Dvojjazyčná rodina. Máte zkušenost?

doubek
9. led 2007

Ahoj, mate jiz nekdo zkusenosti s dvojjazycnou vychovou?

bihan
19. srp 2007

Zdina, tak to by si ich iba zbytočne zmagorila... malo by platiť pravidlo: jeden rodič - jeden jazyk, kým sa decká nenaučia oba, zhruba v 6 rokoch môžeš pridávať ďalší.

zdina
19. srp 2007

Dik, ja jsem si to myslela. Tohle neni muj pripad, ja neplanuji na maleho mluvit dalsim jazykem. Jen mam znamou, ktera si vzala tusim anglicana, ziji v Praze a mluvi se u nich asi ctyrmi nebo peti jazyky, jak koho momentalne napadne. Maji dve deti 5 a 3roky s ten starsi, nerekne ani jednu vetu v jednom jazyku. Vse je zkombinovane. A rodice jsou na to pysni, ze ma velkou slovni zasobu v nekolika jazycich!

lottie
19. srp 2007

keporkak: to je super, že jsem tady zabrouzdala, dlouho hledám češku, která žije s dětma v Řecku. My jsme oba češi, ale žili jme v Řecku 2 roky, většinu času na krétě, pak jsme přijeli do čech, jenom "na chvilku" svatba příbuzných, trocha stesku po domově, ale chtěli jsme se zas vrátit. Do toho jsem otěhotněla a dlouho jsme se rozhodovali. Nakonec jsme zůstali tady, chtěla jsem rodit raději v čechách, přece jenom kvůli přístupu, aby se ke mě nechoval nějaký doktor jak k albánce, co se přijela "rozmnožit". a ted je malá zase dost malá na přesun a nějaké divoké změny. hlavně se bojím, aby jí tam nebylo vedro 😉 ale rozhodně do řecka pojedem. snad příští léto. jenom nevím, jak je to třeba se školkama, nějaké jsem myslím viděla, ale Řekyně je asi moc nepoužívají, nebo jo? možná to byly spíš dětské hřiště. A ty? říkalas že máš au-pair? já bych asi musela zůstat doma a manžel do práce.
a kdyby se někomu zdálo, že to nepatří do dvoujazyčných rodin, tak my mluvíme řecky a anglicky oba a zatím řecky před malou jenom nadáváme, aby náhodou něco nepochytila 😀

lottie
19. srp 2007

zdina: no tak to jsou fakt blázni 😲

keporkak
19. srp 2007

Ja bych to taky nezkousela s vice jazykama. Sice to zni super, ze deti se nauci najednou nekolik jazyku, ale zase tak bezproblemove to neni. Muj syn okolo 4 let prestal mluvit s lidma, se kteryma driv mluvil. (Mluvil jen s deseti nejblizsima lidma a s ostatnima komunikoval neverbalne.)A az ted po dvou letech zase mluvit zacina. Duvod presne neznam, ale pry to muze souviset s tim, ze je dvojjazycny. Jo a jeste znam nekolik Albanek, ktere mluvi na deti trochu recky a trochu albansky a protoze ty deti jsou v reckem prostredi, tak odmitaji mluvit albansky. Rozumi sice vsemu, ale mluvit nechteji.

lottie
19. srp 2007

kepor: já právě nevím, jak by jsme to dělali, když jsme oba češi. asi na ní nebudeme mluvit řecky, aby se naučila i s chybama od nás, ne? já myslím doma česky a "venku" řecky. nebo s návštěvama. proto mě taky zajímá možnost školky, v řecku. jak je to na korfu?

