Je surrogacy v ČR legální? Náhradní matka odnosí dítě

danae
26. zář 2008

Myslím náhradní matka-děloha, kdy se do nějaké ženy dá jako při klasickém IVF embryo páru, který nemůže mít děti, a ta žena jim dítě odnosí.

V U.S. jsem se s tím setkala a bylo to docela pěkný, když třeba sestra odnosila sestře dítě, nebo kamarádka...nebo někdo, koho předtím ani neznali. Některé ty ženy to dělají za úplatu, některé to berou jako altruistickou pomoc.

Docela mne poslední dobou napadá, že bych třeba odnosila sestře miminko, kdyby se jim nevedlo, ale právě mám pocit, že to v ČR není legální, protože matkou je ta, co to dítě porodí, že?

fender
26. zář 2008

ano, u nas je prozatim podle zakona matkou ditete zena, ktera dite porodila.

danae
autor
27. zář 2008

Moc díky! Je šance, že se to u nás také prosadí? Zdá se mi, že se o tom nějak vůbec nemluví.

fender
27. zář 2008

pochybuji.... ze by to u nas vubec naslo podporu. tady nejsme amerika 😉

caira
27. zář 2008

metoda se jmenuje surrogacy motherhood a v cechach povolena neni, tady v UK povolena stejne jako v nekolika dalsich svetovych statech jako je USA, Brazilie, Australie, Norsko, Novy Zeland,Madarsko, holandsko atd atd.. a jedna se bud o:
sorrogacy {straight} kdy ses pouziva vajicko "nahradni" matky a spermie otce a nebo
surrogacy {IVF} kdy v pripade, ze biologicka matka "pouze" nemuze plod donosit se implantuje oplodnene vajicko do tela hostitelky.

je to slozite v pravni otazce toho, kdo vlastne je rodic ditete, podle zakona je to brano tak, ze po porodu je surrogacy matka brana jako biologicka matka, tudiz pokud se rozhodne, ze dite "neda" ma na to pravo, v moment, kdy je otec zapsan do RL jako otec ditete maji jiz prava spolecna,takze i v pripade, ze by surrogate matka odmitla dite "vydat" tak pece bude spolecna s otcem.. v pripade, ze surrogate matka i nadale souhlasi s vydanim ditete novym rodicum si po 6ti tydnech smeji rodice zazadat o rodicovska prava a nahradni matka se rodickovskeho prava musi vzdat, v moment kdy se toto vyridi se stavaji novymi a pravne uznanymi rodici.

takze zadny med to neni.. 😒

dludli
27. zář 2008

ty jo je to asi dobra vec, dalsi moznost kdyz sama zena mimco mit nemuze, ale ja si neumim predstavit ze bych nosila mimco a pak ho nekomu dala. Zajimalo by me kolik je pripadu kdy si to nahradni mamka rozmyslela a mimco neda. Prijde mi ze pak musi nastat nejaky prirozeny matersky pud nebo tak neco 😕

nobody
28. zář 2008

stejně je to divný, že se najde nějaká rodička, která pak "její" a zároveň "cizí" dítě pak přenechává páru, který si její těhotenství domluvil.
Ale beru, že mají nějakou smlouvu, ale myslím, že tam nějaký ten mateřský pud musí být.

fender
28. zář 2008

mne to taky hlava moc nebere. ja osobne bych si asi radeji dite adoptovala, nez abych si ho nechala odnosit a porodit jinou zenou... 😕

ivana98
28. zář 2008

je to sice citliva zalezitost, ale dokazem si predstavit, ze by som nad tym uvazovala.....najma ak by mohlo byt vajicko odo mna a spermia od manzela 😅 v tom pripade by to dietatko bolo naozaj nase 🙂
adopcia nie je to iste...

kyri
28. zář 2008

taky si myslim, že je někdy lepší brát věci tak, jak jsou - i v případě, kdy vlastní biol. rodičovství není možné. takhle to akorát vytváří zmatek - myslim, že i v pozdějším životě. kdybych byla takový dítě, tak bych se asi cítila divně s vědomím, že zárodečné buňky jsou sice mých rodičů, ale 9 měsíců jsem strávila v úplně "cizí" děloze, poslouchala hlas a srdeční rytmus úplně jiné ženy atp.

anebo kdybych byla náhradní matkou, která se ale dítěte po porodu nevzdá a vychovává ho s pocitem, že vlastně biologicky její není... no, nic moc 😒

jsem celkem ráda, že v naší zemi surrogacy motherhood není legální.

