Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

berenika39
18. lis 2010

@inkinka já skončila u femme fatale...ale kod ví...asi jen fem🙂))).
@fem nezlobíš se, doufám, že jsme si pohrály s tvým nickem??

fem
18. lis 2010

@berenika39 😀 😀 😀 odhalila si ma

filipal
autor
18. lis 2010

baby, normalne som hrda, ze som zalozila tuto temu! 🙂 🙂 🙂 a ze som vas sem prilakala.
dnes uz nevladzem, zajtra rano vas pridem skontrolovat. 😵

bodka70
18. lis 2010

@fem , presne o tom som premýšľala - ono je relatívne ľahké byť feministkou, ak ste doma sama, alebo máte tolerantného partnera - akonáhle však zo svojími názormi vyrazíte za dvere svojho bytu - skôr či neskôr narazíte. A to nehovorím o prípade, keď partner zdieľa názory typu, žene patrí reťaz ku sporáku a čím kratšia, tým lepšia.

berenika39
18. lis 2010

@fem 😉

fem
18. lis 2010

@filipal nemyslim si, ze potrebujeme biolozku...citala som antropologicke studie prirodnych narodov a mozem ta ubezpecit, ze zeny niektorych narodov, sa staraju o obzivu, tvrdo pracuju a muzi sa staraju o potomstvo...muzi sa zdobia a zeny maju uplne muzsku postavu, cize taku fyziognomiu, ktoru mi povazujeme za vysostne muzsku...
nieco take, ako prirodna predispozicia v pravom slova zmysle nejestvuje...ono je to vzdy nejako kulturne obsadene...ono aj mozog cloveka sa vyvija..takze najma pristupom... (samozrejme pohlavne diferencie su neodstranitelne aj s tym spojene biologicke moznosti, rodenie, kojenie...atd.) ale uz aj sexualne a rodove role su vykonom kultury, akakolvek je

bodka70
18. lis 2010

@filipal , dobrú noc, aj ja už idem spať.

