně prodloužit o ~35 cm) a Husky Kids Merlot; běžné dětské velikosti jsou do 140–150 cm, a rodiče preferují spacáky s příjemným vnitřkem (ne "šustivým") nebo dekový spací pytel s podhlavníkem pro větší volnost pohybu.
Q: Co je nezbytné vzít na stanování s batoletem kromě stanu a spacáku?
A: Povinné položky z praxe: karimatka (pěnová doporučována), čelovka (např. Nitecore), repelent, plynový vařič + náhradní bombička, ešus a příbory, termoska, toaletní papír, zásoba plen, vlhčené ubrousky, sekera, bandaska na vodu a nepromokavá plachta.
Q: Je vhodné brát dítě do kempu ve věku 6–14 měsíců, nebo raději počkat?
A: Konsensus je, že děti od ~2 let zvládají stanování lépe; některé zkušenosti ale uvádějí příjemné stanování už od půl roku až 6–8 měsíců, proto se doporučuje nejdřív krátký zkušební víkend a sledovat, zda dítě spí klidně mimo domov.
Q: Jak zacházet s mléčnými výrobky a hygienou při stanování s dítětem?
A: Mléčné výrobky se rychle kazí, uchovávat je jen pár hodin a nejlépe chladit v tekoucím potoku nebo v ledové nádobě; pro hygienu použít vlhčené dětské ubrousky a mít rezervní ručníky, toaletní papír a dezinfekční krém pro ruce.
Q: Jak se ochránit před deštěm a vlhkostí ve stanu?
A: Věci zabalte do odolných igelitových pytlů nebo velkých pytlů na odpad, přetáhněte přes stan nepromokavou plachtou nebo reklamním banerem a vezměte s sebou dostatek suchého oblečení a pláštěnek; pokud jedete autem, jako útočiště poslouží i kabina vozidla.
Závěry z diskuze
Shoda
- Vybavení musí obsahovat izolaci od země (karimatka nebo nafukovací matrace), spacák, teplé oblečení, čelovku a repelent.
- Doporučuje se vyzkoušet stanování nejprve na zkušebním víkendu a mít zásobu plen, toaletního papíru a hygienických potřeb.
Sporné názory
- Věk pro první stanování: část diskutujících doporučuje začít kolem 2 let, jiní popisují pozitivní zkušenosti už od 6 měsíců nebo půl roku.
- Typ spacáku: někteří preferují mumiové spacáky kvůli tepelné účinnosti, jiní upřednostňují dekové/„dekove“ spacáky s podhlavníkem pro volnost pohybu.
Otevřené otázky
- Jaký konkrétní model dětského spacáku bude nejvhodnější do středoevropského léta pro rostoucí dítě?
- Je lepší do stanu vozit cestovní postýlku, nebo spoléhat na karimatku plus spacák u batolat, která se otáčejí?
Zmíněné značky a firmy
Samuraj.cz, Oriflame, Quelle, Spuntik, Bartsport, Boll, Husky, Nitecore, Holan.cz, Mimibazar, Pushchairs, Vystavastanu.cz, IP
Zmíněné produkty a metody
spacák Patrol (Boll), Husky Kids Merlot, spacák IP, dětský spacák do 140–150 cm, mumiový spacák, dekový spací pytel s podhlavníkem, nafukovací dvojmatrace, samonafukovací podložky, pěnová karimatka, péřový roztažený spacák, plynový vařič + náhradní bombička, ešus, příbory, termoska, čelovka (Nitecore), repelent, plácačka na mouchy, stople do uší, sekera, bandaska na pitnou vodu, nepromokavá plachta/reklamní baner, igelitové pytle na oblečení, vlhčené dětské ubrousky, toaletní papír, autonabíječka, zipem spojitelné spacáky, cestovní postýlka, Pushchairs Nomad travel bed
Místa a osoby
Lago di Garda, Letňany, Pohoda, Záhorie
ano, vzpominam si....(jako dite)
a ranni rosa na louce jak vytvorila duhu 😵
caro ma aj burka okolo stanu 😀 hlavne v sebe clovek objavi pud sebazachovy a v takej chvili si povie - ze som ja nesiel radsej do tej plesnivej chatky 😀
my tiez planujeme ist toto leto skusobne pod stan s malou. Asi to otestujeme na Pohode 😉
janus, mohla by si nam potom urobit taky "uplny" zoznam?
