Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

frisbee
22. lis 2010

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

berenika39
22. lis 2010

@frisbee ted jsem se teprve dostala k tomu videu. bože, mě se úplně rozsvítilo! konečně to někdo pojmenoval.... 😀

bodka70
22. lis 2010

@frisbee , jáj ja neviem o čom sa hovorí. Aj ja scéém vidieť to video!. Kde je? 🙂

berenika39
22. lis 2010

@bodka70 jedna strana zpět je link, opravdu stojí za to.....

bodka70
22. lis 2010

@berenika39 , @frisbee - už som v obraze 😀. Ináč, o tom, že muži dokážu myslieť "na nič" som vedela, nenadarmo s jedným žijem 12 rokov 😅. Len som si to nevedela nejako opticky predstaviť. Vďaka - tie krabice mi veľa objasnili 😀.

frisbee
22. lis 2010

no kočky,veď som konečne zistila,kde robím chybu,keď sa iba tak díva do stropu a mlčí a ja sa vtipne pýtam,že čo tam píšu 😀 😀 😀 😀 😀

eaka
22. lis 2010

ahojte kočky, téééda, tu sa to rozkecalo...treba uznať, že chvíľami to tu vyzeralo ako v parlamente 😀 ja som si napísala skoro 4 A4ky vo worde poznámok, ale debata sa od @mimkao stihla zvrtnúť niekde inde, ha, tak by asi polovica tých poznámok už bola s krížom po funuse, aj tak ste tu väčšinu už napísali a teda hlavne to, že celá tá vášnivá diskusia tu očividne vznikla z nepochopenia, čo vlastne feminizmus je a z pomýleného označenia samej seba ako podriadenej ženy a už je oheň na streche, hlavne, keď to tak vehementne presadzuje, že si človek ani nevie predstaviť, že takto sa presadzujúca osobnosť môže byť niekomu podriadená... 😉
Ďalej samozrejme to, že najdôležitejšie v každom vzťahu je, aby usporiadanie vyhovovalo obom partnerom a kým to tak je, tak je všetko v najlepšom poriadku (aj keď ste sa viaceré zhodli a ja sa k tomu pridávam, že to, čo sestra @mimkao označila ako podradenosť bolo skôr dobrovoľné odovzdanie sa do rúk osobe, ktorej dôveruje, tak trošku pohodlné zbavenie sa zodpovednosti, ale ako som už povedala, dôležité je, keď to vyhovuje tým dvom partnerom, ktorých sa to týka, ostatné názory potom nie sú dôležité...

feminizmus sa dotýka každej jednej oblasti a podoblasti ľudského života, pretože v každej sa nachádzajú muži aj ženy a preto tu máme nepreberné množstvo tém, ktorým sa tu môžme venovať
chcem poďakovať @filipal, že nás tak trošku otočila na iné a závažnejšie témy, keď už o jednej bolo povedané viac ako dosť a proste stačilo (aj keď ja teda zase pridávam, ale popísali ste to všetko cez víkend a ja sa snažím chatovať len v práci 😀 )

Veľmi pekne sa k téme vyjadrila @jolinka, napísala myšlienku, ktorú sem plánujem hodiť celý víkend: „Zaujimave ale je, drviva vacsina tych tradicnych spokojne vyuziva prava co im vydobili ti rebeli a pomaly uz zabudaju ze to niekedy bolo inak.“

chcela by som oponovať bodke @bodka70 že na ZŠ sú deti vedené bez rozdielov na základe pohlaví a že rozdiely sa ukážu, až keď budú deti staršie... celý školský systém je veľmi rodovo stereotypný a zavádzajúci a hoci sa zdá, že hodnotenie je neutrálne a rodovo nezávislé, nie je tomu tak a deti sú odmalička konfrontované so svojou rodovou príslušnosťou, toť minulý rok som o tom písala seminárku, práve o rodovej nevyrovnanosti v školstve, síce som väčšinu vecí spomenula viac okrajovo ako detailne, od rôzneho platového ohodnotenia, cez cestu nahor po kariérnom rebríčku (sklenený strop a sklenený výťah, ak to niekomu niečo hovorí); rodovo neskutočne uprednostňovaní sú chlapci - počínajúc veľkým futbalovým ihriskom, ktorý zaberá väčšinu plochy pre fyzické aktivity a dievčatá sú vytláčané do okrajových menších plôch so svojimi aktivitami, končiac nerovnou váhou rovnakej známky keď ju dostane chlapec a keď dievča (chlapec za dvojku vynášaný do výšin a dievča s jednotkou upozornené, aby si nenamýšľala, že chlapci ju čoskoro dobehnú, len sú teraz v takom období vývinu - aj keď nie asi presne týmito slovami), dieťatko môžete s maximálnou snahou vychovávať genderovo nestereotypne, ale škola to všetko rozmetá a ukáže mu "správnu" cestu (áno, hovorím trošku extrémisticky, dúfam, že zase nezapíšem polku strany 🙂 )
všetky tieto témy sú neskutočne komplexné a je veľmi ťažké vyjadriť sa k niečomu stručne

