Jak tatínek pomáhá s domácíma pracema a mimčem?
ahoj maminky, chtěla bych se zeptat jestli vám doma tatínek pomáhá s domácíma pracema, jestli rád koupe, přebaluje, jestli chápe že jste unavené a bez řečí vezme kočárek a jde se s mimčem projít abyste se mohli prospat když v noci vstáváte k mimču. Ráda bych věděla jak to máte vy, protože já toto postrádám. Můj přítel nekoupe, nepřebaluje, nechodí na procházky ani nepomáhá. Už mockrát jsem ho prosila aby se zůčastnil že jsem unavená, ale je to jako bych mluvila do sloupu.
Stručné shrnutí
- Zapojení otců do péče o miminko se velmi liší; někteří otcové pravidelně přebalují, koupají, uspávají a bere kočárek na procházky, zatímco jiní se péče neúčastní vůbec.
- Hlavními faktory ovlivňujícími zapojení jsou pracovní doba (v diskusi uváděno: návraty v 18–19 hodin, 12hodinové směny, 24hod služby), předchozí zkušenost s péčí o děti a to, zda otci byla od začátku ukázána a umožněna samostatná péče (např. „nechat ho s malým na hodinku“).
- Populární praktická řešení z diskuse jsou: naučit otce přebalovat a koupat ukázkou v porodnici nebo doma, nechat ho samostatně pohlídat dítě (hodinka/osamocení), rozdělit víkendy a noční služby a posílat otce s kočárkem na procházku, aby se matka mohla vyspat.
Q: Jak naučit partnera přebalovat a koupat miminko?
A: V diskusi pomohly konkrétní kroky: ukázat mu techniku v porodnici nebo doma a pak ho nechat samotného s miminkem na hodinku, aby získal praxi (uživatelky popisovaly, že partner „ochotně přebaloval“ poté, co mu to bylo ukázáno).
Q: Jak pracovní doba ovlivňuje zapojení otce do péče o dítě?
A: Uživatelky zmiňovaly konkrétní režimy, které omezují zapojení: „odjíždí ráno a vrací se opravdu až tak v 18–19 hodin,“ 12hodinové směny nebo 24hod služby, což často znamená, že otec je k dispozici až večer nebo o víkendech.
Q: Jak si rozdělit noční vstávání s miminkem?
A: Jedno praktické řešení z diskuse je střídání vstávání a víkendů; konkrétně bylo popsáno pravidlo, kdy se rodiče střídají ráno i večer a jeden z rodičů zůstane doma spát, zatímco druhý se postará (příklad „na střídačku, jeden z nás vstane a ten druhý zůstane spát“).
Q: Co dělat, když partner péči odmítá nebo se zabejčí, když na něj tlačím?
A: Diskuse uvádí dvě reálné reakce: tlak může partnera „zabejčit“ (uživatelka uvedla, že pokud se na něj tlačí, dělá to opačný efekt), a v některých případech ženy zmiňovaly i možnost ukončení vztahu, pokud partner trvale odmítá pomoc (několik přispěvek zmiňovalo rozvod/končí vztah jako krajní možnost).
Q: Jak řešit noční krmení, když matka kojí?
A: Pokud matka kojí, otcové obvykle pomáhají přebalením, uklidněním a nechávají matku spát; u umělého krmení byly konkrétní příklady otců, kteří „udělají Sunar“ a připraví lahvičku na noc.
Q: Jak zvládnout péči bez rodinné podpory daleko od domova?
A: V diskusi se doporučovalo plánovat externí pomoc a úkolovat dostupné osoby; konkrétně jedna uživatelka navrhla „zaúkolovat rodinu, ať jedou s kočárkem a ty si zatím odpočiň“, a jiné příspěvky zmiňovaly využití partnerovy dostupnosti o víkendech nebo organizované střídání s partnerem.
Závěry z diskuze
Shoda
- Zapojení otců do péče o dítě je velmi variabilní a závisí na pracovním režimu, zkušenostech a ochotě otce.
- Ukázání a ponechání otce samostatně s miminkem (např. „nechat hodinku“) pomáhá vybudovat jeho sebevědomí v péči.
- Mnoho matek považuje otcovu pomoc (přebalování, koupání, noční vstávání, vyvenčení s kočárkem) za zásadní pro svou schopnost odpočívat a fungovat.