a kedy sa vlastne chystate stanovat?
maringotku pristavenu ku autu 😀 😝 a pri aute si moze muz aj stan postavit 😀 😀
vankusik do spacaciku 😵 (akoze toho mojho 😅 ked spim na zmochlanom svetri, vacsinou ma sekne v krku 😝 )
snuru na pradlo a par kolickov
utierka na riad
Gedren, my sme boli už vlani, Maci mal vlastný spacák - ja sommu ho šila, ešte stále sa do neho vôjde. Koľko meria Helča?
ja by som sa urcite pod stanom neobisla s dezimfekcnym kremom, proste nieco take, ze ked idete na wc a nie je moznost si umyt ruky 😕 mam osvecene take male oranzove z oriflame 🙂
Gedren, tak to asi domáca výroba...prípadne spací vak do postieľky čo sa objednáva - zimnýá verzia a navrch jej obliecťsveter alebo mikinu hrubú nakoľko je to bez rukávov...
My sme na jar na spanie na terase využívali toto: http://www.mimibazar.sk/foto.php?id=60112 len je to ozaj jednoduché na ušitie, tak som to ušila sama...tá cena mi pripadala brutálna...
důležité jsou holinky, ráno je mokrá tráva 🙂 My jsme byli pod stanem loni v srpnu - na kolech - a dcera byla nadšená 😉 a celkově to bylo super 🙂
gedren - co třeba tenhle?
http://www.quelle.cz/cz/q4r/kinderweltspielwelt...
mají 4 velikosti, ale jak moc je teplej....?
Ještě bych přidala k těm všem výše zmíněným užitečnostem:
- kus provazu nebo prádelní šňůry na větrání spacáků a sušení prádla + kolíčky
- papírové kuch. utěrky (primárně na vytírání mastnoty z nádobí + široká škála použití) a trochu jaru a houbička na mytí (lze nahradit říčním pískem 😉 )
- rezervní ručníky (když ty první zmoknou a stuchnou)
- baterky minimálně dvě, protože jednu zabaví spraťouch a nebude ji chtít vydat..
- odhodlání vydržet, když už si člověk jednou takovou pitomost vymyslel 🙂
deti sice nemam, ale tyhle vypadaji dobre...( a jsou u nich i rozmery...)
babalala - ten poslední bod je přesný 🙂 My byli na 10 dní a říkala jsem si, že na míň než týden bych celý ten cirkus nestěhovala 😎
wanda07 - no fakt, my jsme toho prostě měli strašně moc, ale určitě to bylo částečně i tím, že jsme vezli kola + věci na ně. Ale měli jsme třeba i hračky na písek, protože v kempu bylo dětské hřiště a když jsme zrovna nikde netrajdali, tak si tam malá pořád hrála 🙂 Jako nejhorší bylo se zabydlet a pak to zas odbydlet 😅 No ale letos pojedeme zas, bylo to vážně fajn a já to každému doporučuju 🙂
Necitala som celu diskusiu, ale stanovala som viackrat a myslim, ze lepsie ako karimatka je napriklad pevna nafukovacka (maly sme take stare, "komunisticke! 🙂 alebo nafukovacia postel - do nasho stanu voslo aj dvojlozko a vyspali sme sa ako doma, kdezto na karimatke sme citili kazdu nerovnost povrchu, hoci sme boli v campe. Ale karimatku si tiez pribal - na sedenie pred stanom - ranajky v trave a tak.
TIe stuple do usi su fajn, skoooda, ze sme ich nemali.
Dobru sluzbu nam spravili stipce na pradlo, prichytili sme si uterak na stanove spagaty 😀
*stan
*karimatku (mozna lepe nafukovaci "komunisticke" lehatko 😀)
*spacak (mozna maly polstarek do nej?)
*baterku (nejlepsi ta na celo, plus nahradni baterie dovnitr)
*nuz (svycarsky je the best!)
