Jak se díváte na dnešní puberťáky?

skurinka
30. dub 2009

ahoj maminy jen by me zajimalo jak se divate na dnesni pubertaky?
ja teda za sebe muzu rict ze je to katastrofa.Kdyz jsi vzpomenu co jsem delala ja ve svych 14letech,tak podle techto deti jsem byla asi "mimino"
kde bydlim tam mame "skolni centrum"je to vice skol dhromady a kdyz vedu kazdy den syna do skolky tak sem tam neverim svym ocim.Jako je to hruza tyto dnesni deti.je fakt ze doba se meni ale ........... 😔
trochu respektu pred starsi osobou by mohli mit,teda my jsme meli i kdyz jksem pak byla a nejen ja i moje kamosky v tom tvrdym pubertalnim veku.
tak bych se chtela zeptat jak to vydite vy ostatni.dekuju za odpovedi 🙂 🙂

sarianah
2. kvě 2009

nera
..suhlasim, vystizne si to napisala..

Zial, zijeme v dobe kde su ludia k sebe bezohladni, necitlivi, zavistilivi a pomstychtivi, k tomu nemalym dielom prispievaju aj filmy na vymyvanie mozgov, propagandisticke amerikanske blbosti, kde sa ludia navzajom vyvrazduju samozrejme tym najbrutalnejsim sposobom, cim viac krvi, tym lepsie..mafianstvo sa zobrazuje ako ohromna frajerina, atd. kopu dalsich blbosti, ktorym mladi ludia podlahnu a ovplyvni ich rozmyslanie, chovanie, pristup k ludom, zivotu..
Obliekanie..osobne tie chalanske nohavice o 5 cisel vacsie so zadkom na kolenach nemusim, ale vsetci sme boli pubertaci, mali svoje idoly, tak je to ich vec..horsie je to s babami, co behaju po vonku s holym bruchom ked je 15 stupnov, jasne ze je to parada na balenie chalanov, ale ked su starsie a chcu mat deti, zrazu sa divia preco to nejde..
Neda sa jednoznacne povedat ze su pubertaci taki alebo onaki, su situacie kedy su pubertaci fajn, napomocni, chapavi, mili a su situacie, kedy su proste na zabitie..

peppapig
2. kvě 2009

mandarinka, kouri kde kdo? Tak to je sila, ze neco takove vyjde z ust matce deti 😲 . V dnesni dobe se prave kde kdo snazi prestat, aspon tady se dela nekuractvi pekna osveta.

Hele, tak mam najednou pocit, ze kdo nema doma dite urciteho veku, je prakticky vul neb nema zkusenosti. Nemyslim si!! ja se nebojim az bude M v puberte, naopak moc se tesim, jsem stastna, videt sve detatko rust a vyvijet se.

Rozkrok u kolen me nedrazdi. Spis me zacinaji drazdit do mody se vracejici vycpavky v ramenou u sak atd...modni tragedie. Moji babicku prej v dobe puberty mojich rodicu hrozne drazdily minisukne haha

nika70
3. kvě 2009
aponchie
3. kvě 2009

ona celkove ta doba je horsi v tom smyslu,ze se bezne delaji veci,ktere driv nekdo bal verejne prezentovat tim je to asi mysleno..jako urcitej druh suverenity v negativnim smeru..ja mam v baraku super pubose..no super pubose co ja vidim ,zejo 😀 treba sou za rohem jinaci..ale co neni moje neresim az tak moc..uricte ma velkej vliv i okoli,ale porad a predevsim rodice si myslim ja

petromilla
3. kvě 2009

Dobrý téma, řekla bych věčné, každá generace má tu "dnešní mládež". My matky puberťáků nejsme nijak kvalifikované, bohužel. Výchova by se podle mě učit, protože je to hodně těžká discpilína. Jenže to právě může posoudit jen ten, kdo už má dítko odrostlejší.
Ono......všeho do času....... 🙂. I z toho nejroztomilejšího chlapečka a nejrůžovější růžovky vyroste jednou PUBOŠ. A už z něj nikdy nebude to roztomilé dítko. Bude prostě jiné a my to musíme jenom přijmout jako fakt.
Nechci tím říct, že slovo "puboš" znamená spratek. Puberta je holt období, kdy se z dítka stává dospělák a tak nějak neví co se sebou. Někdo to prožívá víc v sobě, někdo hodně navenek. Je to období vzdoru a experimentů. Ale kdy jindy v životě by měl člověk experimentovat? Téměř všichni puboši se ale jednou zařadí do společnosti.....a jednou bude mít doma toho puboše 🙂.