nobody
28. zář 2008

je to divný
aspoň že názorově na to nejsem sám 😝

babalala
28. zář 2008

Jo - je to divné. Rozhodně mi to přijde neetické, pokud je to za úplatu, ale aby nějaká žena podstoupila těhotenství a porod jen z lásky k bližnímu svému, tomu moc nevěřím. Takže zbývá sestra (matka) potenciálních rodičů - a to mi připadá přípustné..

schnek
28. zář 2008

Souhlasím, že je to zvláštní, ale třeba pro sestru nebo kamarádku bych to udělala. Ono se asi těžko smíříte s tím, že nemůžete mít svoje vlastní biologické dítě. Tohle je šance. Sice bude z cizí dělohy, ale bude skutečně vaše. Ale řekla bych, že je nemožné to nějak právně a eticky ošetřit a vedlo by to k obrovským problémům. A hlavně tady v ČR, kde jsou lidi vyčůraný až za roh 😝

nobody
28. zář 2008

v ČR je dobrý, když ti nevymění děti ... což teprve s náhradním těhotenstvím 😀 🙄

fender
28. zář 2008

ja vim, ze adopce neni totez co tohle nahradni materstvi, ale prislo by mi asi strasne divny, aby mi "me" dite rostlo v jine zene. a jeste cekat, jestli se pak rozhodne mi to dite vlastne dat nebo ne? a stresovat se, ze se rozhodne si ho nechat a bude mit vlastne dite s mym muzem? brrrr 😀 pro me osobne by byla adopce asi prijatelnejsi - i za cenu, ze by dite nebylo biologicky me vlastni.

zrovna tak si nedovedu predstavit, ze bych nekomu dite nosila a porodila ja. pochybuju, ze bych si za tech devet mesicu k nemu neutvorila zadny vztah a ze bych ho po porodu vklidu dala pryc.....

aniska
28. zář 2008

tak toto fakt nieee...

danae
autor
29. zář 2008

Já jsem v U.S. neslyšela o tom, že by ta surrogate měla právo se potom rozhodnout jinak. To si musí pořádně promyslet předem. Potom je vázána smlouvou a dítě musí odevzdat biologickým rodičům. To dítě není její.

Myslím, že ty odmítavé názory jsou asi normální, protože je to nové a neznámé. Třeba IVF mělo (a u některých lidí stále má) podobné ohlasy. Já se se surrogacy setkala v praxi, kdy jsem se setkala se ženou, co byla těhotná s dítětem svojí kamarádky. Přišlo mi to moc pěkný a fungovalo to. Potom jsem ještě vzdáleně slyšela o ženě, co už byla podesáté těhotná, protože jí prostě bavilo být těhotná 🙂 Jsou i netradiční věci, které můžou fungovat.

Ale jak jsem řekla, ty odmítavé postoje chápu. Nebyly jste v té situaci, neznáte to z praxe a přijde Vám to scary a divný. 😉 Na druhou stranu moc nechápu to, že by někteří nesouhlasili, aby to bylo v ČR legální. Myslím, že by to bylo rozhodnutí každého a že by Vás to nijak neohrožovalo. Nebo by Vám třeba vadilo, když by si Vaše dítě přivedlo jako partnera dítě, které porodila surrogate? To si myslím, že jsou horší varianty 😅

petrunka01
29. zář 2008

Danae-nemyslím,že holkám tady to přijde divný proto,že je to nové a neznámé(a je to zřejmě tím,že žijeme tu a ne na západě).
Mně je jasný,že to fungovat může a v zásadě nejsem proti.Ale jako spousta holek tady si prostě nějak neumím představit,že bych byla těhotná a pak normálně předala dítě někomu jinýmu.A to i když bych to věděla od samýho začátku.Prostě si myslím,že není možný nevytvořit si k tomu malýmu v břiše žádný vztah.Takže proti legalizaci nejsem,ale na druhou starnu mi to přijde i trochu "zbytečný".Pokud moc toužím po miminku a nemůžu otěhotnět,tak bych spíš uvažovala o adopci.Je to sice zdlouhavé,ale měla bych dítě a navíc někomu pomohla. 🙂

ivana98
29. zář 2008

petrunko, ale to ta predsa nemusi trapit, ze si to nevies predstavit 😉 ak by bol vztah nahradnej matky a biologickej matky pravne osetreny, tak kde je problem? 🙂 tie zeny ktore sa na to daju budu vediet, do coho idu...