moonflower
20. srp 2007

Ahojte. som tu medzi vami 'nova' a kedze tato tema ma zaujima, rada by som sa pridala. ma dve deti- prve vyrasta bilingvalne od narodenia- slovencina/anglictina a druhe, moj manzel je portugalcan- ma uz jazyky tri- slovencina/anglictina/portugalcina.anglicky hovorim s nimi ja, je to vlastne taky experiment, do kt by som sa ani nepustala, keby som nestudovala Aj ako druhy jazyk, nepouzivala AJ permanentne a tiez nebola mimo slovenska. kedze som vzdy vela cestovala a mam vacsinu znamych mimo SR, tak mi to pripadalo ako najlepsie riesenie. doma je nas jazyk anglictina- tak sa bavime vsetci- portugalsky este neviem velmi dobre.
studujem lingvistiku a dost sa touto temou zaoberam dopodrobna. rodicia, kt sa rozhodnu hovorit s detmi roznymi jazykmi, by mali v kazdom pripade zostat pri tom danom jazyku- tj. -jeden rodic jeden jazyk - a nikdy neustupit. to je najdolezitiejsie pravidlo. kazde dieta ma tendenciu si jazyky pliest- to sa vsak deje koli slovnej zasobe- v kazdom jazyku sa pouzivaju ine sl spojenia na vyjadrenie danej veci, pocitu, atd- a v niektorom jazyku je to presnejsie, niekde to chyba alebo je to jednoduhsie. casom sa to upravi, a deti rozlisuju, s kym ako rozpravat.
skolka - to je dalsia tema. ucit sa jazyky od narodenia alebo az od skolky? od narodenia- to je prirodzeny jazyk, kt dieta vnima ako materinsky- vyrasta s nim. akakolvek ina forma, pokial sa dieta neuci v prirodzenom prostredi je ucenie sa- takze to je vsetko na zvazenie, co chceme, aby dieta vedelo.

keporkak
20. srp 2007

Ahoj Lottie: Obcas si ctu tvoje prispevky na "konec brezna .......", protoze mame podobne stare deti. Ja jsem rodila v Recku obe deti, protoze obe jsou na jare a kdyz tu v lete pracuju, tak jsem prave s tak malyma detma nechtela cestovat z Cech. Tady na Korfu samozrejme skolky jsou, jsou jak statni tak soukrome. Protoze ja pracuju jen v lete, do statni skolky mi tu vemou dite az od ctyr let. Za to je to zadarmo. Jenze ne vsechny skolky jsou velke, aby varily detem (Ja jsem malemu davala svaciny s sebou). Statni skolky jsou bud do 12 nebo "celodenni" do pul ctvrte. Pak jsou samozrejme soukrome skolky. Jednu jsme vyzkouseli. Fungovala od 8 rano do 8 vecer a dokonce i v sobotu. Byly tam dohromady deti od 8 mesicu do 6 let a ucitelky je vubec nezvladaly. Starsi kluci bili male deti a ucitelky nebyly schopne je ani napomenout. Spis to fungovalo jako uschovna deti. A to vse za 160 Euro mesicne. Existuji i soukrome skolky , kde se musis zapsat nekolik let dopredu, protoze jsou uplne plne. Ty samozrejme funguji jinak. Ale ja jsem se statni skolkou byla maximalne spokojena. A vy byste chteli mluvit na Paju i recky? Jeden clovek by ale nemel michat dva jazyky. To ja jsem na Alexandra mluvila jen cesky a az ted na nej pred ostatnima mluvim recky. To ale delam jen proto, ze nechtel mluvit s ostatnima lidma a to je zpusob, jak neco rekne. Ted uz je dost velky a chape, ze spolu mluvime cesky a jen pred ostatnima recky. Setkala jsem se s detma, na ktere maminky mluvily dvema jazykama, a ty si vybraly jen jednu rec, kterou pouzivaly a druhou odmitaly.

keporkak
20. srp 2007

Moonflower: A kde zijete? V Bratislave? A na Sofii mluvi slovensky kdo? Babicka, dedecek a okoli?

moonflower
20. srp 2007

ano, byvame zatial v bratislave. slovensky sa s detmi rozprava mamina, sestra a ini clenovia rodiny a samozrejme u starsieho syna aj skola. syn malchvilkove obdobie miesania jazykov, ale to velmi rychlo preslo- jednalo s anajma o gramaticke vazby a urcite slovne spojenia, potom to prestalo a odvtedy je vsetko ok.
vy teda pouzivate oab jazyky? spolu cesky a pred ostatnymi grecky? ja som to robila na zaciatku- ale potom som to vzdala, lebo daniel mal s tym problemy.