Já měla pubertu takovou tu "slušnou", prostě taková ta hodná holka. Ale i hodná holka může kouřit, občas nějaký ten alkohol. Můj prvovozený syn už má pubertu tak nějak za horizontem celkem bez nějakých větších komplikací. Za to druhorozený syn......ten nám dává kapky. Ano je ten "nevychovaný" v kalhotách na půl žerdi s čepicí na hlavě, drzý, odmlouvá na cokoliv. V jádru je to ale citlivý kluk a já pevně věřím, že se z něj vyloupne normální člověk 🙂. V duchu si držím palce 😀.

Taky nechápu názor, že všichni jsou strašní. A nejhorší je, když to slyšíte s úst pedagoga. Na třídní schůzky už nechodím, protože tam se dozvím jen to, jak je ta třída strašná, jak jsou nevychovaní, spratkové nejvyšší třídy....smutné 😔.

petromilla
3. kvě 2009

Aponchie.....rodiče mají vliv, ale jen do nějaké doby. Pak můžeš domlouvat a třeba se stavět na hlavu. No přece je nezabiješ ne? 😀

aponchie
3. kvě 2009

a do jake doby?abych byla pripravena 😀

musko
3. kvě 2009

Ja si stále hovorím, že je to to najťažšie na svete - a obdivujem našich, ako to zvládli. Myslím, že sa všetci snažíme, aby boli z našich detí slušní ľudia, ale ako píše petromila - v puberte je to ťažké ako pre pubertiaka, tak pre rodičov. Určite, sú hranice, ktoré ani ten puberťák prekročiť nemá, ale je to skúška tolerancie oboch strán.... Som zvedavá, ako to my zvládneme. Verím, že nejlepšie, ako vieme. Rodina je základ, dávať stále príklad slušného správania a vzájomnej úcty.... Ale niekedy túžba vyrovnať sa "ukázať sa" medzi spolužiakmi a kamarátmi je silnejšia.... Ostáve len dúfať a veriť, že ten základ je dosť pevný, aby toto všetko vydržal....
Mne teda vadia tie vulgárne reči - a mám pocit, že dievčatám to ide z tej pusy rýchlejšie, ako chlapcom.....

julia225
3. kvě 2009

aj my sme boli oslovovani "ta dnesna mladez" a myslim, ze tak zle ako vsetci predpovedali sme neskoncili...
moj osobny nazor: ZI A NECHAJ ZIT... zbytocne okrikovanie nestaci...cim viac zakazujes, tym viac ta dieta nenavidi. od malicka treba mat par zlatych pravidiel a tych sa drzat a hlavne riesit vsetko s laskou, nie bitkou, krikom a vyhrazkami. Cim lepsi priatelia s dietatom od malicka ste, tym lahsie su pubertacke "problemy"...

cairka
3. kvě 2009

mne to tiež pripadá, že niektorí rýchlo zabúdajú 😅 Už za našich čias na gympli fajčila polka triedy, dala sa zohnať tráva (teda vraj, neskúšala som) . je pravda, že o sexe sa viac rozprávalo, ako konalo, ale zas ani teraz to asi nie je až také pálivé - súdim podľa pár mladých, ktorých mám v okolí. jasné, že sú výnimky, ktoré sa na to vrhnú zavčasu, ale to boli aj predtým.

A v puberte to už nie je o rodičoch, moje dieťa má 3 roky(prvá puberta) a už vidno, ako sa chce páčiť v spoločnosti rovesníkov, darmo mám "slušne" vychované dieťa, v parku medzi deťmi sa mení na nepoznanie a robí šašoviny, aby sa s ňou hrali. Teraz to sú jasné maličkosti, ale v puberte bude v tom parku sama a bude to len o tom, akej party sa chytí, či sa budú predbiehať, kto má prvý sex, kto viac za deň vyfajčí, abo kto má lepšie známky 😝

