Jak řešíte s manželem Vánoce? Jste sami, nebo s rodiči?

raduza
11. říj 2006

ahoj holky, omlouvám se, vím že tohle téma moc do snažilek nezapadá, ale moc stojím o váš názor, jak řešíte štědrý večer? jste z manžou sami dva, nebo u některých z rodičů?

marci
22. pro 2006

consti a proč netrávíte vánoce s manželem spolu sami doma?

monja
23. pro 2006

ahoj holky,
tema presne delane na moji situaci.
Vdala jsem se do Rakouska,ale na Vanoce si nedovedu predstavit,ze bych byla jinde nez doma u mamy.Zije sama, moje sestra uz ma taky svoji rodinu.Potom 25.mame velke rodinne Vanoce u moji babicky,kde se nas sejde hodne (letos mame dokonce o jednoho clena zase vic - tete se narodil synator).Mam to hrozne rada,zpivaji se koledy a je to cele moc prijemne - jo, holt babicka to umi!
Jen me mrzi,ze pak hnedka zase "musime"ujizdet do Rak. k tchanovcum.Tchyne mi rekla,ze se zlobit nebude,kdyz dojedeme az mezi svatky,ale tchan to nejak nebere.Tak uvidime, jak to dopadne.
Manzel nakonec vymyslel,ze budeme delat "dlouhe" a "kratke" Vanoce v Cesku.A letos zaciname "dlouhymi".Je to od nej moc hezky,ze?
Kazdopadne vam vsem preji krasne Vanoce,at uz jsou kdekoliv a s kymkoliv.Monika

consti
26. pro 2006

marci protože doma bychom nebyli sami.bydlíe s tetou a je jasné, že to by na Štědrý den přijeli i manželovi rodiče 😉 , nakonec jsme si užili super vánoční dny 😀

janinka23
3. led 2007

Achojky holčiny,
mám podobný problém, jsem z Moravy , přítel je z čech, bydlíme v čechách. Zatím jsme spolu druhé vánoce, každé zatím odděleně, ale co pak až přijde mimísek? Nedovedu si představit vánoce bez maminy a rodiny(žije jen s bratrem) ségra ta většinou dojíždí na druhý den. Začínám z toho panikařit a to ještě nejsme svoji a ještě ani nečekáme batolátko ☹ . Ale čas plyne hrozně rychle a já vím , že až jednou příjde otázka (až budeme mít svoji rodinu)kde trávit vánoce, tak z toho budu hodně nešťastná 😢 .

consti
5. led 2007

jani budete muset udělat kompromis.Jsem na tom stejně, já z Moravy, manžel z čech, žijeme v čechách.tyto vánoce jsme byli spolu sami, příští míříme na Moravu a další budeme v Čechách.Pokud ale bude mimčo, budeme asi zvát oboje rodiče k nám 😉

consti
5. led 2007

Jo a je to sice drsné, ale jsi dospělá, máš už svůj život a budeš si muset vybrat!!!Já jsem taky byla vždycky fixovaná na rodinu, ale teď už mám novou rodinu(mého muže) a takový je prostě koloběh života.nemůžeme se přece pořád držet máminy sukně,no ne?Tak to beru i já a i když se mi po "našich rodinných" vánocích stýskalo, tak jsem byla s chlapem, kterého miluji a který miluje mě a to vše přebije 😉

hanik
5. led 2007

ahojky,
tak uplne prvni vanoce, co jsme spolu chodili, jsme travili kazdy u svych rodicu. ..v pripade dalsich, kdy uz jsme spolu bydleli, jsme opet kazdej byl u svych rodicu s tim, ze jsem si tehdy pritele vyzvedla u jeho rodiny (citila jsem se ale spatne, ze na stedry den opoustim sve rodice ..dva brachove uz slavili svoje vanoce se svymi rodinami a ja byla jedina, kdo s nima byl) ..a treti a ctvrte vanoce uz jsme travili spolu spolecne s pritelovou babickou (bydlime u ni). Na navrh travit jedny vanoce u jednich a druhe u druhych rodicu, jsem nepristoupila, protoze jak vite, co se muze stat za rok...? a pak Vam bude lito, ze jste nebyli se svymi rodici. ..takze k nem se jezdi o dalsich svatcich vanocnich.
a letosni vanoce, uz jako manzele, jsme dokonce slavili jen ve dvou, coz byly nase nejkrasnejsi vanoce. 😵 ..babicku si odvezli manzelovi rodice, takze jsme si vse udelali podle sveho. 😎