mywiel
18. lis 2010

Ahojte dnes vas uz asi nedocitam, lebo zachvilu idem spat este ma cakaju dve nocné kojenia 😀 Zaujimavo pisete, ja neviem kam sa zaradit som za rovnopravny vztah kde je ucta ale za nejaku radikalnu feministku sa teda nepovazujem, mam muzov rada 😀 😝 a celkom mi vyhovuje, ze si mozem deticky doma uzivat a manzel nosi peniaze domov a zabezpecuje rodinu, pred tym ked sme este nemali deti som tiez robila a teraz mi to na tento cas nechyba, uzivam si tie chvile s mojimi drobcami lebo to tak rychlo uleti a budu zachvilu skolaci. Som vdacna manzelovi, ze sa nemusim natahovat v praci so sprostou séfkou co vkuse len narieka, ze malo zaraba firma a ze treba zvysit performance, sorry zabudam po slovensky. 😀 😝 Je fakt, ze som momentalne zavisla na manzelovi, co sa tyka financii ale viem, ze je to len docasné kym deti budu vacsie a zacnem robit co ma bavi, lebo predtym som mala dni ked som chodila do prace pretoze som musela nie pretoze ma to bavilo. Doma mam tiez dni ked sa mi nechce ani pohnut prstom a manzel vtedy povie treba urobit toto a toto a ja sa nastvem, ze a ja som ten treba ze?
On mi na to povie, no pomozem ti len mi musis povedat, ja zarabam, chodim do prace a ty si chcela byt doma tak niekto to urobit musi, ma pravdu stanovili sme si pravidla a ja som sa teda do prace nehrabala ako som zistila, ze som tehotna. Doma mi je 100x lepsie ako sa stresovat v praci ale je fakt, ze 80% prac doma je na mne, lenze ja si zase kupim co chcem a kedy chcem a manzel mi na to zarobi a nepyta sa kde si tolko minula zase, proste vieme co treba urobit a kazdy to urobi aby bola domacnost funkcna a aby bolo o deti postarané. 😉 Vzdy mi podakuje ked nieco uvarim, lebo ja nerada varim ale za to rada si dam nieco dobré ked to uvari niekto iny. 😀 Som rada, ze si mozem doma urobit co treba kedy chcem, ked nestihnem povysavat nevadi urobim to zajtra alebo napozajtra, za to v praci to a to muselo byt urobené v ten den. Som rada, ze nemusim vstavat do tej tmy a zimy o 6tej rano ako moj manzel ale si mozem doma pospat s detickami. Toto vsetko mi umoznuje manzel, tym ze sa o nas financne stara, tak ja sa proste prinutim a tu veceru mu vzdy uvarim, operiem veci, upracem, aj tak si hovorim, ze mi je sveta zit a mam doma veget. Neskor budem zase robit, lebo treba prispievat a mysliet na dochodok ale to ma cas teraz su mi prednejsie deti.
V manzelstve treba najst zlatu strednu cestu, tak aby obaja partneri vedeli, ze aby rodina fungovala su obaja zodpovedni a dospeli ludia ktori necakaju ze ten druhy to urobi, proste kazdy vie, ze to robime jeden pre druhého a pre nase deti a vazime si to co ten druhy pre tu rodinu robi a do nej prispeje. Ziadna praca nie je ponizujuca praca, je to len praca tak ako prat spinavé ponozky ci sa driet do noci v praci aby séf nepindal, vsetci sa niektory cas trochu obetujeme a zatneme zuby, ale ked vieme pre koho to robime, preco a mame za to ocenenie partnera tak sme vyhrali. Ja si manzela vazim, lebo je to zodpovedny chlap, ktory vie, ze musi urcité veci urobit aj ked sa mu nechce je to proste dospely pristup. No som sa ale rozkecala, tak uz idem spat a zajtra nakuknem. Peknu noc vsetkym.

fem
18. lis 2010

@bodka70 presne zdielam tuto skusenost, aj ja som si myslela, ze sa to nestane, ze nenarazim a hop narazila som...poviem to tak, na to ma upozornila blandik...ze sebavedomie a sebauctu nie su to iste...ze moze jestvovat ista disproporcnost...a je to tak mozem byt hocako sebavedoma, asertivna ale raz narazite na chlapa, ktory vas zrazi dole, zlabilizuje vas, kvoli tomu, ze ste zena (myslim teraz v spolocenskych formach, instituciach)...a to , ze nemam az tak ok sebauctu aj preto, ze som jednoducho vyrastala v tejto muzskej spolocnosti, a v sebe nieco z chybneho muzskeho artikulovania podradnej zenskosti v sebe nosim..ci chcem alebo nie...
cize sebavedomie, sebavedome vystupovanie nas nezachrani..ale vysoka sebauctu...cize aby nikto nedokazal zrazit vasu sebauctu len kvoli tomu, ze ste zena (priklad povie vam chod piect kolace...a vy v tejto chvili skutocne neviete, co povedat, ste zarazena...je to vymyslene ako metafora)...aktualne je to tazke...nie vzdy mame cas premyslat co povieme, ako zareagujeme a pod.

berenika39
18. lis 2010

nevím, ale já to co dělám doma teď na mateřské nedělám kvůli ocenění manžela , dělám to kvůli tomu, abych uspokojila svoje mateřské pudy a vypiplala a vychovala syna. až se tak stane, částečně, zase vyrazím do světa (svého, pracovního, vlastnoručně vybudovaného🙂))). Podle mě je škoda dělat něco proto, aby někdo jiný byl spokojený (tím nemyslím dárky na Vánoce, dobrovolnictví v nemcnici a dárky pro děti v dd), i v rodině by mělo být všechno včetně rozpočtu vyrovnané - a je jedno, jak si předem určíme, kdo se bude jak podílet. Ty role se mohou měnit, ale pořád by měli oba vkládat a oba brát. stejným dílem....jééé to zavání feminismem.

