Dvojjazyčná rodina. Máte zkušenost?

doubek
9. led 2007

Ahoj, mate jiz nekdo zkusenosti s dvojjazycnou vychovou?

usamartin
9. led 2007

🙂 ahojik. ja jsem americanka ale cesky umim ( z duvodu studia v CZ - UK Praha ) ! ted se nam narodila dvojcata a jelikoz je manzel cech a ja americanka, deti budem ucit jak cesky tak anglicky. A uz jsme se domluvili ze ja na ne budu mluvit anglicky a martin cesky !
Kdyz jsem byla ja mala, nejdriv jsem v tom mela peknej gulas, ale postupem casu se to vyrovna ! A ted se bezvadne domluvim jak v CZ tak v USA. 😉

andik
9. led 2007

ahojky,my s malým mluvíme česky a neměcky,můj tatínek je němec a takže malej slyší nemčinu i od dědy,jsem ráda,určitě se to bude hodit. 😀

doubek
autor
9. led 2007

Take to tak chci. Maminka bude mluvit cesky a tatinek spanelsky. Jenom mam obavy z toho, ze zijeme ve Spanelsku a ja jsem dost ukacena, ze bude umet lepe cesky nez spanelsky.

alfula
9. led 2007

česky a neměcky,žijeme ve švýcarsku.Přítel je švýcar 🙂 je to veliká výhoda pro děti!

doubek
autor
9. led 2007

Ahoj Usamartin, pises, ze jako dite jsi v tom mela gulas. Ty jsi tedy taky z dvojjazycne rodiny?

kaata
9. led 2007

Ahoj, u nas to bude podobne, cekame mimi v srpnu. manzel je Australan, ale dvojjazycny (mluvi anglicky a recky) a chtel aby deti umely obe reci taky. K tomu samozrejme i cesky. Asi to bude narocne (chudaci deti, predem je lituju), ale jsme pripraveni to zvladnout. 🙂

doubek
autor
9. led 2007

Ja nase lituji take, protoze bydlime v Baskicku, od skolky tedy jeste pribude baskictina. Ale nekde jsem cetla, ze deti z dvojjazycnych rodin se uci jazyky rychle. No uvidime.

usamartin
9. led 2007

doubek: Ano jsem ! Sice jsou oba rodice americane, ale oba byly v CZ na universite karlove a chtely abych i ja studovala v cechach, proto me ucily i cesky, abych se neztratila az pojedu do CZ ! Pamatuju si, ze se mi to hodne pletlo, nekdy sem rekla neco cesky pak zase anglicky .. pak pulku vety cesky a pul anglicky ! Ale cim jsem byla starsi tim to bylo lepsi ! A pak jsme si s rodici dohodli tyden anglicky, tyden cesky ! A ted .. sami vidite , ze mi to problem nedela ! 😉 ale pro deti to bude urcite dobre, ze se domluvi i s rodinou v CZ !! A pokud se s tim zacne uz od miminka !! Je to bezproblemove !! 🙂

doubek
autor
9. led 2007

Opravdu nemuzu verit, ze nejsi Ceska, protoze tvoje cestina je perfektni.Myslim si, ze cestina je silene komplikovana a nekdy dost nelogicka. Kdyz jsem se zacala ucit spanelsky, vzdycky mi vsechno pripadalo jasne a logicke a oduvodnitelne, coz v cestine neni. Jses fakt dobra.

kaata
9. led 2007

usamartin: ja taky smekam pred tvou cestinou, opravdu te obdivuju. Muj manza se ucil cesky v CR skoro rok, ale strasne se s tim trapil, a pritom jiny reci pochytava lip. Ty pady, sklonovani a koncovky sloves proste nemohl vstrebat. A dneska uz i to malo, co umel, dost zapomnel. Cestina se asi mnohem lip uci odposlouchanim nez z knizek 🙂