ďalšou kapitolou sú ženy, ktoré spomenula @filipal, žijeme vo svete, kde sa s nimi nestretávame a keď ich vidíme v dokumentárnom filme, tak máme pocit, že to sú zábery snáď z filipín či ktovieakej bohomzabudnutej krajiny, ale mnohé takéto, z nášho pohľadu nepochopiteľné veci, sa dejú nám pred očami

krabicu si musím pozrieť doma, lebo tu v robote sa mi ani link nezobrazil..hm..

ďalej by som ešte chcela vyjadriť súhlas s @kaja73 o tom, ako ženy same sebe hádžu polená pod nohy svojimi vzájomnými žabo-myšími vojnami (ktorá sa koniec koncov do istej miery odohrala aj tu), namiesto toho, aby držali spolu a kráčali vpred 🙂

ja dávam do pléna tému týraných žien a často sa zvrtnuvšiej 😉 debaty na to, že čísla sú premrštené a nereálne a v skutočnosti je kopec chlapov, ktorí sú týraní, ale o tých sa nehovorí, lebo to sa nám, feministkám, nehodí, že potrebujeme len chlapov zhadzovať a preto si pri týchto témach selektujeme informácie a týraní chlapi nikoho nezaujímajú. Tu práve, ako sa tu už spomínalo, hrá podľa mňa úlohu fyzická sila muža, v tom, že ženy sú okrem psychického týrania často neúnosne týrané fyzicky a tiež oveľa častejšie na agresivitu muža doplácajú ťažšími zraneniami i smrťou, žena zase týra psychicky, aj to je muž skôr týraný svojim okolím, ktoré sa mu vysmieva, že je pod papučou, ale týraný muž zavraždený agresívnou partnerkou, to je dosť výnimočná situácia.

eaka
22. lis 2010

spomenula sa tu téma nerovného oceňovania, že ako je to možné, keď má človek tabuľkový plat, aby mali ženy menej ako muži, no možné to je a je preto kopec dôvodov a cestičiek, ako to dosiahnuť... veľa z toho majú v rukách práve nadriadený, ale mnohé aj zamestnanci/kyne same. Žena a muž si pri pohovore na pracovnú pozíciu pýtajú menej a viac peňazí, žena sa automaticky podhodnocuje, muž, nechcem trepať, sa buď ocení adekvátne, alebo to trošku preženie (obidve lepšie cesty k vyššiemu platu ako ženské nedocenenie samej seba), žena strávi určitú časť života mimo profesionálnu sféru (ako-ktorá, samozrejme) a má tým pádom menej rokov praxe. Ak má napr.aj pred MD dosť rokov praxe, po MD nastupuje po dlhodobej prestávke a výpadku z pracovnej oblasti a teda môže byť uprednostnený/lepšie ocenený kandidát, ktorý má síce menej rokov celkovej praxe, ale posledné tri roky pracoval v oblasti a je zoznámený s aktuálnou situáciou, technológiami, postupmi a pod... Žena ako matka nežije pre prácu, ale pre rodinu, práca je pre ňu nutné zlo (skôr to je tak asi vnímané zhora), neodpracuje toľko hodín, ako muž (aj preto, že prípadné nadčasy sú pridelené mužovi, lebo je predsa živiteľ rodiny - ako by žena, tým skôr matka - samoživiteľka, nebola), prípadné zvyšovanie kvalifikácie je často podmienené niekoľkodennými školeniami, často aj mimo trvalého bydliska, čo si taká slobodná mamička určite dovoliť nemôže (závisí samozrejme na konkrétnej), ale rodina skôr pošle na školenie otca, ako matku (to záleží samozrejme na každej z nás). Ďalším faktorom je sklenený výťah, ženy samy v kolektíve často uprednostnia zotrvanie na pozícii, na ktorej sa nachádzajú a uprednostnia na postup muža, hoci je v kolektíve jedným z najkratšie zamestnaných (dôvody: mňa by aj tak nepočúvali, ja na to nemám - nízka sebadôvera, dôvera vo vlastné schopnosti, ťahá sa odmalička, od rodičov, od škôlky, od ZŠ, nielen od vlastného charakteru jednotlivca). Určite kopec ďalších vecí, na ktoré som si nespomenula, ale všetky tieto rozdiely, robia výsledný efekt, muž €1300, žena €950 (ak si dobre pamätám, istý čas to viselo na profesia.sk)

eaka
22. lis 2010

"nadriadení" samozrejme...