mywiel
18. lis 2010

Chlap co zrazi dolu zenu len pretoze je zena nie je skutocny chlap. 😠 skutocny chlap ma zenu chranit, v prirode je to asi lepsie zariadené. Tento svet aj tak spasi len zena, lebo tolko agresivity co maju v sebe muzi je niekedy neunosné, vojny, jadrové zbrane a iné konflikty maju na svedomi len muzi. 😔 Nastastie nie sme vsetci cierno biely ze a najdu sa aj vynimky.

mywiel
18. lis 2010

@berenika39 presne ja som sa rozhodla pretoze som si chcela uzit deticky a aj rolu matky a byt s nimi ja to tiez nerobim preto aby ma manzel chvalil. 😉 Horsie to maju tie zeny co nemaju na vyber.

berenika39
18. lis 2010

@mywiel jj, jenže mě se zdá, že přece každá žena, když se řítí do rodiny, ví, co chce...nebo spíš co nechce...proč si ženy berou ty nadřazené, přehlížející, přechytralé .....nebo že by každý mladý muž byl dokonalý a pak se najednou e změnil v prevíta? nevím, už jsem stará a nepamatuju si to.

mywiel
18. lis 2010

@berenika39 Neviem poviem ti za 13 rokov ked bude mat manzel 50tku 😀 ci sa zmenil. Moj vie aj sit na sijacom stroji a skracuje mi nohavice ked potrebujem 😀 😝 Ja som si proste nasla muza co ma kvality mojho otca, otec bol vzdy moj hrdina, vzor teda aspon vo vacsine veciach a proste chlap co sa nevie o seba sam postarat, uvarit si, oprat nie je chlap, tak ako ja viem vymenit kolesa na aute, pokosit travnik ci vymalovat kupelnu 😀 Je to dost o kulture ale aj o vzore aky sme mali v rodine ked sme boli deti, ak otecko len sedel na gauci pred futbalom a mamicka ho obskakovala a vsetko upratovala tak sa nedivim, ze zo syna vyrastie chlap co nepohne ani prstom v domacnosti, ale za to moze prave ta mamicka co syncekovi vzdy oprala a upratala mu izbu a manzelovi doniesla ku gaucu este aj papuce, taka zena sa za par rokov zoderie a nik jej pracu neoceni lebo to berie ako automaticku vec, ze vsak je to jej rola.

berenika39
18. lis 2010

no ale to by feminismus mohl postupně zaniknout, protože naši synové už takoví břídilové nebudou a budou se ke svým partnerkám chovat rovnoprávně....doufám....
tak sesfeministky uplatní na jiném poli, než rodinném, no...... 😉

dobrou, končím, padám.

mywiel
18. lis 2010

Manzel je z piatich deti tak keby doma nepomahali tak by sa ich matka mohla aj rotrhat, boli nauceni pomahat a fungovalo to, vsetci pomahali ale je to aj tej kulture povodom na pol Taliani takze rodina je dar a aj drzia velmi pokope, je to pekné, ze v dnesnej dobe si to este vedia ocenit.

mywiel
18. lis 2010

V kazdom pripade sa budem snazit mojim detom vstepit tie hodnoty co mna naucili rodicia a byt aspon z polovice tak dobrym rodicom ako boli moji pre mna. 😉 Dobru uz idem aj ja konecne chrniet. 😀 😉

janulkama
19. lis 2010

@bodka70 tak na tom som sa musela zasmiať-"nevadí miláčik,umyješ ho zajtra" 😀 😀 😀 😀 Tak to by ma nenapadlo povedať,ďakujem za typ 😀