Sporné názory
- Některé ženy považují zapojení otce do péče za samozřejmost a důvod pro setrvání ve vztahu, zatímco jiné akceptují, že pokud otec v rodině ekonomicky vydělává, domácí práce mohou zůstat převážně na matce.
- Zatímco někteří tvrdí, že na muže je potřeba netlačit a nechat ho „přírodou“ přijít k péči, jiní zastávají názor, že tlak nebo ultimátum (rozchod/rozvod) je oprávněná reakce na trvalé odmítání pomoci.
Otevřené otázky
- Jak efektivně přimět partnera, který opakovaně odmítá zapojení, aniž by se vztah nevratně poškodil?
- Jak řešit rovnováhu péče a práce u párů s dlouhými nebo nepravidelnými směnami (12h, 24h)?
- Jak nahradit nebo doplnit rodinnou podporu, pokud žijete daleko od příbuzných?
Zmíněné značky a firmy
Sunar
Zmíněné produkty a metody
Sunar, kojení, přebalování, koupání, vzít kočárek na procházku, nechat tatínka s dítětem na hodinku (samoobsluha), střídání nočního vstávání, střídání víkendů, rozdělení domácích prací mezi rodiče
Místa a osoby
Amerika
Majko,to nejsi sama. Jednak muj muz dost pracuje, takze odjizdi rano a vraci se opravdu az tak v 18-19 hodin, nekdy i dele. Tudiz po nem nemohu nic chtit. Kdyz se vrati, tak si s malou tak hodnu pohraje a to je vse. Neprebaluje, s kocarem nechodi, nekoupe ani nic takovyho, max. ji da napit z lahve...
Kdby ale ten muj chodil do prace napr. do 16 hodi,tak bych ho asi zamestnala vic...nebo spis vic bych po nem chtela..
Tak u nás je to stejné majko. Malej je sice docela pohodový mimčo, i když poslední dobou hůř spí a já už bych oraz potřebovala. Ale taťka je na nějaký pomáhání taky "unavenej". Sice je fakt, že má docela fyzicky náročnou práci, ale dělá ranní a odpolední směny, tak myslím, že by občas mohl přiložit ruku k dílu trochu víc. Zatím ani jednou nepřebaloval, neoblíkal, jednou koupal...Chvíli si pohrát to jo, ale vyrazit s kočárem, to už je moc... Většinou přijde z práce, nají se, a když není co dělat na zahradě nebo tak, tak si hajne k odpočinku a vytuhne-třeba i do večera! Chápu, že občas unavený být může, ale on nějak nechápe, že unavená můžu být i já...
Tak se nedejte, třeba se to zlepší 😉
Myslela jsem že když uvidim že na tom takhle nejsem sama, že mě to uklidní.... a ono nic 😔
ahoj¨maminky, máme čtyřletou dcerku.Když se narodila byla jsem na všechno sama.Ale po čase přišel zlom a muž se začal malé věnovat a dnes je to ten nej táta pod sluncem.Čekáme další přírustek každým dnem a já si nemaluju,že by to bylo jiné a u malinkého mimi se extra zapojoval.A po zpětných rozhovorech jsme došli k tomu,že nám se zbouří hormony,ale muži se musí se vznikoou novou situací vyrovnávat. 😉
jani, take jsem cetla, ze chlapi se tech malych boji, ze maji radsi ty vetsi decka a ze ten vztah si vybuduji, az kdyz jim deti rozumi a tak...
