Jsem jediná z okolí, která čeká dítě nebo se snaží

karlajasmine
24. bře 2015

Jsem v osmém týdnu těhotenství a uvědomila jsem si, že jsem vlastně jediná z mého okolí kamarádek, rodiny a známých, která čeká dítě nebo se o dítě snaží. Z mých kamarádek je jenom jedna vdaná, jinak se o děti nesnaží nikdo a ani to nikdo v nejbližší době několika let neplánuje.. tak jsem se chtěla zeptat, jestli jste na tom někdo podobně a jestli vám potom nechyběly kamarádky-maminky na pokec? Případně jak jste se seznámily s dalšími maminkami a nastávajícími maminkami? Prostě by mě zajímaly zkušenosti těch, které jsou na tom podobně a jestli jste po porodu měly pocit, že se vám bezdětné kamarádky vzdálily, nebo jestli bylo celkem jedno, že vy máte děti a ony ne? Ještě dodám, že mi je 28, takže nejsem žádný věkový extrém, ale možná tím, že bydlím v Praze, se dost mých kamarádek stará o kariéru a děti zatím odkládají..

alboo
24. bře 2015

@karlajasmine tý, jo, tak to závidím, mě je taky 28 a skoro všechny kamarádky mají děti a děs 🙂 nemáme na sebe čas a když už třeba udám dítě já, a chtěla bych zdrhnout na pokec ke kámošce, tak tam mě čeká další dítě 😎 a to je bud praha a nebo okolí
vzdálej se, to určitě, ale myslím, že je fajn, mít někoho bezdětnýho, kdo nás spojí s tím normálním světem 😀

karlajasmine
autor
24. bře 2015

@alboo Jo, jako to je asi na jednu stranu pravda, ze aspon kdyz mi manzel bude hlidat dite tak budu mit spoustu bezdetnych kamaradek, za kterymi budu moct utect do baru nebo se nekam jit projit ven.. Ale snad potkam i nejake maminky, .. ale to asi snad prijde samo, az pujde treba dite do skolky, ze se seznamim s dalsimi maminkami..

jinaja
24. bře 2015

Mela jsem to podobne,hlavne na zacatku,kdyz byl prvni syn uplne maminku...tak do pul roku jsem si byla s bezdetnyma kamaradkama dost vzdalena..a pripadala jsem si dost spolecensky odriznuta.Na navstevu sem tam nektera prisma,ale vecer po praci...a to je okolo miminka nejvetsi toco,takze ty navstevy vecer mi spis vadily.Ted s druhou dcerou je to podobne,ale s tim rozdilem,ze jedna z nejblizsich kamosek je retorna,takze se vic zajima,chce se priucit...a pak budeme kocarkovat spolu🙂Uklidnuje me ale vedomi,ze vse je docasne...ta spolecenska izolace...deti rychle rostou a cim jsou vetsi,tim je clovek muze nekam vic brat a spolecensky zit🙂Trilety syn s nama treba byl loni na par festacich atd.Takze neboj,vse bude ok,i kdyz nemas v okoli lidi s detma.

mandala
24. bře 2015

@alboo Jenže my maminy jsme už tak vyšinutý, že už se neumíme bavit o ničem jiném, než o dětech. My měli spicha s holkama ze školy a téma děti jelo snad celou dobu. Snažila jsem se občas otočit, aby ty bezdětné se nenudily, ale moc se to teda nedařilo. Takže já ani nevím, o čem bych si tak s bezdětnou kamarádkou povídala, když mám v hlavě pořád ty moje ratolesti. 🙂

karlajasmine
autor
24. bře 2015

@jinaja Tak to jsem rada, ze to nekdo ma podobne jako ja a ze se to da zvladnout 🙂 Rikam si ze jsem rada za sveho manzela, ze vim, ze deti pohlida, tak snad aspon takhle udrzim kontakt s bezdetnyma kamaradkama a snad ze treba za 2-3 roky zacne snazit nektera z nich, a pak treba az ja budu mit druhe dite tak uz budeme vozit kocarek spolu..

