Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

kaja73
10. pro 2010

@bodka70 To čo popisuješ ako "topanky" sa vola technika "otvorenych dveri " a je sučastou asertivnej komunikacie.Prijmaš kritiku,každu pravdu, ktora je v nej obsiahnuta a nedavaš druhemu priestor na dalši utok.Partner očakava naraz, akoby do dveri,ale ty ich sama otvoriš a ,on len preleti .V podstate pada na hubu 😝 Napr-ty si ale hlupa.Tvoja reakcia,pri tejto technike je niečo v štyle: no,ano v porovnani s Einšteinom som.(tak sa piše Einstein?)Snad 😀

bodka70
10. pro 2010

@kaja73 , no vidíš, ani som nevedela, že to má nejaké "oficiálne" pomenovanie. 😀.

Ale v podstate toto pomáha len vtedy, ak tá komunikácia viazne v podstate nevedome, nie naschvál. Ak napríklad v detstve s dieťaťom rodičia manipulujú, alebo ho príliš kritizujú, tak si voči tomu vytvorí určitú obranu (a najlepšia obrana je útok, že 😉) a toto potom nevedomky skúša aj na svojho partnera, lebo ináč to ani nevie.

kaja73
10. pro 2010

@bodka70 nielen vtedy pomaha,ale aj ked ti niekto zamerne chce ubližit,alebo ak sa jedna o človeka s ktorym na danu temu nechceš komunikovat,popripade ti nestoji za namahu.

bodka70
10. pro 2010

@kaja73 , ja som to myslela v zmysle zlepšenia celkového vzťahu. Ak ti chce niekto zámerne ublížiť, tak mu síce takýmto jednaním zoberieš "vietor z plachiet", ale váš celkový vzťah sa tým nezlepší, v tom zmysle, aby dvaja ľudia sa začali navzájom chápať, rozumieť si.

kaja73
11. pro 2010

@bodka70 ja ti rozumiem 🙂 ,len som chcela povedat,že sa to da použivat niele v partnerskom vztahu,ale aj bežne v komunikacii s ludmi na ktorych ti až tak nezaleži,alebo su ti totalne ukradnuty.napr.daky kolega,ktoreho nemusiš atd.Ty to použivaš ako sebaukludnujuci sposob komunikacie,aby si predišla hadke a možno sa aj zamyslela nad sebou,ale da sa to použit aj s inym cielom,ked ti na vztahu s dotyčnou osobou nezaleži,pretože ti je v podstate cudzia-nejedna sa o blizkeho človeka.

dadis
11. pro 2010

@bodka70 dakujem 😉 inak problem s tym kritizovanim, mame aj my...ja stale mojmu muzovi hovorim, ze ked chce nieco na mne kritizovat, nech to robi technikou "hamburger" pochvala-kritika-pochvala, pretoze mna sa jeho kritika neskutocne dotyka (az tak, ze som uz na kritiku uplne alergicka), najma teraz na materskej...v praci som bola zvyknuta na hodnotiace rozhovory s mojim sefom na mesacnej pravidelnosti...vedela som, kde mam pridat, kde je so mnou nadmieru spokojny, kde stagnujem a ake budem mat odmeny 😀 ...teraz uz tri roky si musim kazdu pochvalu vypytat a na kritiku uz vlastne ani neviem inak reagovat, nez podrazdenim...pri rozhovore to vzdy chape, vieme aj z coho to prameni, ale aj tak tato oblast v realnom zivote stale skripe...ale asi vyskusam tie otvorene dvere, ci topanky, alebo si to nazvem "otvorene topanky", pretoze uz pochybujem, ze niektore stereotypy donesene z domu sa daju zmenit...skusim teda zmenit seba, lebo viem, ze tiez nie je prijemne zit doma s vecne "ofucanou" a vecne "frflajucim" 😀 😀 😀