eaka
22. lis 2010

inak @bodka70 ešte veľmi pekne upozornila na súvis správania a situácie, v ktorej sa jednotlivec nachádza, ako kuriatka prirodzené správanie versus správanie v zajatí a aplikácia na spomínané "slepičárny", two thumbs up, na ženy nasekané do obrovských open-spaceov pripútaných k stereotypnej nenapĺňajúcej činnosti nútené vychádzať s niekym, pretože sedia v práci vedľa seba...kým muž má v práci svoj priestor (od kabíny vodiča, po kanceláriu 😉 ), práca má väčšinou akčnejší charakter... a keby sa táto podstata zmenila, určite by sa slepičince zmenili na kohútie zápasy... 😉

bodka70
22. lis 2010

@eaka , zaujímavé témy si nadhodila, ale budem reagovať až večer, o chvíľu bežím na rodičko staršej dcérke.
Len poznámka k školskému systému: je mi jasné, že tieto rozdiely existujú a sú už na začiatku školskej dochádzky a dokonca dávno predtým Už pri narodení dieťaťa žena často počúva poznámky typu: zase vám to "nevyšlo" (keď má po dcére dˇalšie dievča, akoby narodenie dievčatka bolo len chybným pokusom pred narodením toho "správneho" pohlavia), keď sa darí dievčatku, tak to je samozrejmosť, keď chlapček niečo nedokáže, či je agresívny - to vieš, to su tie testosteróny, chlapci sú lenivší...atď. Dievčatká sú tie dobré a poslušné (čo je tebe vychovávať dievča), chlapci sú tí originálni a tvoriví.
Len možno sa tým nezaoberám tak dopodrobna ako ty.
Skôr som to myslela tak - že dievčatko tieto rozdiely tak nejako nevedome cíti, ale ešte to na začiatku nevníma ako svoj problém, nevie to tak pomenovať, považuje to tak nejako za samozrejmé - že tak to má byť. A niekomu takéto myslenie ostane až do dospelosti. Ale mnohým dievčatám sa až na konci školy tak nejako otvoria oči - realita ich dobehne v plnej nahote a povedia si - dofrasa, to nie je spravodlivé, makala som rovnako ako oni, poctivo študovala a zrazu vidí, že tie možnosti nie sú až také široké, ako si myslela.

filipal
autor
22. lis 2010

@eaka pekne 🙂 🙂
takze aby som to zhrnula, chce to rozdiskutovat
- rovnost prilezitosti, platova nerovnost
- obete domaceho nasilia, nasilie voci zenam (tam by podla mna mohol patrit aj obchod zo zenami)
(ako kurator tejto temy 😅 som si dovolila....)

kaja73
22. lis 2010

@bodka70 Ak sa narodia deti rovnakeho pohlavia,tak je jedno akeho a poznamky si vypočuješ aj tak.Viem to ,lebo mam 2 synov a stale počuvam-no nič moc dvaja chalani,to sa natrapiš,budeš mat dve nevesty ,no maš sa na čo tešit atd.V tomto by som nehladala odsudzovanie dievčat.Dokonca v mojom okoli si prave vačšina praje baby a ak ma jednu tak chcu aj druhu.Vraj sa s chlapcom nechcu trapit ☹

filipal
autor
22. lis 2010

@kaja73 to ze sa natrapis s tymi dvoma nevestami??? 😀

eaka
22. lis 2010

áno @bodka70 chápeme sa, ďakujem za dovysvetlenie, je možné, že to je naozaj tak, že to berie ako samozrejmosť do určitej úrovne vývinu, kým si uvedomí, že haló, tu niečo nehrá, toto nie je spravodlivé, Ty si to rozobrala z pohľadu dieťaťa, ja rodiča a inštitúcie, ale z predchádzajúcich príspevkov bolo vidieť, že téma Ti nie je nová a vieš o čom... 😉

čau @filipal moderátorka 🙂 usmerňuj nás 🙂

kaja73
22. lis 2010

@filipal Ano.Ide o vztah svokra -nevesta.Aj tu na koniku najdeš take forum.Stažuju sa tam nevesty na svokry.Takže aj na mna sa možno dve take budu stažovat. 😀

filipal
autor
22. lis 2010

@eaka dik, jasne!!! moderatorka....nejako mi ten vyraz nestimoval....
pravdu povediac o tyranych zenach vela neviem. skoda, ze sem do temy neskoci nejaky odbornik na tuto temu...
nevies sa k tejto veci nejako polstranovo vyjadrit?

kaja73
22. lis 2010

@filipal Teraz som si uvedomila, čo si napisala-to" natrapiš" bolo myslene na vychovu dvoch synov a to" maš sa na čo tešit" na nevesty 😀 Aspon tak ma strašia niektori v mojom okoli.