consti
5. led 2007

hanik souhlas, ale u nás to na tu dálku jde vše těžko.Každopádně jsem to myslala tak,že to budeme střídat tak, že na štědrý den budeme u jedněch rodičů a na další svátky(25.,26.) u druhých rodičů.nemyslela jsem to tak, že jeden rok budeme celé svátku u jedněch a další rok celé svátky u druhých 😉

hanik
5. led 2007

conti ...tak u me je z tech 3 svatku nejdulezitejsi ten prvni a bylo by mi lito, ze zrovna 24. jsem u jednech a nemuzu byt u druhejch, proto jsem radeji s manzelem a nemusim resit dilema, s kym. ..a dalsi dva svatky uz je jedno ke komu jedem 25. a ke kemu 26. ..ale je fakt, pokud jsou tam vetsi vzdalenosti, tak je to o jinem. ...my jsme vsichni v praze, takze sednes na mhd a ses za chvili u jednech ci u druhejch rodicu. 😎 😅

consti
5. led 2007

No mě s mými rodiči dělí 300 km a kdybychom s manželem chtěli oslavit sami vánoce, tak to nehrozí, protže bydléme s jeho tetou a ta tradičně z ve k sobě na vánoce rodiče mého manžela.Takže bychom trávili všechny vánoce s nimi 😅

hanik
5. led 2007

takze za vas to teoreticky vyresila vase situace s bydlenim. 😉 ..tak to bych to resila jako vy. 🙂

consti
5. led 2007

No v podstatě ano 😉 :letos jsme teda utekli do jednoho penzionku a příští rok budeme u mých rodičů 😉

hanik
5. led 2007

tak preci jen, prvni vanoce v manzelstvi. ..to se nedivim, ze jste utekli do penzionku. 🙂 ...ja byla stastna u nas za tu babicku, ze si ji vzali Radkovi rodice. ...proste prvni manzelsky vanoce ...to musi kazdej chapat. 😀

lucija76
5. led 2007

Ja myslim, ze neni zadna tragedie travit stedry den jen se svym manzelem a detmi a navstevovat rodice behem svatku,nebo dokonce travit jedny vanoce s jednou rodinou a dalsi s druhou.
Ja mam sve rodice 2000km daleko a proste logicky nemuzeme byt vsude najednou,takze letosni vanoce jsme stravili s rodici pritele a pristi jedeme k nasim,nevidim v tom opravdu zadny problem. Da se to vyresit i tak,ze si s rodici pritele "udelame" vanoce jeste nez odjedeme do cech. A naopak,muzem zustat na vanoce tady a v cechach si udelat vanocni veceri s moji rodinou zacatkem ledna 🙂 Nejsme maly deti,a podle me trapit se kvuli takovym malickostem fakt nestoji za to. 😵

zoeh
13. lis 2009

Letos to bude jako vždy- Štědrý den sami dva, Boží hod objíždíme obě rodiny a ten další den odjíždíme až do Nového roku na hory s přáteli.

strouzek
14. lis 2009

my asi jako většina, štědrý den spolu ve dvou a rodiče navštívíme ty další dva dny svátků. nějak si neumím představit trávit vánoce u tchýně, to samé by řekl asi i manža takže ve dvou doma a jsou obě strany spokojené 😉

malaika
16. lis 2009

My jsme spolu začali bydlet až po 7 letech vztahu, byli jsme vždy u svých rodičů... loni to byly první Vánoce ve společném bytě, ale protože k nám každý rok jezdí sestra s rodinou z ciziny, chtěla jsem být s nimi... On má ještě bratra, který taky ještě slaví s rodiči,takže jsou takoví komplet-- mně se s nimi zatím být nechce, ale letos budu muset, protože rodiče budou v cizině...bude to asi trochu smutné, první Vánoce bez rodiny. Kdyby bylo mimčo, bylo by to jednodušší. Navíc nesnáším tchána a on mě taky nemá rád, mám z toho děs, má hloupé řeči kdykoliv a kdekoliv...

