Je člověk přirozeně monogamní?

kalu
17. led 2010

Ahoj, ráda bych znala názor více lidí na otázku, kterou si v duchu sama sobě často pokládám. Je člověk, jako biol. druh "homo sapiens sapiens" přirozeně monogamní tvor ? Tedy tvor předurčen k tomu, aby jeden jedinec strávil celý život v partnerském svazku s jiným jedincem svého druhu, bez jakékoli chuti či snahy o jakýkoliv sex. kontakt s jinými jedinci ?
Podle mně je odpověď na tuhle otázku jednoznačné NE, a z toho, že člověk sám sebe pasoval do role někoho, kým není, vznikají pak následně všechny problémy týkající se rozvodů, rozchodů, nevěry a vůbec partnerského života. Prostě člověku není přirozené žít monogamně celý život jen s jedním partnerem, ale zároveň nás naše "říkejme tomu tradice" nutí k takovému to způsobu života.

Ze své zkušenosti vím, že nevěra se dříve nebo později stane problémem a komplikací (pokud se na ni přijde) v téměř každém vztahu. Já sama jsem jí samozřejmě zažila i jako podvádějící, i jako podváděná.V mém okolí neznám jediný pár,kterého by se to netýkalo (paradoxně ty , kterých se to týká nejvíc, tak nejhlasitěji hlásají, že oni by dali ruce do ohně ☹ )A podle mně u těch, kteří vydrží být celý život věrní, je to spíše o nedostatku příležitostí než o lásce až za hrob.

A já se sama sebe ptám (jsem momentálně sama s Lucinkou, šťastně rozvedená), jestli má vůbec cenu jít ještě do nějakého vážnějšího svazku s někým dalším. Kvůli Lucince bych hrozně moc chtěla, chtěla bych aby žila v "úplné" rodině, ale zároveň se kvůli ní o to víc bojím, abych zase nešlápla vedle a neublížila jí tím, že si třeba na někoho zvykne a pak to nevyjde 😒 Přítele mám už cca rok, máme se moc rádi a má skvělý vztah s Luci, je hodný, spolehlivý, pracovitý a po všech stránkách si rozumíme- ale máme každý své - a to mi vyhovuje. Bohužel Luci poslední dobou o něm pořád vypráví, ptá se kde je, že chce aby byl s námi doma atd...prostě vidím , že jí ten rodinný model chybí. Jenže mně právě nechybí vůbec, a přeci jenom se bojím, aby jednou nebyla o to víc zklamaná. Zkrátka tak nějak po všech těch zkušenostech a po tom, co vidím okolo sebe, nevím, jestli vůbec chci takhle riskovat a do nějakého vážnějšího vztahu vůbec ještě jít. Protože samozřejmě i já bych chtěla, abychom si byli s partnerem "navždy věrní", ale to je podle mně totální utopie. 😖

Byla bych moc ráda, kdyby se tahle diskuse nezvrhla v hádky a urážení, ale kdyby jsme si tu ve slušnosti navzájem vyměnily svoje zkušenosti a názory, díky 😎

nunacek
21. led 2010

No říká se, že "starého psa novým kouskům nenaučíš" 😔 a myslim, že člověk se od základu změnit nedokáže, to jádro bude pořád stejné...to okolo se změnit může třeba o milion procent, ale jádro je jádro a to se nezmění...

kubaka
21. led 2010

S tou manželskou poradnou mám dobrý fígl - můžete tam klidně jít samy, vysvětlit problém a psycholog napíše partnerovi dopis, v němž ho požádá o schůzku, aby byl schopen objektivně posoudit problém ženy, která se na ně obrátila o pomoc.
Když chlapovi přijde úřední doporučený dopis s datumem a hodinou schůzky, tak to prostě ignorovat nemůže a psycholožku do háje nepošle Třeba nerad, ale přijde. Jakmile jednou přijdou, v drtivé většině se chytí a je vyhráno. Vím to přímo od manželské poradkyně a na MM před 12 (když se narodil první syn) lety to zafungovalo dobře. Do té doby on taky "neměl problém". Jak dostal dopis, ani nepípl a pak se mu to i moc líbilo. 🙂

filipal
21. led 2010

fiha! super napad, Kubaka!
a co si to nenapisala uz skor? 😅 😝
trapime sa v teme Manzelska poradna, ako tam niektorych manzelikov dostat..... 😝
inac - od veci, pekaren uz mam pokazenu! 🙄 🙄 🙄

kubaka
21. led 2010

filipe- no mě to nenapadlo, tak to tam můžeš klidně odcitovat. 😀 Mě pekárna jede, zrovna dopéka chleba.

