Fotokoutek. Postřehy, technická řešení, problémy
to není špatný téma
třeba postřehy, technická řešení, problémy při určitých situacích
něco jako GIMP a tak, ale třeba expozice a vysvětlování problémů
myslím, že je to dobrý téma
takže nějaký problémy sem
Stručné shrnutí
- Základy expoziční trojice (clona, čas, ISO) jsou nezbytné pro řízení hloubky ostrosti a ostrosti pohybu a lze je naučit z online článků (Digimanie, Fotografovani.cz, Grafika.cz) a z knihy "Mistrovství práce se světlem".
- Pro rozostření pozadí je klíčové používat co nejmenší clonové číslo (např. f3.4 nebo f5.6), větší ohniskovou vzdálenost a přiblížení objektu; u kompaktních fotoaparátů se stejným cílem lze využít režim priority clony (Av).
- ISO zvyšuje citlivost snímače a umožňuje kratší časy závěrky za cenu vyššího šumu; diskutované hodnoty v threadu byly ISO 200 a ISO nad 1000 a byly zmiňovány konkrétní časy jako 1/15 s (příliš pomalé pro ruční držení) a 1/800 s.
Nejčastější otázky
Q: Jak dosáhnout rozostřeného pozadí u portrétu?
A: Použijte co nejmenší clonové číslo (např. f3.4 nebo f5.6), přibližte se k subjektu a zvětšete ohniskovou vzdálenost; na kompaktech jako Canon PowerShot SX200 IS lze použít režim priority clony (Av), který foťákem nastaví čas automaticky.
Q: Co je clona a jakou hodnotu mám nastavit pro portrét?
A: Clona řídí množství světla a hloubku ostrosti; menší clonové číslo (např. f3.4, f5.6) zmenšuje hloubku ostrosti a rozostřuje pozadí, vyšší čísla (např. f8.0, f22, f32) zvětšují hloubku ostrosti.
Q: Co dělá ISO a kdy ho zvyšovat?
A: ISO zvyšuje citlivost snímače, zkracuje potřebný čas závěrky (užitečné místo 1/15 s), ale zvyšuje šum; v diskusi byly zmíněny typické hodnoty ISO 200 a ISO přes 1000.
Q: Kdy použít manuální režim (M) místo programů nebo přednastavených režimů?
A: Manuál (M) dává plnou kontrolu nad časem a clonou, přednastavené režimy (P, režimy pro děti, zvířata apod.) fungují automaticky pro rychlé snímky a režim priority clony (Av/A) nechává foťák volit čas podle zvolené clony.
Q: Jak upravit fotky pro tisk a jaké rozlišení použít?
A: Pro tisk se doporučuje nastavit rozumné rozlišení a 300 DPI; u větších výtisků používejte vyšší rozlišení, u webu se často požaduje limit např. 300 kB; v diskusi se doporučovaly nástroje Olympus Master a Photoshop a práce s CMYK/sRGB gamutem.
Q: Kde najdu spolehlivé návody a články o fotografii?
A: Doporučené zdroje v diskusi byly Digimanie (digimanie.cz), Fotografovani.cz, Grafika.cz, galerie.zive.cz, Fotorady.cz, Outdooring.cz (makro), PC-guru.cz (blesk) a Digineff.cz; autorem mnoha článků zmíněným v diskusi byl Romana Pihana a užitečná je i kniha "Mistrovství práce se světlem".
Závěry z diskuze
Shoda
- Základy clony, času a ISO jsou nutností pro zlepšení kvality fotografií.
- Praktické zkoušení a focení „za provozu“ vede k rychlejšímu učení než pouhé čtení návodu.
- Online články (Digimanie, Fotografovani.cz, Grafika.cz) a kniha "Mistrovství práce se světlem" byly uvedeny jako užitečné zdroje.
Sporné názory
- Někteří považují kopírování nastavení z galerií za užitečnou pomůcku, zatímco jiní tvrdí, že přesné nastavení nelze bez znalosti světelných podmínek a objektivu přímo převzít.
- Někteří preferují osobní výuku "ukázat krok za krokem", zatímco jiní považují internetové návody za dostatečné pro domácí učení.
Otevřené otázky
- Jaká konkrétní kombinace clony, ohniska a vzdálenosti objektu poskytne optimální „bokeh“ pro daný objektiv a scénu?
- Do jaké míry dosáhnou kompaktní fotoaparáty s režimem M stejných výsledků jako zrcadlovky v oblasti hloubky ostrosti a šumu?
- Jaké konkrétní nastavení komprese JPG a rozlišení zajistí minimální ztrátu detailu při zmenšování snímku pro web i tisk?