kamila02
16. lis 2009

Ahoj,
my s manželem to máme udělané tak, že Štědrý den i Boží hod trávíme pouze spolu (letos už možná ve třech 😵 - uvidíme, termín mám 29.12.). A jsou to krásné klidné Vánoce, s dopolední procházkou, s podvečerní vánoční mší, večerním donesením betlémského světla domů, pak tradiční večeří (zkoušeli jsme i jen při svíčkách s betlémským světlem, ale neviděli jsme na kosti🙂 ), zazpíváním, zazvoněním Ježíška, rozbalováním dárků... A na Boží hod výlet na Karlštejn a do Muzea betlémů...
Ale své rodiny chceme samozřejmě vidět také. Takže to děláme už několik let tak, že 23. se sejdeme s mými rodiči, bratrem, tchyní, jejím partnerem, případně manželovým bratrem (ale ten se moc neukazuje) na koncertě Rybovy mše, poslechnem si ji (moje mamina a loni i já si ji i odzpíváme 🙂 ), pak jedeme všichni k nám a uděláme si velké rodinné Vánoce o den dříve, ale zato opravdu se všemi. Toho 23. pro nás není problém nacpat tolik lidí do našeho 2kk, přestavíme trochu nábytek, nevadí nám navařit horu dobrot... A zatím to bylo všechny roky prima.

Na Štědrý den si podobnou sešlost neumím úplně představit, asi bychom moc nezvládali. Asi poněkud i kvůli velmi odlišným vánočním zvyklostem našich rodin, naše by dost dobře nemohla do kostela nejít, ale zas chudáka tchyni tam tahat, když jí to nic neříká? Nebo ji mezitím někde odložit? To bychom jí taky nechtěli udělat...

asanaa
16. lis 2009

Tak my trávíme každé Vánoce u mých rodičů.U nás se vždy Vánoce slaví ve velkém kruhu rodiny 😵 mám to moc ráda a manžel to také s nadšením přijal.Na boží hod jedeme k tchánovcům.Jestli to ode mě není sobecké??myslím že ne,manželovi to nevadí a starší syn by byl smutný kdyby byl bez babičky.No naši mají jen mě a byli by sami což bych hrozně obrečela.Taky můj tatínek je dost nemocný a prostě tam s ním nechci nechat mamku samotnou..Vánoce mají být radostné a ne smutné 😉

sfet
23. srp 2023

Vím, že je skoro, ale vůbec se netěčím na Vánoce. Nejradši bych byla jen s manželem a synem, ale bydlíme s tchánem, on teda bydlí v jiné části baráku než my, má i samostatný sólo vchod, ale na Vánoce je samosebou s námi. Pak po 2 dnech přijde i jeho máma a sestra a její děti k nám na 2 dny, jeho rodiče spolu nežijí. Moji rodiče bydlí daleko a máme trochu komplikované vztahy, ale v kontaktu jsme. A já mám už teď asi měsíc obavy z Vánoce na které se vůbec netěším a problém je tchán. Protože, všechno se musí točit kolem něj, pak kolem jeho dcery, která k nám přijde (ale ona je opravdu hodná a milá, a vůbec netrvá na tom, aby šlapalo všechno jak si přeje ona, proto jsem chtěla, aby byla na naší svatbě můj svědek), to jen on má tu svou mánii, nevím proč. Minulý rok nám ryby nadránem zdechli ve vodě, ale ještě se to dalo, tak začal porcovat, protože manžel musel do práce, já měla v lednici hlivu ustřičnou, protože já ryby nejím a on mi demostrativně vyndal hlívu z lednice, že ta tam nebude, ryby mají přednost. Nádhera, fakt. Já mám z domova takou hezkou tradici, že se před večerí pomodlíme. Nic velkého, ani dlouhé, trvá to 2 nebo 3 minuty? On mi řekl, ať dám pokoj s modlením. Prostě úplně jakoby mě fackoval. Manžel se jen přihlédal a prý to nemám řešit, starý člověk, už ho nepředělám, pravým uchem dovnitř a levým hned ven. Pak mu nandal kapra na talíř a byl ještě amur, ale toho měl odloženýho až přijde návštěva a tchán jako malé dítě na pískovišti se začal s ním handrkovat, že on chce amura, on mu vysvětloval, že pak si dá za 2 dny, až přijde návštěva, ne on chtěl okamžitě a to hned a musí a musí a musí a začali se tam tím kaprem ohazovat. Já jen hleděla, já už zažila při štědré večeri opravdu cokoliv, ale tohle teda ne. Nikdy. Tak už mám jen nervy na pochodu z toho, jen řeknu, že se netěším, tak na mě útočí, že to je můj problém, to ať neventiluji, ostatní se těší a nemám jim to kazit. Já bych tak moc ráda trávila Vánoce jen manžel, syn a já a tchána někam vyexpedovala, ale kam? Bydlí s námi, jeho dcera přijde stejně k nám, druhý syn mu bydlí daleko a ten chce být jen s rodinou, a stejně on tam bude měsíc předtím asi, asi se nadopuji Xanaxem a budu to přežívat. Promiňte za výlev, ale je to tak.