čítala som Vás len tak,zaujímavé niektoré tvrdenia 😉

claudica
19. lis 2010

@filipal Áno, žiaľ je to tak, ešte stále majú ženy strach vzoprieť sa... Práve som to niekde písala - že škoda, že takéto fóra neexistovali pred desiatimi rokmi... vtedy som totižto bola hlúpa, ustráchaná a ponižovaná... Môj bývalý ma dennodenne presviedčal o tom, že som nemožná, hlúpa, škaredá a ja neviem čo všetko...vštepoval mi to toľko, až som tomu sama uverila, a čo bolo najhoršie, robil to pred našimi deťmi.Moje sebavedomie bolo na bode mrazu. Starší syn mal vtedy iba deväť rokov, ale stále sa ma zastal, častokrát radšej nešiel von sa hrať, chcel byť doma, aby otca zbrzdil. Keď si to všimol, išiel aj proti deťom. Došlo to tak ďaleko, až som utiekla s menším synom v náručí a bosá z domu, lebo sa nám vyhrážal.... hrozné veci, neviem to tu napísať. Tri mesiace som bývala u rodičov s deťmi, lebo som sa ho hrozne bála. Konečne som sa rozviedla. Vtedy som pochopila, že argument, že skúsme to vydržať kvôli deťom - neobstojí. Je to bohapustý alibizmus a lož. Práve kvôli deťom to treba veľmi rýchlo ukončiť. Zostať v tom je maximálna nezodpovednosť. Prvých päť rokov som žila sama s chlapcami a bolo nám veľmi dobre....užila som si ich najviac ako sa dalo. Finančne to bolo trošku ťažké, ale tá sloboda, ten kľud, pohoda...to sa nedá opísať. Na chlapov som ani nepomyslela... No ale po piatich rokoch som sa zoznámila s mojím súčasným partnerom, tiež je rozvedený... Začali sme sa stretávať, hodiny klábosiť a smiať sa, zdalo sa mi to až neuveriteľné, že jeden chlap dokáže byť takýto....pozorný, milý, povie to čo si práve myslím, urobí to, čo práve potrebujem.... Priznám sa, že som čakala, kedy sa prebudím, čo sa stane, určite padnem na zadok, lebo toto nemôže existovať.... Odvtedy sme spolu, chalani ho majú radi, majú v ňom skvelého kamaráta.... a ja dúfam, že to takto ostane ešte veeeeľmi dlho.

Písala som to preto, aby som možno niekomu dodala odvahu, sebavedomie...neviem.
Nie som typická feministka v tom pravom slova zmysle, normálnych chlapov obdivujem a uznávam - ale poznám ich teda žalostne málo.... 😅

martina2001
19. lis 2010

@filipal a ty čo robiš? tiež to vyšlo až na reparát 😀

martina2001
19. lis 2010

@bodka70 pri takom názore na ženu ja mám dosť veľkú hubu, aby si ju o mňa otieral spasiteľ ľudstva dáky chudák zakomplexovaný

filipal
autor
19. lis 2010

taaaak, uz som tu 🙂 na chvilku 😉

par veci ma inspirovalo: Fem 🙂 sebaucta, sebavedomie. ked som o tychto hodnotach rozmyslala, tak u mna je vacsia sebaucta ako sebavedomie...jedine comu sa neviem postavit je muzska fyzicka sila. ak ju nejaky chlap pouzije, je to ubohe....ale vela zien cuvne prave pre ten strach.

@berenika39 k otazke preco si zeny beru tych nadradenych.... zalubenost zeny uplne zaslepi. a niektore jednoducho nemaju na vyber. ked su vychovavane despotickym otcom, tuzia odist cim skor z domu a nemaju priestor na dozrievanie, na hladanie samej seba. tehotenstvo je tiez casty dovod....alebo len tradicia: zena by sa mala vydat ( a ziaden normalnejsi nie je naporudzi). ale casti zien jednboducho vyhovuje zobrat si macha, lebo same nemaju o sebe vysoku mienku (to je uz to sebavedomie)....zaujimave, da sa o tejto otazke dost polemizovat...

