Jméno Honza

margot_e
23. bře 2018

Ahoj maminky, chci se zeptat, jestli jste některá dala dítěti jméno Honza.. ne Jan, ale Honza.. protože co jsem četla, tak je to domácí podoba jména Jan a tohle matrika neuzná.. ale když jsem brouzdala po netu, tak jsem našla, že jsou lidi s tímto jménem.. jak to tedy je?

saoirse
23. bře 2018

Koukni tady na statistiku: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=4097... . Jméno Honza se v tomto základním tvaru už v ČR vyskytuje, tak by to formálně neměl být problém.

margot_e
autor
23. bře 2018

@saoirse já už jsem právě volala i na matriku a řekla mě to co jsem se dočetla.. domácí podoba, takže to dát nejde.. a když vidím, že jméno existuje, tak si říkám, jestli to není jen o lidech a nezkusit jinou matriku..

hermanecka
23. bře 2018

Myslim si,ze Honza je natolik vzita domaci podoba jmena;ze mu akorat zkomplikujete zivot..bude asi muset nescetnekrat opakovat lidem,ze se nepise Jan,ale Honza..ruku na srdce koho by to bavilo..mne staci,kdyz se predstavim Radka a vsichni slysi Katka..neustale si me s ni pletou..ted uz pri predstavovani rikam Radka "r" radost a uz me to kolikrat nebavi..mam to tak stale a to mam skoro 40let..tak to jeste treba zvazte🙂

margot_e
autor
23. bře 2018

Ano určitě to nebudu hrotit.. pokud to nejde, tak to nejde.. bylo to přání tatínka 🙂

linee
23. bře 2018

Jedina znalkyne je Miloslava Knappova PhDr. Miroslava Knappová, CSc. (Kontakt: tel.: 02/71733481, poštovní adresa: Kubánské nám. 1322/17, 101 00 Praha 10 - Vršovice). Pokud vim,kdysi platilo,ze zdomactela podoba jmena neni pripustna.

shine2015
24. bře 2018

@margot_e hlavně dobre zvažte..... 😉 my se rozhodovali podle toho jak se jim bude říkat v dospělosti jak jméno zní když se představují nebo když je někdo bude volat... na malé dítě si zdrobnelinku udelas na cokoliv....a i v práci jsem potkávala lidi s jménem kdy z toho byli nešťastní - nebo ne nešťastní, ale otravovalo je to...rodiče to mysleli dobre ale nedomysleli...
Osobně bych Honza do rodného listu nedala....tatínka bych přesvědčila buď když už, tak Jan, ale spis bych vybrala k příjmení originální ale ne nějaký za každou cenu vyjmecne.....
teď byly všude Amálky, Karolínky,Adelky... přijde mi to skoda, protože kolikrát jsou nádherná jména a v kombinaci s příjmením primo třeba vašim muže znít překrásne.....
uvidíte. Ať dobre vyberete a miminku i vám se dobre daří ....

swetlusska
24. bře 2018

Honzík ve tvaru Jan je přeci tak krásné jméno 🙂

uzivatelkapetra
24. bře 2018

Jan je krásné jméno a u kluka bych se vůbec nebránila (Jeník, Honza, Jenda). Stejně jako Karel třeba. Dnes chtějí být všichni tuze originální, ale přitom dát takové jméno, bude váš prcek asi jediný ve třídě, jelikož se tradičním jménům všichni zarytě vyhýbají.
PS: mám příjmení, kde mi všichni automaticky píšou dlouhé E tak to hned vždy musím dodat, když si to někdo někde píše a opravdu je to otravné (asi že jsem vdaná teprva od léta 🙂)

ladyhacek
24. bře 2018

@uzivatelkapetra mě všichni píši s dlouhým A a je tam krátké. Pár lidí se i zeptali 🙂 jinak se snažím fakt dávat pozor na výslovnost ono to naše příjmení k tomu dlouhému svádí takže už upozorňuji hlavně na důležitých dokumentech