karlajasmine
autor
24. bře 2015

@mandala No prave toho se trochu bojim - maminky se proste bavi jenom o detech.. a vim, ze takova budu taky, ze je to uplne normalni... a kdyz si predstavim svoje bezdetny kamaradky, ktere nejradeji sedi nekde v baru u vinka a cigarety, tak moc nevim, jak to skloubime dohromady 🙂

mandala
24. bře 2015

@karlajasmine Tak pokud jste dobré kamarádky, tak to půjde, jenom si musíš dát pozor, abys moc často o těch dětech nemluvila, to jim většinou nic neříká. 😀

karlajasmine
autor
24. bře 2015

@mandala No uvidime..snad to nejak pujde 🙂

stavba
24. bře 2015

@karlajasmine seznámit s ostatníma maminkama se dá různě. Třeba na dětském hřišti nebo u dětského lékaře. Já byla pravý opak. Všechny mé kamarádky už děti měly, jen já ještě ne. Bohužel se moc nevídáme, protože jsme každá z jiného města a sejít se, není jen tak. Naštěstí bydlím v lokalitě, kde je hodně mladých rodin s dětmi, takže jsem poznala spoustu nových mamin. Až budeš mít mimčo, uvidíš, že se kolem tebe začnou další maminky objevovat. 🙂

nov777
24. bře 2015

@karlajasmine Já si myslím, že je to dost o člověku a o vztahu, který máte. Kolem mě teda skoro všechny děti měly, když jsem porodila já. Ale mám kamarádku, která rodila dva měwíce přede mnou a když se vidíme, tak tři hodiny kecáme o u kafe a děti na přetřes v podstatě vůbec nepřijdou, což mě přijde super. Další kamarádka děti nemá a taky je to normální kafčo, spíš mi přijde, že se na děti ptá ona a já to nechápu proč. Většina holek, se kterýma se stýkám, jsou schopné vést normální hovor, jen občas mám s jednou skupinkou kamarádek dojem, že by rády celý večer probírali vaření, školku a čističe záchodu a to je vážně otravný.

pavlapl
24. bře 2015

Já mám starší kamarádky takže mají starší děti než já. Školou povinné a nebo už dospělé. Všechny také chodí do práce a toho času taky moc nemají tak mám šanci si s nina promluvil jen na chatu facebooku.

svetlanap
28. bře 2015

to já mám v okolí spoustu těhulek a mamin, hlavně v rodině, nějak se množíme, bratranec má 2 děti děvčátko narození měsíc po našem, druhý bratranec zřejmě čeká druhé, manželův bratr čeká druhé, sestra má 3, dva bratránci od manžela jedni čekatelé, jedni o měsíc mladší než naše, kamarádka taky čeká. Jako upřímně jsem ráda, že mám taky prcka, nedovedu si představit, jaký by to bylo se snažit při takovým přívalu prcků v rodině, ale o tom otázka nebyla. Ano za sebe mám pocit, že se mi některé (zdaleka né všechny) svobodné bezdětné kamarádky vzdálily. Je pravda, že jsem chtěla dítě dost brzy, je mi 25 a tak ostatní kamarádky studují nebo tak nějak. Ale je to o tom, jaký vztah jste měly před tím. S kamarádkou ze školy si nemáme prakticky co říct od chvíle, kdy jsem já školu ukončila a ona šla dělat další, je to o tom, že jsme moc společných zájmů neměly, asi jen školu a teď, když si píšem ona pořád škola, přednášky a jak ji prudí profesoři a já zas Mareček, asi si s tím navzájem lezem na nervi no, budu muset počkat, až taky bude mít miminko. S druhou kamarádkou naopak si voláme skoro každý týden, píšem si na chatu a tak a vůbec nám nevadí, že ona je svobodná a nemá děti a studuje a já naopak. I když časy se mění 🙂 včera volala, že taky čeká, takže budem o dětech mlít asi obě. Je to podle mě individuální hodně záleží, jak moc jste si blízké a jaké máte zájmy společné pro obě. Ale mít kamarádku, příbuznou maminku se zkušenostmi není k zahození, to je fakt.