@claudica blahozelam! a tesim sa 🙂 🙂 🙂
myslis si, ze to cislo - pätina zien je tyrana nie je prehnane?

@martina2001 no vsak !! 😀 a vies ako sa hovori....do tretice vsetko dobre 😅
radsej cely zivot hladat, ako zostavat v omyle 😵

martina2001
19. lis 2010

@filipal jak do tretice? mne stačí aj do dvojice, ja som spokojná s mojím manželom teraz a dnes som prišla nato, že konečne aj čakáme bábo

filipal
autor
19. lis 2010

@martina2001 😀 😀 😀 to bol zart!
ale k tej druhej sprave vsetko NAJ 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

martina2001
19. lis 2010

@filipal dik pekne, konečne po 2rokoch 😉

claudica
19. lis 2010

@filipal tá pätina - nie je to prehnané... Skôr si myslím, že je to žiaľ ešte viac... Ženy sa k tomu nepriznajú, niekedy ani samé pred sebou... to je moja skúsenosť. Ja som bola hrozne hlúpa, snažila som sa jeho chovanie ešte aj ospravedlňovať, že veď je to moja vina...keď ho rozčúlim.... Ja to už odhalím, lebo som to zažila na vlastnej koži. Minule som v potravinách videla takú rodinku, tatko kráčal jak pán kráľ, žena s deťmi za ním, dievčatko voľačo chcelo z regálu, prosilo sa otcovi a ten zrúkol na matku, že jak má vychované decko, matka sa snažila umravniť dcérku, no videla som na nej, že sa cíti trapne... čo môže byť doma za dverami...nechcem ani pomyslieť. A tá žena bola ešte v štádiu strachu a cítila sa vinná... No hrozne som sa cítila, najradšej by som ňou trochu zatriasla, nech sa spamätá a pošle ho voľakde, zakomplexovaného úbohého debila... Prepáčte...
😉

jetta
19. lis 2010

ahojte, tak citala som vas v roznych diskusiach, rada citam vase prispevky a konecne som nasla tuto temu.
rada citam co pisete vela sa da od vas naucit, hlavne preto lebo aj ja mam muza ktory si mysli ze chlapi su viac nez zeny...ale pocitit mi to nedava, sice to povie nahlas a aj mi povie ze ho nepresvedci nic o opaku ze muzi su viac nez zeny ale neda sa s tym nic urobit... tak isto ako som aj zistila nedavno ze moj muz ma velky odpor ku gayom..nechapem to, .. no co uz.. nastastie mne to nedava na javono clovek nikdy nevie..ako sa hovori .. nikdy nehovor nikdy...

filipal
autor
19. lis 2010

@claudica vobec sa neospravedlnuj...to si este pouzila mierne vyrazy.

@jetta v tejto teme si spravne. a mozno postupne prides na to, co to s tvojim muzom je....

miroslava72
19. lis 2010

Ahojte zienky.
Tato tema sa mi paci. Dobre sa to cita,len tak dalej. 🙂

kaja73
19. lis 2010

podla mna, nech su muži akykolvek su hlavne produktom žien.Zena- matka ho vychovava.Takže zaklad, ako niečo zmenit je hlavne v nas ženach,matkach chlapcov.Ak je chlapec vedeny matkou k hodnotam,ktore si ona ako žena ceni,tak to prevezme aj ten chlapec.Iste aj otec ma svoj podiel,ale on je zas taky ako ho viedla jeho matka.A najhoršie pre manželku je, ak ma jej muž problemovy vztah s mamou.Problemovy, nemyslim tym, že ju nema rad,ale že sa neodputal a matka ho nenaučila samostatnosti,dokonca,že si ho prisvojuje už aj ako dospeleho.Dufam, že ma za tento nazor neukamenujete.