mne sa nepaci, ako "laici" hadzu neplodne pary do jedneho pytla 😒 tazko sa urcuje moment, kedy uz paru neostavaju ine moznosti ako adopcia. predsa je prirodzene, ze pary hladaju moznosti ako mat naozaj vlastneho potomka 😵
ja si myslim, ze postupne sa to bude legalizovat aj v europe 😉

caira
29. zář 2008

danae je to i jako v pripade adopce, v zapadnich statech ma matka 6 tydnu na zmenu nazoru...stejne to funguje se surrogacy motherhood, je to vpodstate adopce... 😉

petrunka01
29. zář 2008

ivano-ale jo,nemusí mě to trápit a ani netrápí,jen jsem napsala svůj názor 😉 🙂 .Jasně,že by ten vztah musel být pořádně právně ošetřený,toho bych se nebála.
Nechtěla jsem,aby to vyzněl,že házím někoho do jednoho pytle(pokud to bylo na mě).Psala jsem,co bych dělala já.A zase tak docela úplně "laik" nejsem.Mám určitou diagnózu,kdy mi doktoři nedávali moc nadějí na vlastní dítě,takže jsem o různých možnostech dost přemýšlela.
Ale souhlasím s tím,že by to legální být asi mělo,každý ať si vybere sám,zda by do toho šel.

nikka.vo
29. zář 2008

Já myslim, že když do mě lékaři vpráví oplodněné vajíčko třeba sestry a švagra, tak se dá hned od začátku přistupovat k těhotenství jinak. Člověk si nevytvoří takový vztah k plodu, jako kdyby věděl, že jen jeho a milovaného partnera.A určitě jde brát to těhotenství trochu chladně, držet city na uzdě 😉 Určitě tam nějaký vztah: rodička-dítě je, ale nic silného. Asi bych to pro sestru, nebo hodně, hodně dobrou kamarádku udělala, kdyby nebyla jiná možnost. Já bych to samé ráda uvítala kdybych neměla možnost otěhotněť 😉

Že by si to dítě potom připadalo divně, že se rostlo v břiše někoho jiného, to si nemyslim.Může být rádo, že dostalo možnost a právo žít se svými milovanými rodiči a to že se peklo v břiše někoho jiného je podle mě detail 😉 Je rodičů, je jejich krev a to je přeci to nejdůležitější 😵

nikka.vo
29. zář 2008

Alespoň v amerických filmech(tam je ale spusta blbostí, že 😅 ) je často případ, že matka odnosí dítě jiným lidem a pak ho nechce dát. Tak že by si v tom filmu domysleli nějaký zákon, který to umožňuje? 😅 Já myslim, že pokud třeba do ní vpraví cizí vajíčko, tak se rozhodnout potom nesmí, ale pokud by bylo její vajíčko a spermie byla ,,vypůjčená,, 😅 tak nárok má 😉 Je to přeci jen její biologické dítě 😉

caira
29. zář 2008

nikka ja bych to tak taky udelala, pokud ta zena nosi totalne cizi dite, tjst cizi vajicko tak by na to dite mit narok nemela, taky bych to udelala tak, ze je to proste kontarkt a ona musi dodrzet podminky..ale bohuzel realita je jina.. Ja bych to asi taky udelala kdyby slo o sestru, nevim jestli bych byla schopna tehotenstvim projit pro nekoho ciziho, ale pro clena rodiny bych to udelala..teda myslim si ze jo..

schnek
29. zář 2008

však by vás nikdo nenutil dělat to pro někoho cizího a nikdo by to po vás nechtěl, pokud byste to udělat nechtěly 😉 ale je to šance na vlastního biologického potomka, akorát prostě vyroste v cizí děloze 😉

nikka.vo
29. zář 2008

schnek, tak to je snad jasné, že pokud to nebudeme chtít my, tak to po nás nikdo chtít nemůže 😅 , to jsem trochu nepochopila 😅

caira
29. zář 2008

nika 😀

schnek ja myslela "cizi" treba jako kamaradka, nebo nejaka vzdalenejsi pribuzna jako manzelovo sestra nebo tak..atd.. 😉

schnek
29. zář 2008

já to myslela pro ty, co píšou, že by si k dítěti vytvořily vztah a tak 😉

nobody
29. zář 2008

tak pravila nikka 😀

(četl jsem první větu, jak bude čas, tak si to přečtu a kdyžtak budu nepříčetný 😀 🙂 )

kitty68
29. zář 2008

nikkousi odnos mi druhe 😉

nekteri lide si nevytvori vztah k vlastnimu miminu v brichu, to zalezi na povaze

nobody
29. zář 2008

nikki, mně odnos první 😀 😝