Jak vysvětlit dítěti, že umřelo domácí zvířátko?

eyael
28. pro 2010

Umřel nám dnes kocourek při operaci, poslední dny jsme ho vozili s dcerou a manželem na veterinu k doktorovi a také jsme ho měli doma na kapačkách. Do současné doby mu v podstatě nic zjevného nebylo, na Štědrý den byl ještě v pořádku. Moc nám chybí, byl to 9,5roku nás skvělý společník a kamarád.
Ale potřebuji vědět, jak byste prosím vysvětlili 2roky a čtvrt staré holčičce, že kocourek umřel, že už není? Nechceme s mužem, aby se bála k lékaři - kocourka si doktor nechal, nechceme aby se bála, že umřu já - beru také pravidelně nějaké léky, takže říct, že byl kocourek hodně nemocný se bojíme, nechceme aby se bála injekcí - doktor kocourkovi dával domů infuze, nechceme, aby se bála třeba usnout - doktor musel kocourka uspat, aby se netrápil. Máme čekat, až se na něj sama zeptá, nebo to nechat "vyšumět"? Dneska se s ním v ordinaci rozloučila, měli se moc rádi, dělali spolu skopičiny, tak si zas říkám, že na něj asi podvědomě myslet bude - malá si pamatuje věci, které bych řekla že si pamatovat nebo všimnout nemůže... Poradíte prosím?

fiallinka
29. pro 2010

Ahoj, píšu jen, co jsem vyčetla, protože sama musíš odhadnout, jaká je tvoje malá a jak si to přebere - prý se o tom má mluvit úplně normálně, nic moc nepřikrášlovat - něco v tom smyslu, že zvířátko tu bylo, ale bylo už staré a moooc nemocné a umřelo a tak to bývá... ani prý nemá cenu mluvit o tom, že usnulo (jsou děti, které se pak bojí jít spát) ani o nebíčku... většinou už pak malé děti nechtějí vědět žádné podrobnosti, nějak se s tím srovnají... ale zkušenost nemám. Co se týká vašich obav - prý by děti měly od mala chápat, že to tak je... že kocour byl nemocný MOC a to nikdo z rodiny není a starý taky MOC a to taky nikdo není a dloooouho nebude.... tož nevím, asi bych to směrovala na to stáří, pokud se vůbec bude ptát.

veruska007
29. pro 2010

Ahoj, taky jsem musela malemu vysvetlit smrt - kdyz mu bylo 1,5 roku, pri predcasnem porodu nam umrelo miminko. Normalne jsme mu rekli, ze uz neni, umrelo. Zadne detaily. Ony to male deti nechapou, tak myslim, ze se s tim smiri snaz. Sice se pak jeste maly sem tam ptal na miminko, ale kdyz jsme mu rekli, ze umrelo, tak to vzal. Nevysvetlovali jsme, ze zustalo v nemocnici, co presne se stalo... a myslim, ze to malemu stacilo, choval se pak normalne. Nam ve skole rikali, ze na traumaticke udalosti si mame vytvorit co nejmene asociaci - takze zminovat nemoc, lekare apod. Pak reknes, ze je babicka nemocna a dcerka se ji muze zeptat, jestli tak brzo umre 😝. Maly ma ted taky skoro dva roky a porad je to takove trdlo, ani ted bych mu nerikala nic vic. Teda, pokud by se neptal. Ale obdobi "proc" jeste nema 😉

vojtisek2007
29. pro 2010

ahoj, my jsme taky museli nechat uspat našeho jezevčíka, sice nebyl starý, ale měl problémy s páteří a ochrnul na zadní nohy a moc ho to bolelo....injekce ani infůze nepomáhali....to bylo Vojtíkovi 2roky (bohužel přesně na jeho narozeniny ☹ ) a normálně jsme mu jen řekli, že žolíček byl hoooodne nemocnej, moc ho boleli nožičky, ani prášky že mu nepomohli a musel umřít....vzal to tak nějak normálně a teď kolikrát když se ho na procházce apod někdo zeptá, jestli má zvířátko, řekne že má žolíka, ale měl nemocný nožičky a umřel nám....žádný trauma, nic z toho nemá....si teda myslím...