eaka
22. lis 2010

@kaja73 no našťastie u nás sa to už trošku umúdruje, že sa pohlavie dieťatka až tak nerieši, ale aj tam sa dá polemizovať, či je to len v našich kruhoch, ako spomenula napríklad @filipal, tak nevzdelané okrajové sociálne skupiny stále ženu porodiacu dievčatko odsudzujú za "zlyhanie" (je na kratšiu poddebatku, kto vlastne "zlyháva", keď sa narodí to alebo ono pohlavie, teda kto za to vlastne môže 😉 áno viem, že chromozóm určujúci pohlavie dieťatka nesie spermia, ale sú teórie o rôznych vplyvoch na to, ktorá spermia sa do vajíčka dostane... 😉 )

eaka
22. lis 2010

@filipal xi..pekne si si rypla... stručnosti sa ešte musím učiť 😉 je veda napísať málo a povedať pritom veľa 😉

filipal
autor
22. lis 2010

@eaka nieeee, to vobec nebolo myslene ironicky....prave naopak, myslela som, ze tema tyrane zeny, domace nasilie a pod. by chcela nejaky obsiahlejsi, uvodny prispevok...ze ci sa toho nechces ujat?

@kaja73 😀 😀

a este Eaka, asi by si sa natrapila, keby si chcela aby dotycny chlapik pochopil, co je chromozom....
to je prave ta tragedia, ze vela biedy a utrpenia plynie z nevzdelanosti....

kaja73
22. lis 2010

@eaka Praveže sa rieši a to u nas konkretne,že skoda že maš dvoch synov.Od svokry to počuvam takmer denne a okolie tiž dost blbo reaguje,ked poviem,že mam dvoch chlapcov.Mna to už fakt stve a vytača.Ja ich milujem oboch nadovšetkona svete.Jednoducho tu v mojom okoli je praveže kult dievčata.

eaka
22. lis 2010

ja som napríklad nadšeným zástancom teórie, podľa ktorej voľba pohlavia dieťatka je na vajíčku a na tom, ktorú spermiu "do seba pustí" 😉 len podľa mňa, keď si vajíčko vyberie Xovú spermiu, nie je to zlyhanie 😀

filipal
autor
22. lis 2010

@eaka len prosim ta nechod robit prednasku s touto teoriou do romskych osad..... 😝 😅

prepacte trochu nemiestny humor....

mimkao
22. lis 2010

eaka, dúfam, že sa ti uľavilo, keď si si ešte trošku mohla rýpnuť. 😀

eaka
22. lis 2010

@mimkao chodím na diskusné fórum, aby som tu diskutovala a vyjadrovala sa k príspevkom... ja nič smerom k Tebe nemyslím v zlom, myslím si, že vôbec nie si podriadená a myslím si, ako som už spomenula, že celá vášnivá debata vznikla z veľkej časti na nepochopení a nesprávnom použití určitých pojmov... ja som za Teba rada, že máš rodinu, v ktorej si spokojná a prajem Ti to! Som rada, že máš kopec detí a si s nimi šťastná a ani domácnosť Ťa neobmedzuje a nedeptá a všetko u Vás klape ku všeobecnej spokojnosti. Moja psychická pohoda ani vzdialene nezávisí od toho, či Ti niečo napíšem alebo nie a ako to Ty budeš vnímať 🙂

eaka
22. lis 2010

@filipal, to určite nehrozí...

eaka
22. lis 2010

@kaja73 to fakt, si niekto dovolí Ti do očí povedať? niektorí ľudia sú neskutoční... mne zase minule jedna mamina (úplne z iného súdka, sorry) zase povedala, že som precitlivená, keď som svoju dcéru bránila pred jej malou agresorkou, ktorá na ňu útočila... nad niektorými fakt len mávnuť rukou, lebo škoda si "drať hubu"

mimkao
22. lis 2010

eaka, tak to som rada, lebo so mnou také príspevky nič nerobia. Cekovo nie som vhodný "parťák" na hádanie, kedže som rodený flegmatik. Tak ti prajem pekný deň, a ďakujem, že sa so mnou tak úúúúprimne tešíš z mojej rodinky. 🤐 🙂 😀
A na záver, som rada, že som sa čo-to viacej dozvedela o feminizme. Aj keď sa feministkou nikdy nestanem, ale už aspoň nebudem hovoriť(písať) že je to choré. A držím palce ženám, ktoré bojujú za týrane a znevažované ženy. To si cením. 😵

bodka70
22. lis 2010

@mimkao , palec hore (administrátor, chýbajú smailíky 😀) , hlavne za tie tvoje 2 posledné vety, aspoň vidno, že takéto diskusie majú zmysel.