Jak napálit podvodného prodejce na internetu

banitram
10. čer 2014

I já jsem se po letech spokojeného nakupování na internetu setkala s podvodníkem, který si nechal poslat platbu předem na účet a pak neposlal zboží. Dokud jsme se domlouvali, čile komunikoval přes telefon i přes e-mail, ale jakmile byly peníze na jeho účtu, slehla se po něm zem. Telefony nabral, na e-mail neodpovídal a evidentně byl vysmátý, jak se mnou vymetl, protože mu bylo jasné, že kvůli pár stovkám nepojedu na druhou stranu republiky, zvlášť když neznám adresu - jen jméno, e-mail a telefon. Podávat trestní oznámení při škodě pár stovek také nemá valný význam, protože se tím nikdo nebude zabývat. Myslím, že jsem nebyla jediná takto okradená – ukázalo se, že inzeruje po všech možných internetových bazarech, uvádí někdy i jiné jméno a vždy nabízí jen věci za několik stovek, aby to nebyl trestný čin, ale jen přestupek (což moc dobře věděl, protože mi do posledního e-mailu psal, že škoda do 5000,- Kč je jen přestupek, ne trestný čin – měl to dobře nastudované !!!)
Rozhodla jsem se, že to nenechám jen tak, protože mě děsně štvalo, že by mu to mělo projít !!!
Podle e-mailové adresy a telefonu jsem si „vygooglila“, kdo je s těmito údaji spojený. Používal tento telefon i e-mail oficiálně od střední školy, takže o něm šlo dohledat opravdu hodně. Našla jsem jméno dotyčné osoby, jaké školy navštěvoval, do jakého kroužku chodil jako dítě, jména a bydliště rodičů, datum narození, jeho fotografie, další inzeráty rozeseté po internetu a facebookovou stránku dotyčného chlapíka, kde se před světem prezentoval jako superborec, úspěšný podnikatel a milovník luxusu a krásných žen. To bylo přesně to, co jsem potřebovala, protože tito „úžasní jedinci“ nemají rádi, když jim někdo začne bořit tu iluzi úspěchu, kterou pracně vytvářeli pro své okolí.
Následný text jsem začala rozesílat do zpráv lidem, které měl uvedeny jako přátele na facebooku a jeho rodině :

Dobrý den,
omlouvám se, že obtěžuji, ale hledala jsem na internetu kontakty na pana XXX a zkouším tedy tento dopis rozesílat všem, které jsem našla ve spojitosti s touto osobou.
Pan XXX, původem z XXX, tel. XXX, e-mail XXXX inzeruje na internetu různé zboží – někde pod svým jménem, někde pod jménem ABCD, ale vždy se stejným telefonem a e-mailem (např. rodinka.cz, inzeráty.cz, …..atd.). Domluvila jsem se s ním na koupi „xxxxx“ přes server XXXX.cz (vše mám dokladováno a můžu kdykoliv předložit), ale jakmile jsem mu před měsícem poslala peníze na účet, přestal pan XXX komunikovat - nereaguje na e-maily ani na telefony a zboží mi dosud neposlal. Nechci ho hned podezírat z podvodu, třeba měl nějaký úraz a nemůže se se mnou spojit.
Zřejmě leží někde v nemocnici nebo má jiný nečekaný problém, tak pokud máte možnost, sdělte mu prosím, že jej hledám. Manžel je sice rozhodnutý v této chvíli řešit celou záležitost přes policii, ale já bych se raději vyhnula tomuto krajnímu řešení. Také si myslím, že zloděj, který na sebe uvede tolik osobních a snadno prověřitelných údajů, by musel být naprostý idiot, což pan XXX jistě není.
Pokud danou osobu neznáte, považujte prosím tento dopis za bezpředmětný.
Děkuji
XXXX YYYYY
e-mail. XXX XXX@seznam.cz

POZOR – Pokud bych ho začala označovat hanlivými jmény nebo ho přímo obviňovat ze zlodějiny, mohlo by se to obrátit proti mě …. mohl by tvrdit, že chtěl vše vyřešit, ale že ztratil telefon, rozbilo se mu PC a tak nemohl kupujícího kontaktovat. Ve finále by mohl popotahovat po policii a soudech mě pro urážku na cti apod.
Důležité je nenechat se unést vztekem a celý dopis formulovat jako že dotyčného chudáčka hledám, protože mám obavy o jeho zdraví. Jistě je to řádný člověk, žádný podvodník, ale asi se mu něco zlého stalo a já jako zodpovědný občan mám starost o jeho život, když se z ničeho nic přestal ozývat …..vždy jen slušně a doložitelná fakta, protože není právně napadnutelné, když nějakého člověka hledáte a uvedete i důvod proč, případně další veřejně přístupné údaje, které svou blbostí tento člověk sám umístil na internet.