A k tomu fajčeniu, ja nefačím, ani som neskúšala, som dosť proti fajčeniu, ale pokiaľ bude to najhoršie, čo nás v puberte stretne to, že bude fajčiť, tak to nebudem brať až tak tragicky. Takisto prečasný sex radšej budem riešiť anikoncepciou, ako varovaním vnúčat. čoho sa bojím, sú tvrdé drogy, ale snád bude natoľko sebavedomá, aby na také svinstvá vedela povedať NIE

podľa mňa si netreba robiť ideály, že moje dieťa také určite nebude, radšej sa pripraviť na najhoršie a tešiť sa, ak to tak daleko nedôjde 😎

aponchie
3. kvě 2009

ja myslim,ze hodne holek to myslelo asi tak,ze ano driv se hulilo,ale co si budeme nalhavat podstatne mene nez ted a kdyby nas nekdo videl nasi nam rozbijou hubu ted je to brano jako bezna vec s kterou udajne nejde nic delat.. 😎

aponchie
3. kvě 2009

petromila ja vim cetla jsem i u vas na diskuzi jak rikate porad dokola jak z kazde holcicky a chlapecka vyroste to a to,ale co kdyz ne? 😎 co kdyz to bude v pohode? 😎

peppapig
3. kvě 2009

aponchie, napsala jsi to presne. Deti zacinaji experimentovat podstatne driv nez to bylo za nas,ale to se da cekat, doba je rychla atd.

suki
3. kvě 2009

api, to je pravda 😲

kejka
3. kvě 2009

Myslím,že se Niky nezastává svých dětí 😕 😕 ,proč by to dělala?Prostě má z pubošema zkušenosti,páč je má doma. 😉
Já jsem byla děsnej puberťák-v 15jsem hulila jako fabrika,první kluk a další a další,kde byla diskotéka,tam jsem nesměla chybět,sem tam jsem zdrhla ze školy-válet se na koupálku,na první prodloužený,jsem se vožrala tak,že mě museli dotáhnout domů 😀 😀 Máma ale byla skvělá,tak nějak to brala. 😝 😝
Moji kluci holt byli v pohodě,možná tím,že v životě dostali dost velkou ránu/zemřel jim otec/,tak předčasně dospěli. ☹ Jsem fakt ráda,že se žádný party nechytli,mají v životě cíl,kterýho chtějí dosáhnout,já jen doufám,že se jim to povede.Nikdy jsem jim nic nezakazovala.Mohli kamkoli,kdykoli chtěli.Ale museli mi to vracet.Tím,že se dobře učili a učí,jsou to takový knihomolové,je jasný,že si to pivko dají,dyť to jsou už dospěláci,ale mají to snad v hlavě srovnaný/starší 24let,mladší 20/.
Puberta je děsná věc,ale dá se zvládnout. 😉 😉
Ještě mě to jednou čeká,tak doufám,že to bude v pohodě. 😝
Je fakt,že je jiná doba,všechno je jiné,ale puberta zůstává stejná. 😝
Mám jen kluky,tak se chci zeptat-je těžší mít doma holku pubošku???????????Co vidím u kámošek,tak mi připadá,že to mají holky těžší a dřív. 😉 🙂

suki
3. kvě 2009

já si myslím, že to holky mají těžší 😝

jevel
3. kvě 2009

niekto tu povedal toto ?
"Hele, tak mam najednou pocit, ze kdo nema doma dite urciteho veku, je prakticky vul neb nema zkusenosti. "

čitala som celú diskusiu , ale niečo takéto som tu nenašla a ani z toho čo tu píšu mamičky , ktoré majú pubišov doma som to nevyčítala. Je to ich skúsenosť a názor. Načo v tom hľadať niečo iné?
😕 🙂

tetes1
3. kvě 2009
petromilla
3. kvě 2009

Aponchie, kdyby bylo předem dané, do kdy mají rodiče na dítka výrazný vliv (nějaký vliv mají pořád), bylo by to na tom světě děsně jednoduchý 😀 . A jasně, že z hošíka či růžovky může být naprosto bezproblémový puberťák. To si přeje asi každý rodič 😉 . Každý člověk je jiný, nejsme jako z formy na bábovku 😀 . Naštěstí.
Jen bych chtěla vědět, co bys dělala, abys zakázala dítku kouření. Pokud bude tvárné, tak to bude v pohodě. Pokud ne, tak bude domluva....pak fyzický trest....pak mu vezmeš kapesné....pak dostane zaracha...uteče....pokud to dítko nebude samo chtít, neuděláš nic.