doubek
autor
9. led 2007

A nejen, ze Usamartin umi mluvit. Umi i gramatiku. Ta je taky supertezka. Ja si nemyslim, ze nemam problem s gramatikou, dokonce mne ve skole bavila, ale ted fakt vidim, ze slovo odduvodnitelne jsem napsala s gramatickou chybou. Ja se musim jazyk ucit z knizek, odposlouchavani je take dulezite, ale bez ucebnic bych to nezvladla. Ucila jsem tady Spanely a po dvou tydnech byli schopni napsat par radku o sve rodine, vcetne padu a koncovek. To jsem skutecne necekala. Ale doma takove uspechy nemam s jazykem. Bohuzel. ☹

lucija76
9. led 2007

Ahoj,nas to tedka taky teprve ceka,ja budu mluvit na dite jen cesky,tatinek francouz jen francouzsky,melo by to byt takhle v pohode,ale chce to pry opravdu striktne dodrzovat...taky bych chtela dite co nejdrive ucit anglicky,ale to teprve uvidime 🙂

miluska.baxova
9. led 2007

Ja sice zatim zkusenosti nemam, ale docela se o to zajimam, protoze manza je Anglican a navic zijeme v Nemecku.
Znami jsou take oba cizinci a jejich 4lety syn mluvi 3 jazyky (nemecky se naucil az ve skolce)

usamartin
9. led 2007

prominte mi holky, syn mel hladika a pak se mi jeste poblinkal za vystrih, tak sem sla prevliknout jak jeho tak i me ! Teda holky diky za poklony, nerikam ze to nebylo jednoduche ale pro me to bylo zcela normalni ! Chapala jsem to jako normalni vec ! A moc jsem si tech 18 let prala poznat ceskou zemi na vlastni kuzi ! A muzu bez obav rici , ze je to nadherna zeme ! Mate tak skvele bohatou slovni zasobu, ze to neni ani mozne ! 🙂 Koukam, ze nas tady je uz vice ! A kazdy z jine zeme ! Hodne me zarazil doubek a zeme jmenem "Baskicko" ! To jsem snad ani neslysela nikdy, a to jsem vysokoskolak 🙂
Je zajimave ze cesi chteji do USA a USA do cech - za studiem ! Universita karlova - je proste uzasna ! Holky moc vam zavidim , ze zijete tam, kde zijete ! Vcera jsem byla nakupovat a na bilbordu byl Pilsner Urkvel .. pivo bylo osvicene 😀 americane jine pivo nekupuji !

miluska.baxova
9. led 2007

Baskicko je ve Spanelsku, severni cast, anglicky Basque 🙂

usamartin
9. led 2007

miluska: moooc dikes !!! To uz je neco jinehooo 😀

doubek
autor
9. led 2007

Usamartin: mozna, ze kdych napsala, kde je teroristicka skupina ETA, bylo by to jasnejsi 😀

usamartin
9. led 2007

doubek: 😀 😀 😀 ted jsi me opravdu pobavila ! A jak je ve spanelsku ? je tam teplo ? 🙂

iren
9. led 2007

Ahoj.
U nás to bude stejně jako u většiny dvojjazyčných rodin.Já budu na mimi mluvit česky,manžel turecky.I když ovládám jeho rodnou řeč, chci aby uměla (budeme mít holčičku)jeho řeč bez chyb a správně ovládala gramatiku.Samozřejmě k tomu později přidáme němčinu i angličtinu.Asi nejlépe od školky , protože v tomhle věku se učí nejlíp

doubek
autor
9. led 2007

Je tady dost teplo. Okolo 20 C. Obloha byla bez mracku cely den. Nekteri lide byli jenom ve svetrech.

usamartin
9. led 2007

No to ja tady mam 28 C ! Bydlime v San Diegu ! A tady se chodi jen v trickach 😅

jarca
9. led 2007

Tak ja jsem na tom stejne. Ziji v anglii, manzel je anglican a ja ceska. Mame 21 mesicniho chlapecka. Ja na nej mluvim cesky a manzel anglicky. Musim rict ze malinky chape vsechno jak v cestine tak v anglictine. S mluvou je to zatim horsi vybira si co je pro nej jednoduchsi...radeji nez auto rekne car, ale za to rekne boty a ne shoes, ale vi co ta slovicka znamenani. 🙂