kubaka
11. pro 2010

@bodka70 tak to je úplně přesně, tohle teď řešíme v poradně. Problém je, že celá léta jsem si toto nebrala "osobně", uvědomovala jsem si, že je všechna ta kritika a nespokojenost z jeho strany zástupný problém, jeho problém, vztek, projevy deprese, kterou teď konečně léčí. Ale teď mi došla trpělivost, už mě to nebaví ho omlouvat.
Včera už jsem tam fakt vybouchla, jak se mi to za léta na terapii nikdy nestalo. Vždycky jsem byla poslušný spolupracující klient, teď jsem rebel. (musím říct, že částečně to asi bylo těmi kortikoidy, absťákem ze snížení, ještě jsem musela vysadit jeden druh AD, stres z podnikání, dítě nemocné na krku celý den, tahám ho všude s sebou, pač musím objet švadleny, dojet pro materiál, poštu a ke všemu si pořád odmrazovat zamrzlé autíčko a odhazovat si cestu z parkoviště, abych vyjela. tohle on vůbec neřeší a nevnímá)
Když mi tam ale opět ( už po sté) řekne, že má u mě pocit, že jsem jako má matka, které by "ani okusování nehtů na nohou nebylo dost dobré", že mi nic není dost dobré, a to v kontextu toho, že máti před měsíce po ročním komatu zemřela, tak to beru jako sprostou podpásovku, bezohlednost. S máti jsme měli od mých 20 špatné vztahy, vlastně žádné, zlé, rozešly jsme se, přišla jsem o matku už před dvaceti lety. Já MM před ní vždycky bránila. A on mě bude pořád s ní srovnávat. To v téhle své fyzické a psychické situaci prostě už nedokážu nebrat osobně. Z mé matky je pixla popela a já pořád budu konfrontovaná s jejím stínem? Není to sprosté?? Jak může manžel takhle mluvit o své manželce? 😒

eaka
11. pro 2010

@dadis kde ste zlyhali? veď muž Ti to povedal, mala si mu to povedať včera... 😉

dadis
11. pro 2010

@eaka vyzera to tak, ze mas pravdu 😉

filipal
autor
17. pro 2010

ahojte dievcata 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂
co mate nove? asi velmi nestihate, ze?

bodka70
17. pro 2010

@filipal , ahoj. To vieš, už začína ten predvianočný zhon, darčeky už našťastie mám kúpené, ešte plánujem nejakú vlastnú tvorbu - darčeky a ešte kreslím pred vianocami nejaké portréty, čo pár ľudí chcelo odo mňa ako darček pod stromček.
Dnes máme prvé stretnutie žien, čo budeme robiť predstavenie "Monológy vagíny", tak potom o tom niečo poreferujem, prestavenia budú 14.2.2011, tak už teraz srdečne pozývam, kto ste z okolia Košíc a Prešova, potom hodím aj plagát k predstaveniu, keď už bude vytlačený.

filipal
autor
17. pro 2010

@bodka70 jeeej, kreslis portrety? to je pekne! aj hras divadlo...zijes zaujimavo, uzitocne.
ja som piekla s neterkou medovnicky a vyrabala nejake vlastne ozdoby. nejako nemam predvianocny zhon, nechcem si pokazit tento cas, tak nerobim nic navyse. ziadne upratovanie....ani nahananie.
chcem vytvorit tento rok uplnu pohodu.

fem
17. pro 2010

@filipal
@bodka70 chybali ste mi, filipal to je hrozne mile, ze si upustila od tlaku smerom k pohode, dobra inspiracia

bodka70
17. pro 2010

@fem , dlho si sa tu neukázala 😉
@filipal , hej, občas niečo kreslím, ved ked chceš, pozri sa na stránku www.umeleckediela.sk, pod autorom: Božena Kolesárová 😉 .

Dnes sme mali akurát prvé stretnútie "Vagín" 😀 , keď chcete byť v obraze, o čom je reč. Stačí dať do vyhľadávača "V-day", alebo "Eve Ensler". Budeme koncom februára vystupovať v Prešove a v Košiciach, časť výťažku z predstavenia pôjde pre Fenestru, časť pre centrum pre týrané ženy v Prešove.
Už som jedno takéto predstavenie robila, spolu s ďalšími 6 ženami. Je to veľmi silné predstavenie a veľmi silné príbehy, hlavne tie o násilí, je to taká "cesta do hlubin ženské duše" 😉 .