A výsledek ?
Den po té, co jsem začala dopis rozesílat po internetu, vstal pan prodejce z mrtvých. Přišla rozčílená SMS, jak jsem si dovolila psát jeho rodině a přátelům, že to jen tak nenechá, že by si nejraději za mnou dojel a vyřídil si to se mnou …. což ovšem zlatíčko nemůže, protože i on to má přes půl republiky a benzín by ho stál víc, než kolik ze mě vytáhl, že … a na policii si také stěžovat nemůže, protože já jsem ho nijak neosočovala ani neurážela a navíc by musel vysvětlovat, jak je to s tím prodejem a dalšími inzeráty na internetu.. 😀 …
Asi mu to taky došlo, takže když vychladnul a přešel ho největší vztek, napsal, že zboží posílá a následně i číslo doručenky.

Týden poté :
- mám zaplacené zboží doma
-pan XXX má na facebookové stránce asi o 30 přátel méně než před týdnem

marjama
10. čer 2014

@banitram jsi dobrá 🙂 Takhle by to měl do konce dotáhnout každý, třeba i když se jedná o pár stovek. Udělala jsi to výborně 😉

marecekavendulka
10. čer 2014

@banitram dobře ty!!! 😀

llluckaaa
10. čer 2014

To je super 😀

berynka
10. čer 2014

@banitram paráda 😎 !

jaydeep
10. čer 2014

krásné!!!!

volodka162
10. čer 2014

Palec nahoru!!!! 😀 😎

mafeska
10. čer 2014

wau, jsi fakt dobrá 🙂

missymici
11. čer 2014

@banitram Jseš Fakt dobrá,..maš muj obdiv.Reším ted neco podobneho,..pred tydnem jsem pani poslala penize a doted bez reakce,nez zasilky.Kluk si ze sveho našetřeneho zaplatil a vybral auto pres internet a pani mi nereaguej na maily.Jsem z toho hotova,jelikož kluk se na auto moc teší a kazdy den se ptá ,kdy už to prijde.Šetřil si penizky par mesicu a ted nema penize a ani auto.nevim zda se pani neco stalo,nebo je to podvod.Zkoušela jsem vyhledat jak píšeš dle jmena a tel.c na googlu,nic jsme nenasla,ale na FB jsem ji nasla....Poradíš mi prosímTe?dekuji

banitram
autor
11. čer 2014

@missymici ... já jsem zadala do vyhledavače na Googlu nejdřív e-mail a vyjelo mi toho dost, pak i na jeho telefon. Teda podle telefonu mi to vyhledalo víc osobních údajů na Seznamu. Pokud máš i jméno, příjmení a třeba alespoň město, zkusila bych zadat i tuto kombinaci. Podle jména se dá dost věcí zjistit i na Spolužáci.cz. Pokud najdeš školu, kam dotyčná chodila, dá se k ní většinou dohledat i facebooková stránka (tu mají dnes skoro všechny školy) a poptat se na ni jejich spolužáků. Já jsem měla štěstí, že měl ten pán dost netradiční jméno, je jich jen pár v republice, tak se i příbuzní hledali dobře..... ale pokud se dotyčná podvodnice dobře připravila, mohla použít smyšlené jméno, nově vytvořený e-mail a telefonní číslo, které nikdy předtím na internetu nepoužila, tak je to asi prohrané. Když tak mi napiš do zrpávy údaje, které na sebe nechala a můžu také zkusit něco vyhledat ....

filigranologie
11. čer 2014

Doufám, že se takové situaci vyhnut, ale smekám před tebou, protože se ti to podařilo vyřešit opravdu nejlepším možným způsobem 🙂

veronikka88
11. říj 2014

Ahoj, stala jsem se také zřejmě obětí podvodnice :'( . Jednalo se o odsavacku mleka za 1720,-, na dobirku nezasila a já VŮŮL jí poslala peníze!!! Už je to týden, telefon je nedostupný, na maily nereaguje. Napíšu sem, co vim , třeba mi někdo pomůže..pochybuju, že jsem sama, koho tahle sketa podvedla. Budu se obracet na banku s reklamaci příkazu a dál na policii podam trestní oznámení. Mail ramed@post.cz, tel. 420735050726, inzerovali na bozos.cz.

veronikka88
12. říj 2014

A ještě znám číslo účtu 670100-22118760366210, použil jméno Pyták a město Teplice.