Tak já musím říct, že manžel pomáhá dost. V noci i vstane a jde po kojení bez řečí přebalit, když je potřeba. Nelinku i rád koupe, uspává, nosí, když pláče. S kočárem sám nechodí, protože chci jít vždycky taky 😀 Je jasný, že se starám mnohem víc, ale když řeknu, tak se o malou postará. Z práce chodí na pátou, někdy i déle. Ale já jsem tak trošku generál, tak už si asi zvykl a tušil předem, že bude muset trochu pomoct. Ale někdy si i sám s malou třeba tři čtvrtě hodiny hraje na hrací dece s hrazdičkou. Taky jí při uspávání vymýšlí básničky. Je fakt sranda to pozorovat nebo poslouchat 🙂A to dělá sám od sebe. Tak mám asi zlatýho chlapa 😵 😅
Zdarvíím tak ani já jsem se žádné pomoci nedočkala.. 😠 😠 A ani už neci..radši si vše dělám po svém.. 🙂
zdravim, ja sice este male nemam pri sebe, ale s priatelom sme sa uz do predu dohodli, ze mi bude pomahat a aspon v nejakych veciach, lebo predsa len ten zaciatok bude najtazsi si myslim 😉
Ahojte holky,jak to tady čtu,tak mám doma asi poklad. Mi taťka pomáhá se vším,už nekojím,tak jeden den o víkendu se o malého v noci stará,udělá sunar,atd.. Dokonce uz jsem si zašla s kámoškou večer sednout,všechno zvládl na jedničku. Občas sice něco zmrví,ale to neřeším,ať se neurazí a pak budu mít po pomáhání 😝 Sakryš tak proč si ti chlapi ty děti pořizujou,když pak nechají všechno na té ženské! Ale snad to přijde později,až mimča povyrostou 😉
Ahoj,tak já si teda taky nemůžu stěžovat,pokud manžel není v práci,pomůže mi doma jak s malým,pochová,ukonejší,....nebo naopak udělá večeři,umeje nádobí,zajišťuje nákupy,prostě co je potřeba,jsem za to moc ráda,neumim si představit být na všechno sama 🙂
Ahojte , taky se přidám s chválením,sice můj přítel denně chodí z práce až kolem sedmé večer, ale sotva přijde domů, tak se hned k malému má, chová, čte mu, občas ho i vykoupe, možná to bude i tím, že hned jak jsme přijeli z porodnice, tak jsem mu ukázala jak přebalovat, ochotně se k tomu měl a pak jsem ho s malým nechala na hodinku samotného ( byl samozřejmě napapanej a spokojenej) a šla jsem na procházku s pesanem, jednak aby nežárlil a jednak jsem chtěla, aby kluci se seznámili spolu o samotě, aby si tatínek vyzkoušel,jak ho správně chovat, myslím, že tímhle gestem jsem udělala víc než jsem si vůbec myslela, od té doby nemá problém ho sám pohlídat ,když je potřeba, vykoupat,přebalit, vzít v kočárku ven, prostě cokoliv a vím, že mě, krom teda toho kojení, zastane na sto procent. Na druhou stranu od něj doma nic jiného nechci, beru to tak ,že on je ten, kdo vydělává peníze a vidím na něm ,že chodí domů unavenej, a tak jsem radši než abych ho zaúkolovala vytíráním a žehlením a vším možným, tak aby raději čas trávil s naším synem, protože my mámy máme vztah s dítětem automaticky a u otců a dcer a synů si myslím, že je potřeba tomu trošku pomoct, takže at se na mě nikdo nezlobí, ale já opravdu nerozumím tomu, když mi někdo řekne ,že má doma půlroční dítě a tatínek ho nikdy nepřebaloval, nekrmil, nešel s ním ven v kočárku, to mi prostě přijde absurdní, na co si pak pořizoval ,že...
Moruso-to je taky můj názor. Ale je to určitě tím chlapem,jsou prostě i takoví,které asi nejde předělat.Nedokážu si jaksi ani představit,že by mi s tím manžel nepomohl,ale stejně jak ty říkáš,už po něm víc nechci. Pokud nebyl malý,tak i pomyl,vyluxoval a tak,ale ted ho raději nechám s malým a udělám to sama. Pokud jsem si tadyto nepřečetla,tak mi přišlo ůplně normální,že otec pomáhá. hplt jsem asi měla štěstí na chlapa,tak si toho budu vážit 😝 Ale to samozřejmě neznamená,že mě nesere 😉 ,někdy mě fakt vytočí do modra,ale to asi známe všechny.........
