Je používání mikrovlnky zdravé?

alterna
24. únor 2009

Používáte mikrovlnku? nekde jsem cetla ze to není zdrave!

j.a.n.u.s.
24. únor 2009

nepouzivame 😉 ...a neni to zdrave.

aponchie
24. únor 2009

neni zdrava 😝

lukin
24. únor 2009

A co přesně na tom není zdravé?

aponchie
24. únor 2009

vsecko..ja ohrivam na plyn.sporaku a nemam s tim problem.. 😝

lukin
24. únor 2009

Co všecko?

fire85
24. únor 2009

já si nedokážu představit život bez mikrovlnky..

aponchie
24. únor 2009

ale jo.je to o zvyky..jako ostatne vsecko..kdyby jsi ji nemela od zacatku tak ani nevis ,ze nejaka existuje 😵

elitera
24. únor 2009

Mikrovlnka ohřívá jídlo tím, že rozkmitává molekuly vody v jídle obsažené. Co je na tom nezdravýho?

aponchie
24. únor 2009

ohrate jidlo z mikra neni nikdy tak chutne jako z plotny to je prvni vec ,druha je ta ,ze to neni jen nejake kmitani vody zejo? 😎 tech duvodu uz se psalo milion 😵

alterna
autor
24. únor 2009

a nemáte náky odkazy na tohle téma

elitera
24. únor 2009

alterna, teď je čerstvě na tohle téma zavřená diskuze tady někde (před chvilkou byla na titulce), tam nějakej odkaz i byl.
aponchie, nevidím (nechutnám) rozdíl mezi jídlem ohřátým v mikrovlnce nebo na sporáku nebo v troubě. Je nezdravý, pokud si člověk zkusí třeba ohřát ruku (MW by se sice měla vypnout při otevření, ale i tak bych to nezkoušela) nebo čučí do mikrovlnky zblízka. Jakási studie prováděná na 8 lidech bez referenční skupiny je pro mě irelevantní.

alterna
autor
24. únor 2009

janus dekuju za odkaz

kubaka
24. únor 2009

Je velký rozdíl v mikrovlnce vařit syrové jídlo a jen ohřát již hotové. Četla jsem naopak takovou moudrou studii, kdy opravdu pro jistotu nedoporučovali vyrábět v mikrovlnce vařená jídla - protože si prostě nikdo zatím není jistý. Když ale na půl minuty ohřejete cosi hotového, struktura jídla se již nemění.
Potřebujete nejméně 20 let nato, aby se výzkum mohl brát jako objektivníí a průkazný. Mikrovlnky se pořád používají jen krátce na nějaké směrodatné závěry.
Dětem bych mléko neohřívala, protože to je nešikovné: spíš ohřeju ve varné konvici vodu, zaleju, zatřepu. Argument z odkazu, že je uvnitř mléko horké a lahev studená , takže mimino opaříte, je pro idioty 😒 - jasně, že musím nejdřív zatřepat a nechat teplotu vyrovnat.
Nikdo spolehlivě nedokázal, že je to škodlivé - dokázat, že neškodí je nemožné - je to jako s presumcí vini - nevina se dokazovat nedá. Tyhle kategorické odsudky typu "kdosi cosi řekl" jsou irelevantní. Zavání to fanatismem.

kalo
24. únor 2009

januš.: díky za odkaz. Já se k tématu raději nevyjadřuji, protože v diskuzi na stejné téma jsem byla už jednou označena za psychoušku, která mele nesmysly, protože mikrovlnka přece nic nedělá. Doma ji máme, ale jídlo pro malou v ní neohřívám...ani mě to nenapadlo. Natož mléko. Ono to zase není taková práce ohřát to ve vodní lázni.... 😝

kristi
24. únor 2009

pouzivam, tak obden.....ale radsi na plotne. Pokud je to nezdrave, tak holt asi taky umru, ja na ohrivani jidel vyrostla a ze by to bylo az tak spatny, si fakt nemyslim..jen zprofanovany kecy. Kdyby byla nejaka skodlivost prokazana, davno by je stahli z trhu.

berynka
24. únor 2009

ahoj, nevim, jak moc je ohřívání jídla v mikrovlnce zdravé nebo škodlivé. Jak to tady tak čtu, aspoň teda dělám neúmyslně něco pro naše zdraví 😅 . Už dva roky se chystám, že jí pořídím, tak už to asi nechám být... 🙂

lenkabu
24. únor 2009

Vidím to jako kristi 😉

aponchie
24. únor 2009

je spousta veci,ktere jsou skodlive a z trhu je nikdy nestahnou uz jen pro zisk ze vseho viz(hotova jidla atd) 😅 da se bez toho opravdu zit..moje matka v tom dela vsecko a ja to nesnasim pac ten talir pak bubla okraje zaschle i po prykryti a kazdemu zvlast talirek no hruza..ja se od mikra umim oprostit a nemam pocit casove tisne 😎

geminis
24. únor 2009

Ahoj holky,

taky jsem před časem tuto otázku řešila. Mikrovlnku doma máme a taky si to bez ní už nedokážu představit.

