Jaké jména jste daly dětem? A kolik jich máte? 😃
tak mě napadlo že by to mohlo být taky zajímavé téma - jména dětí.
Mám doma tři holčičky a je to Kristýnka (6let) Andrejka (4roky)a nejmladší Viktorka (1rok)
A další už neplánujeme 😀
Stručné shrnutí
- Rodiče volí kombinaci tradičních a moderních jmen; v diskusi se často objevovala jména Kristýnka, Nela, Jakub, Matyáš, Lukáš, Vojtěch a další konkrétní příklady pro inspiraci.
- Některé rodiny zapisují do rodného listu dvě křestní jména a používají je jako kompromis nebo jako možnost používat obě varianty v běžném životě.
- Určení pohlaví ultrazvukem (včetně 4D) a zohlednění zvuku jména s příjmením patří mezi běžné strategie při výběru jména.
Nejčastější otázky
Q: Kde najdu databázi křestních jmen a jejich význam?
A: V diskuzi byl sdílen konkrétní odkaz na databázi křestních jmen: http://krestni-jmena.cz/vyznam/index.php?name=N... .
Q: Proč rodiče zvažují, jak jméno zní s příjmením?
A: V několika příspěvcích rodiče uváděli, že volí jméno podle zvukomalebnosti s příjmením a vyhýbají se kombinacím, které „špatně znějí“ nebo se mohou mísit (např. David D.D. jako příklad z diskuze).
Q: Ovlivní ultrazvuk výběr jména?
A: Ano; více účastníků psalo, že po zjištění pohlaví na ultrazvuku nebo 4D ultrazvuku změnili nebo definitivně potvrdili volbu jména.
Q: Mohu v rodném listě uvést dvě křestní jména a musím je všude uvádět?
A: V diskuzi někdo napsal „Musíš uvádět obě“ ohledně dvou křestních jmen; toto tvrzení v příspěvku nebylo podpořeno oficiálním právním zdrojem a zůstává nezkonfirmované v rámci diskuse.
Q: Jak se vyhnout, aby jméno dítěte vedlo k posměchu?
A: V příspěvcích se zmiňovaly konkrétní obavy, například spojení „Jennifer Nováková“ nebo „William + české příjmení“ jako příklady, které autoři diskuse uváděli jako potenciální zdroj posměchu; doporučovali zvažovat život s jménem dlouhodobě.
Q: Jak řešit neshodu o jméně mezi rodiči?
A: V diskusi popisovali konkrétní strategie: mít „záložní“ seznam jmen, zapsat obě jména do rodného listu (např. Veronica Isabelle), počkat s rozhodnutím až do porodu nebo rozhodnout podle výsledku ultrazvuku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Jméno by mělo znít dobře s příjmením.
- Rodiče často preferují krátká a výstižná jména nebo klasická česká jména.
- Diminutiva a přezdívky (Neli, Lukášek, Miky) jsou běžná a očekávaná praxe.
Sporné názory
- Někteří upřednostňují méně obvyklá jména (např. Zdislava, Allegrа), jiní preferují tradiční jména (Josef, Jakub, Marie).
- Někteří navrhují dávat jméno po rodinném příslušníkovi, jiní se tomu vyhýbají kvůli obavám (např. po zemřelém).
Otevřené otázky
- Musí se v praxi uvádět obě křestní jména ve školách a úřadech, nebo stačí první jméno?
- Jak moc by měla hrát roli popularita jména při rozhodování?
- Je vhodné dávat dítěti cizí jméno s typicky českým příjmením vzhledem k možnému posměchu?
Zmíněné značky a firmy
krestni-jmena.cz
Zmíněné produkty a metody
4D ultrazvuk, rodný list s dvěma křestními jmény, křestní jména databáze krestni-jmena.cz, monogram NN
Místa a osoby
Petr Nagy, Filipo Tomaso Marinetim, Blanka z Valois, Brno
čauky, tak my máme tříletýho Vojtu a osmiměsíční Viktorku.
kdyby byla první holčička, byla by to Viktorka (asi překvapení, co? 😀 ) a druhej kluk by se jmenoval Štěpán
manžel chtěl, aby se kluk jmenoval Kvido (vzhlídnul se v tom borečkovi z Báječných let pod psa, či co 😝 ) holčička Jindřiška (to jsem zavrhla, ještě dnes mi zní v uších ......a své dotazy posílejte na adresu Jindra Vostrá tři jedničky padesát... 😀 )
a jestli jednou budeme mít dalšího bejbana, tak to asi bude se jménama zajímavý, mně se líbí Jonáš, Kryštof a z holčiček se mi líbí Tonička, Valentina, to se ani jedno nelíbí manžovi, tak to bude nejspíš sranda 😝 , ale to máme fakt čas.....
kristi, my taky mame Ellu..lide se me obcas ptaji, zda je to jmeno v kalenadri..
tak holky my máme chlapečka, Dalimil jsme mu dali a Dalí, Dála, Dalíček mu říkáme 😵
Ahojky,
my jméno vybírali snad půl roku. Nakonec jsme se rozhodli pro Hedviku a Jakuba. Já bych si tajně přála děti tři a uplatnila bych Stelu, Emu, Davida, Vojtěcha nebo Ondřeje. Ale mám pocit, že se manžel nenechá přemluvit ani k druhému mrňouskovi 😒 .