josefka
21. led 2010

ja si myslim, ze clovek se neustale vyvyji a je schopen se zmenit i v jadru .... ovsem chce to pracovat sama na sobe.
Kristi, nikdy neni pozde - pokud to neudelas, tak budes nestastna a stejne to skonci tak, ze se rozejdete. Cim driv zalarmujes, tim vetsi sance je, ze se to da zase dohromady.

slevik
22. led 2010

Tak tuhle otázku už si pokládám hodně dlouho 😅 . A zřejmě je to kus od kusu, ale spíš mám dojem, že lidi to táhne spíš k polygamii 😒. A asi hlavně proto, že prostě pořád hledáme, hledáme, pro sebe to nejlepší, jak my ženy, tak i chlapi a pokud je někde něco láká, tak za tím jdou, někdy tajně a někdy to prostě neutají.
Já sama mám partnera 13 let, 3 roky jsme manželé a máme 2,5leté dítko. Jsem ve vztahu celkem spokojená, souznění si mysím, že docela i je, máme podobný zájmy, názory apod., ale stejně si kolikrát říkám, zda nejde jen o zvyk. Po takový době... Někde jsem tu zahlídla, že je třeba vztah budovat, ale jak?? To by mě vážně zajímalo...

A abych se dostala k jádru věci, u nás jsou rozbroje víceméně (když pominu maličkosti jako tchýně apod. 😀 ) kvůli chlapům kolem nás 😔. Já jsem totiž typ ženský, na kterou se chlapi lepí, byť se o to nikterak nesnažím 😒. Prý už to ze mě prostě vyzařuje a čím víc mě člověk pozná, tím víc ho to ke mě táhne... Což je sice na jednu stranu věc příjemná, na druhou stranu jsou díky tomu problémy s kámošema, manželem.. ☹.

Abych nepsala jen obecně, největší "vnitřní boj" jsem zažívala, když se mi přiznal manželův brácha (nevlastní), že se do mě zamiloval až po uši 😔. Na jednu stranu to člověku imponuje, na druhou stranu to prostě nejde, ale zase co s tím, když toho člověka mám ráda, a to hodně (jako kamaráda samozřejmě) a musím se s ním vídat. No nakonec to dopadlo tak, že jsme spolu strávili jednoho a posledního silvestra, kdy se na mě začal lepit a byť jsem razantně odmítala a odháněla ho, manžel (tehdy ještě přítel) si to vyložil po svém a skoro jsme se rozešli ☹. Nakonec jsme si to vyříkali (ale jen my dva) a půl roku nato nám šel tento jeho brácha na svatbu jako svědek 😎 . Ovšem posléze jsem se dozvěděla, že to manžel udělal natruc a brácha z toho byl docela špatnej, ale asi to bylo třeba. Od tý doby jsme se postupně zase všichni hledali a teď už to je v poho, páč má skvělou přítelkyni 😎. No a před pár dny jsem se navíc dozvěděla, že manžel věděl, že mě jeho brácha miluje 😅. Nikdo mu to nikdy neřekl (i já jsem to raději tajila, měla jsem strach, že prostě zamilování je horší než "opilost" a hůř by to snášel), ale poznal to, prý není slepej a blbej 😕.

No ale aby nešlo jen o jednu osobu, když to vezmu kolem a kolem, tak mě prostě přijde že až na pár vyjímek, by každej šťasně i nešťastně ženatej, byl ochotnej jít do nevěry 😔. Postupně jsem se s tím setkávala u manželů svých kamarádek a někteří mě tedy celkem překvapili 😔. Člověk by fakt kolikrát řekl, ten na to vůbec nevypadá a ono jo. Takže mě stačí, co vidím kolem sebe a můžu jen doufat, že to samé není můj manžel 😔 .
A proto se ptám, je toto normální??
A hlavní důvod, proč to píšu, je ten, že prostě poslední dobou s tím máme problémy mezi kamarádama 😒. Kolikrát mi přijde, že se chovají všichni jako puberťáci, i když jim je přes 30. Třeba posledně se stalo, že jsem se s jedním z těch chlapů víc bavila a druhýmu jsem ze srandy na něco odsekla a on se kvůli tomu opil 😠. Nebo jsem když to vezmu na přímo, řekla, že prostě do toho nejdu (sex s manželem kámošky) a on se naštval tak, že začal rozbíjet věci. Jako člověk má ty lidi rád, chce s nima být kámoš, ale mám dojem, že prostě tímhle směrem a těmahle probléma se to všechno zkazí a celej vztah jde do kytek 😔. Nehledě na to, že pak je naštvanej i manžel a kámošky 😔.