Mám takovou teorii, že člověk je takový, jaký se narodí. Každý máme daný jiný temperament. Pak ho můžeme jen tak zprava zleva ofackovávat a ukázat mu cestu. V rodině mu dát nějakou normu chování a pak je to na něm.

Vůbec si nemyslím, že je to o oblékání a kouření. Ať je kouření cigaret jakkoliv škodlivé (sama nekouřím a nikdo z rodiny), není to žádná trága. Dítě, které bere drogy, krade a utíká z domu, to je pak neštěstí.

Člověk se nemění, jen prostředky jsou v každé době jiné. Třeba průměrný věk prvního sexu je pořád stejný, nijak se dramaticky nezměnil.

Kejko, taky mám doma samé chlapy, ale myslím, že spíš záleží na tom jednotlivci, než na pohlaví. Kolem sebe mám známé se stejně starými "postiženými" dětmi a je to jedno jestli holka nebo kluk. O čarodejnicích bylo téma puberta na prvním místě a diskutovali jsme do čtyř do rána. A nic jsme nevyřešili 😀.

aponchie
3. kvě 2009

petromilo ja rikala neco o tom jak budu zakazovat kourit? 😲

petromilla
3. kvě 2009

Ne, jen jsi psala, že teď je to bráno jako běžná věc, s kterou údajně nejde nic dělat. V některýách případech s tiím opravdu nic nenaděláš.

nikka.vo
3. kvě 2009

S tím kouřením - brala jsem to podle naší školy a u nás se opravdu nekouřilo skoro vůbec a když, tak potají, možná někde za křovíčkem, ale dneska? Přesně ja píše Aponchie - rodičům je to jedno. Já potkávám děti po sídlišti, kde by je mohlo napráskat X sousedů, ale na co by jim to vadilo, když to ví jisto jistě rodiče už dávno. Naši nám nikdy neříkali, že nás přizabijou, jestli začneme kouřit, naše záchrana asi bylo to, že naši kouří oba a já i ségra jsme to od mala nesnášely 🙄 Tudíš by bylo pod mojí úroveň kouřit začít... Dnešní rodiče se podle mě dětem nevěnují tak jako naši za nás, děti se posadí ke compu, nebo ke kabelovce, nebo se vypustí mezi ostatní divnou zvěř 😅 😅 😅 Já teď třeba srovnám mě a dnešní puberťáky... Naši nebyli přísní, ale prostě do určitého věku neexistovaly diskotéky a alkohol samozřejmě taky ne, kdybych přišla spráskaná, tak bych asi něco zažila, ale tolik dětí co vidim (u našich v městě) na diskotéce, jak tam chodí 14-16 letý s vínem v ruce,ožralý jak duhy, ničí nám tam výlohy, čmárají po zdech (to bohužel patří k dnešní módě kalhot mezi koleny- což mi nevadí, mě se ta móda líbí - ale to že má každý svou značku, je opět ,,modní výstřelek,, co za nás nebyl) apod, tak mi opravdu stojí rozum. Tímto mi hlavně dochází, že to není naším malým městěm, že za mé puberty to tak nebylo jako to vidim teď v Praze, ale že je to prostě fakt dobou. 🙄 Rodiče je pustí, protože tam jsou přeci všichni ostatní. Já se strašně bojim puberty našich děti, opravdu, jo. I přesto že jsem měla vcelku bezproblémovou pubertu až na pár hádek s rodiči, tak se toho přímo děsim. A když vidim ty partičky dneska, tak si ani nechci představovat jak to bude za 15 let 😔
Souhlasím s tím, že každá generace nadává na tu mladší 😉 , ale jsou věci, které se opravdu masově mění a to co se za nás dělalo zřídka, nebo potají, se dneska dělá veřejně 😉

