Jak na mámy spratků?

sonije
6. dub 2009

Dobrý den, maminky, dneska jsem měla v mateřském centru výstup s jednou mámou, která mi opravdu hnula žlučí. Malého vychovávám tak, aby hračky půjčoval, ale nenechával si je brát. Samozřejmě když nějakému dítěti hračku sebere, zasáhnu a on dítěti hračku vrátí. Pokud to jde, nechám ho vše vyřídit samotného, ale někdy zkrátka zasáhnout musím, narozdíl od některý mamin, které svým dětem dovolí vše. Alsi ze syna vychovávám "blbce", co si všechno nechá líbit. Aspoň takový dojem jsem měla z mámy zhruba stejně starého kluka. Adík jezdil v klidu na autě, za chvíl z něj slezl a "opravoval" kolečko. V tom si na auto sedl jiný kluk a ujížděl. Zastavila jsem ho a žádala, aby auto vrátil, normálně jako Adíkovi, i jemu jsem vysvětlovala, že by se mu taky nelíbilo, kdyby mu hračku vzal. Vše sledovala kousek dál máma kluka, ale nezasáhla. Bylo mi hloupé ho sundavat, tak jsem si s Adíkem po třech minutách domluv, našla jinou zábavu. Kamarádka mě popíchla, ať si to jdu s onou mámou vysvětlit. To jsem si dala. Zeptala jsem si, jestli jí přijde normální, aby neřekla nic svému dítěti, které sebere mému hračku. Ona na to, že jsem mu ale dlouho vydržela domlouvat a že situaci neviděla, tak neměla důvod zasahovat a pokud bylo moje dítě dole z auta, mělo nárok si na něj vlézt, přestože moje dítě si s autem stále hrálo. Znovu jsem jí tentokrát zvýšeným hlasem vysvětlila, že přeci nejde, aby bral jiným dětem hračky. Načež ona mi povýšeným vytkla, že na ni křičím a že až si její dítě pohraje, auto mu vrátí. Z čehož mi vyšlo že její dítě má nárok na cokoliv a mé je v poslední řadě. Ještě mi nezapomněla říct, že i jejímu brali hračky, tak proč by to nemohl dělat on. Řekla jsem jí, že má tedy spratka a odešla jsem. Napříště vím, že Adík tomuto klukovi bude mít dovoleno cokoliv vzít, ale jsem naštvaná. Člověk se snaží vychovávat a nakonec je ten nejhorší, bojím se, že ho pak tyto děti ve školce převálcují. Nemám ho radši učit, aby měl ostré lokty a holt byl on ten spratek a ne ten poslední v řadě? Jak vycházíte s mámami spratků vy? A jak řešíte podobné potyčky?

kubaka
13. dub 2009

Děti do 3 let neznají vlastnictví, neumějí spolupracovat, nehrají si spolu, nepůjčují a nechápou, že něco není jejich. To je úplně normální, proto taky nechodí do školek, pač by to byl pěknej mazec. Nejsou sociální, jsou sobecké, egocentrické - všechno to patří k vývoji. Takže čím víc je nutíte chodit mezi ostatní do uzavřené skupiny - písek tím nemyslím, to je volnost - tím více konfliktů nastává. MC jsou na toto otřesná. Jeden zážitek mi stačil.
Navíc je velká chyba učit dítě půjčovat to, s čím si právě hraje!!. Půjčit může jen to, s čím si nehraje. Tak se učí disponovat s vlastnictvím a mít na něho právo. Už to tu holky psaly.
Moji oba kluci byli takoví jemní, nenásilní, nic neřeším, jen ho pozoruju, jak se okukuje a komunikuje s dětmi. Když už jsou pohromadě tito mrňousové, je lepší je nechat, ať zkusí své síly, zažije něco na vlastní pěst a zasáhnu jen pokud by mělo dojít k úrazu -kohokoliv.
Mluvit o 1,5 letém dítěti jako o spratkovi jen proto, že si sedne na volné sedátko u autíčka je nefér. Neprožívala bych to tak 😉
Jiná kategorie jsou ovšem 3 a výše letí raubíři, kteří jsou opravdu nevychovaní , terorizují ostatní plánovaně a maminky se chovají hůř než jejich děti. To pak nenaděláte ani s jedním nic 🙄

jujuju
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
frog
14. dub 2009

Sonije:myslím,že takhle malým dětem to ještě nevysvětlíš,takže slůvko spratek bylo zbytečné.Malé děti ještě nerozumí spoustě věcí..a pokud příště propleskneš matku,tak budeš ty za tu nejhorší a hysterickou matku,nehledě na to,že tě do toho matcentra už taky nemusej pustit,jelikož budeš dávat špatný příklad dětem,takže pokud chceš mluvit o příkladnosti a vychování,tak se nejprve zamysli sama nad sebou..