katull
18. črc 2015

@karlajasmine Já jsem na tom podobně, jsem v 7. měsíci a mezi mými známými a kamarádkami jsem úplně první, kdo čeká dítě. Některé dítě nechtějí zatím a některé říkají, že nikdy. Takže ani ty reakce, když jsem jim postupně oznamovala, že jsem těhotná, nebyly zrovna nejpříjemnější. Jedna mi půl minuty mlčela do telefonu, další mi nezapomněla vyjmmenovat, proč já zrovna nemůžu vychovávat dítě, další zase nezapomněla připomenout, že jsme s přítelem moc krátce, podpora nakonec přišla od kamarádky, se kterou se stýkám nejmíň často, netrpíme žádnou opičí láskou, ale máme se rády už od dětství. Člověk si apoň nějak utříbí názory na lidi ve svém nejbližším okolí 🙂 To jenom tak, že být první nikdy není jednoduchý 😉 Ale už je to všechno v pořádku, zvykla jsem si nejenom já, ale i okolí, na miminko se těším a když budu potřebovat nějakou kamarádku s miminkem, zkusím ji najít na procházkách, v porodnici, na netu, ale možná už ji ani potřebovat nebudu 🙂

kacca11
18. črc 2015

Pokud jsou dobre kamaradky, nevidim duvod se neceho bat. Ano, dite je zmena, ale bezdetne zeny a matky nejsou dva zivocisne druhy, nejsou to dva znepratelene narody, tak neni duvod spolu nevychazet. Mam partu dobrych kamaradek, kde jedna jedina dite ma a je to bez problemu. Vidame ji s ditetem i bez, nikdy ji v tematu deti nebranime a presto to tema tvori asi jen dvacet procent nasich hovoru. Ona tvrdi, ze ji staci, ze ji vymluvi diru do hlavy matky na piskovisti, s nami chce resit jine veci. To, ze ma kamaradka dite neznamena, ze se stala nekym jinym.

atenka46
18. črc 2015

Tak po porodu jeste nevim, ale to je spis o tom jak si to zaridis. Samozřejmě pokud s bezdětnýma kamarádkama budes probírat jen dítě tak asi nebudes nejvyhledávanější.... ja jsem na tom stejne jako ty a nejvic me to ovlivnilo zezacatku tehotenstvi, kdy nikdo nevěděl jak se ke me ma chovat protože nikoho jineho tehotne ho neznají, takze se mi kámoši tak trochu vyhýbali a nikam me nzevali a tak.. Stačilo si s nima o tom promluvit a vse je ok... Ja bych se nebala fakt je to jen o tobe a jestli je budes chtit vídat tak je vídat budes, ale je mozne ze te taky nebudou tak moc zajímat... Jinak ja se seznámila s maminkama co mají podobný termín porodu na pred porodním kurzu (ale nejsem v CR) nebo na cvičeni pro tehotne... Doporučuji nějakou takovou aktivitu i jen proto aby si si udělala nove známe... Je to fakt rozdíl probrat ty těhotenské veci s někým kdo je na tom zrovna stejne ;)

whiteswan
18. črc 2015

@karlajasmine Řeknu ti zkušenost z opačné strany. Taky je mi 28, žiji v Praze a většina mých kamarádek už má dítě. S holkami se pořád vídáme, často bez dětí, byly vždy rády, že se večer na chvíli odreagují a nemusí řešit dítě. Ano, vždy mi řekly, jak se mají, co je nového s malým. Ale to bylo jen pár vět na začátku večera a pak už jsme řešily jiná témata. Mě to nevadilo, a klidně bych si s nimi o tom víc povídala.

Ale na co jsme byla fakt alergická? Když se ptaly, kdy budu mít dítě, že už bych o tom měla pomalu přemýšlet, že ideální věk je kolem těch 25 - 28. To bylo pro mě fakt jak rudý hadr na býka. Ale vyříkaly jsme si to, a už se přestaly vyptávat. Každá další otázka na to téma, ve mě vždy vzbudila větší nechuť mít dítě. Vnímala jsem to jako tlak a bylo mi to hodně nepříjemné. Zásadně se nikdy neptám na takové otázky. Nikdo neví, co vše se odehrává u ostatních. Třeba dotyčná nemůže mít dítě, nebo se o to snaží moc dlouho.

whiteswan
18. črc 2015

A kamarádky, se kterými budeš probírat věci kolem dítětě a trávit s nimi čas na procházkách a výletech si můžeš najít na kurzech pro maminky, na cvičení pro maminky s dětmi, zde na MK, v porodnici se také s někým můžeš seznámit. Pak v okolí bydliště asi na vítání občánků. Možností je spousta. Zkus navštěvovat pak kavárny pro rodiče s dětmi, herny pro malé děti. Například kavárna Nudný otec, pak je herna v Holešovicích. Na netu toho najdeš spoustu. 🙂