sfet
23. lis 2023

Vidím, že je to stará diskuze, ale snad nekdo poradí. Bydlím od rodičů dost daleko, 300 km. Daleko to moc není, ale někdy jo. A včerejší rozhovor s matkou stál za to. Že všude vidí nazdobené stromky, kolegy, výzdobu a jí to nic neříká (tak ale ty věci nezmiznou jen proto, že jí to nic neříká). A prý rodina má být na Vánoce spolu a to jako všichni, teda i prarodiče a vnoučata. Já mám jednoho syna autistu a chtěli by jako být s námi. Ale oni k nám nepojedou, protože jsou nemocní (mobilní jsou, auto nemají), ale jedná se o jednu cestu taxíkem, pak vlakem, pak autem, ale oni jsou nemocní, nemůžou, to je moc. a nesnesou se s manželem. Manžel k nim jít odmítá, to nepůjde, oni do mě hustí, abych nějak přijela, ale snad nenechám doma manžela s jeho tátou (on bydlí s námi), neseberu dítě a nepojedu tam. Já to beru tak, že kdyby byl jen jeden z nich, že by ten druhý už nežil, tak jo, chápu, ale jsou ještě oba, i táta, tak není sama. A pořád, zase budou obsratí (tak se vyjádřila) sedět u stolu sami. Jiného sourozence nemám, brácha se zabil na autě 22.12. před 19 lety, i tohle nahrává. A tak poslouchám výčitky, že když se ta tragedie s brachou stala, tak jsem si měla vstoupit do svědomí a bydlet blizko nich, do těch 100 km a ne jít někam do ....tohle není publikovatelné. Vždyť nebydlím v Australii nebo Americe. Jen stát vedle. A mám se tady dobře, máma říká, že dobŕe se nemám, že občas nadávám na práci, ale kdo ne? Jinak je to lepší jak to bylo tak před rokem, máme v rodičovském paneláku jednu kamarádku z mládí, kterou bavila tancování, tak šla na konzervatoř a dělá učitelku tance, ale ne u nás, ale vzdálenost od nás 90 km(tam jsem bydlela a nelíbilo se mi to mimochodem) a chodí na soutěže a já taky chodila na taneční výchovu a nestačila jsem jim, jaké nestačila, mě to vůbec nebavilo. Jí to bavilo a mě ne, neskutečné! A začala brečet, že takhle si to nepředstavovala. Ona totiž měla nějakou vysněnou představu, métu a teď je jí líto, že se to nesplnilo. Ale znáte to, pokud chcete Pána Boha rozesmát, tak mu řekněte o Vašich plánech. To se hodí. Brácha se chudák zabil a já nezdárná dcera, sketa, jsem si dovolila se odstěhovat, považte 300 km dál a na Vánoce nepřijedeme. Navíc na druhý svátek vánoční přijde i švagrová a 2 neteře (taky přijedou autobusem, manžel je jen odveze autem ze zastávky), možná tchýně, tam hrozí, že se pohádá s tchánem, který bydlí u nás ale to už je jejich problém. Tchán by byl radši, kdyby nepřišla, aby byl klid. Ale na dceru a vnučky se moc těší. Teď jak z toho ven? Chodím do práce na HPP, dovolené tolik nemám, já si dovolenou šetřím na dítě, na prázdniny a tak, ne na chození domů, přitom naši jsou důchodci, mobilní jsou oba, nevěřím, že taxík - vlak- auto by je zabilo. A kdyby, i u nás je nemocnice a pohotovost. Ale já přece nejsem povoinna bydlet tam, kde by to vyhovovalo rodičům. Viděli, koho si beru a neřekli mi taky, že toho si neber, najdi si kluka od nás z města, nebo okruh maximálně 50 km, nebo ho ukecej, at se bydlí tady. A je paradox, že já dávněji bydlela u nás ve státu a bylo to jednou tolik km jako teď a to stěhování mi tak rozmlouvali. A to by byla ještě větší dálka, ale ne, já bych měla bydlet oproti ve vchodu. Je to smutné.