nikka.vo
3. kvě 2009

Petromilla, tak já si naivně myslim, že mu domluvim předem jak je to škodlivý, ukážu mu na obrázku jak vypadají plíce kuřáka a jak nekuřáka 😀 , dám mu příklad z rodiny, kdy babička zemřela na rakovinu plic, byla silná kuřačka a nakonec to završím tím, že mu urazím hlavu, jestli ho načapu. Nejsem najivní, že bych si myslela, že to nezkusí, nebo nebude kouřit potají, ale už bude mít staženou prdel, aby ho nikdo neviděl a nenapráskal nám to, tak snad nebude hulit krabku denně 😅 pak začnou tresty, pokud ho někdo napráská 😝 😝 😝 Dost věcí o výchově je a to beru podle sebe. S našima máme kamarádský vztah odjakživa a já jsem kupodivu v tom svým pubošským mozečku dokázala uvažovat o tom, jak bych naše zklamala, kdybych udělala nějaký průser, nebo utekla z domu, nebo začala kouřit, nebo neposlechla ... a prostě jsem to neudělala 😕 To že ze mě občas vypadlo, že je nenávidim 😀 to je klasika, ale nikdy se nedokážu zlobit dlouho a pak mě to přešlo. 😕

tetes1
3. kvě 2009

nikka:pokud se nepletu,tak jsme asi tak stejně staré a u nás na škole,byl dokonce jeden rok zřízený kuřácký koutek otevřený pro studenty,právě proto aby se neváleli vajgly před vchodem......Tak skoro ani nemůžu uvěřit, že to bylo u vás až o tolik jiné, že by se tam nekouřilo nebo skoro vůbec... 😕 , ale asi jo,když to píšeš. Jenom nechápu,kde bereš tu jistotu, že rodičům je to jedno, rodiče to nezajímá, rodiče je pustí....., třeba to tak opravdu není, třeba to těm rodičům vůbec není jedno,ale nemůžou s tím nic dělat,bohužel.....
Přesně dělalo se to potají,ale o to to nebylo lepší,né? 😉

aponchie
3. kvě 2009

ja jsem nenavidel akoureni a nasi mi hulili pod nos v aute,si pamatuju jak sem jednou chtela vyskocit z auta z ajizdy 😝 no a pak sme potajnu sli na hriste a koupili si vseci sparty a kourili zkouseli potajnu at nas nikdo nevidi..no videl me soused ten to napraskal matce a sotva sem dosla dom akorat s eme optala jestli petry nebos party?a ja nechapave co?a dostala sem takovou po tlame az zarincely skla ve dverich v kuchyni mam to zive v pameti..takz eani nevim kolik mi bylo zrejme na zakladce jeste jak jinak..ale kurna bali sme se,potajnu...no a pak nic a pak se to rozjelo s tim kourenim kradenim cigaret potajnu nasim na botniku atd skladali jsme s evseci na balicek cigaret a pamatuju si jak sme nemeli treba peniz enebo moznost a kamos Robert treba dosel k nam a muze Marketa ven?a potajnu nemas nahodou cigo ja nemam..to dnes nevidite dneska si kupuji ciga a ne ledvajake ale drahe mnohdy drazsi jak vlastni rodicove..hulila sem taky a pac me to chutnalo trochu a hlavne to bylo tajne a zakazane zejo 😀 az me matk ajednou asi po 10ten den co sem musela nutne k telefonu ve vesnici si zavolat/kourit za rohem/ 😀 rekla at hulim s nema teda ze to vi tak jo bylo uz legalni tak sem hulila a pak sem prestala pred 6leti ze dne na den a sem za to nesmirne rada pac to byla nejvetsi chujovina zivota..a jde to prestat 😎 ale dneska je to bohuzel tak,ze se radoby dava uvolnenost nebo jak to rict proste volnost az moc nebo pod zasterkou volnosti nebo ja nevim jak to napsat..na diskoteku jsme sli taky do pulnoci v 15do Acka a dneska vidim nalite holky v hospodach pod 15let bezne a slysim,ze je to normalni..no neni znam i holky co museji bejt doma co tohle nesmi pac by dostali na karbit a neni to sakra tyrani preci dat nekomu facku co ja bych za to dala radsi dostat kolikrat pres hubu facana a neresit to dal nez dlouho sahle dialogy spise monology 😝 do rana..nevim jak bud epuberta u mejch deti to nevi nikdo dopredu,ale i svym myslenim muze mnohe ovlinit uz ted..ja jsem cetla na netu hodne klinickych pasazi od psychologu vcera vecer na tohle tema a v jednom se shoduji,ze deti delaji to co jim rodice dovoli nebo kam az jim nastavi hranice bez ohledu na cas stoleti a vyvoj lidstva.nejde to dokonale ,ale jde to a ja osobne si treba myslim,ze vlidnym pristupem s vysvetlovanim dosahnu vice jak zakazovanim vyhrozovanim nadavanim buzerovanim a kricenim 😎