keporkak
20. srp 2007

Ja pouzivam oba jazyky, kdyz nechce na nikoho mluvit. Takto ho trosku vtahnu do hovoru a zacina mluvit. Zacala jsem s tim asi pred mesicem, protoze jsem se do te doby bala, ze by se mu to pletlo. Ale ted uz je dost velky a chape to. Kdyby mluvil normalne se vsema lidma, tak bych to asi nikdy nezacala delat. Ze zacatku se mnou odmital mluvit recky, ale pak to bylo lepsi a pomohlo mu to mluvit na ostatni. Hlavne to ale nebylo z me hlavy. Chodili jsme s nim za psycholozkou, aby zjistila, proc nemluvi a ta mi poradila, at to tak delam.

moonflower
20. srp 2007

moja kamaratka takto hovori so svojim synom. od narodenia sice hovorila s nim slovensky, ale zili v arabskom prostredi. ked prisli pred nedavnom zit sem k nam, tak sa maly zasekol a odmietal sa bavit po slovensky. rozumel, ale nehovoril.takze ked sa s nim mama bavila slovensky, on odpovedal arabsky.
ak to vo vasom pripade pomaha, tak je super. kazde dieta je individualne. a ved cestina je vas materinsky jazyk a asi to vie a tak z toho nebude taky zmateny. ked sme boli v israeli, dala som maleho do skolky a dost sa naucil po hebrejsky. doteraz pouzivame tento jazyk, ked nechceme, aby ktosi vedel o com sa bavime.

keporkak
20. srp 2007

To my jsme se driv bavili s manzelem anglicky a zjistila jsem, ze maly vedel, o cem se bavime. Nebyl ale schopny nic rict. Ted uz to davno zapomnel. Male deti potrebuji pouzivat jazyk porad, jinak ho zapomenou. Manzeluv syn mel 8, kdyz se rozvedli a deti se odstehovaly do Anglie. Do Recka jezdily tak dvakrat za rok. A i kdyz s tatinkem mluvil hodne po telefonu, tak hodne veci si musel znovu pripomenout, aby zase zacal vsemu rozumet. Ted uz je mu dvacet a Recky umi velice dobre, ale nepise a ma problemy se ctenim. To jeho sestra, manzelova dcera, mela skoro 11 a rectinu si pamatovala lip a cte a pise dobre. Ted zatim premyslim, jak budu ja ucit maleho cist a psat cesky. Nastesti psat cesky je v porovnani s rectinou snadne.

moonflower
20. srp 2007

no to suhlasim. myslim, ze je dobre ked ju naucis pisat a citat po cesky.ci je to lahsie to neviem- grectina nema taky hrozny pravopis ako cestina ci slovencina🙂 aj ked aj tam su iste vselijake vynimky.
kde budete v buducnosti zit? v grecku?

lottie
21. srp 2007

keporkak: to mě nanepadlo, že bys mě mohla "znát" z březnodubnovek. 😉 . ta soukromá míchaná školka je teda drsná 😲 mi by vyhovovala ta státní dopolední. řecky asi mluvit na páju nebudem, spíš na ty tajnosti mezi sebou a jestli něco pochytí...a občas jí zpívám nějakou řeckou písničku a "řecky" u toho tancuju. to je nadšená. já si to právě maluju tak, že když tam přijede málá, ani ne dvouletá, tak se prostě naučí doma s náma mluvit česky a z cizíma lidma a venku řecky. mi příjde řečtina pro nás čechy celkem jednoduchá a taková "logická", ale psaní teda nee. jsem ráda, že umím číst vývěsní štíty a cedule, na noviny bych si netroufla. malý ted půjde do školy? a ty? chystáte se po sezoně nakouknout do Čech?

