Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

eaka
30. lis 2010

a ja pozerám, že sme tu akosi zaspali... 🙂 tak ja dávam do pléna reklamu, ktorú som pred chvíľou počula v rádiu 😉 nie je to taká závažná téma, ako tá, čo bola diskutovaná doteraz, nepamätám presne, ako začínala, ale skúsim zreprodukovať... "Aká bude reakcia, ak svojej žene kúpite na Vianoce XY?", nasleduje taká slabá radosť že "jeej", "Aká však bude jej reakcia, ak jej kúpite umývačku riadu značky ABC.. .. ..!!!" JEEEJ... no takže... akože ďakujem pekne, keď je nakupované zariadenie domácnosti a klasifikuje sa ako narodeninový/vianočný "darček" pre manželku (lebo však JEJ to uľahčuje život - vykonávanie prác určených jej), darčeky typu rôznych kuchynských robotov (snáď okrem tých krásnych dizajnových kávovarov 😉 ), vysávačov, žehličiek, nový šporák, varechy, chňapky... 😉

eaka
30. lis 2010

takže bola tá reklama zase, ten prvý darček bola "chňapka", ten zvuk po prvom darčeku bol skôr odmietavý (ako obecenstvo)...

sharlotta
30. lis 2010

@eaka hej, aj ja som sa nad tym pozastavila...My obidvaja rovnako neznasame umyvanie riadu, takze u nas obidvoch by sa tento darcek stretol s nadsenim. 😀 Ale my mame vsetko podelene, co sa domacich prac tyka. U nas sa prace nedelia na zenske a muzske. Ja som hned na zaciatku povedala, ze sluzku zadarmo nikomu robit nebudem a u nas nejde o ziadne "pomahanie" v domacnosti, ale 50:50. Teda, ja som aj tak viac na poriadok, takze ked ma chyti pracovny zapal, tak idem jak pila a najradsej som,ked mi vtedy nikto nezavadzia. Ale moj muz nema tuleniu chorobu a robi vsetko, co treba.

A este jedna tema na rozprudenie diskusie, resp. prehodenie listu...V EU sa prijalo ustanovenie, ze v obchodnom a oficialnom styku sa vzdy pouziva oslovenie pani, pretoze oslovenie "slecna" zasahuje do sukromia osoby a znizuje vaznost a postavenie zeny, kede pri osloveni "slecna" posobi neskusenejsie a menej kvalifikovane. To sa mi paci...Inak ja osobne neznasam oslovenie "slecna" specialne od cudzich ludi ako napr. casnici a vratnicky a pod.

bodka70
30. lis 2010

@eaka , to je tá predstava o žene s troma K - Kinder, Kuche, Kirche (deti, kuchyňa, kostol) 😠 😝

eaka
30. lis 2010

@sharlotta to som sa tiež dozvedela tu v robote, keď som spomenula, že "ona je tuším ešte slečna", keď som si nebola istá, ako dotyčnú osloviť a klient ma upozornil, že v profesionálnom styku sa vždy používa "pani". Nebolo to s tým vysvetlením, ktoré si pripojila Ty, ani mi to nepovedal v takom kontexte, že EU zaviedla takého ustanovenie..ale že taká je v týchto kruhoch prax, alebo taký je protokol, takže som to brala tak, že to takto norm.funguje... ak je to potvrdené ešte aj oficiálne, tak o to lepšie... inak mne oslovenie slečna nejak nevadí, znie mi mladšie 😉 ale tento rozdiel (mladý pán, pán, slečna, pani)

@bodka70 tak to som ešte nepočula o tých troch K

bodka70
30. lis 2010

@eaka , to pochádza z nemčiny - takto si predstavovali nemeckí pastori v minulom aj v predchádzajúcich storočiach jediný vhodný "priestor" pre realizáciu ženy. 😉