Ahojte, tak to je škoda, že ti vaši mužíci jsou takový pohodlný. Můj muž je zlatej, sice taky chodí pozdě, kolikrát se s malým ani celý den nevidí, odchází když spéme a přichází, když už malej spnká, ale bez problému přebalí, je teda pravda, že pokakanýho moc nemusí, ale bez problému okoupe a nakrmí, obleče a jdou klidně i ven. Když jsme malýho přivezli s porodnice tak první tři týdny jsem nekoupala ani jednou, protože mi to manža nedovolil. A i te'd, vstane i v noci, přebalí, když je potřeba, tak mě vzbudí na kojení a klidně i konejší a uspává. A na jejich vztahu je to poznat, malej ho miluje 😵 A já je oba taky 😵
Ahoj všechny, svého manžela musím pochválit. Co se týká péče o dceru, tak se ničemu nebrání. Hned z počátku jsem ho nechala, ať si zkusí chování, přebalování i koupání. Říkala jsem si, že kromě kojení by měl umět všechno 🙂 ... co kdybych třeba musela do nemocnice. Teď chci ale podotknout, že dál tu pomoc nečekám a ani nevyžaduji. Říkám si, že já jsem doma a on 12 hodin v práci. Jen občas, když se chci vyspat, tak ho pošlu ven s kočárkem. A teď, jak malá začíná čím dál víc komunikovat a je doslova k "sežrání", tak chci, aby si s tatínkem užili ty nejpříjemnější chvíle.
ahojky ja sa tiez k vam pridam, no moj manzilek mi pomaha, sice se zacatku se bal ked mala bola este v perinke, ale prebaloval ju, ale ked videl, ze som na malu a vsetko sama,tak mi pomahal aspon s domacimi pracmi, poupratoval, navaril, nakupil, po case ked uz bola mala vecsia, tak sa uz nebal ju vziat, kupe ju, prebaluje, sam si u vezme vonku na prechazku i na celi den, ked chce, a tiez si po vikendach chodim s kamoskama vonku a on hlida celu noc 😀 musi, ved co mu ine ostava.
ved kdo si ho jak nauci tak ho ma, je sice pravda,ze prerobt sa neda.
já manžela taky musím pochválit, jsme doma teprve od pátku, ale pomáhá mi s vařením, úklidem a i s malou. když má malá bolesti bříška a trvá to dlouho, tak jí hlídá on a já si jdu na chvíli zdřímnout a pak se vystřídáme. v pondělí půjde už zase do práce, ale doufám, že mi bude pomáhat nadále.
M.ajko................můžu Tě uklidnit v tom,že jsem na to úplně stejně jako Ty. 😅
Když jsem byla těhule,manžel se mohl přetrhnout,jak mi se vším pomáhal(čekali jsme vymodlené dítko).Když jsme se vrátili z porodni,vzal si jen 2 dny volna a ne proto,aby mi pomohl v začátcích(všude se vždycky chlubil,že má zkušenosti s malými dětmi,protože "vychval" svoje 3 mladší sourozence),ale jako pojistku,že kdyby Áda v noci brečel,tak to alespoň přes den dožene. 😅
S kočárkem byl jenom jednou a to s velkými řečmi(vydržel to půl hodiny a byl hned zpátky).Nikdy nekoupal,nikdy nepřebaloval a nejradši by byl,aby si Áda hrál a nevyžadoval jeho pozornost,když se v 15.30 vrátí z práce.
Místo,aby si ho užil,jde se hrabat do garáže,nebo u pravovat fotky letadel(jeho hobby) na počítači. 😖
Já už to vzdala a nic po něm nechci.Jen mi vadí,že když někam přijdeme na návštěvu nbo návštěva sem,tak se přetvařuje a tvrdí opak.A jednou se Áda podělala,tak jsem mu řekla:"Tak tatínku,když v tom máš takovou praxi,tak ho přebal!"............a byl v koncích. 😀 Od té doby si alespoň přehnaně nevymýšlí.