prasiatko30
14. dub 2009

😀 😀 boze baby co na tom nechapete - zakerny 1,5 rocny terorista sa tichucko priblizil k mierumilovne sa hrajucemu sonijemu synovi, za obrovskeho revu a vyhrazania sa vytrhol nic netusiacemu dietatu motorku z ruk, sprevadzajuc to vsetko nemiestnymi nadavkami a vyhrazanim sa - chuda dieta ma z toho este sok a maly terorista sa este teraz vytesuje ako bravurne zvladol prisvojenie si cudzej motorky a samozrejme matka takehoto sopliaka sa na to vsetko s usmevom pozerala a este svojho maleho teroristu podporovala vykrikmi "do toho, do toho" 😀 😀 😀 😀 😀 😀

zdenkaz
14. dub 2009

😀 😀 😀 😀 😀 😀 🤐

amadora
14. dub 2009

Sonije presne viem ako si sa asi cítila 😒 Ja tiež neznášam maminky ktoré si nevedia dať s vlastným dieťaťom rady a mne je trápne ho vychovávať keď tam má svoju matku. Moja suseda je tiež taká, dovolia dcéram všetko. Zo začiatku sme sa často navštevovali ale teraz mám migrénu už pri predstave že by ku nám prišli. Keď jej deti prehádžu celý náš dom alebo idú medzi poháre či fľaše, nepovie vôbec nič. To isté keď nám skoro prizabili mačku kameňom, len sa zasmiala. Ja zvieratá milujem a aj keď môj synček je ešte maličký, snažím sa ho už teraz učiť že zvieratká sú na pomojkanie a tiež cítia bolesť a nesmie im ubližovať. Preto môjho malého ku nim ani nepúšťam, ešte by ublížili aj jemu. Ale aj tak si myslím že nech je kto aký chce, ja svojho syna budem vychovávať podľa mojich zásad a hotovo. Nepoľav zo svojho presvedčenia 😉

fiba
14. dub 2009

Podle mne je normální, že takhle malé dítě vezme druhému hračku. A v tomto věku zřejmě nemá v úmyslu jinné dítě "okrást", nebo mu nějak ublížit. Takhle malé děti podobné věci prostě dělaj, i my v jejich věku nebyli jiní. A je na nás rodičích je usměrňovat a vychovávat jak nejlépe dovedem. Ta druhá mamina měla zasáhnout a svému synovi to vysvětlit. Rozhodně bych ale toho malého nenazýval spratkem. Myslím že pro podobné výrazy by měla u malých dětí existovat nějaká věková hranice. Jak pak nazvat ty starší a opravdu zlobivé děti? A hlavně - navádět svého syna, že příště může udělat to samé je prudce nevýchovné.

majka35
15. dub 2009

sonije ... prepáč, ale pripadáš mi divná a kapánek hysterická ... ja byť tou druhou mamou, tak sa s tebou ani nebavím ... ja mám dcéru, ktorej môžem dookola vysvetľovať, čo sa patrí a čo nie, ale je taká svojská, že si bude robiť aj tak, čo ona sama uzná za vhodné ... a to neznamená, že som mama "spratka", tak ako aj ostatné mamy, ktoré určite vedia o čom hovorím
😖
a amadora, zvážila si predtým, ako si tu prispela, obsah svojho príspevku? "neznášam maminky ktoré si nevedia dať s vlastným dieťaťom rady" ... 😖 tak ti blahoželám, že máš to šťastie, že ťa tvoje dieťa poslúcha na slovo 😕
ja keď vás niekedy čítam, tak mi nič iné nenapadá, len toto: "ženy, nebláznite"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nikes
15. dub 2009

amadora, počkej až tomu tvému drobečku budou 2 roky a více a počkej , až nastoupít "období vzdoru". Majka má 2 letou holčičku, tak rozhodně ví, o čem mluvím. Naše sluníčko byla taky tak do 20 měsíčů hodná, jako andílek a já nechápala, proč některé děti neposlouchají a jak že je ty maminky vychovávají. Pozdě, ale bohužel přece nás před 2 měsíci postihlo "první období vzdoru" . a jak jsem nikdy na malou nezvyšovala hlas, tak ted je to to jediné, co na ni platí. ☹