Ináč, čo sa týka predvianočného upratovania, to u mňa nehrozí. Moje okná plačú, aby som ich umyla, ale ja ich pekne zakryjem vianočnými ozdobami 🙂.

kaja73
18. pro 2010

@bodka70 pekne kresby 😉 Si šikulka.

filipal
autor
18. pro 2010

@bodka70 jeeeej, ty si sikulka! vsestranne nadana! 🙂 🙂 🙂
ja tiez malujem. ale skor abstrakty. ach, az teraz som si vsimla ze si sikulka aj podla Kaji. 😅
tak to mas 2 krat (mazat to uz nebudem) 😅

@fem aj ty nam chybas! asi mas toho vela.....vsak sa tu niekedy stav, na virtualnu kavicku. uvarim. 😵

bodka70
18. pro 2010

dievčatá mi náhle ochoreli, tak sa zastavím neskôr, Soňa teplotuje celý deň s 39,5 horúčkami 😒

filipal
autor
18. pro 2010

@bodka70 ☹ ☹ ☹ do Vianoc sa urcite vykuriruju....

filipal
autor
23. pro 2010

mile moje. prajem vam pokojne a krasne Vianoce. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

bodka70
25. pro 2010

@filipal , ďakujeme - ja nejako nie som na také tie vianočné básničky 😉, mne to nejde také to veršovanie, tak len tak obyčajne - všetko dobré a šťastné a veselé 😅.
U nás všetko v pohode, až na nejaké drobnosti, deti sa tešili, darčeky myslím každému "ježiško" utrafil, ale aj tak ma už z toho tlaku večer začala bolieť hlava, bola som rada, že je už po 😉.

filipal
autor
25. pro 2010

@bodka70 ja podobne....vsetko prebehlo celkom dobre, ale mne zostalo vecer tak zle...(nie zeby som vela pojedla)
isla som si skor lahnut a tiez som bola rada, ze je uz po.
dnes mame odpocinok, ale zajtra k nam pride cela rodina na morku. to bude dalsia zatazkavajuca skuska.



bodka70
6. led 2011

@filipal , nejako tu zamrzla diskusia 😒 . Ja som mala tieto sviatky dosť rozbroje s partnerom, všetky moje rady, čo som tu dávala, išli do hája 😠 . Asi som ho tu príliš prechválila. Celkove on je dosť komplikovaná povaha, je strašne náročný a prísny na seba aj na ostatných so sklonom k panovačnosti a ja som skôr pohoďáčka, čo chce mať hlavne svoj kľud, slobodu a priestor a nestresovať sa pre drobnosti, ako je neuprataný byt, nedokončené veci a tak podobne.
To je potom občas ťažká komunikácia. 😉

filipal
autor
6. led 2011

@bodka70 och, to mi je luto ☹
vraj najviac konfliktov vznika cez sviatky, ked su ludia konecne spolu.
pre mna je to tiez zatazove obdobie a musim sa krotit, aby som nebola neprijemna a neprilievala olej do ohna, tiez citim niekedy strasne napatie..
normalne cielene predychavam, aby som nevyskocila.
tie rozpory v upratovani, udrziavani domacnosti su neprijemne, ale v podstate dost pochopitelne. kazdy mame inu predstavu a radi by sme si ju presadili. potom je ten "pohodak" alebo miernejsii z paru znevyhodneny.
a chces s tym aj nieco robit? alebo len tak si sa prisla vyzalovat?

bodka70
7. led 2011

@filipal , ja s tým niečo robím v podstate sústavne, stále si tak nejako medzi sebou vyhraňujeme hranice, pokiaľ kto môže ísť, ale občas ma už ten "boj" unavuje a odoberá mi sily na iné veci a bola by som rada, keby to išlo aj bez toho "boja". Ja mám o týchto veciach dosť načítané a naštudované, myslím tie vzťahové veci, vplyvy detstva, dedičnosti atď. - niekedy je to možno až na škodu, že až príliš chápem čo ovplyvňuje moje správanie, správanie môjho partnera...Ale niekedy ani hlboké pochopenie nedokáže pomôcť veci vyriešiť.
A potom sú tu ešte naše deti. Koľkokrát by som to už možno vzdala, človek má niekedy tendenciu ísť tou "ľahšou" cestou, t.j. iba sa uraziť, hodiť všetko za hlavu, povedať si: kašlem na teba, nebudem to už znášať a idem od teba preč!. Ale kvôli deťom to nevzdávam. Môj priateľ nie je partner, s ktorým sa nedá žiť, s deťmi má super vzťah a v podstate aj medzi nami je hlboký citový vzťah. Ale obaja sme dosť poznačený našou minulosťou, ja sama som dlhé roky mala čo robiť sama so sebou, kým som si "vyliečila" svoje problémy, svoje blbé reakcie. A partner si zo svojej rodiny doniesol svoje komplexy, svojich "kostlivcov v skrini" a nie vždy už mám síl riešiť aj jeho problémy.