Zmíněné značky a firmy
Nikon, Pentax, Olympus, Canon, Digimanie, Fotografovani.cz, Grafika.cz, Galerie.zive.cz, Fotorady.cz, Outdooring.cz, PC-guru.cz, Digineff.cz, Leteckaposta.cz, "Mistrovství práce se světlem", az-fotosluzby.eu
Zmíněné produkty a metody
Nikon D5000, Pentax K7, Olympus m 1010, Canon PowerShot SX200 IS, režimy M, Av (A), Tv, P, priority clony, priority času, RAW, histogramy, clony f3.4, f5.6, f8.0, f22, f32, ISO 200, ISO 800, ISO >1000, časy 1/800 s, 1/15 s, Olympus Master, Photoshop, CMYK, sRGB, 300 DPI, JPEG kvalita (zmíněno "kvalita jpg 11"), fotokoutek, makrofotografie, blesk (flash)
Místa a osoby
Romana Pihana
myslis tady jo?ahaaa no zalezi jestli hledas fakt odbornika nebo amatera co ho to zajima a ma naucene nejake fraze o tom to je tezko,ale je fakt ,ze na takoveto domaci zvykani to tady staci 😎 good luck
tady někoho sere, že jsem založil diskuzi 😀
jo, na netu jsou ty základy, to je jasný .. proto to tu je
ale až bude luucia fotit třeba na P a moc točit kolečkem a hrát si se clonou, tak se jí může stát, že až vypne ten klenot, dá si tam třeba manuál, že pak kdykoliv bude mít všechno vyvážené, tak bude mít fotky samý černo ... a nebude vůbec tušit proč .... a důvod? ten na netu nenajdeš
tento thread není o tom, abych já radil a dělal si dobře, jak si ty některá dobrá duše myslí, ale aby se lidi bavili o různým řešení situací, ale samozřejmě už musí mít ty základy dávno za sebou... to je celý
luccia - tak jdem na to, vem manžílka
čus dagino 😉 dobrý nápad, já fotit neumím, ale umím poradit 😉
aponchie, už sem neloz do tohoto tématu, jen pokud se chceš bavit o těch problémech, které mohou nastat
kdysi jsi mi taky napsala, že si nepřeješ, abych lezl do jógy.. a já tam teda nelezl no
takže aloha
Karle neboj uz sem nepolezu..nevadilo mi to jen mi to prislo usmevne 😀 ale to vime jen my dva v cem zejo..tak aloha a pozdravuj ve skole 😎
Ty články jsou dobré
Určitě je to správné téma, taky by mě to zajímalo ale nemám zrcadlovku.
Můžu manuální ražimy používat i na jiných?
Děkuji
A.
ja mam taky novej fotak, Canon powershot sx200 is, navod taky prectenej, ale furt tapu, chtela bych umet fotit napr. nase dite - naprosto ostre a to pozadi aby bylo takovy zamlzeny, rozostreny, ale nevim jak to mam udelat...
kristi - musíš mít menší clonový číslo - třeba f5.6 to způsobuje, že když zaostříš na prcka, tak kousíček před ním a za ním bude vše ostré, a zbytek se rozmazává
vyšší rozmazání dosáhneš taky tím, že objektiv přiblížíš na max a fotíš ... i tím přiblížením se ostatní vzdálenější předměty rozmazají
peppapig, zrovna tvoje fotky se mi moc líbí 😵 ta s těma kapkama je úžasná 😵 😵 to už chápu jak udělat..rychlá uzávěrka, to není věda 😝 😅
kristi, tohle není těžký...ale nevím jak to nastavit 😅 vždycky se mi to povede spíš náhodou a pak to zapomenu 😅
nobody, manža se nepotřebuje učit fotit, on je samouk, všechno nastuduje a zapamatuje si to 😝
kristi ...díval jsem se v rychlosti na ten canon, co to je
a jsou tam programy s prioritou clony
tak tu nastav na co nejniší číslo a foť
no ten Canon nevím, pod jakou značkou to má, ale u Nikonů je to A .
jdu na to
uz to mam, nasla jsem to....takze rikas, ze 5,6??? Nejmene mi jde nastavit 3,4 a nejvice 8,0
f5.6 při 1/800s
http://leteckaposta.cz/598351464
ukázka ... foceno z několika cm .... takže ještě přiblíženo na max...tím se víc rozmazává pozadí ..a dokonce už malinký prostor před a za ostřeným objektem
nee, u tý priority clony ti to ten foťák nastaví sám (záleží podle světla - čím víc, tím menší čas, čím míň, tím větší čas) ..na 1/800s se nedívej, to je k ničemu údaj...jen tu clonu
jj, zkus
jinak si přečti na cloně a clonových číslech na netu, není to jen tak jednoduchý, tam ještě rozhodují ohniska a vzdálenosti od objekty atd....
ale toto ti stačí úplně na max ... (můžeš mít i větší clonový čísla, co by ne
zkoušej
nobody, k čemu je dobrý to ISO? čím bude vyšší, tak to udělá co? a když bude nižší, tak co? 😅 a myslíš, že jsou dobrý třeba ty přednastavený režimy jako je například děti, zvířata, příroda, ohňostroj,..?? 😕 nebo je to stejný jako automat?

třeba se nějakej najde 😉