nikka.vo
3. kvě 2009

tetes, všechno je to prostě o tom, jaká je většina ve škole, u nás asi byla většina posránků co nekouřila 😅 A nesouhlasím s tebou, že to těm rodičům třeba není jedno,ale co mají dělat? Kua, když nechci aby dítě šlo na diskotéku, tak nepůjde ikdyby se na hlavu stavělo 😲 A oká, budeš dělat scény, tak nemusíš jít třeba celý měsíc ven... já tohle nikdy nezažila a nechtěla bych dávat takové tresty, ale já jsem člověk, který s nenechá s*rát na hlavu. Už teď se neřídí život jen kolem Dominika, ale když řeknu, že to dělat nebude, tak si za tím stojím a kolikrát dostane pojeb babička, že má tendence mu to co já zakážu povolit 😝 Zní to teda jako bych kluka cepovala od mimina, nejsem zlá nebo tak, ale máme jasně vytyčený hranice a například to že babičky rozmazlují vnoučata a veškerá snaha rodičů přes týden je pryč po jedné návšetěvě babičky o víkendu u nás neplatila nikdy. Dominik odmala ví, že to co mu povolí babička, to já nepovolim a neuspěje u mě, kamarád. 😉 A když jsou ty hranice dané jasně a od mala, tak se tomu snad vyhnu 😕 Se scénama počítám 😅 Já tu nemachruju, že moje dítě bude poslušné, nejsem bláhová a prostě hormony jsou svině 😀 Ale nebudu ustupovat, nemám to v povaze 😝 Já chci svoje dítě vychovat jako moje máma a táta nás. Kamarádksy, ale s jasnýma hranicema, se vším jsem za mámou mohla přijít a super jsme pokecali, fakt jak mámošky, ale přes tu hranici jsem nesměla, bo už bychom kámošky nebyly 😝 😉 Já podotýkám, že odsuzuju teď hlavně jen to kouření, pití alkoholu a chození na diskotéky 😉 Vim jak to bylo u mě, jakmile jsem na diskotéku začala chodit, tak to bylo jako droga a víkend bez diskotéky byly muka 😅 Ale nemusí tam chodit od 14, ale dejme tomu od 16-17 a ob víkend 😀 a bude si na to pěkně vydělávat 😎 To je si myslim taky důležitý, aby si ,,děti,, šli na brigádku, pokud chtějí love na zábavu 😝 a tím pádem když budou chodit do práce, tak nebudou dělat péčoviny 😅

nikka.vo
3. kvě 2009

mámošky=kámošky 😀

mirka19
3. kvě 2009
sisstin
3. kvě 2009

tak já jsem ročník 84, už v deváté třídě chodili kluci a některý holky pravidelně do školy zhulení od trávy, chlastalo se už od 7.třídy a na diskošky též 😕 já byla v té době třídní šprt a outsider..nikam jsem chodit nesměla, nekouřila jsem a nepila 😝 poprvé jsem se opila na konci deváté třídy na rozlučáku..kouřila jsem od prváku na střední, chodila jsem pak i na diskošky..ale žádné šílenosti, domů jsem chodila, v kolik jsem měla..domluvu s našima jsem nikdy neporušila...ale nevěřim tomu, že dřív to bylo nějak zvlášt jiné..je to pořád stejné, akorát se to trošku mění stylem života a dobou 😎

nikka.vo
3. kvě 2009

Siss,tak jsme byla asi divná škola 😅 😅 😅

Mirko, chápu tvůj příklad tak, že každé dítě je jiné a na někoho trest zabere a na druhé ne, ale zase asi učení je kapitola sama o sobě. To je věc,do které se člověku sakra nechce a asi je to pro někoho silnější, než to, že nebude moc ven, nebo hrát na počítači... Asi jde o to tomu dítěti zakázat to co má nejvíc ráda a to má každé dítě jinak. Já jsem fakt zvědavá, škoda že se tu nesejdeme za 15 let ve stejné sestavě, že bychom o tom pokecaly 🙂 Ale to budeš , Mirko, asi už babička 😅 😅 😀