hupcza
13. led 2011

tak já nějak nevím, jestli jsem a nebo nejsem feministka 🙂

10 let jsme pracovala na vedoucích pozicích v mužském kolektivu, vydělávala peníze, o kterých se většině pánů ani nesní ...
ale když jsen nastupovala, vždy jsem si všimla pohledů typu "no tak se ukaž" - ona mladá bloncka s culíkem v džínách a tričku asi není typický prototyp manažera ....ale musím říct, že se mi vždy podařilo během několika týdnů zapadnout a i ty největší mužské skeptiky dostat na svou stranu
takže si říkám, když to dám já, tak co by ne ty ostatní ....
je teda problém v ženských, ve společnosti ....a nebo nikde a jen se tvoří pseudoproblém

teď jsem doma - mám dvě úúúúžasné děti, vařím, peču, uklízím, zdobím dům, okopávám zahrádku a je mi fajn (pracovní cíle odbyty, za těch pár let jsem dosáhla všeho, co jsem chtěla a vlastně i něčeho navíc) ....
vlastně i trošku pracuju - ale jen s dětma - neměla bych sílu, dát je někomu na hlídání jen proto, že si chci zapracovat 🙂
pracuju, protže chci a baví mě to (nemusím, chlap mě uživí) ...ale zase mám ten luxus, že jsem totálně soběstačná, nejsem s ním , protože mi nic jiného nezbyde, protože bych neměla co jíst ...jsem feministka, když mi to je příjemné?

s chlapem někdy bojujeme (ale čím jsem starší, tím míň se mi do toho chce investovat energii) - jsme každý jiný - totálně rozdílné rodinné zázemí - ale jelikož příklady táhnou, začíná se mi dařit ho dostávat na mou stranu ....někdy jsou sice naše hovory jako bychom mluvili každý jinou řečí, ale co už ...stačí, když se shodneme na zásadním - zbytek nějak splácáme 😀

nevím, jestli jsme a nebo nejsem - ale každopádně se mi oplatilo nevymezovat se proti chlapům, nekecat ...jen dělat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí - a oni se ve valné většině případů chovají tak, jak mi je milo 🙂

bodka70
14. led 2011

@hupcza , to či si feministka alebo nie, nie je až tak podstatné, navyše to presvedčenie často vychádza z toho, čo si pod tým pojmom predstavujeme a predstavy žien i mužov čo je a nie je feminizmus sa často dosť diametrálne líšia.
Ale zareagujem na tvoju vetu, niečo v zmysle: ked to dám ja, tak čo by nie tie ostatné.
V podstate mnohé ženy žijú v predstave, že ak som ja spokojná, ja si to viem zariadiť atď, tak nie je problém v systéme, ale v ženách - keď si to nevedia zariadiť rovnako.