eaka
30. lis 2010

ešte ma na K napadá jedna oblasť realizácie, už sme ju tu preberali... 😉

bodka70
30. lis 2010

@eaka , že pozor zákruta? 😀

sharlotta
30. lis 2010

@eaka ja osobne by som oslovenie slecna bud uplne zrusila, alebo pouzivala tak max. do 20. Preco muzi nemaju zvlast oslovenie pre slobodneho a zenateho? Ja hlavne neznasam oslovenie "slecna" s tym takym podtonom ze "zasran"... Raz ked som chodila ucit do jednej firmy, tak ma na odchode vratnicka okrikla, ze "slecna, nabuduce vas nepustim dnu" a ja na nu, ze "a to akoze preco?" ..."no len tak sa tu nechodi hore-dole a ani sa pozdravit neviete.... " Pritom ked som isla okolo som jej aj pozdravila, aj som povedala kam idem, do ktorej firmy a kedze som tam uz ucila 2 mesiace nepokladala som za potrebne jej ukazovat este aj OP, len ona sa vtedy tam s niekym bavila....takze ma zrejme nepocula. Tak ma vtedy vytocila, ze som jej povedala, ze nie som slecna, ale pani a ked ma bude chciet nabuduce oslovit, nech ma laskavo oslovuje "pani magisterka", lebo inak ja nebudem na nu reagovat. Si myslela, ze mam asi 18, alebo co. 😠

bodka70
30. lis 2010

@sharlotta , prečo muži nemajú osobitné oslovenie pre ženatého a slobodného? Zrejme to súvisí s hlboko zakorenenou predstavou, že ženatý muž má právo pokračovať ďalej v takom živote, ako bol zvyknutý, zatiaľ čo pre ženu znamená (znamenal) vydaj úplnú zmenu statusu, životného štýlu, povinností.
Paradoxne väčšina vtipov a anekdôt k manželstvu smeruje k ľutovaniu muža, ktorý prichádza o "slobodu", bude "pod papučou" a podobne, v realite však o túto slobodu prichádza žena. Všeobecné predstavy sú, že žena by si mala prestať "užívať", mala by sa "starať" o domácnosť, manžela, byť "dobrou matkou", obetovať sa atď.

sharlotta
30. lis 2010

@bodka70 ja viem...to bola viac-menej recnicka otazka. 😉 Ja som feministka snad od narodenia. Este by som povedala, ze ked som bola mladsia, bola som ovela radikalnejsia. Milujem reci typu:"Keby si sa narodila v arabskej krajine, tak by si drzala hubu a krok..." resp. v inej dobe...Ja som ale presvedcena, ze by som aj tak bola feministka, pretoze ja si pamatam, ze uz v skolke sa mi vela veci nepacilo a pytala som sa mamy, ze preco to tak je a odmitala som sa podla toho riadit. A najradsej mam vety typu:"Keby si nemala takeho dobreho muza..." alebo "Mozes byt rada, ze si si vzala takeho muza..." Ale ved ja som sa nevydavala zo zufalstva, ze musim mat nejakeho (hocakeho) chlapa. Clovek si predsa vybera. keby nebol normalny, tak si ho nevezmem. A milujem reakciu muzov na to, ze som si nechala svoje meno, ze "Ja by som ti to nedovolil." Preco by mi mal niekto dovolovat, ako sa ja budem volat?

eaka
30. lis 2010

@sharlotta no vidíš, tak mne to ten môj nedovolil a tak sme sa ani nevzali, lebo som si nechcela zmeniť priezvisko... 😀
a tá zmena slečna-pani a neexistencia takejto dvojice výrazov pre mužov bude mať niečo spoločné s tým, že mužovi sa status ani žiadne práva ženbou nemenili, kým žene vlastne áno... hoci... najprv bola majetkom svojho otca a potom manžela... výhra... v tej dobe mohli ženy byť vďačné, že sa im pritrafil dobrý manžel, pretože do "chomúta" šla tak či tak, mohla len dúfať, že muž bude trošku normálny (čo je normálne?? 😉 ), dnes môžeš byť tiež rada, že si nájdeš dobrého, lebo ich je ako šafránu 🙂

sharlotta
30. lis 2010

@eaka no ved, aj ja by som to tak riesila...proste by som si ho nevzala. Nie som odkazana na to, aby mi niekto "dovoloval" a urcoval, ako sa mam volat. Moja svokra mi povedala, ze sa bude za mna modlit, aby som prijala ich priezvisko. 😀 Ona ma celkom dobre hlasky niekedy...zije uplne niekde inde, vo svojom fanatickom svete a dava mi dobre rady do zivota, ako muzi maju radi, ked sa im zena podriaduje a taaaak.My sme pred svadbou spolu chodili a byvali 4 roky, velmi dobre vedel do coho ide a moj muz je rad, ze nie som ovca, ale rovnocenny pratner a nie ako jeho mama.