hannah44
10. led 2007

ahoj ! my take uvazujem o AJ a CZ !! 🙂 Ja jsem ceska a manzel american ! 😀

4a
10. led 2007

usamartin,
tak to teda taky smekám před tvojí češtinou, ale hlavně gramatikou!!!! Je vynikající a mnohem lepší než lecjakého Čecha!!!! My to budeme mít ještě zábavnější, já na děti česky, manžel německy a mezi sebou s manželem anglicky 🙂 a anglinu kluci chytnou, aby rozumněli co si říkají rodiče 🙂 . No a jelikož se s jednou maminkou na pískovišti bavím rusky..... uvidíme.... Držím jim palce, protože i já z toho mám dost maglajs, protože to ještě prokládám slovenčinou 😎

usamartin
11. led 2007

4a : panii tak to cumim !! Jak to zvladaaasss ??? tolik cizych jazyku !! smekam pred tebou "" ale jinak dik ze ty zase smekas prede mnou 😀

4a
11. led 2007

no zrovna, když jsem byla v Praze, tak mi jedna paní říká, že mluvím pomalu. Taky si uvědomím, že jsem použila špatně tvar slovesa nebo pád a ještě hůř, že míchám jazyky, což je průšvih. Někdy mluvím fakt jak dement. Snažím se tu naší partnerskou řeč držet v angličtině, protože mi ji manžel za tu dobu známe, pěkně zkazil. Mícháním německých, českých a slovenských slov. Prostě co je dřív na jazyku. To je to nejhorší co může být 😠 . No a když čtu knížku v ruštině, tak se mi stává, že když na mě někdo promluví, tak rusky odpovím. Že jsem to udělala, poznám podle výrazu obličeje... že nechápou, co říkám. Čekám, kdy mi prdne v hlavě 🙂

usamartin
12. led 2007

4a : 😀 😀 😀 Dej tomu casek ! Me take trvalo nez jsem si zvykla na slovicka jako jsou "hukot", "fičák" , " to čumim ".. a takova ty vase hovorová CZ !! 😀 nekdy sem si taky pripadala jak debil kdyz mi nekdo rekl ty si "kecka" a ja si pod tim predstavila botu 😝 A obcas se mi take stavalo, ze jsem prisla do obchodu a zacala jsem automaticky mluvit anglicky 🙂 taky se na me koukali jak na blaznaaa !!! ale jde fakt o zvyk !!! 😀

4a
12. led 2007

Když mě je to už trapný. Posledně v sámošce, kam chodím každý týden na velký nákup. V oddělení salámů si ¨vybírám a jak přemýšlím tak na obyčejný dotaz, na který jsem chtěla odpovědět ne, jsem až napočtvrté odpověděla německy. Taky jsem se v tom samém oddělení nemohla správně vyžvejknout a ten blbec kráječ salámů mi povídá,no jo, němčina je těžkej jazyk. Tak to jsem teda viděla rudě a říkám mu česky, no jo debile, až budeš umět nějakej jazyk, tak si to povíme. Slovu debil určitě rozumněl, to tu znají 🙂 . A sklaplo mu. Už mě neobsluhuje, vyhýbá se mi.
Aspoň že je ve Vídni česká škola, tak kluky budu vozit tam. Teda pokud nás vítr nezavane někam jinam🙂) Do školky určitě do rakouský. A budou mít správné oba jazyky.

usamartin
12. led 2007

Me se zase jednou stalo. Byly jsme se s Martinem podivat v New Yorku a tak se prochazime a najednou nas zastavi jeden "turista" a povida : which way to go in ... pak vytahl slovnik - cesko-anglicky..to jsem se uz pomalu zacinala smat !! a pak ten turista .. sakra jak se rekne anglicky kostel. To uz jsem nevydrzela a rekla jsem : Kostel se rekne anglicky church a ten najdete kdyz pujdete po grande avenue a pak na konci ulice doleva ! 🙂 koukal na me jak na debila ! ani nepodekoval a prchal 😀
Je super ze tam mate ceskou skolu ! Jsou tam nejake poplatky ? - skolne ? 🙂

4a
12. led 2007

jsou, měsíčně 200 EUR. A je o ni takový zájem, že otevřeli druhé ročníky. Se nedivím, když vidím tu úroveň vzdělání tady...