Jak zavést vánoční tradice?

rajecka
29. zář 2015

Ahoj, vím, že budu vypadat jako magor, že řeším vánoce na konci září, ale odjakživa jsem je milovala i když se nám je naši nikdy nesnažili udělat nějak, jak to říct..... pohádkové. Že dárky kupují rodiče jsme věděli vždycky, nepekli jsme cukroví, neměli jsme žádné tradice, nějaké svoje zvyky, prostě kapr, salát, dárky a zas za rok.....No a když mám svoji domácnost a svoje děti, chtěla bych nám to udělat pěkné, ne jen na štědrý den, ale celkově advent, aby to bylo pro děti kouzelné období. Ale nějak nevím jak na to 🙂 Nevím jak začít, co s dětmi třeba podniknout, jaké zavést vánoční zvyky, jak s nimi mluvit o vánocích, co jim vyprávět a tak. Budu Vám moc vděčná za inspiraci 🙂

naomi6
29. zář 2015

@rajecka Nevím, jak staré máš děti, ale asi bych koupila nějakou knihu, kde jsou Vánoce nějak pěkně vysvětlené. Já mám knížku o Vánocích, kde jsou popsány i jednotlivé dny - Mikuláš, Lucie, Ondřej.... jsou tam symboly Vánoc - strom, kapr,....Celá kniha končí šestým lednem - Tři králové. Jsou tam i písničky s notami - tedy spíš koledy. No a součátí byl i papírový betlém. Jinak z těch tradic s dětmi pečeme perníčky a další cukroví. Vyrábíme ozdoby na stromeček. Děláme výzdobu bytu, oken. Pak na Štědrý den rozkrajujeme jablíčka, pouštíme lodičky ze skořápek ořechů, dáváme šupinu pod talíř. Klasika jsou dárky. Někdo pouští kapra, nebo chodí do lesa dát zvířátkům nějaké pamlsky. Dá se dělat spousty věcí.

schotja
29. zář 2015

No na tvém místě bych začla věncem,můžeš si třeba koupit jen korpus a ozdobit ho sama.. Prodávají zapichovadla na svíčky a pod., a vše je jen na tvé fantazii.. když začne Advent, každý týden se zapaluje další svíčka, až ve Štědrý večer, nebo 4.neděli adventu hoří všechny čtyři svíčky na věnci.. jako děti jsme mívali adventní kalendáře s okýnkama s čokoládou.. Taky by se dal vyrobit v rámci aktivit s dětma.. Cukroví bych klidně vybrala nějaké jednoduché, třeba vykrajovat by děti taky zvládly.. Já tak vánoce miluju, moje mamka je vždycky udělala nádherný a voňavý, jen mně mrzelo, že mně kolikrát nechtěla k ničemu pustit, protože to chtěla "dokonalý" podle sebe :D .. a měli bysme si tyhle krásné křesťanské svátky užívat v klidu a pohodě, protože už jsou v evropě země, kde se ruší vánoční stromky na veřejných místech, jelikož jsme příliš tolerantní k tomu, co není tolerantní vůbec k ničemu 🤐 Jinak jsem vloni posbírala v lese pár šišek a tavnou pistolkou je připevnila na velké chemlonové klubko, celé to pověsila do okna a efekt parádní.. Nejradši mám výrobu vánoční výzdoby 🙂

nov777
29. zář 2015

Krome toho, co uz bylo psano, tak my piseme jeziskovi na bozi dar a je super, kdyz prijde odpoved. Jenom musis napsat s predstihem. Tusim jsme psali na konci listopadu a odpoved prisla vcas 😉

schotja
29. zář 2015

To je docela dobré, 🙂 jak pak mají ty děti, co věří, že nosí dárky Ježíšek, pobrat ve svých hlavičkách, že nedostaly třeba toho slona, nebo koně, co si tak moc přály 😀 Osobně jsem zastáncem pravdy už od mala, a vysvětlování, proč se to tak dělá a říká, a že jiné děti na to třeba věří, tak to budem taky tak dělat a říkat ( jako na památku obdarování Ježíška v Betlémě..), protože když si představim to obrovské zklamání té dětské duše, když se dozví pravdu o našich pěněženkách... Dceři byly dva roky, zatím to moc nepobírá, ale v budoucnu jí nechci a nebudu v tomhle lhát :(

lenbela
29. zář 2015

Jaké si je uděláš, takové je budeš mít 🙂 . Např. v rodině manžela nevedli stromek, u nás nesměl chybět. Takže máme stromek, vždy vysoký do stropu. Krásně voní. Miluju vánoce, jejich vůni a atmosféru. Peču cukroví, i malá dcerka mi pomáhala s perníčkama nebo zdobila pomeranč a jablko hřebíčkem, zdobíme stromeček, vyrábíme věnce a svícny, cinká tu " andělské zvoněni", ač nevěřící - chodíme si pro Betlémské světlo ( nevadí, že cestou domů třikrát zhasne), podívat se do kostela na Betlém a Ježíška, píšeme dopis pro Ježíška. V obchodech se v té době zdržuji minimálně, snažím se nehonit se. Dárky připravuji s předstihem, s úklidem se nestresuji, uklízím přeci průběžně. Chodíme s malou sáňkovat, koulovat se, stavíme sněhuláka, poté si s manželem dáme svařák. Pravidelně se i s dětmi setkáváme s přáteli na předvánoční večeři v restauraci. Mezi svátky se setkáváme s rodinou.
Přeji krásné vánoce 🙂

heliante
15. říj 2015

@naomi6 Prosím jakou knížku o Vánocích máte, zrovna hledám něco takového, co tu popisuješ, díky.

naomi6
16. říj 2015

@heliante Jmenuje se to Vánoce - Putování do Betléma. Napsal Josef Krček a ilustrace Renáta Fučíková

heliante
16. říj 2015

@naomi6 Děkuju moc, mrknu se na to.