Jak se zbavit škůdců v potravinách?

piggy123
3. led 2021

Začátkem prosince jsem objevila doma ve chlebu tohoto broučka. Myslela jsem, že jsem si ho v tom chlebu donesla z obchodu. Poté jsem chtěla vařit těstoviny a broučci byli i tam! Okamžitě jsem všechny potraviny doma prohledala a oni byli úplně všude - mouka, cukr, těstoviny, rýže, chléb, ovesné vločky, instantní kaše.... 😱 Zbyly mi akorát oči pro pláč.

Viditelně napadené potraviny jsem okamžitě vyhodila a zbytek veškerých potravin postavila ven na balkon (byl mráz) a všechny skříně v kuchyni vytřela octem. Asi po dvou týdnech jsem vzala jedny těstoviny z balkonu a prosypala je přes sítko a byli tam dva broučci. Vypadali mrtvě. Ale po chvilce v teple se začali zase hýbat 😡

Manžel měl minulý týden nápad dát všechno z balkonu na hodinu do trouby na 75 stupňů. Ale po načnutí dalších nových těstovin tam broučci byli vesele dál a hýbali se snad ještě živěji.

Existuje nějaká možnost, jak se jich zbavit, nebo jsem nucená všechno opravdu vyhodit? Už měsíc mám veškeré potraviny venku na balkoně... 😐

emillyhk
3. led 2021

Vyhodila bych všechno... Bez milosti do kontejneru, všechny dózy, skříně a balkon vydezinfikovat. A modlit se, aby se z jednoho přehlédnutého broučka opět nevyklubala nová kolonie...

michaela666
3. led 2021

U mamky to trvalo 3/4 roku, než se těch potvůrek zbavila. Zalezlo to za kuchyňské skřínky a vždycky někde nakladly vajíčka. Pomohlo vyhodit komplet všechny potraviny a nakoupit plastové a skleněné dozy ve kterých to teď skladuje. Všechny postřiky a lepítka do skříněk byli na nic. Až se naštvala a komplet všechno umyla horkou vodou s kapkou levandulového oleje. Nevím jestli za to mohl ten olej, ale teď přes zimu najednou všechno zmizelo.

koordinatorka_odboje
3. led 2021

Nic jineho nez vyhodi nepomuze. Jo a vetsinou si to clovek prinese z obchodu, kde to blbe skladuji. Vsechno skladovat v dozach. Nic v puvodnich obalech.

piggy123
autor
3. led 2021

Já jsem právě na zkoušku před asi dvěmi týdnu umístila do skříňky ovesné vločky na talířek, abych viděla, jestli tu nějací broučci ještě jsou. Dodnes zatím nic.

Já jsem z toho byla v šoku. V životě se mi nic takového nestalo. Nikdy jsem doma neměla ani mola ani žádné jiné potvory. A teď toto a úplně všude 😓

maaaadlaaaaa
3. led 2021

@piggy123 Vyhodit všechno a dozy proprat ve vařící vodě a vydesinfikovat. Tím, že to vyhodíš na balkón nic nevyřešíš, larvy a vajíčka stejně neuvidíš a za pár dnů jsi tam, kde teď až se začnou líhnout. Plus vydesinfikovat i skříňky a na to je v tomhle případě opravdu dobrý etericky olej z levandule, jak se píše výše. Většina těhle potvor ji nesnese a zabije je to. Já si přinesla kukuricnou podestylku s larvami a bojovala taky, ale s moly. 🙈 Je to vopruz.

jitka_cv
3. led 2021

Vše vyhodit. Bojovali jsme s nimi 3 měsíce. Vše po koupi dát do skleněných dóz a do špajzu dát nalámaný bobkový list.

martiina_k
3. led 2021

já tady strašně dlouho bojovala s molama.... několikrát jsem vše vyhodila a pomohlo fakt vše uzavřít do neproniknutelných dóz. I tak než jsem se jich definitivně zbavila, trvalo to nejmíň 3/4 roku. Dneska už jen tak nemám ani čajové pytlíky. A mám od nich pokoj. Manžel taky nechtěl vše vyhazovat, že třeba rýži bude jíst a tak.... mě se z toho akorát zvednul žaludek, prostě jsem to vzala a vyhodila, bez milosti. A to nejsem žádná citlivka na úklid, že bych doma měla sterilně čisto, to vůbec, ale v jídle moly, to ani omylem.

misulka84
3. led 2021

Mám to samé, bohuzel. Taky bojuji a dezinfikuji savem skrinky, ale vzdycky se nekde objevi po case znovu. Podle me sem to prinesla z kramu, je to z mouky

martina8084
3. led 2021

nemáte náhodou křečka nebo morče?

piggy123
autor
3. led 2021

@martina8084 ne, nemáme. Ty potvory jsem určitě donesla v něčem z obchodu. Docela bych si typnula, že právě z těch ovesných vloček, protože to vypadalo, že to bylo hlavní ložisko nákazy. Balíček byl opravdu plný broučků. V ostatních potravinách bylo málo broučků. Tak 2-10.

jako_mala_holka
3. led 2021

Všechno bych vyhodila, my měli vloni moly, fuj... Naštěstí jsme vše vyhazeli, linku vytreli, vydezinfikovali a za pár dnů byl klid 🙏