Ahoj holky obnovuji téma jména dětí ,jen tak pro pobavení 😉
My máme doma Bobše,Kubíka,Klárku a Leničku 😉
My máme zatím jen Mikuláška, ale byl to boj, vybojovat si takové jméno 😝 Původně to měl být Milánek po mém taťkovi, ale nakonec jsme nechtěli dávat jméno po zemřelém, aby to nepřineslo smůlu. Mikulášek byl hned druhý v pořadí, ale ostatní nám to dávali dost sežrat.. naštěstí už se s tím zžili 😀
Holčičku jsem chěla Magdalénku, ale manžel pořád trvá na Alence. Tím omíláním Alenka, Alenka, Alenka už mi to jméno dost zeškaredil, ale možná ho fakt dáme. Dalšího kluka bychom chtěli Antonína - Mikulajda a Toník, to zní pěkně 😵
lenkavano - ono se může dát jméno Bobeš nebo to je jen nějaká zkomolenina? Já jen, že jsem to nikdy neslyšela, i když doma mám knihu Malý Bobeš 😉
my máme taky Mikuláška 🙂 Ostatním trvalo, než si na to zvykli, ale teď je to super. Jsem moc ráda, že jsme nepodlehli a to jméno dali.
Ahojky, my sice miminko čekáme až v září, ale jména máme vymyšlená snad sto let 😀
Původní varianta byla Simonka a Martínek,ale manžel přišel s tím,že on chce Klárku, takže bude Klárka a u kluka uvidíme, protože manžel je Martin, tak nevím...
Tak mi máme tři princezny, nejstarší je Adéla, toto vybrala moje maminka, druhá je Nela a poslední se jmenuje Justýnka. Jméno třetí dcery jsem si musela dost dlouho obhajovat u rodiny, ale nakonec si zvykli, nic jiného jim ani nezbylo 😀 .
jasmia,máte krásný jména 😉
marseli vy máte také 😉
My máme jednoho divocha: Aleš 🙂
tak my máme taky malýho divocha Jiříka 😉 muž si vydupal, že se syn musí jmenovat po něm, mě se to jméno líbí, alůe půcvodně jsem nechtěla aby se jmenoval po otci, tak sme se dohodli, že ale příjmení bude mít po mě - s tim mužskej souhlasil - no loni sme se vzali, takže se stejně jmenuje celej po něm 😀
marika:Leontýnka je krásný jméno.to je moje vysněné,bohužel klukům jsme ho dát nemohli 😀 😀 😀
však mi to dalo práce si to uhájit.manžel chtěl pořád jirku,nevím proč nikdo z rodiny kromě jeho strýce se tak nejmenuje,ještě že ale nechtěl po sobě Vladimíra,to by mě asi kleplo 😅 tchýn mi ale nedávno říkala že aspon druhé jméno mohl mít po něm 😠 Nikdy!
Mám dvojčátka,u jednoho to bylo vědět,že je to kluk,u druhého to bylo na 90%taky kluk,tak jsem měla vymyšlné Michal(po manželovi)a Matěj,nakonec z toho vylezla Michaela a Matěj 😀 😀 Michalka se mě líbila od jakživa a jelikož jsme všichni od M i s příjmením,tak mě bylo líto dát kluka od jiného písmena 😀 a Matýsek se nám naštěstí taky líbil 😉
tak my máme Hynka a Jáchyma 😉 holčička by v prvním případě byla Anežka (tu už bych teď nedala) a v druhým případě by to byla Dorotka 🙂 tu bych chtěla pořád, ale myslím, že třetí už nehrozí 😅
ahoj,
my máme Matyáše 🙂
na holčičím jsme se nemohli shodnout, mně se líbí Lilian a mm zas Alice. 😵
my mame Victorku a Verunku. A kazda mam dve jmena
Veronica Isabelle a Victoria Elisabeth a zaclo to tak. Ze u prvni jsem se neshodili,ja chtela Verunku a manzel Isabelku,tak dostala obe a kdyby byla kluk,tak by manzel vybiral prvni a ja druhe. No a druha mela byt Kristinka,ale po ultrazvuku,ktery manzela totalne znicil,ze to je dalsi baba 😀 jsem mu rekla,at vybere jmeno co chce a vybral Viki,ktere se mi moooc libilo a samozrejme musela dostat i druhe,aby ji to nebylo lito. Ale zijem v zahranici,tak to neni tak divne,maji jen v rodnychlistech,jinak se nikde npouzivaji ani nepisou.
A kdyby jsme meli,kluka,tak je bezejmena,prootze se nam s manzelem zadne nelibi a kdyz,tak se totalne neshodnem.
A kdyz budem mit dalsi holky,tak to bude Vaneska,Violetka a pata Kristinka 😀 O tom ale manzel jeste nevi 😝
my máme Kubíčka 😵
holčička by byla-Agáta(to se líbí mně),Viola(to chtěl přítel) a shoda byla na Emmě 🙂

Ahojky, narodil se nám Alešek a kdyby to byla holčička, byla by to Anežka nebo Jindřiška, třeba napodruhé... 😀