icon

Jméno Ezra pro kluka, líbí se vám?

avatar
gilfie
29. bře 2017

Ahoj, líbí se vám jméno Ezra pro klučinu? Děkuji za názory. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 99 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Jméno Ezra je židovského původu a v diskuzi bylo uvedeno, že znamená "pomoc, pomocník".
  • Při výběru jména diskuze opakovaně doporučuje zvážit kombinaci křestního jména a příjmení; u ryze českého příjmení bylo uváděno, že spojení může působit neobvykle.
  • V diskuzi byly zmíněny domácké tvary Ezro, Ezrášek, Ezi, Ezri a varianta Ezran, a zároveň byla uvedena varování před rýmovačkami a posměšky (např. narážka "Ezríčku buzíčku").


Nejčastější otázky

Q: Je jméno Ezra v Česku považováno za mužské nebo ženské?
A: Ve vlákně bylo explicitně uvedeno, že Ezra je ryze mužské jméno, ale někteří diskutující označovali jméno za "dívčí" kvůli koncovce -a.

Q: Jaké domácké tvary a zdrobněliny mohou u jména Ezra vzniknout?
A: V diskuzi byly konkrétně uvedeny tvary Ezro, Ezrášek, Ezi, Ezri a varianta Ezran; také se objevily podoby jako Ezríčku v kontextu posměšků.

Q: Jaký je původ a význam jména Ezra?
A: V příspěvcích bylo uvedeno, že jde o židovské jméno a že znamená "pomoc, pomocník".

Q: Záleží při výběru jména Ezra na příjmení?
A: Ano; více diskutujících doporučovalo zvážit kombinaci s příjmením, přičemž příklady uváděly, že "Ezra Novák" by mohlo působit nezvykle, zatímco s polským nebo cizím příjmením to bylo považováno za méně problematické.

Q: Hrozí u jména Ezra větší riziko posměšků nebo rýmovaček ve škole?
A: Diskuze uvádí, že riziko existuje; konkrétním příkladem byl nápadný posměšný rým "Ezríčku buzíčku", zatímco jiní členové psali, že v dětském kolektivu nemají s tímto jménem problém.

Q: Může jméno Ezra působit v Česku neobvykle kvůli výslovnosti nebo původu?
A: Ano; někteří diskutující zmiňovali obtíže s výslovností a asociace s Blízkým východem nebo Tureckem, zatímco jiní považovali neobvyklost za pozitivní a originální.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Záleží na příjmení.
  • Jméno je neobvyklé a může vyvolávat otázky v českém prostředí.
  • Lidé budou hledat zkráceniny a patvary jména.


Sporné názory

  • Někteří diskutující považují jméno Ezra za pěkné, originální a vhodné i v Česku; jiní jej považují za příliš cizí, potenciálně dívčí nebo nevhodné v kombinaci s typicky českým příjmením.


Otevřené otázky

  • Bude-li Ezra spojen s ryze českým příjmením, jak moc to ovlivní jeho přijatelnost ve školním kolektivu?
  • Které domácké tvary se ustálí a které mohou mít negativní konotace?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

žádné

Místa a osoby

Polsko, Kanada, Turecko, Ezra Pound, Šmlouly, Novák, Bartoň

Strana
z4
avatar
kamino
30. bře 2017

@terezapetrova prcek je Bohumir po tatovi, dedovi, pradedovi a doma rozlisujeme tak, ze deda je Bohous, tata Bobo, a prcek Bobes..bydlime vsichni v jednom dome. Bobes se tak vzil, ze si nedovedu predstavit ho oslovovat jinak.. i kdyz ve 40 Bobes bude asi zajimave -i kdyz si rikame, ze nechame na nem jak bude chtit se oslovovat, muze byt klidne i Mirek 🙂

avatar
junkka
30. bře 2017

@kassandra1 presne tak. Blizke okolí vetsinou vi, ale cizi lidi ne. Ja sama jsem treba Veronika a kdyz slysim, jak me nekdo oslovi Verčo, tak se mi uplne jezi chlupy. Takove krasne jmeno a takhle ho zhnusit. Samozrejme s tim clovek nenadela nic. (Kamaradky mi rikaji Veru) 🙂

avatar
bekyc
30. bře 2017

Mně se líbí. 🙂 a jestli se líbí vám tak ho dejte.
Taky nevím, proč by se mělo všechno zdrobňovat. Navíc na tohle jméno podle mě zdrobnělina neexistuje. To by musely bejt hodně vynalézavý účy.

avatar
kvakuska
30. bře 2017

@bekyc zdrobnila bych Ezi 😉

avatar
bekyc
30. bře 2017

@kvakuska Jo, tak to je ještě přijatelná zdrobnělina. Nebo Ezri. 🙂
No prostě mi to přijde lepší, než třeba Matyáš, Tobiáš atd. (pardon, které jste toto jméno daly, ale prostě už jich je...)
Já mám Antonína, babičky vymýšlejí zdrobněliny jako Tonísek, Tonďásek, Toníneček, když mu řeknu Tony, Tondo, hned na mě koukaj jak kdybych ho snad neměla ráda. :D

avatar
onelove
30. bře 2017

Dobrá diskuze 🙂 ...některý lidi jsou na ty zdrobněliny prostě úchylný 😲 ...my máme Anežku a už jsme slyšeli i "Anežčičko" či "Anežičko" 😖 😂

avatar
danyysek
30. bře 2017

@kamino my máme ve třídě ve školce 3x Davida ( a to v té třídě je dětí 10)

avatar
korin
30. bře 2017

Příbuzní mají Ester (já bych řekla Esterku 🙂 ), říkají jí mj. Esťulka. Hranice "potvoření" jmen zjevně nevede v linii jména běžná/méně běžná. Jméno méně obvyklé může být různě "potvořeno" i rodiči, tím spíš nevidím nic špatného na Aničkách a Tomášcích, kde mi zdrobnění přijde běžné a normální, novotvary z exotičtějších jmen mě tahají za uši rozhodně víc.

avatar
babanci
30. bře 2017

@onelove Jo,Anežtičko,to jsem už slyšela taky. Mám vnučku Anežku a spolužačky jí říkají Áňo.

Strana
z4