A co jsem zjistila:

Obecně se nedoporučuje ohřívat v mikrovlnce mléko (jakékoli, nejen mateřské) a mléčné výrobky (tedy i příkrmy obsahující např. smetanu. Intenzivním ohřevem se zde mohou vytvářet toxické látky.

Takže nejde jen o to, že mléko je horké a sklenice studená, a tak je třeba to protřepat, jak píše kubaka!

S těmi mléčnými výrobky to sice platí obecně, ale hlavně tam, kde je více bílkoviny. Neplechu při mikrovlnném ohřevu totiž dělaji dvě aminokyseliny - LYSIN a ALANIN. Prudkým záhřevem, který nastává v mikrovlnné troubě, se tyto dvě aminokyseliny "spečou" a vzniká onen LAL.

Ono třeba sýra nebo zakysané smetany v pokrmu není tolik, aby LAL nějak vadil. Dospělému určitě ne a u dětí asi není vhodné praktikovat mikrovlnný ohřev pravidelně, ale jednou za čas se taky moc nestane.

Hezký den.

ina.b
24. únor 2009

Také jsem několikrát uvažovala nad mikrovlnkou a dětskými pokrmy. My v ní nevaříme, jen ohříváme. Dceři se snažím ohřívat jídlo spíš na sporáku, ale také to někdy hodím do mikrovlnky. Jinak já jí sama používám dost často.

marselina
24. únor 2009

zdravé to prý není ale v nemocnicích a porodnicích ti v nich ohřívají mlíčko běžně

kubaka
24. únor 2009

gemini - to s tím protřepáním jsem si nevymyslela - to bylo v tom žůžo článku 😀 z odkazu od Janus . Tam psali studená sklenice - horké mléko jako hlavní nebezpečí mikrovlnky - takže fakt pro blbce 😀
důležitější je tedy opravdu ta informace od tebe, co to dělá s mléčnou bílkovinou. Aspoň něco konkrétního a jasného. 🙂
Tak si představuju příspěvek do diskuse
¨Klukovi jsem ohřívala jen skleničky, takže hurá, LAL na nás nemohl 😝 Stejně tak s rozmrazováním chleba ráno fofrem 😅

astrane
24. únor 2009

Já těmhle vymoženostem moc nevěřím.Mám ji dima a používá celkem málo-hlavně když spěcháme a spíš pro sebe než pro děti,těm ohřívám radši na sporáku.Počkám tak 20 let,až se bude přesně vědět co ajak 😉 A pak už si na ni stejně moc nezvyknu 😀

sousedka
27. únor 2009

Ahoj holky, tak tady ctu o te mikrovlnce, s tou si take nejsem jista, zdrava mi moc neprijde.
Ale napadla mě i teflonova panev nebo teflonove nadobi, cetla jsem, kdyz teflon hori, vypousti jedy, tak kolikrat pochybuji, kdyz pripravuji jidlo pro sve mimi 😕

skuli
27. únor 2009

Mikrovlnku používám asi tak 13 let.Nevařím v ní,jen ohřívám jídlo,čaj i mléko.Nikdy jsme žádný problém neměli.Kdyby jsme se měli zabývat takovýma věcma a o všem přemýšlet,jestli je to zdravé,tak by jsme museli jíst asi jen vlastnoručně vypěstovanou zeleninu a ovoce ze zahrádky.A i o tom by byly pochybnosti.

garfieldmail1
27. únor 2009

Ahoj, holky, tak jsem si vzpomněla, že tohle téma bylo kdysi v Černých ovcích, tak jsem Vám to vyhledala a můžete se jako já uklidnit 😅 , že ohřívání a další přípravy jídel v mikrovlnkách je ZCELA NEŠKODNÉ, že se jedná pouze o FÁMY. Pokud to nechcete zhlédnout celé, pusťte si to od 1:30 minuty 😉

http://www.ceskatelevize.cz/program/cerneovce/c...

skuli
27. únor 2009

garfieldmail1 -Tak to je fajn 😉

geminis
27. únor 2009

garfieldmail1 - a tomu jako mám teď věřit, jo, když to vysílaly černé ovce, tak je to 100% pravda???

aponchie
27. únor 2009

no..ikdybych pripustila,ze to zavadne treba neni(coz ja myslim ,ze minimalne hnusne to je a pak to vyzaruje i negativni veci)tak si ji nekoupim a nemam ji uz 5let co mame domacnost a ono se BEZ TOHO DA ZIT 😀 a kdyz ji nemate od zacatku neprijde vam to spatne vubec,dalsi kram do bytu nechci navic to zere elektrinu jidlo jo nerovnomerne ohrate atdatdatd navic to ma negativni vliv,ale chci rict,ze pokud mate par malejch kastrulku neni problem neco ohrivat,ale nejsem fanatik abych bez moznosti ohrati ji nevyuzila (benzina,restaurace atd)ale doma NE 😝