Ja si ten systém predstavujem ako reštauráciu, nikde inde sa nedá najesť, len v reštaurácii.
Vojde do nej muž so ženou, čašník podá každému jedálny lístok. Na tom tvojom je napríklad len brokolica a zemiaková kaša, na mužovom je na výber zo 20 jedál: kurča, knedlík, kapusta, guláš... a aj tie zemiaky a brokolica. Ak máš rada len zemiaky a brokolicu a ostatné jedlá neznášaš, poprípade nie až tak veľmi , tak si spokojná, ješ si svoju brokolicu a zemiaky a nič ti nechýba. A okolo teba sú stoly s inými pármi, kde ženy tiež spokojne chrumkajú brokolicu, všetko je OK. A nemusíš si ani všimnúť, že nejakým ženám tá brokolica nechutí, poprípade by chceli ochutnať aj iné jedlo. Alebo si ich všimneš a povieš si, že je to ich problém, majú sa naučiť jesť brokolicu!
Ak si tie ženy tzv dobre vybrali, tak majú tolerantných a láskavých mužov, ktorí im s radosťou dajú ochutnať ich jedlo, poprípade ti ho dajú, ak si to s nimi vydiskutuješ a vysvetlíš im, že čo ti chýba.
A potom máš iné reštaurácie, kde majú aj ženy na výber podstatne viac jedál, len ceny na tvojom lístku sú o niečo vyššie ako na mužovom a aj čašník je k tebe nejaký menej ochotný a milý ako k mužovi.
A potom máš reštaurácie, kde žena nemá na jedálnom lístku nič a musí čakať a byť vďačná za jedlo, čo jej poskytne muž a sú reštaurácie, kde ženy vôbec nemajú prístup a čakajú vonku pred dverami....

hupcza
14. led 2011

@bodka70: no vidíš ...a já si myslím, že když se toho číšníka slušně zeptám, jestli bych nemohla dostat lístek s větším výběrem, že mi ho donese a ve finále baštím kuře
a osobně mi nevadí si o něj říct, i když asi by to mělo být samozřejmé, že dostaneme stejný lístek
ale na druhou stranu - osobně vlastně ani netoužím po úplně stejném lístku - stačí mi, když se domůžu toho kuřete, na které mám zrovna chuť 🙂
nemyslím si, že ženy mají "vyšší ceny" - myslím, že to je spíše tak, že ženy čekají od života mozaiku (práci, mateřství, přátelé) ...chlapi chtějí jen lovit mamuta (co svět světem stojí) ....takže se zdá, že žena tomu musí dát víc - ale dle mého to je jen jakýsi optický klam

osobně bych právě nechtěla být tím chlapem - celá dlouhá století jen lovil ty mamuty - teď si kdejaká ženská uloví mamuta sama ....tak kde je jeho místo
nad to se po něm chce zapojení se do péče o mláďata a oheň - tohle on neumí
tradiční roli ztrácí (pokud už úplně neztratil) a novou nezvládá (nemá ji zakodovanou, nemá kde brát)

není mi líp jako ženské - mám možnost volby 😉

mamutka
14. led 2011

@hupcza na mamuta mi nesahaj 😎
zlozita tema dievcence, zlozita....
som feministka len preto, ze si na seba zarobim, ze nepotrebujem manzela len preto aby mal kto kupit byt a platit hypo, ...preto, ze som sebestacna? ci preto, ze mi chlap doma povysava, lebo mame taku logiku - robi ten, co ma zrovna volne ruky a stupiditu stylu "zenske/muzske prace" pod strechou nedrzime?
ci bola by som feministka, keby som bojovala ze potraty, lebo je to pravo zien?
ci som babka v systeme, lebo si holim nohy a chcem sa pacit a kazda slusna feministka by ma oplula?
co to potom vlastne je?
to sa snaha o rovnopravnost povazuje za feminizmus, ci ako?
som hold dlho na MD, tak uz mi to nemysli....

bodka70
14. led 2011

@hupcza , no závisí od toho, v ktorej reštaurácii sa spýtaš 😉 . Možno v niektorej by si čašník pomyslel, že slušné ženy by predsa len mali jesť len tú brokolicu 😀 .
A áno, s tým s tebou súhlasím, aj mne je lepšie ako žene - mám pocit tak nejak väčšej možnosti sebarealizácie. A čo sa týka toho mamuta, nevravím, že je to tak všeobecne, ale mnohí muži ako keby stále sedeli na tom svojom mamutovi a nechceli sa ho vzdať a tak nejak si nevšimnú, že život beží ďalej a veci sa menia. A že keby sa s tým mamutom podelili so ženou, mali by obaja z toho života viac.

mamutka
14. led 2011

@bodka70 ale no dievcata.....moju rodinu nechajte na pokoji 😀 😀 😀