*termosku... a plácačku(ne jen na mouchy 😀 )
*dřevo(páč okolí kempů bývá vymetený )
*plynový vařič (samozrejme zapalky 😀 😀 😀)
*nádobí na vaření (podle poctu stravniku)
*příbory
*jídlo (konzervovanou zeleninu, polévky v pytlíku - dají se sehnat i bez konzervantů, takže se to dá těch pár dní přežít i zdravě - , těstoviny, kečup, koření, ovoce, zelenina, knackebrot, SůL!!!, sušenky, sušené ovoce,musli)
*repelent (ne do elektriky!)
*teplé oblečení (dětem i čepičky na noc takové tenoučké a pučocháče...bývá chladno, hlavně k ránu)
*gumáčky (univerzální obuv, hlavně ráno do té rosy...)
*dobrou náladu (většinou se zkazí hned jak nám nejde postavit stan)
*hru a hračky pro mrně, popř. knihu pro sebe
*Toaletní papír!!!....(jezismarjaaaa, ten pruser pri zanechani doma)
*Autonabiječku na mobil (nevybit si ale autobaterii 😀 )
*Prášky na bolení hlavy a čípky na zácpu (popr. na prujem)
*Opalovací krém a krém po opalování, brýle a čepku proti slunku
*sekera(na drevo plus na koliky do zeme)
*bandaska na pitnou vodu
*nepromokava plachta na stan
*kus provazu nebo prádelní šňůry na větrání spacáků a sušení prádla + kolíčky
*stuple do usi (chrapajici sousedi, ptaci)
*papírové kuch. utěrky (primárně na vytírání mastnoty z nádobí + široká škála použití)
*trochu jaru a houbička na mytí (lze nahradit říčním pískem )
*rezervní ručníky (když ty první zmoknou a stuchnou)
*odhodlání vydržet, když už si člověk jednou takovou pitomost vymyslel 😀 😀 😀
Holky diky, doplnim dle potreby 😵
ahoj
chci se zeptat jestli už někdo byl pod stanem s ročním miminem?? my se letos v létě chystáme do Itálie k jezeru Lago di Garda do kempu a dceři bude přesně 14m. A teď pomalu začínám řešit spaní. Máme stan s dvěma ložnicema a nevím, jestli spát s ní v jední ložnice a manžel v druhé... nebo vzít klasicky postýlku a tu dát do té druhé ložnice. Dcera spí doma v jiné místnosti než my od 3m, takže na spaní s námi není ona ani my zvyklá. Poradíte, kdo máte tu zkušenost??? a nebudilo se vám dítko, když jste stan otvírali a zavírali??? dcera chodí spát jako hodiny v 19h.
asi mám blbé otázky, ale fakt mě to trošku začíná strašit 😒 , kor, když jsem si přečetla co všechno s sebou 🙂, a to ještě vezeme surfy, kola, in-line brusle... no "cirkus jede" 😀 😀 😀
děkuji za rady
markyfrana....doufam, ze ti nekdo poradi-u nas to je na vazkach 😀
...fakt uvazuju, jestli to nepresunout jeste o rok....bo ja ja uplny zelenac 😀 ...prirodu miluji, hmyz mi nevadi, kosa nad ranem v poho...ale resim to lezeni, at neprochladne mala...jinak asi vzit stare deky nebo periny, bo jedem autem...
marky - zkušenost s postýlkou ve stanu nemám, dcera spala vedle mě na své karimatce a ve svém spacáku. Tak to vyzkoušíte, buď klapne postýlka anebo si jí vezmeš k sobě 😉 Zip od stanu malou nebudil, spala jak dřevo, celý den řádila na vzduchu a večer byla úplně kožená 🙂
Jinak ještě zkušenost se spacákem - večer je ve stanu celkem teplo, zima bývá až k ránu, takže večer usínala jen ve spacáku a tak kolem 4 jsem přes ní hodila ještě deku 🙂 Z tohohle pohledu by bylo lepší ji mít co nejblíž.
janus - nesmíš se bát sněhuláka v létě 😉 uvidíš, že to bude super a malá bude nadšená 😉

janus, kvoli tomu vzduchu 😵 to je vazne nadhera