Majko, každej chlap je jinej, třeba bude pomáhat, až bude malá větší. Můj manža chodí do práce 24h služby, nebo 12h jak kdy, takže z domu vypadne v půl šestý na autobus a vrací se kolem půl devátý večer, to Adélka spí ☹ Ale jak je doma, tak já bych se mohla opdstěhovat, nepotřebujou mě. Určitě bych bejt tebou na něj nenaléhala, snad na to přijde sám.Když se chlapům všechno připomíná, nebo tak, tak se zaseknou a just to dělat nebudou.Zkus zaůkolovat rodinu, ať jedou s kočárkem a ty si zatím odpočiň, doma ať je třeba bordel, taky to neřeším 😉 důležitá je usměvavá a odpočinutá mamka 😉
No, já to mam o to složitější, že jsme se odstěhovali pryč od rodin, tudíž mam jen zřídka hlídání. Právě proto už doma prudim
Ahoj holky, tak Péťa jednou Páťu ustrojil celýho a jedou mu dal punčocháče (samozřejmě na ponožky 🙂 ) a někdy pomůže při koupání, ale to je asi tak všechno. Jinak si s ním hraje, to jo, ale říkal, že teď je ještě moc malý na to aby ho přebalil, prý až bude větší, aby mu to pak ale nesmrdělo. 😅 😀 Jinak už se ale prý těší, jak spolu budou chodit na fotbal, hokej atd. atd. 🙂
krupinka, tak to já se připojuju k tobě, manžel je poklad, vstane i v noci, dcerka je jeho největší poklad 😵
Pokud jde o to hlídání, tak když si chci zajet na nákup, tak ho taky pohlídá a zvládne to, nakrmí ho taky, ale s tím přebalováním, z toho má prý strach. 😀
ahojik ma,mmci no jam teda uz deti trochu vetsi a mam tri ale tatka tez pomaha pokud je doma a ne v praci treba je vezme nekam ven nebo na vylet a v lete na koupak abych so mohla spocnout a kdyz byli mensi tak i prebaloval a krmill 😀
ahoj, tak to mně můj ex nepomáhal vůbec, z přebalování se mu zvedal žaludek, z koupání měl strach, no a tak to pokračovalo až se z něj stal ex 😀 😀 , ale je fakt, že neměl moc čas, on chodila do práce(já se válela doma), no a pak hospoda a tam se jen na jedno nechodí, že 😉 , ˇmůj nynější partner je poklad, ten se neštítí žádný práce, prostě dobře vychovanej
m.ajka, u nás je to běžné, vstáváme oba, ikdyž je to hrozně málo, většinou celou noc prospí, dneska tedy ve 2 byla vzhůru, Jirka jí šel přebalit a já připravila hamku, když už byla vzhůru...byla vysmátá jak nevím co, s tátou dělají blbosti i takhle v noci, já při chůzi spím a oni se řehotají 😅
Cao holky, nas tatinek ma spoustu chyb, nekdy me sere, ze to az pekny neni, ale v peci o nelinku me zastane na 100% krome kojeni.Prvni tyden doma z porodnice se jen dival, druhy tyden sam zkousel prebalit, obleci a tak(byli jsme oba stejne neohrabani) a pak uz mu vse slo jako po masle.Domu z prace chodi kolem 17. hodiny a oak se venuje az do vecera Nelince, jde na prochazku, hraji si, vecer koupe, obstarava po koupani, pak si hraji, cte na dobrou noc pohadku, uklada do postylky(to vse delame nejak na stridacku), driv v noci bez problemu, aniz bych mu rekla, sel a prebalil(ted v noci uz neprebalujem),o vikendu si rano vezme Nelinku k sobe do obyvaku(nelinka je ranni ptace) a ja si treba jeste hodinku pospim.V tomto je uzasnej, nasi dcerku miluje a maaji krasny vztak a myslim, ze k tomu prispela i tato pece o ni.
Alke maminky od tatinku, kterym to jeste moc nejde, nezoufejte, treba ti vasi jsou vazne takovi tatinci, kteri se naplno projevi prave az je ditko vetsi 😉
Ať už mi přítel jakkoli s**e, tak co mu nemůžu odepřít je, že je to opravdu ukázkový táta.Přijde utahaný z práce a hned jede s malým ven, abych si prý odpočinula 😀
Kolikrát mě samotnou vyhání ven, abych se šla klidně bavit a on doma hlídá...já ho fakt miluju! 😀 😀 😀

Ahoj Majko! Tak náš taťka občas s něčim pomůže, ale taky se nepředře. Když jsem byla těhule, tak měl řeči jako že přebalí, oblékne apod. Teď nepřebalí, ono to moc smrdí. Neoblékne, protože to zkrátka neumí a bojí se aby mu něco neudělal. Na druhou stranu musim říct, že chodí občas s kočárkem a když kouká na TV tak má malýho u sebe. Párkrát se snažil malýho uspat, což hodně pomohlo. Domácí práce se ho netýkají, ale to je u něj normální. Když má něco udělat tak mu to člověk musí řikat aspoň měsíc, aby se dočkal. 😉