Napsala jsem pěknej román, ne 😀? No kdybyste se tím někdo přelouskal, tak budu ráda za jakýkoliv názor nebo radu, jak tohle řešit a jak budovat manželský vztah??

brumdinka
22. led 2010

tak koukám, že krabaka byla pravdivá a hezky se to promazalo - nestihla sem to přečíst 😀 😀 😀

fris - to víž že jo naše souznění je nevěra 😀 😀 😀

ted´vážně
kristi - souhlasim s arietiskou,taky mám pocit že je to jen krize na mateřské, hele já si tim prošla taky navíc ještě díky tomu, že sem nemohla po mateřský sehnat práci to bylo ještě horší - prostě se ta vlna občas zrušila, ale jak sem zas začla chodit do práce tak bylo vše zas v pohodě a teed´je zatim taky (sem zvědavá jak dlouho 😀) ale vážně rozhodně nečekej na nic, bud´se snažte na tom zapracovat oba nebo to rozpuste, ale to by byla škoda 😉

slevik - víš oni někteří chlapi zůstanou pubertáky celej život, a myslim že bys to neměla brát tak černě, nemyslim si že každej je ochotnej jít do nevěry a když tak max.do takový tý jeden úlet na zábavě a nazdar (a to taky udělá jen někdo) - prostě nic takovýho čim by si ohrozil fungující vztah 😉

slevik
22. led 2010

Kristi - teda taky se divím, co si pamatuju z beremka, tak jste byli fajn dvojka 😎 . A myslím, že vám nic nebrání jí zase být 😉. Jen teda by to chtělo mluvit, mluvit, mluvit a třeba nějakým způsobem budovat ten vztah, jenže to já pořád nevím, jak 😅

Brumdi - jasný, hodně z toho může být chuť po jednorázovým úletu, to nepopírám, ale když mi to je "vnucováno" skoro při každém setkání s kamarády (různými), tak mě to prostě přijde moc 😒 . Na rovinu, když se mě pokouší dostat do postele 9 z 10 chlapů, přijde ti to pořád normální? Mě teda ne 😔.

frisbee
22. led 2010

brum,no tos přišla o hodně,dozvěděla by ses,jaké jsme krasavice inteligentní 😀 😀 😀 😀
slevik...přelouskám tě a napíšu,teď jsme dojeli z termálů,jdu si rozmrazit soplíky v nose 😀 😀 😀

josefka
22. led 2010

slevik - napsala jsem dlouhou zpravu, ale zrovna prestal fungovat server, tak se smazala.

Ty mas asi proste jenom "smulu", ze jsi jsi tak zadana u chlapu 😀 - neznam nikoho, komu by se tohle delo. Jasne, ze asi kazda mela nekdy nejakeho velkeho ctitele, obcas se te nekdo pokusi sbalit jen na sex, ale ze by se to me nebo mym kamaradkam delo v takove mire .... 😅 😅
Cim si myslis, ze to je? Chodis nejak vystredne oblikana nebo se treba chovas vic pratelsky nez ostatni holky? Nebo je to proste nejake fluidum, ktere vyzarujes? Podle fotek jsi tedy moc hezka holka, ale i ja mam mezi svyma kamaradkama krasne a sexy holky, ktere se rozhodne nemohou pochlubit podobnou zkusenosti - takze vzhled v tom asi nehraje tu nejhlavnejsi roli.

jen jsem se chtela zeptat, jestli jsi s manzelem o tom mluvila? Rika ti nekdy, ze ty chlapy svadis? Mozna by stalo za to zeptat se nejake dobre kamaradky, jak to vidi ona. No a pokud fakt neco jen vyzarujes a nedavas nevedomky zadny podnet k tomu, aby si chlapi mysleli, ze maji sanci, tak se s tim bude muset manzel asi smirit. Mozna by stalo za to s nim porad jen mluvit a davat mu najevo, ze on je ten, koho sis zvolila za partnera - vic pravdepodobne nemuzes udelat a pokud spolu komunikujete bez problemu, tak uz je na nem, aby si to sam srovnal v hlave a pracoval na sobe ..... to je to pracovani na vztahu, musi na to byt oba, oba musi pracovat sami na sobe a snazit se toho druheho pochopit a brat ho takoveho jaky je. Nekdy je to tezke a nekdy to nejde, ale zrovna v tomhle tvem pripade asi nebude jine vychodisko.