bibinka
15. dub 2009

majka- presne viem o čom hovoríš 🙂 🙂 🙂, ja mám tiež doma takého syna, ktorý keď uzná za vhodné, tak si hračku vezme a nepomôže ani dohováranie- teda nepomohlo, kým nemal tie tri roky. Teraz si už dá vysvetliť a niekedy to ale nepomôže, proste chce tú hračku a hotovo. Keď už ide do tuhého, tak ideme radšej preč, aby sa na nás nepozerali ako na rodinku "spratkov". Tie tri roky sú taká magická hranica veku práve pre uvedomenie si, že sa niečo nesmie- pozor, dieťa potrebuje logické agumenty, prečo to nesmie a ak to vezme na vedomie a je spokojné s odpoveďou, tak je dobre. Lenže holt, každé dieťa je iné a inak vníma to čo im hovoríme. A to ale neznamená, že matka nevie vychovať decko!!! Mám ešte aj mladšieho syna a ten má síce len 1.5 roka, ale pekne požičiava hračku, neberie cudzím deťom ich veci,a ak, tak si ide vypýtať, je sociálnejší, kľudnejší, ústretovejší ...... No tak sa pýtam, neviem vychovávať toho staršieho syna? mám doma spratka? ....naozaj je to nemiestne pomenovanie dieťaťa, ktoré má len rok a pol. 😕 😕 😕 a naozaj to ešte nemôže pochopiť.

martao
15. dub 2009

My sa vždy snažíme dohodnúť. Bývame na dedine, kde máme pekné ihrisko, tak nemusíme chodiť do mesta. Všetky deti sa tu poznajú, tak nejaké konflikty nevznikajú.

Ale aj tak som zástancom, že drzím patrí svet. Všetko síce v rámci normy, ale zase utiahnuté decko tiež nieje nič moc. Nech sa občas poškriepia o hračku, ale bitky to NIE.

megee
15. dub 2009

holky vy mě strašíte...já mám vzteklouna už teď no to jsem teda zvědavá co mě čeká až mu budou ty 2 roky a více...

prasiatko30
15. dub 2009

cakaju ta zurive mamicky 😀 😀 😀

megee
15. dub 2009

v závislosti na této diskuzi momentálně nejoblíbenější slovo mého syna je NE!!! a můžu vysvětlovat po dobrém třeba hodinu a stejně si mele to svoje... 😀 😀 😀

martao
15. dub 2009

megee,
on z toho vyrastie. Paťko sa tiež hneval. Odmietol mi 2 krát nastúpiť do autobusu. Našťastie autobus stojí pri našom dome. Do školky išiel v ponožkách lebo sa nechcel obuť. 😀 😀 😀

megee
16. dub 2009

martao 😀 to je dobrý, ale co máš z toho včera jsem na pískovišti viděla asi 3 letého chlapečka, který tam běhal taky jen v ponožkách 😀

xxmargaretka
16. dub 2009

ahojte..
je normalne,ze si tak male deti beru navzajom hracky pretoze oni este sa nevedia vcitit do toho druheho,ze mu to moze vadit,ublizit ked mu to vezmu,ale nato sme mi rodicia aby sme zasiahli ak sa nieco take deje..
aj Anka bere hracky bez opitania,ale ked vytrhne inemu dietatu a to zacne robit cirkus tak idem za nou a neodidem kym tu hracku nevrati spat aj keby ona mala revat zbitok dna bo ona tu hracku chce..no proste neni jej a to druhe dieta ju nechce pozicat..
a myslim,ze o to tu hlavne ide,ze dotycnu maminu vobec netrapilo,ze maly zobral hracku a druhe dieta robi cirkus..hlavne,ze to jej je spokojne a ona ma klud..

nikes
16. dub 2009

jenže xxmargaretko je rozdíl něco vysvětlovat 1,5 letému dítě a 2,5 letému dítěti, jako máš ty. Takže o to v této diskuzi hlavně jde.

martao
16. dub 2009

megee,
vieš on v tých ponožkách urobil asi 10 krokov, potom mu to vadilo, tak sa chcel obuť. Museli sme sa vrátiť. Prezuť ponožky, obuť topánky. Na druhý deň si hneď išiel obuť topánky a to bol ešte v pyžame.

