Feministky

filipal
18. lis 2010

mile kolegyne 🙂 🙂 🙂 , tiez sa vam zda, ze zeny u nas su stale este skor tie poslusne, povolne, ustrachane osobky, ktore si nehaja svoje prava?
ze sa spravaju malo asertivne? a ze muzi to pekne zneuzivaju?
bola by som rada, keby sa v tejto teme rozprudila ziva diskusia, aby prispievali feministky, ale aj ich odporkyne.... 🙂
podporite moj umysel a zapojite sa do diskusie za pozdvihnutie zenskeho sebavedomia?

mima4
7. srp 2012

@sharlotta ale prave ten postoj je zly. Aspon ja nechcem byt "lepsia" ako muzi, mna to vobec nemotivuje k cinnostiam. Chcem len byt respektovana ako clvoek, clovek citiaci a tuziaci bez ohladu na to... co mam medzi nohami a co mi niekto prisudzuje (vybrane povahove crty atd).

sharlotta
7. srp 2012

@mima4 ved som napisala, ze som bola mala a nerozumela som tomu celkom presne a ze nazory sa mi sformovali az na strednej. Ale zase sa mi zdalo byt nesparavodlive aj to, ze chlapi museli ist na vojnu a bola som za jej zrusenie.

sharlotta
19. srp 2012

Uz davnejsie v spravach ma zaujala reportaz o slobodnych paroch, ktore maju deti aj "bez papiera" a na to nadvazovalo, ze idealny vek na prve dieta je 25 rokov a ze v sucasnosti zeny rodia ovela neskor. Pan odbornik z oblasti sociologie sa vyjadril, ze za to moze ista "emancipacia", kedze zeny sa v sucasnosti chcu rovnat muzom a zarabat tolko, co oni (nehoraznost!). Na to musia dostahnut urcite vzdelanie a prax a az potom maju deti. Tymto by som vas chcela upozorinit, davajte si pozor na tu emancipaciu, to je vam taka pliaga, co sposobuje rozpad tradicnej rodiny a tradicnych hodnot. Zena sa nema co realizovat, zena ma sediet doma, starat sa o domacnost a rodit deti....aby ste vedeli. Okrem ineho financne a zivotne istoty spred 30 rokov su dnes uplne inde, co pan sociolog (odbornik) zreme nepostrehol.

mima4
24. srp 2012

@sharlotta ja som feministka a som za tradicnu rodinu, takze som asi nezapadla do skatulky. 🙂

sharlotta
24. srp 2012

@mima4 co je podla teba tradicna rodina? Lebo ja osobne som za poriadok a pravidla v spolocnosti, cize som za sobas (v mojom ponimani zmluva medzi statom a nami dvoma, oficialne partnerstvo, nieco ako firma). No kazdeho vec, ako sa rozhodne zit. No nezdialem nazor, ze za rozpad tradicnej rodiny moze emancipacia a ze zeny by mali plnit "svoju funkciu" tzn. rodit deti a udrziavat ohen a nie sa niekde vzdelavat a neodaj este realizovat mimo rodiny.

mima4
24. srp 2012

@sharlotta pre mna tradicna rodina, alebo nazvyme to normalna rodina je, ked su dvaja (ten par) zosobaseny, su manzelmi a potom maju v tom manzelstve aj deti.
Nemyslim si taktiez, ze za ropad moze emancipacia zien, tak ako to mysli ten pan, co si pisala, ale jedoznacne emancipacia sposobuje to, ze zeny si zacinaju sami seba viac vazit, zacinaju hladiet do svojho vnutra, do svojich tuzob, prestavaju zit podla priania inych/spolconosti... a nedovolia napr. aby ich niekto obdtlkal, bol k nim vulgarny, ublizoval im... a ano, za toto teda moze emancipacia, ale ja to nepvazujem za negativny jav. Prave naopak, za rozpad tradicnej rodiny moze agresivita, alkoholizmus, egoizmus, ublizovanie..

S tym realizovanim zeny. Ver tomu, ze ak ta muz skutocne lubi, praje ti aj v tomto, aby sa ti darilo aj v kariere...

bodka70
24. srp 2012

@mima4
@sharlotta @filipal - ahojte feministky - na rukach mam 3 tyzdnoveho chlapca, tak pisem len jednou rukou 😉.

takze dnes len strucne - rodina tradicna ci netradicna - je to jedno - ak su jej členovia spokojni a šťastní

mima4
24. srp 2012

@bodka70 gratulujem k syncekovi 🙂

sharlotta
24. srp 2012

@bodka70 Gratulujem aj ja! Ako som napisala vyssie, je to kazdeho vec, ako sa rozhodne zit. Ja sa do inych rodin nestaram. My zijeme v manzelstve, lebo sme to tak chceli. Ja mam rada vo veciach poriadok a vo vztahoch jasno. Vsetko ma svoje miesto a svoje pravidla. Ak niekomu vyhovuje zit v rodine bez manzelstva, nie je to moja vec.