bodka70
30. lis 2010

@sharlotta , ja viem, že ty vieš, ale šák možno to číta aj niekto, čo nevie. 😉
Inak podobné pocity som v detstve mala aj ja, len som samozrejme nevedela, že sa to volá feminizmus 😉. Napr. keď som sa s nejakým chlapčekom rozprávala, tak keď prišla reč na rozdiely medzi dievčatkami a chlapcami, tak mi každý chlapec povedal, že by nikdy nechcel byť dievčaťom. Nešlo ani o to vyhlásenie (veď napokon je v poriadku, ak je človek spokojný s pohlavím, ktoré má 🙂 ) , ale ten pohrdavý tón, akým to povedal. Ja som sa ako dievča cítila byť OK, nechápala som, čo je na tom také podradné, byť dievčaťom.
Ako keď sa modlia židovskí muži a na konci motlidby vždy nezabudnú na vetu: "a ďakujem ti Bože, že si ma neurobil ženou".

eaka
30. lis 2010

ja si každý večer vravím, že ďakujem bože, že SOM ženou! a v ich kultúre sa tomu dodatku k modlitbe ani nedivím, vedia, o čo všetko by ako ženy boli ukrátení!!!

sharlotta
30. lis 2010

@bodka70 ja som napr. nechapala preco dievcata pri nahanacke v skolke bezia len tak akoze...a nechaju sa chytit. Ja som bezala rychlejsie, ako akykolvek chlapec a vyliezt tak vysoko na strom, ako som vedela ja nevedel nikto. 😝 Dodnes si pamatam, ako som mala 6 a bola som skoro pri spici a nikto za mnou nevedel a 3 chalani stali dole a hnevali sa, ze mam hned zliezt a ja som im hovorila, ze nech si pridu po mna, ked su frajeri 😀 😝 A neznasala som, ked som sa nemohla s bratom a jeho kamaratmi hrat na ninjov s odvovodnenim, ze som dievca. 😠 A dalsie taketo veci...A ked sme boli na ZS, tak to uz zacinalo take pubertalne harasenie a chlapci chytali dievcata a obchytkavali ich. Na mna to skusil len raz jeden a normalne som ho dokopala a uz sa ma potom nikto nedotkol. Skonstatovali, ze ja nie som normalna a ja som bola rada, ze mam pokoj. 😝

Asi pred 8 romki som bola u jednej vestice a len som si sadla a ta mi zacala rozpravat, ze "Vy ste v minulych zivotoch boli chlap, vacsinou bohaty a v tomto zivote ste naschval zenou. Vasou ulohou v tomto zivote je prijat rolu zeny." Skoro mi oci vypadli z jamiek...No, kazdopadne sa mi to asi v tomto zivote nepodari... 😝

eaka
30. lis 2010

@sharlotta ak by to bola pravda, že si naschvál ženou, aby si mohla prijať rolu ženy (asi si bola veľmi arogantný a machistický chlap 😉 ), tak Ťa mali poslať do nejakej saudskej arábie či akej pr... a nie na pokrokové Slovensko 😀

eaka
30. lis 2010

@sharlotta a rolu ženy si predsa už prijala, 16.2 porodíš a privedieš na tento svet ďalšiu úžasnú ženu 😀

sharlotta
30. lis 2010

@eaka asi som nebola az taky zly chlap... 😀 Mozno som bola taky Picasso... 😉 No v Saudskej Arabii by som asi nemala dlhu zivotnost... 😅 resp. by som urobila vsetko preto, aby som zdrhla do Europy. Joj...Arabov nespominajme, lebo sa mi nozik vo vrecku otvara... 😠

sharlotta
30. lis 2010

@eaka Dakujem 😉 No, mam trosku problem sa s tym vsetkym vysporiadat...ale tesim sa a dufam, ze z nej bude uzasna zena. Bude mat tu spravnu vychovu 😀

eaka
30. lis 2010

podriadená puťka z nej určite nebude 😀

bodka70
30. lis 2010

@eaka , ja tiež nie som vydatá, takže mužovo priezvisko nenosím, ale my sme sa ani k téme manželstva ani veľmi nedostali, t.j. ani nepadla otázka typu : aké priezvisko.
Ale neskutočne mi zo začiatku vadili reakcie okolia, keď zistili, že nie sme zobratí, že prečo si ma dotyčný nechce vziať, poprípade sa to rovno spýtali jeho. Mňa sa nikto nepýtal, že prečo si ho nechcem vziať ja - automaticky sa predpokladalo, že teda je to jeho rozhodnutie a od neho to závisí, či sa zoberieme alebo nie.