Pochopil, že rozhodnutie bolo na ňom. Teraz je už veľký chlapec, je rozumný, tak veľa vecí nechávam na ňom.
Potom sa cíti ako veľký chlap a je na seba pyšný. A ja tiež. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

xxmargaretka,
ja som učila od malinka deti pekne poprosiť, poďakovať, pozdraviť. Dosť to zaberalo. Vedeli čo je slušné a čo nie. Malinkú učíš pekne. Ale čo je to platné, keď sú aj nevychované deti.

slunicko552
16. dub 2009

Tak já taky malého učím prosím,děkuji zeptat se jestli si může něco půjčit.Zatím to vypadá tak,že když něco chce a není to jeho,přijde za mnou a ukáže toto chci,tak musím jít s ním a on to řekne nějakému prďolovi a já se ještě musím zeptat a pokud to dovolí tak to já musím vzít a dát mu to 😅 .Jinak si to neveme,ale dokáže tam stát a pořád dokola opakovat já chci 😀

xxmargaretka
16. dub 2009

martao mas pravdu su aj nevychovane deti,ale s tym nic nenarobim a hlavne deti od seba rychlo okukaju a skor to zle ako dobre..
a aj ja ju ucim poprosit,podakovat,pozdravit a napr ked chce pohladkat psa tak sa majitela spita ci moze,ale ked je na ihrisku pohodena hracka tak si ju vezme a niekdy poprosi ked chce hracku co ma ine dieta a inokedy povie len chcem-daj mi a zoberie si ju,podakuje bez problemov,ale zdravit nebude ani za nic na svete..teda psa pozdravi,ale deti ci dospelych ani za nic..
nikes ano je rozdiel 1,5 a 2,5r dieta,ale ja som to tak praktyzovala aj pred rokom a vtedy to bolo ovela jednoduchsie a bez tych scen co robi teraz..
ale to najhorsie nas este len caka si myslim..

prasiatko30
16. dub 2009

baby - ale nie je to vzdy len o tom ako a co ho ucite - poznam zo 2-3 pripady deti kedy tie deti su ako mali certi - mozno kebyze nepoznam rodicov tak poviem boze tito sa mu vobec nevenuju to su nejaki uplni ****** a pritom je to dost mylne - rodicia su super osoby, ktore sa svojim detom venuju a ucia ich vsetky mozne zaklady slusneho spravania ale proste tu maju co povedat aj vlastny temperament tych deti - suseda ma tri dcery a kebyze nepoznam tie dve starsie tak by som si asi nieco pomyslela lebo to najmladsie dievcatko ma taky temperament ze ked si zaumieni ze nieco chce tak nic nepomaha - ten krik a randal co spusti to nie je normalne 🙄 a tiez sa mi stalo ze prisli na navstevu kamarati so synom a moja dcera bola z neho na nervy - vsetko hadzal o zem, nevedel sa hrat - nejaka interakcia nula bodov, porozhadzoval kompletne celu detsku - no a co som mala povedat kamoske pocuvaj nevies vychovavat svojho syna ked som videla ze aj ona bola z toho dost na vetvy - nebolo mu mozne dohovorit nijakym sposobom - maly mal nieco cez 2r, behal po celom byte ako kometa, a kamoska len podotkla ze je asi hyperaktivitu - a bolo to na nom teda vidno 😖 - a v tychto pripadoch fakt nemozes povedat ze sa im rodicia nevenuju ale tie deti si aj tak povedat nedaju - takze bacha na lahke sudenie vychovnych schopnosti druhych ludi 😅 😅 ja si len vzdy pomyslim boze ake stastie ze to moje dieta je take dobre a vychovane - i ked tiez ma svoje dni a ked ju vtedy niekto vidi ako sa sprava tak musi len ocami krutit. 😀 😀

prasiatko30
16. dub 2009

pisem ako talian - malo tam byt - podotkla ze je hyperaktivny - a takychto peral tam mam asi viac 😅

erikasadek
16. dub 2009

ahojte uz davnejsie vas citam a nevychadzam s uzasu...
teda musim suhlasit s mnohymi ako ste tu pisali ze taketo male deti , nepoznaju ani kradnutie a ni socializaciu , proste do tych 3 rokov je to nepoznane.. a chyba matky toho dietata u mna nebola nikde !!!
to dieta po prve nebolo vobec agresivne , teda nezobralo si agresivne to auto,!! vtedy by sa mohlo polemizovat , ze preco matka nezasiahla, ale takto ???
to dieta vidi ze auticko je volne a tak ide ne vec.. to je vsetko uplne normalne v jeho veku.....

je pravda rodiciasu tam na to aby dohliadali ale nie aby im robili anjelov straznych stale za zadkom taketo deti nic nedokazu same.. musia sa naucit ze su aj iny a treba si chranit danu vec hracku inak mli ju zoberu.. takto sa spoznava svet.... a nie tym ze im budeme vysvetlovat...do nekonecna nieco , co nepoznaju s praxe..
je to ako s horucim budete im cely zivot chranit od horuceho a hovorit horuce , ale pokial si neskusia a nedotknu sa tak nebudu vediet co je to horuce....