klarit
21. srp 2007

Ahojky holky,tak jsem nasla tuhle diskusi a jsem moc rada. Jsem ceska a pritele mam anglicana. Mame spolu Jakoubka stareho mesic. Zijeme v Anglii i kdyz na cele tehotenstvi a porod jsem byla v Cechach. Ted v rijnu se vracime do Anglie. Pritel moc cesky neumi,takze na maleho mluvi anglicky a ja cesky. Dohromady samozrejme anglicky. Chci se zeptat,jestli jsou s tim nejaky problemy tim,ze uslysi dva jazyky. Mam zname dva cechy,kteri ziji v Anglii a maji spolu dvouletou holcicku. Mluvi dobre anglicky i cesky. Pry to pro ni problem nebyl. Automaticky mluvi cesky i anglicky. Nebo nevite radu jak na to,aby v tom nemel treba nejaky zmatky? Dekuji predem.

keporkak
21. srp 2007

Lottie: No prave, ze jsme kazdy rok po sezone jezdili do Cech, vetsinou tak na mesic. Ale ted se skolou uz tomu odzvonilo. Tak nevim, kdy to zvladnem. Asi o nejakych prazdninach nebo na vanoce. Potrebuju male vyridit ceske obcanstvi, pojisteni, a tak a to na vanoce dost dobre nejde. Zatim si to jeste nedovedu predstavit.

lottie
21. srp 2007

keporkak: nebo až na velikonoce. to budou mít určitě dlouhatánské prázdniny. nešlo by to občanství vyřešit na ambasádě, at už ho má? I když do Athén je taky celkem daleko. Pojištění by pak šlo určitě poštou. Já řeším taky všechno poštou i když vnitrostátně Plzeň - Ostrava a na první návšrěvu širší rodiny vyjedem až teď. Maria má ted řeckou národnost a občanství žádné? A jak se líbí manželovi v čechách, že jsem tak zvědavá? a malému? Docela jsi mě naladila a popohnala, už se vidím na pláži... i letošní české léto je pro nás málo teplé. Je to mimo téma, ale určitě pijou miminka v řecku od narození čaj. že jo?

moonflower
22. srp 2007

Ahoj klarit, mnoho deti v dnesnej dobe vyrasta viacjazycne. je to uplne v poriadku. ale ty sa musis drzat cestiny a tvoj manzel nehc si hovori kludne anglicky. ked vsak budete zit v anglicku, maly bude mat tendenciu k lepsej anglictine, preto musis byt dosledna a nikdy nehovorit anglicky, vyzadovat cestinu a bolo by dobre keby ste chodievali aj do ciech k rodicom, aby ten jazyk pocul aj od inych. na zaciatku sa mozu jazyky miesat, potom to prejde a bude ok. moj syn hovori dvoma jazykmi od narodenia a dnes nema problem komunikovat a ni v jednom.tak vela stastia🙂

keporkak
22. srp 2007

lottie: caj tu radi i doktori. Mala mela po narozeni slabsi zloutenku a doktor mi rekl, ze ji mam delat hermanek. Moc jsem si to jinde neoverovala a parkrat ji ho lzickou dala, ale moc ji to neslo, tak jsem toho nechala. Jinak pro me je jednodussi priletet do Cech a zustat u rodicu nez jet do Aten. To vyrizovani obcanstvi u maleho nebylo zase tak rychle. Navic ted mala jeste nema oficialne ani krestni jmeno. Musime ji nejdriv pokrtit. Jo a manzel v Cechach moc nepobyva. Vzdycky prijede na par dnu a pak nas tu necha samotne. Libi se mu v Praze a ma tam i nejake zname, ale rodice mam ve Zline a tam nezna nikoho, tak tam nikdy moc dlouho nevydrzi.
Klarit: Hlavne na maleho mluv jen cesky a nevzdavej to, pokud by zacal mluvit pozdeji nez vrstevnici. To je normalni. Kdyz se ti podari aby byl ve styku i s jinyma Cechama, bylo by to super. Naucil by se i jine vyrazy, nez ktere pouzivas ty. (Muj syn po zime pouziva stejne fraze jako ja. V lete, kdy je vic ve styku s jinyma Cechama, se nauci jine vyrazy a rychle pochyti ruzne nareci. Pouziva pak slova jako vokno, peknej,.. ktere ja nikdy nepouzivam.)