slevik
22. led 2010

Josefko - pod to, co jsi napsala, se můžu podepsat, díky 😎 .
A já si právě nemyslím, že bych byla nějak extra krásná (kor teď po Verunce 😀 ), takže tím to podle mě právě nebude.
Oblíkáním taky ne, páč chodím hodně ve sportovním, žádný velký výstřihy, boty na podpatku apod. Jako sice se občas ráda obleču, ale většinou to skončí u kalhot a trika 😎 .
Spíš mám fakt dojem, že něco vyzařuju, že to ke mě ty chlapy táhne 😔. A o tom přátelství to určitě bude taky, je fakt, že se s chlapama ráda bavím a určitě někdy i flirtuju (ale nic přehnanýho, aby bylo jasno) 😅.
Ale já jsem asi nejvíc pochopila z toho, co mi řekl ten manželův nevlastní brácha, že "čím víc mě poznává, tím víc do toho padá" (myšleno zamilovanost). Takže prostě asi fakt nějaké fluidum či co a když mě pak poznají, je to ještě horší 😀 😀.

Dřív jsem si myslela, že když se vdám a budu mít dítě, tak už to skončí a ono nic.. Ono je to u mě dlouhodobej "problém", ale dřív mi to samozřejmě tolik nevadilo 😅.

Jako je jasný, že to člověku na jednu stranu dělá dobře, na druhou stranu musím uznat, že z toho poslední dobou začínám být spíš zoufalá 😒. Jde o to, že je to v takové míře, kdy mám dojem, že by bylo nejlepší se s kamarády nevídat, jenže to samozřejmě nechci 😢.

Jsem říkala, že se nechám ostříhat, nebudu se malovat apod. a třeba už to takový nebude 😀. Ale i manžel mi na to řekl, že tím to nevyřeším 😔 . Měli jsme posledně hodně dlouhou rozmluvu a vyšlo z toho, že prostě bych si měla zkusit těch chlapů míň všímat, bavit se s nima radši míň a rozhodně neflirtovat 😒. Jenže to je pak o tom, že člověk musí hlídat každej svůj pohyb a svoje slova, a to je naprd...

Ale protože to je jak je a mám dojem, že mi to přerůstá pomalu přes hlavu, tak jsem si říkala, že to takhle zkusím a uvidím. A zkusím se víc soustředit na nás vztah a právě bych ho chtěla nějak budovat...ono je to teda spíš o tom pracovat na sobě, aby byl člověk pro toho druhého stále skvělej nebo to nechápu dobře??

ani3012
22. led 2010

raz sme si boli s kolegyňami sadnúť.Samé ženy.Prišiel tam aj manžel jednej z nich a posedel tiež asi hodinku a išli potom domov.ďalšia kolegyňa mi vravela,že ju ten jej manžel chytal medzi nohy.
Mne to ani nepripadalo ako sťažnosť,ale pochvala.Kolegyňa nieje veľmi pekná,ale medzi chlapmi veľmi obľúbená kvôli svojmu flirtovaniu.
to nieje o kráse ale o tom vzrušení,kam až necháte toho dotyčného zajsť,
Na Wikipédii som našla o flirte toto:
Flirtovanie alebo flirt je nezáväzné dvorenie, koketovanie, relatívne krátke a nepriame prejavenie erotickej náklonnosti (pohľadom, rozhovorom, pohybmi či konaním). Slovo flirt znamená aj nezáväzný, spravidla krátkodobý erotický vzťah či milostný vzťah bez perspektívy.

ani3012
22. led 2010

joj a prepáčte že som sem vtrhla,ale mám vás zbežne skuknuté...len pravdivú číslo jedna a dva som nestihla 😀

brumdinka
22. led 2010

slevik - to neni o kráse, ale že ty chlapy přitahuješ jak med vosy 😀 tipnu si, že budeš hodně sympatická a o tom to je 😉 cca před 10 lety sem měla to samý 😀 ted´už to neni tak markantní, ale to bude tim, že sedim víc doma ale i tak se mi stane, když jdu někam s kámoškou sama, že za chvíli mám ctitele 😀 naštěstí mám doma chlapa, kterej tohle neřeší, protože ví moc dobře, že jinýho než jeho nechci - zlobit se s jednim chlapem mě bohatě stačí 😀 😀 😀

brumdinka
22. led 2010

fris - to je škoda, bych se něco novýho dozvěděla 😀 😀

ani - souhlas a neva že si vtrhla, to sme tu měli jiný co jsou promazaný 😀