a takto je to so vsetkym treba vysvetlit a zaroven nechat samostatnosti....
tak ako deti ktore maju starsich surodencov.. tieto deti su ovela priebojnejsie a celkovo sa lepsie naucia mnohemu rychlejsie preco asi... su nutene sa prisposobyt rychle situacii..
tak ako deti v skolke a jasliach.. tam je dieta nutene hned sa naucit kde je jeho priestor a urobit si vlasne miesto medzi detmi...
tym ze rodicia nie su stale za nimi ...

tym chcem len povedat , ze dobra vychova je na mieste vzdy, ale pisat o takychto malych detoch ako spratkoch je nemiestne....

nikes
16. dub 2009

erikasadek, přesně tak. Proboha, vidím dítě poprvé v životě, vezme mé holce hračku a já ho budu nazývat spratkem ? Holky, vžijte se do situace, že je to naopak. Vašemu 1,5 letému dítěti vezme jiné, stejně staré dítě hračku a přijde za Vámi maminka a chce situaci řešit. Já to prostě beru podle sebe. Já bych kvůli takové hlouposti nešla za maminkou. Pokud by šlo o bití, tak to je jasné. Každá si myslíme, že právě to naše dítě je to nejhodnější a ty ostatní jim ubližují. 🙂

martao
16. dub 2009

Samozrejme, že všetko treba riešiť aj podľa veku. 1,5 ročné dieťa ešte nerozozná čo je správne a čo nie. Ale rodičia by ho mali trochu viesť.

Mojho najstaršieho by asi zaradili do kategórie spratkov. Jednoducho sa nechal vyprovokovať. Nejaký chalan hodil do neho kameň a on to vrátil rovnako. Priplietol sa mu tam iný chlapec a dostal to do čela. Ratovali sme naraz všetky deti. Jednému tiekla krv. Náš plakal lebo mu to bolo ľúto........ Našťastie sa s rodičmi poznáme, tak to nebolo také zlé.

erikasadek
16. dub 2009

martao vobec by som ho neradila do kategorie spratkov, len normalne rozmyslajuce dieta, robi co vidi opakuje..

bola to len nehoda.. a hlavne pre toho chlapca.. ale tvoj syn si urcite tuto nehodu zapamatal a ponaucila s atrochu.. teraz vie ze hadzat kamenom moze sposobit aj bolest niekomu inemu.. teda neznamena ze to znova nespravi, ale uz vie co sa moze stat..

jasne ze treba viest lenze u takych malych deti sa tazko dosiahne ciel aky si zelate vsetko chce cas a trpezlivost...

osoben si myslim ze ako rodicia sa dost , tyranizujeme sami seba a vinnime za chyby nasich deti zbytocne.. a hlavne v takomto veku deti.. kde je uplna neznalost pravidiel nasej spolocnosti.. neako chceme od nasich deti toho narza v tomto veku.. nezda sa vam..?
rochu viac uvolnenie urobi urcite nam vsetkym.. ako aj detom..su to len deti , a treba to tak aj vidiet , ich ocami a nie nasimi ocami, dospelymi, protoze mnoho dospelych uz vidi v takomto dietati uz potencionalneho vazna nespartnika , spolocnosti.. 😉

skusme sa na svet pozerat pohladom deti ... 😉

majka35
16. dub 2009

erika, veľmi rozumne si to napísala ... dúfam, že si zakladateľka tejto témy /ktorej už názov ma uráža/ tvoje slová k srdcu 😉

bibinka
16. dub 2009

erikasadek- presne ako hovoríš, také malé dieťa (do 3.rokov) nevie predpokladať čo sa práve stane, žije prítomnosťou a netuší čo sa môže stať o pár minút. Deti treba nechať riešiť si svoje záležitosti vrámci normy. pokiaľ je však prítomná fyzická agresivita, treba zasiahnuť. Aj keď agresivita v tomto veku je tiež namieste,je úplne normálna. deti sú priehľadné, presne vieš čo ide v danej chvíli urobiť a preto musí rodič pozorovať svoje decko a včas sa vyhnúť prípadnému "stretu" dvoch detí ,ktoré chcú rovnakú hračku.

slunicko552
16. dub 2009

Já teda většinou s váma souhlasím,ale zase na druhé straně jsou prcci,kteří si s něčím hrajou a když jim to někdo vemě,tak se o hračku neperou,jen třeba začnou plakat.Já si myslím,že by se zase nemělo nechat např.co si vydobyješ je tvoje.Potom takové děti můžou být utlačované a ostatní si zase na ně více dovolují a ví,že jim to projde.I když jsou tak malé a neuvědomují si co tím udělají i tak by se to měly učit,přece kdy jindy?Ve třech letech je už dost pozdě.