klarit
22. srp 2007

Moonflower moc dekuji za nazor. Mas pravdu v dnesni dobe je takovych deti spousta,takze v tom problem asi nebude 😉 Ja urcite chci na maleho mluvit cesky. Nechci,aby umel moji "ucenou" anglictinu. A naopak pritel bude mluvit jen anglicky,aby malej nemel spatnou cestinu 🙂 Doma se vsak bude mluvit anglicky. Do Cech budeme litat ale casto a pravidelne,takze si myslim ze to bude v poradu,aby umel i dobre cestinu a pouzival ji. Odletime v rijnu a hned prijedeme na vanoce. Na jare pak prileti moje mamka se sestrou a v lete chci stravit v Cechach aspon mesic,takze tak nejak to budeme provozovat. A jelikoz budu doma s malym,tak cely den uslysi ode me cestinu a vecer nebo o vikendu anglictinu 🙂 🙂
Jeste jednou moc dekuji za nazor. Mej se krasne.

doubek
autor
16. pro 2007

Tady to umrelo. Holky, v jakem jazyce vam zacala mimi zvatlat. Vypadala to na cestinu, nebo na druhy jazyk?

binki
16. pro 2007

doubku, my zatim jen houkame, takze nepoznam, jestli to je houk cesky nebo houk arabsky 🙂

doubek
autor
17. pro 2007

Tak to je jeste brzo,vidim, ze syn ma jeden mesic. Ja jsem cetla, ze jinak zvatla mimi napr. francouzske, jinak nemecke atd. Tak by mne zajimalo, v jakem jazyce deti vetsinou reknou slovo. Zijete v CR, nebo v zahranici?

lenkarybicka
24. dub 2008

ahojky,jsem tady nova,cetla jsem vasi diskuzi,mam ten problem taky.ziji ve svycarsku,mame 18.mesicu stareho syna.mluvim na nej cesky a nemecky,manzel svycarsky.maly mluvi(my to mu rikame tajna rec)zvatla a nikdo mu nerozumime.jen mama a haja.delame to spatne?poradte prosim!

andulkaavetrelec
24. dub 2008

lenkarybička: jsem jazykovědec, doporučuje se, aby byl jazyk vázaný na člověka, je lépe, když bys na něj mluvila jen jedním jazykem, aby toho nebylo moc, i dva od dvou různých lidí jsou mnoho, diglosie, tj. schopnost mluvit perfektně dvěma jazyky, je vzácná, většinou jeden převládá a druhý kulhá, diglosie bývá spojována také s neuroticismem, na mluvení na dítě třemi jazyky bych byla velmi opatrná, zvlášt ty, jako matka, bys měla mluvit opravdu jen jedním jazykem...

zdina
24. dub 2008

lenko ja ziji v nemecku, lae na syna mluvim jen cesky a pritel nemecky. Dite si ma fixovat rodice s urcitym jazykem. Jeste je mozna situace kdy rodice mluvi na dite kazdy svym jazykem a spolu dalsim tretim. Ale opravdu ty mluv ze synkem pouze jednim a to vlastnim jazykem.

maart
25. dub 2008

Leni, my zijeme s manzelem v Cechach....on je Holandan...oba kluci mluvi perfektne cesky a velmi dobre nizozemsky. Je pravda, ze nizozemsky kapanek hur nez cesky, coz je pochopitelne, cestinu slysi ze vsech stran....nizozemstinu jenom od manzela a z televize (mame na NL satelit). Od zacatku ale pouzivame uz zminenou metodu...ja na ne mluvim vyhradne cesky, manzel vyhradne nizozemsky. Delame to tak od jejich narozeni a u nasi dcerky to tak budeme praktikovat zase. Deti nemaji s dojjazycnou vychovou jediny problem, starsi syn je dokonce ve skolce nejlepsi v anglictine, kterou tam maji 2x tydne.
Urcite mluv na prcka jenom cesky, tim se vyvarujes toho, ze bude zmateny.... 😉 .

lenkarybicka
25. dub 2008

holky dekuji moc za rady,budeme se toho drzet

zdina
25. dub 2008

lenko jak uz jsem psala ziji v nemecku a jsem na nemecke diskuzi. Jsou tam cesky a slovenky s detma ktere ziji v nemecku a jedna je tm i ze svacar. Najdes nas v regionech. Klidne se k nam pridej.