Co se týče jména souhlasím Jan mě osobně se líbí více než Honza 🙂. V dnešní době chce být skutečně každý originální ale někdy zapomínáme že s tím jménem my žít nebudeme. Tohle je ještě " hloupost" Jan x Honza je jedno a myslím, že i kdyby tam měl Honza spousta lidí byvše našlo a říkalo nebo psalo Jan bavili by Vás je pořád opravovat vpodstatne cely život ,ať se manžel zamyslí i nad tím 🙂

snahnah
24. bře 2018

Mám syna Ondřeje a stejně mu říkám Ondráš, Koblížku nebo Prdelko🤣 A známí, co mají Jany, jedni říkají Jeníčku, druzí Honzíčku. U starších pubertálních dětí se často přežívají Johny nebo Hans. S Honzou v občance by to asi nevyhrál. Já osobně to mám spojené s Hloupým Honzou na peci. Ale když přijde muž a že se jmenuje Jan, už to zní vznešeněji 🙂

aakashaa
24. bře 2018

My máme Jana, myslela jsem, že mu budem říkat Honzíku, ale zatím je to pořád Jéňa 😀 a to jsem se tomu tak bránila 😀

ivular
24. bře 2018

@aakashaa Podobně u nás. V těhotenství jsem se těšila na Honzíka a vůbec netuším jak k tomu došlo, ale jinak než Jeníku mu neřekneme;)
To ovšem neplatí o okolí (lékaři, učitelé, apod.). Všichni čtou jméno "Jan" jako "Honza" (čemuž se náš syn brání), takže manžel zakladatelky může být klidný, že Honzu bude mít za všech okolností;)

tera87
26. bře 2018

Máme Jana a neřekneme mu jinak než Honziku nebo Jendo. Kamarádi mu řikaj jen Honziku,Honzo.

romcilena
26. bře 2018

@uzivatelkapetra to znám, jsem Blahová, ale každý píše Bláhová

konidana
27. bře 2018

@aakashaa
@ivular tak já to mám naopak☺ chtěla jsem říkat Jeník, ale vydrželo mi to jen pár dní po porodu. Prostě to je Honzík (Jan)

budlii
27. pro 2018

S dovolením obnovuji diskuzi...
Jméno Honza se nám s manželem moc líbí, Jan ne. Jak je možné že v ČR žije sedm Honzů (skutečně pojemnovaných Honza), ale toto jméno nejde dítěti zapsat do RL, protože se jedná o domáckou podobu jména Jan??

hejnas
1. únor 2022

Dobrý den, jméno Honza je legální. Před pár dny jsme ho našemu synovi nechali zapsat do RL. Je pravda, že to byl velký boj a pokud budete mít někdo o toto jméno zájem, můžeme nabídnout znalecký posudek i kontakty na právníky a jazykovědce.

pampeliska1313
1. únor 2022

Já třeba v okolí měla ne Alžbětu, ale vyloženě Bětku a prošlo to.)

glimmer
2. únor 2022

neřešila jsem tedy u syna zrovna jméno Honza ... ale máme Vítka, nikdo neřešil jestli to jde nebo ne ... ale máme s tím docela dost "problémů" ... protože se nás hodně ptali a ptají jestli je to Vít nebo Vítězslav ...

erika3003
22. dub 2022

@hejnas dobrý den, měla bych zájem o znalecký posudek a vše kolem jména HONZA, děkuji

hanz32
11. srp 2022

@hejnas Dobrý den chtěl jsem se přejmenovat na Honza ale paní na matrice mi to nechce dovolit mohl by jste mi prosím Vás poslat ten posudek neví nějaký papír že je to legální hodně by mi to pomohlo v životě.Dekuji.

hanz32
Autor odpověď smazal
Zobraz
verun98
1. zář 2022

@hejnas Dobrý den, mohla bych také poprosit o znalecký posudek? Děkuji, Veronika.

budlii
22. pro 2022

@hejnas Dobrý den,
Mohu také poprosit o znalecký posudek? Chtěli jsme toto jméno synovi dát a paní Knappová nám to zamítla 😥.

hankakulis
25. zář 2023

Dobrý den, potýkám se s odmítáním změny jména na Honza. Pokud můžete, prosím o zaslání potřebných dokladů - posudku. Moc děkuji, Hanka

hankakulis
Autor odpověď smazal
Zobraz