eaka
30. lis 2010

@bodka70 no veď to je všeobecná predstava, spomeňme "každá žena od 4-6 rokov sníva o veľkej bielej svadbe a o šatách ako princezná", muž je do chomúta dokopaný vydajachtivou slečnou, ktorá chce dosiahnuť jediný "titul", ktorý jej v živote na niečo bude... "pani"... sem sa nehodí ani mrkajúci smajlík...

filipal
autor
30. lis 2010

caute kocky, dnes tu bolo veselo 🙂 🙂 🙂
to asi preto, ze som tu ja nebola! 😀 uz sa polepsim a nebudem sa hadat. 😅

mna vzdy strasne poburilo, ked slobodnu mamicku dehonestujuco nazvali "slecna". este s takym nechutnym podtonom! 🙄 ved podla mna aj bez nariadeni EU 😅 je zena, ktora porodila "pani" ved je matka. nezalezi na tom, ci ma chlapa alebo nie!? nie?
tak isto, zase su v spolocnosti diskriminovane zeny, ktore naopak su vydate, ale nemaju deti. viem, ze to robi len verejna mienka, ale ludia im to davaju pocitit.
tak isto slobodne, starsie zeny. ja ma sesternicu tkz. staru dievku (neznasam ten vyraz a neuznavam ho!!! ) co ta si chudera vytrpi od okolia, kolegyn...ako jej davaju pocitit, ze je nieco (podla nich ) menej....

filipal
autor
30. lis 2010

@sharlotta a nie si ty nahodou chlap? nejaka si moc smela...... 😀

bodka70
30. lis 2010

@filipal , inak mňa vždy zaujímala lingvistická stránka problému, ako sa v jazykových spojeniach a zvratoch prejavuje myslenie a predsudky ľudí.

ja si spomínam na jednu svoju bývalú kolegyňu, keď som kedysi strášne dávno 😅 pracovala na JRD ako pokladníčka, ja som mala vtedy 19 rokov, ona 23 a pre ľudí v dedine mala už status "starej dievky" - niekedy dokonca existovala tzv. "starodievocká daň". Pamätám sa na také jej až zúfalo hysterické správanie, keď sa v okolí objavil nejaký voľný chlap, keď si spomínate na film "Slunce, seno, jahody" - tak tam bola tá nosatá herečka s trvalou, neviem si spomenúť na jej meno - tak presne ten typ. Proste skončila VŠ - mladá šikovná baba - ale pre okolie bola tá "neschopná" či menejcenná, lebo nebola vydatá a nemala chlapa. A aj do mňa vtedy hučali, že mi nájdu nejakého poriadneho "chlopa" 😉. Ako sa to na východe hovorí: "nemaš chlopa, nemaš pravdy!" 😠

Teraz je ten vek hodne posunutý smerom hore, kedy sa ešte považuje za OK, keď je dievča slobodné, celkove ten postoj, hlavne v meste je už iný, i keď princíp zostáva rovnaký.

sharlotta
1. pro 2010

@filipal dusou zrejme... 😉 Ci?

@bodka70 "nemas chlpoa, nemas pravdy" - to sme si s kamaratkou casto hovorievali...a dodnes to tak funguje. Kamaratka je doteraz slobodna a ani sa nejak nechysta vydavat, je vzdelana, uziva si, vela cestuje...teraz si robi doktorat a od okolia nic ine nepocuva, len kedy si uz konecne najde chlapa. 😕

filipal
autor
1. pro 2010

@bodka70 ta starodievocka a staromladenecka dan bola od 25 rokov. preto sa aj niektori chlapi - skupani vtedy ozenili!

a ako to s tou kolegynou dopadlo?

@sharlotta a kedy??? 😀 😀 😀

bodka70
1. pro 2010

@filipal , bohvie - ja už tam dávno nerobím, ale predpokladám, že o 10 rokov, keď už mala 33 sa už považovala za mladicu, ktorá má na vydaj čas 😀.
ja som to zažila v pôrodnici, keď som bola s prvou dcérkou, mala som 30 rokov a bola som na izbe najstaršia a považovaná za "starorodičku" . Keď som ako 33-ročná bola znova v pôrodnici, tak nastal posun, to už som bola "mladica", lebo som bola najmladšia na izbe 😀.

jazminn
1. pro 2010

môžem sa pridať? ja mám 46 a 6-ročnú dcéru, a mám problém s tým, že si pripadám stará na také dieťa.
Už som aj rozmýšľala, že pôjdem k psychologovi-trochu porozprávať ako na to, už si pripadám úplne posadnutá tým,
ako chce vyzerať mlado?!